kortverhaal P/ilP/LI UR <2> CQSQ O 1 leg een persoonlijke stempel lop uw werk 3000 KLEUREN in doe-het-zelver en specialiteitsverf SIGMA- LEVIS- SIKKENS- GLASURIT VERF VOOR VAKWERK zekerheid van kwaliteit zekerheid van resultaat DANA N\nove 0r aanm Jef wist niet meer wat hij doen moest. Hij wilde zo naar buiten rennen, en nooit meer één voet zetten in dit gekkenhuis. Een mateloos gevoel van deernis doortrok een ogenblik zijn lijf en viel dan jammerend weg in de kille en gladde kloof van ver vreemding tussen twee vrienden. Voor hem stond een krankzinnige, een vreemde man.De brug der ver draagzaamheid stortte in, en uit een donderwolk van opwellende agressie vloog een vloek als een giftige draak. 'Jij gek, stomkop, klootzak'! schreeuwde Jef. Hij porde zijn vuist tussen Hectors ribben. Die wankelde even, en begon toen abnormaal luid te lachen. 'Ja vader, 't is allemaal iets. Dat komt door het vallen van de bladeren. Maar ik ben toch blij dat je nog eens naar Brussel gekomen bent,1zei Hector daar op alsof er niets was gebeurd. 'Of met het vallen van de duiven, jij hoerenloper, 1 zei Jef, ter wijl de duivel in hem aanzette, zo op zijn verdommenis te klop pen, en hem de strot toe te knij pen. Het werd hem ineens allemaal teveel, hij boog zich naar de do de duif en legde met een zucht van diepe onmacht het kadaver op Hectors hoofd. Een druppel bloed rolde over de onvruchtbare akkers der voorhoofdskaalheid. Op de gang naast de keuken ging de deur open. Gestommel en ge vloek klonken uit het schemer duister, er verscheen een kleine dikke figuur gekleed in streep- jespyama. Zwetend en hijgend rochélde hij iets in'een on- verstaanbaar kortademig frans. 'Wat zegt u meneer vroeg Jef. De dikke liet nogmaals stoom af. Het mosterdkleurig bloemenmotief op het behang leek ervan te ver welken. Toen zag hij Hector die er nog steeds stond met de duif op zijn kop. Alsof hij plotse ling schimmen ontwaarde begon hij heftig met zijn korte armen te zwaaien. Een verschrikkelijke hoestbui overviel hem, en pie pend als een nest van honderd muizen stoof hij verschrikt de gang in. 'Die man is stapel. Een spaghet- tivreter die beweert arts te zijn, zei Hector, die blijkbaar terug in zijn normale doen was. De vo gel schoof van zijn kop en viel terug op de grond. Het eten kon Jef nu maar vergeten. Op een ij zeren plooitafeltjestond midden in eierscholpen en gekreuk te pakjes ossestaartsoepeen nog halfvolle fles madera. Zon der iets te vragen nam Jef 7 de fles, snoof eraan en dronk. Toen zij bijna leeg was zette hij haar met een klap terug op de tafel, keek naar Hector en zei:' Van last'. En daarmee was alles gezegd wat nog moest worden gezegd. De wijn steeg onmiddellijk naar zijn hoofd. Zijn scheenbeen jeukteHector zei Jef' ik trap het af. Hoe kom ik hier buiten 'Jij blijft dus niet eten vroeg Hector teleurgesteld. 'Goed dan, zoals je wilt. Je weet mij wonen.En hij sloeg Jef op de schouder, met neergeslagen blik en droefenis in de ogen. Jef stapte de avond en de stad in. Hij had de indruk dat zijn maag en hoofd van plaats hadden verwisseld. Ket sneeuwde onop houdend en er was geen kat op straat. Even had hij het ge voel dat iemand hem in de rug aanstaarde, en keek om. Boven op het tweede brandde er nog licht achter een vuile gordijn. Er kwam beweging in en het ven ster ging open. Hier vader, voor vannacht Je kan het best gebruiken! klonk het ernstig. Er vloog iets door de lucht en het plofte in de sneeuw voor Jefs voeten. De wind blies met zijn koude adem tussen de bladen over de gladde naaktheid van een sex-magazine Boven op het tweede viel het gordijn terug in haar onschul dige plooien. Jef bukte zich en pakte het tijschrift. Een kwak madera gemengd met maagzuur vul den zijn keel. Op het boulevard schoven de au to's traag en voorzichtig voort in een brussels va et vient', op spiegelgladde sporen. Voet gangers leken hulpeloze gebrek- kigen. Jef knipperde met de ogen, het weerkaatste licht priemde in zijn hersenpan. Met een halfdron ken kop en onzekere stap vervoeg de hij het gezelschap op de ijs- piste. wordt vervol gd. Johan Cordier LAAT JE VERWENNEN BIJ - J 7 V vl J 7 advertentie 10q1 Ha "o, or centrum voortuinliefhebbers ''o 500 m2 tuinmeubels 600 m2 verkoopserre 600 m2 tuingereedschap eigen hersteldienst ZAKEN ADRES huwelijks lijsten voor beter leven thuis vervolg van pag.6 "Kreukels" zijn kleine zwarte karakollen die men met een naald uit hun slakkehuisje moet peu teren alvorens naar binnen te spelen. Allemaal delicatessen net als de mossels die hier ook de "eiremeensjkesoesterj worden genoemd. Als mosselen door een groep worden gedegus- teerd spreekt men dan ook al gauw van een kermis, souper of een festijn. Iemand een "mossel verkeupen" komt ech ter harder aan dan men op een kermis zou verwachten. "Ze zoenj me au om mosselen raun" zegt men dan weer van mensen die niet te betrouwen zijn en met u een gang zouden gaan. Ik zou onvolledig zijn als ik hier niet vermeldde dat.een mossel ook van het vrouwelijk geslacht is (dat merkt ge aan de vorm) en van de orde van de muisde pruim enz. Maar dat wist ge na tuurlijk wel. Maar kent qe ook de prachtige zeispreuk: "Woër da volk es, es kommerse, zou de mosselboer en a reed me zan keire d' achtieremes binnen"? Zonder kommentaar Over naar het kleinste grut: de insekten, die in Ninove soms gekke namen krijgen waarvan de oorsprong moeilijk te achterha len is. Er zijn echter ook sim pele gevallen zoals "ezzel" dat van "horzel" komt. Een "nolje" is dan weer te be grijpen door het naaldvormige achterlijf van de libel of waterjuffer.Maar van waar komt de kinderbenaming voor vlinder: "vliegewauter" of "vliegewater Het eerste deel is duidelijk, maar wauter"? Zoekend in het etymologisch woordenboek ont dek ik dat een wouter een an dere naam is voor meerkol of Vlaamse gaai en het werkwoord wouteren zou rollen, wentelen betekenen. Als we de typische 0 vliegbeweging van de vlinder zien, wordt het woord meteen duidelijk Hetzelfde geldt, dacht ik voor het woord "moljer" voor de zeld zaam wordende meikever. "Moljer" is het woord voor mulder of mole naar. Het molenwiekende vliegen van het diertje kan dus best voor de naam gezorgd hebben, ten zij het zou slaan op het knabbe len of malen van de blaren van de hagebeuk of "moljernoog"waar de "moljers" uitvallen als men er in de meimaand aan schudt. Als men in de tuin ejen grote steen of een plank omkantelt, heeft men veel kans kennis te maken met "veirkesbiësten"Dat zijn die grijze vieze grondkevers die men ook wel "beddepissers noemt.Doet de opgeblazen vorm misschien denken aan het var ken of aan de "veirljesbliës Het is in elk geval een gekke benaming. Dat insekten op de fantasie werken bewijst ook het volgende rijmpje uit het boekje van Leo Plas. Hiermee sluiten we dan voorlopig het lang uitgelopen hoofdstuk af over de "bistjtjes", tenzij ge nog met een of ander Ninoofs beestje komt aanzetten. Hier volgt alvast een verhaaltje over een stekelig vraatzuchtig exemplaar van een "migge" anno 1890 Onder de brugge Zat eene mugge Met haren muil wijd open Zeven ezels Achttien kwezels Waren er in geloopen 't Eerste was'nen mosselman 't Tweede was'nen zavelman, 't Derde was'nen blinkmarchand Die blink verkoopen kan. En gij nu Ruf advertentie advertentie SCHOONHEIDSINSTITUUT COIFFURE PARFUMERIE SOLARIUM \V v 1 r /\-N-, V 'V- V Denderhoutembaan 249 9400 NINOVE Telefoon (054) 32.18.18 Pr. ALBERTLAAN 130 NINOVE (tegen G.B. center)

Klokzjiel | 1986 | | pagina 9