kortverhaal PUL P/U *(l to H2W> CQSQ ltlElUIAXML Van lier Haegen Walter Dreeïstraat 52 054.332292 r 1 WIELEWAAL Recht, aTs een reusachtige strak gespannen boog, liep de boulevard naar het hogergelegen stadsgedeel te. De sneeuw viel met bakken over Brussel, en op Jef. Het smeltwater weekte de nicotine uit z,ijn snor, en stroomde in beekjes over zijn bovenlip naar zijn mondhoeken. Hij likte en spoog bitter. Rechts van hem, aan de rand van de boulevard, verrezen oude hoge huizen met uit gedoofde vermoeide ogen onder be sneeuwde wenkbrauwrichels. Ver waarloosde afgetakelde gezichten. Brusselse zwartzucht, het einde, "la mort de notre quartier monsieur" Links sliep een park, en iets verder stond een graafmachine met een be vroren arm. In betere tijden, althans in zwoe le jaargetijden, tippelde hier de ontucht, leunden.de hoeren er uit dagend in deuren en portalen. Bij valavond bewoog zich dan op het trottoir een allegaartje rare snuiters. Gespierde kleerkasten met halfopen hemden en harige borst, luidruchtig baltsende Italianen met de portefeuilles opvallende in de achterzakken van hun zwarte nauwe broeken en met wespentailles dun als spagetti, negers, Aimé uit de Congo met zijn enorme lippen en Kasongo uit Gabon met zijn brede ivoren lach, dronken niemendalle tjes en oude snoepers, ambtenaren wier laatste trein reeds lang was weggereden en die dan later op de vroege morgen lagen te stinken met open gulp op de houten banken in de wachtzaal van Brussel-Centraalmet de kleverige suikernasmaak van nep- champagne in de strot, en Hector en Jef Altesamen dansten zij er toen op de tonen der nocturne: "Alors, tu viens chêrie terwijl aan de overkant in het dichte bla- derloof van het park de merels flo ten en de mussen tsjilpten. Maar nu was er niets van dat. Geen lip penstift, geen uitpuilende boezems, geen lekkere kont, geen blot bil, geen ladder in de nylonkous, geen fluorescerend neonpluis op de vest- revers, geen schuimwijn, geen zonde, geen berouw De sneeuw kraakte en koekte aan Jefs schoenen. Hij bukte zich, groef zijn handen in het sneeuwtapijt en kneed de een forse sneeuwbalDe vrouw op het reclamebord had nu drie borsten, twee verborgen onder haar kleed van paars satijn en juist ertussen één van sneeuw als een dikke witte puist. "Een Bel ga rook je nooit alleen". Jef glimlachte en verlangde naar een sigaret. In zijn vest met acht zak ken was er altijd wel ergens rook- gerief te vinden. Zijn vingers gloeiden. Voorzichtig gleed hij binnen onder de donkere beschut ting van de natte voorhal van een leegstaand restaurant. Er restte hem nog een weinig rol tabak en ge klitte sigarettenblaadjes. Het viel niet mee, de tabak geleek meer op poeder. "Muizentabak" noemde Jef het, en een deel waaide weg met de wind. Hij vloekte. Een losgescheurd nagel velletje stak pijnlijk uit aan zijn wijsvinger. Jef zoog nu kramp achtig aan zijn peuk. Het eind ver lichtte heel even in een oranje gloed het portaal, kartonnen dozen en vuilnisbakken. Iemand ging voor bij, stopte, gluurde in het duister, ging voort en keerde op zijn stappen terug. "Ca va vroeg iemand ver baasd. "Oui oui", zei Jef gestoord. "Ah Alors, bon soir madame". Ie mand verdween in de blizzard. De sigaret had een rare smaak, en ineens herinnerde Jef zich, hoe hij en zijn vrienden vroeger als grap haren van rond hun ballen rukten, en deze ongezien vermengden in de tabak van onschuldige tooghangers. Hij proestte het uit, en liet het natte rolletje pruimtabak vallen. Onder zijn draaiende hiel vormde zich een bruine klodder... "Hoe laat zou het nu eigenlijk wel zijn" vroeg Jef zich af, en keek naar de boulevard alsof hij vandaar het antwoord verwachtte. "Wat sta ik hier nu in 's hemels naam te doen Waarom zit ik niet als een normaal mens thuis bij vrouw en kind Waarom ben ik niet zoals de meesten, werken en bakkes houden metro-boulot-dodo, goed vet en rond en dom, ja dom. Godverdomme nog aan toe. Zou ik niet beter onder de eerste de beste voorbijrijdende tram srpingen Gedaan, geen werk, geen ziekenkas, geen last meer, geen wijven, geen vrienden, geen gezeur. Of laat ik mij doodvriezen ergens in een park. Gewoon neerliggen in de sneeuw op een eenzame plek, en wachten, en stilaal blauw worden. Eerst nog koude en pijn, om daarna weg te glijden in een eeuwige en verdovende slaap. Zonder getuigen, zonder wierook, alleen, heerlijk ge huld in een lijkkleed van sneeuw. Maar dood als een straathond Nee, niet opknopen, want daar krijg je nog een stijve van, nee, ook geen bloederig gekerf met scheermesjes, zomaar ergens bevriezen tussen dofgroene hulststruiken met hun rode bevroren bessen, en met hun merels en lijsters En er kwam een gevoel over hem heen dat hij nooit eerder zo intens had ge had. Een vreemde honger. (wordt vervolgd) Johan Cordier ~1 7°Oj Or, e/> '°Or centrum voortuinliefhebbers 500 m2 tuinmeubels 600 m2 verkoopserre 600 m2 tuingereedschap eigen hersteldienst '<n ZAKEN huwelijkslijsten voor beter leven thuis ADRES goed kontakt tussen plaatselijke mi lieugroepen in Wallonië en die van Geraardsbergen. Ook zou een uitbrei ding van de chips-fabriek VAN DEN BROËCKE gekoppeld zijn aan een eis vanwege de Waalse overheid om een eigen zuiveringsinstallatie te bou wen. Ook Burgemeester Spitaels (Ps -voorz) van Ath zou bereid zijn tot de bouw van een zuiveringsstation. Het is dus zeker niet allemaal slech te wil vanuit Wallonië. Het ligt ook zeker in onze bedoeling ons vast te bijten in de zuivering van de Dender. Het zal in elk geval niet blijven bij een wandeling. We hopen dat de ze protestwandeling een bewustwor dingsproces zal op gang brengen, we willen er een echte volksbeweging van maken. We hebben allemaal belang bij een zuivere Dender. Daarom heb ben we ons pamflet aan de zachte kant gehouden, zodat iedereen onze eisen kan onderschrijven. Hopelijk wordt onze wandeling dus een succes en treedt daarna een stroomversnel- lend effekt op in de afhandeling en oplossing van dit belangrijk regio naal Drobleem. HML PRIEELS VRAAGT EN MIN: LENSSENS ANTWOORDT NIET Tijdens de voorbije zomermaanden ver spreidde het Denderwater een nooit voordien gesnoven stank. Naast de pas aangelegde fietsroute hadden fietsers en wandelaars de kans te genieten van de zwarte bellenblazen de vochtige massa die zich doorheen de Dendervallei slingert. Niet alleen natuurliefhebbers waren in hun wiek geschoten, zelfs lokale politiekers konden er niet aan weer staan te reageren. Het vierd ook hen te gortig. Zo vroeg de fraktievoorzitter van de CVP-Ninove Clement Prieels aan Minister Lenssens tekst en uitleg over twee konkrete Denderaangele- genheden. Het ministerieel ant woord was heel wat minder konkreet. Ten eerste vroeg C.Prieels of het Waalse lozingen zijn die verantwoor delijk zijn voor de waterbezoedelin gen en vissterfte op de Dender. Hier op geeft de minister gewoon geen antwoord. Hij zeqt wel dat er regel matig eutrofiëringsproblemen (over-' besmetting) zijn tussen Lessen en Ninove ,iets wat al jaren geweten is. Waar of bij wie het probleem ligt komen we niet te weten, wel dat er binnenkort reeds om en bij 2 miljard frank zal geinvesteerd zijn in waterzuivering van het Den- derbekken. Daarmee zal, zegt de minister een duidelijke kwaliteits verbetering van het Denderwater op treden. Maar in tegenstelling tot vroegere analyseresultaten blijkt nu dat het Denderwater vooral ver vuild wordt door landbouw en vee- De wandeling gaat door op zaterdag 15 november e.k. om 14 uur wordt vertrokken aan het Sas van Ninove en voor Geraardsbergen aan het Schip- ke bij de Gavers. Wie er graag meer wil van weten kan kontakt opnemen niet de Wielewaal afdeling Ninove Ge raardsbergen. Voorzitter: Herman De Kegel, Pol'lare- dorp 62, 9401 Pollare 054/ 333301 Ondervoorzitter: Hans De Bisschop, Weggevoerdenstraat 3a, 9400 Ninove Tel 054/324601 Secretaris: Luk Van Der Trappen, Pau- welstraat 8, 9500 Geraardsbergen Tel: 054/414157 Penningmeester: Frank De Putter, Weg gevoerdenstraat 32, 9400 Ninove. Tel: 054/323455 Nationaal Abonnement: Door 450fr_te storten op giro: 00-0319785-73 Wiele waal Graatakker 11 2300 Turnhout. Ieder nationaal lid ontvangt twee maandelijks het tijdschrift Wiele waal, het trimesterieel tijdschrift Oreolus en eveneens het lokaal mede del ingsbl ad. lokaal abonnement:Door 100 fr te stor ten op 979-3529555-21 Wielewaal Pauwelstraat 8 9500 Geraardsbergen. teelt (kunstmest) Zo blijven ve le honderden miljoenen verkeerd ge investeerd in zuivering van alleen maar industrieel en huishoudelijk afvalwater. Deze goedbedoelde in vesteringen zullen dus niet het verhoopte resultaat opleveren. Ook na de 2 miljard investeringen zal de Dender niet proper zijnIn de Morgen van 29/10/86 lazen we dat Deense boeren de komende jaren 100.000 ton minder kunstmest moeten gebruiken om de vervuiling van het zeewater tegen te gaan. Op de tweede vraag van Prieels of er in verband met de Dendervervui- ling kontakten zijn met Waalse be - leidsverantwoordelijken antwoordt Lenssens dat er terzake reeds stap pen ondernomen Welke stappen en het mogelijk resultaat ervan, daar over blijft hij in het ongewisse. Alles bijeen maakt het antwoord van de Gemeenschapsminister van Volksge zondheid en Leefmilieu ons jammer genoeg niet veel wijzer. H.N.L. ALBERTLAAN 130 NINOVE (tegen G.B. center) advertentie advertentie vervolg van pag 9 r KL: We hopen het met u.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 10