ONZE MAN UIT AMERIKA VERTELT SPORT SPIER *t^&efel RATTISJEN. MOLJERS VLIECEWAVTERS jonge kleding elke week nieuwigheden WIELRENNEN GEORGES DE JONGHE Georges De Jonghe is terug uit de States, gebruind en heel re lax. Met enorme bewondering en herinneringen Ket vraaggesprek viel niet uit zoals wij 't verwachten... het werd een gezellig babbeltje, achter een koele Bokma, tussen de doorgangsbewijzen en herin- neringsmedailesMet ook de vlag van Colorado. Het blauw, legt Georges uit, is het blauw van de hemel boven Colorado. Wij, op onze TV hebben niet veel van dit blauw gezien, terwijl onze "Merckx-kin- deren" rondtoerden. Het was eer der een grijs gevulde lucht bo ven een desolaat landschap. Het geel betekent zon, het rood de liefde die men Colorado toe draagt en het wit betekent dan weer de zuiverheid. Het begon allemaal als een sprook je voor Georges en zijn dame. Een plezierige luchtreis zonder problemen. Een hotel waar men hier alleen kan van dromen. En dan die eerste receptie... Georges raakt er niet over uit gepraat. Wat hem zeer bijzonder opviel, was de ongekunstelde vriendelijk heid van de Amerikanen. Hun zin voor organisatie, het willen be wijzen aan de wielerwereldtop dat Amerika werkelijk de beste is Als men het enthousiasme van Georges hoort en ziet dan moet het de Amerikanen wonderwel ge lukt zijn. Waarom juist de we reldkampioenschappen in het ver re Colorado werden gegeven Denkelijk, zegt Georges, omdat in die provincie de wielersport ontploft. Niet zodanig de prof wielrennerij maar de liefhebbers en de toeristen. Voor Eddy Merckx loopt de Ameri kaan warm. Het is gebeurd dat Eddy een koersje reed met in zijn wiel 3000 wielertoeristen. In een grote boulevard-cinema liep de film "The Eddy Merckx Story" De geldvraag zal ook wel meege speeld hebben. De 'Coors' brou werij, de grootste ter wereld was ook de grote sponsor. Wij geven grif toe dat we niet wisten dat 'Coors' een bier is! Daaruit komt ook de "Coors Classic", dit jaar gewonnen door Hinault. Met de renners zelf had Georges wéinig kontakt. Hij was afgevaar digde bij de U.C.I. en als dus danig verplicht een aantal con gressen, recepties a.d. mee te make1- Over t beleid van onze K.B.W.B. is Ge ..ges zwijgzaam. Op onze vraag bijvoorbeeld hoe het kwam dat de wegkapitein Peeters de bevelen van coach Merckx duide lijk negeerde replikeerde Geor ges dat na de mislukte poging van Edmonds de rest wel reed maar te kort kwam om in de laat ste kilometers Lieckens in spurt positie te brengen. Op onze vraag hoe het kwam dat 87 renners een wereldkampioen schap uitrijden, antwoorde Geor ges dat wellicht geen enkele ren ner er echt tegenaan heeft dur ven gaan uit schrik voor de weer- bots op die grote hoogte. Had hijzelf last gehad van het hoogteverschil Geen minuut! Hij deed alles wat hij hier ook doet. Het is dan toch verwonder lijk dat renners die drie weken toeren op grote hoogte, die een duur betaalde aanpassing krijgen -300.000 fr. naar men verteld, dit werd door Georges niet be vestigd - er de dag van de koers een wielerwandeling van maken Op onze vraag of er daar ook strenge dopingkontrole was gaf Georges toe dat hij daar niet van op de hoogte was. Ons valt het dan weer op dat de Wereldkampioen Argentin enige dagen later plots in een hospi taal werd opgenomen. Voedselver giftiging zegt men. Het is waar dat in de rennerij het eten van rotte vis nogal voor ongemakken kan zorgen Maar men voegt er bij dat zijn seizoeneinde in ge drang komt. Een heel eigenaardi ge 'turista' toch... Over deze problemen is onze ge sprekspartner erg terughoudend. Houding die wij kunnen begrijpen. De 'inside' informatie die wij doorgespeeld krijgen is niet al tijd qeschikt voor publikatie. Georges bezocht ook de fameuze 'Military Academy' een school voor officieren van de lucht macht. Hijzelf was verwonderd dat alles daar zomaar uitgelegd werd. De kadetten deden trouwens dienst op de omloop en deden het perfekt. De fameuze militaire kapel die wij telkens op TV za gen doet dienst voor alle gods diensten die er zonder problemen naast elkaar leven. De school zelf is een universiteit van heel hoog niveau, de leerlingen worden er streng opgeleid. De opleiding richt' er zich voor al op ruimtevaart. Als slot drukte Georges er nog op dat wij moesten zeggen dat hij de gastvrijheid van de Amerikanen overdonderend vindt. Dat het leven er wel duur is maar de superbenzine goedkoop. Dat het toerisme er goed inge richt is. Bezoeken aan cowboy ranches en indianen zijn er mogelijk. Colora do Springs zelf is wat men noemt een explosieve stad. Naast een oude kern groeit in snel tempo een nieuwe stad met brede lanen, reuze parkings en met de... Super Market. In de oude stad kan men cafeetjes vinden waar het bier goed is en goedkoop. Daar slaat het echte hart van de Amerikanen. Ook Denver, de stad van "Dynas ty", met zijn wolkenkrabbers en zijn "Coors Brewery" is de moeite van een bezoek waard. Hier ook valt het op hoe alles geregeld wordt ten bate van een snel en degelijk verkeer. Georges toerde er rond aan het stuurwiel van een jeep en vond het gemakkelij ker rijden dan in Brussel. De laatste reaktie was"ik ga nDg terug ZAALVOETBAL In september start de voetbal, dat weet nu wel iedereen. Maar dat Ninove ook een team zaalvoet ballers heeft in de officiële kompetitie dat wisten wij ook nog maar pas. Nochtans draaien de Groene Duivels - dat is de naam! - reeds vier jaar mee in provinciale eerste reeks. Zij misten nipt hun overgang naar nationale met een paar punt jes Het startte allemaal onder de impuls van Jan Van Poelvoorde, Jan Verlak zoals hij zelf zegt, met een paar vrijwilligers en spelers van V.K.Ninove die links of rechts naast de boor waren gevallen. Het groeide uit tot een echte klub waarin naast Huvaert Antoine, Van Laethem, Van Poelvoorde en De Pril Danny een grote werkkracht aan de dag leggen. Dit jaar moet het gebeuren, zij willen naar nationale. Daarom kwamen er spelers bij. Mare Arijs ex-speler van V.K.Ninove, Ronny Carier, gewezen minivoetbalinter- nationaal. Jan Heymans, Johan Van Poelvoorde, Willy De Nutte. Versterking van een team waarin Waegeman, Moens, De Nil, De Ruise Van Laethem, Huvaert, Van Pete- gem reeds een paar jaar het goede weer maken. De Play speelt haar wedstrijden in de sporthal. De maandag om 2 0 uur. Wie nu eens lekker een uurtje sport wil be kijken zonder dat het een frank kost. Men mag in de sporthal geen ingangsgeld innen, kijk dus even uit wanneer de Groene-Duivels van Ninove spelen. Zaalvoetbal is spektakulair en aangenaam om volgen. Het gaat snel en er zijn geen dode tijden Technisch moet de speler heel wat bagage mee hebben. Fysisch zijn de inspan ningen kort maar hevig. Een to taal sport op een klein veld. Warm aanbevolen voor de lezers van de Sportspier. Lentulo OEVER NINOVIETERS EN ELEN NIENOFS Mor ge meegt er nie nor pak ken anders weird het bang. Nog even onder de zoogdieren verblijvend wil ik hier toch een paar Ninoofse rijmpjes voor u overschrijven uit de reeds vermelde "Bladen uit de Geschie denis van Ninove" van Leo Plas. Het wordt tijd dat het hoofd stuk "Bistjes" eens afgerond raakt zodat we eens elders kunnen gaan roefelen. Straks denken de mensen nog dat we hier in Ninove niets anders te doen hebben dan de biëst te jogen". A propos, wat het refreintje over die "koei op den boulevard" betreft, heeft mij nog niemand iets meer kun nen zeggen over oorsprong of eventuele stroofjes. Toch ver moed ik dat het deel uitmaakt van een groter geheel. Ooit komt die aap nog wel uit de mouw,met of zonder schoenen aan. Maar terwijl ik toch aan het vragen en het "sjtjeiten" letterlijk; staarten!) ben kan er mij iemand de stroofjes bezorgen van het liedje dat naar ik vermoed van Brusselse oorsprong is maar waarvan heel Ninove het refreintje kent En ver ne frang Meegde ma moëzjeken isj zien Isj no kauiken twië meniete lang Hebt ge niet gezien Nonkel Pietje met zijn peerd, Vier witte pootjes En een grijzen steert Of het hier een aftelrijmpje, een liedje om in de koord te springen of wat dan ook be treft is niet vermeld. Het zelfde geldt voor het volgende: Oude, oude ezel Zijn'ooren zijn zoo lang Wat zullen w'hem t'eten geven, geheel de week lang Hooi en strooi, Peerdelamooi Meisken wilt gij daar afgaan, Onzpaarden willen niet voort gaan Waar dat meisken moet afgaan en waar die paarden plots vandaan komen, is me niet duidelijk, laat staan wat "peerdelamooi" betekent.Toch klinkt het goed. Maar laat ons nu overstappen op de reptielen, een diersoort die het lastig krijgt in ons vervuild milieu. Vroeger kon den de kinderen nog "rattisjen" gaan vangen in poelen en vij vers. "Rattisjen" zijn salaman ders en ik vrees dat binnen een paar generaties de naam "Ratissestraat" in Appelterre- Eichem niets meer zal betekenen voor de jeugd. Ook de kikker of "poëdj" en de "padde" krij gen het lastig in de dender vallei. Niet zo lang geleden hoorde ik nog het spreekwoord: "Wie da bau ne poëdj weglupt komt bau en padde terecht". Het is duidelijk dat wie dit gezegde hanteert de echtschei ding niet erg genegen is. Je bekijkt het maar Om bij de "slibbere" diertjes te blijven, een pier is in Ninove nen tjiërlink" en kreeg dus dezelfde naam als de dobbelsteen. Ik weet ech ter niet of er een verband is. Duidelijk is de oorsprong van het Ninoofse moë",of "mojken" in verkleinwoord. Het heeft niets te maken met Mieke Maaikes obscene jeugd" maar met het Nederlandse woord made of worm. En "ne moësteek" is dus het gat of de gang in een wormstekige vrucht. -We duiken even de zee in en komen boven met "keirekollen" of "koel'n" wat natuurlijk komt van karakollen. Franser klinken de skeirego's" escargots ofte "slekken" ter zee. Die te land krijgen die franse benaming bij ons niet. Over die "slekken" bestaat trouwens een Ninoofs pikant liedje dat ik nog kompleet moet zien te krijgen-. Iets IS ALWAtfB TÉ£/PCÉf Yöii m voor later. stationsstraat is NINOVE Advertentie vervolg pag. 9

Klokzjiel | 1986 | | pagina 6