Jeugdweekend 86 Den afzwaai van Danny en de kat van Kurt HEEFT 'T N>N°OFS HOC EEN KANS? St ANNAKAMER Drekes VANDERPIJPEN SPECIALE AANBIEDINGEN NjftVfc STIMULO - DUBBELE PATER TRIPEL MUZIEK OP ZATERDAG AVOND OEVER NINOVIETERS EN ELEN NIENOFS KLEIN MAAR FIJN MAAR GEVAARLIJK GROOTHANDEL IN ELEK. MATERIALEN "Op 4 en 5 oktober had in en om het Ni- noofse stadspark een heus jeugdweekend plaats.De organisatie berustte bij de Stedelijke Jeugdraad. Het werd een ge slaagde bedoening, hoewel enkele manke menten toch een"sukses over de ganse 1ijnin de weg stonden. BEURS OP ZATERDAG MIDDAG Het was mooi begonnen op zaterdagmid dag met een schone speech van een sjieke Antoine. Als Schepen van jeugd bedankte hij alles en ie dereen en bijna ook nog zichzelf voor de prachtorganisatie. Andere notabelen waren niet te bespeuren, tenzij onze politiekommisseir himself, die- in def tig burgerpak - vanop enige afstand een stevig oogje in 't(tent) zeil hield En we moeten het zeggen, 't was een degelijke jeugdbeurs. Ruim 30 vereni gingen waren er, de meeste uit Ninove zelf en met een werking die zich spe cifiek op de jeugd richt. Maar we trof fen er ook andere: nationale orga nisaties, of verenigingen die je eerder voor "grote mensen" waant. Een bont allegaartje dus, van chi- ro- en vredesgroepen tot PMS, pom piers en tejater dinges. Buiten beentjes waren de Belgische Duiven- bond en '"t muziek van Aspelaar". De meeste stands hielden het ge woontjes: een tafel met wat fol ders en boeken, met daarachter een vriendelijke jongen of een braaf meisken om desgevraagd enige uit leg te verschaffen. Anderen hadden er wat meer leven en kreativiteit ingestoken te vermelden in dit geval: Azjoer, den bik, KSA) Toch kon men zich niet van de indruk ontdoen dat alles nogal opeengepakt stond. Een grotere tent zou ongetwij feld nuttig geweest zijn. Om prak tische redenen had men de tent trou wens in 2 stuks verdeeld: Links van het podium stonden de stands-zonder elektriciteit(daar stond ook de tap), van de andere kant waren die met-el el triciteit opgesteld, zodat we ons aan die rechterkant, heel even op een diatentoonstelling an nex videobeurs thuisvonden. En wat die videovertoningen betreft, toch 2 opmerkingen: 1. Het Rode Kruis gaf gratis filmbeelden over het Hey- seldrama. Leuk wellicht als publici teit voor hun beweging, maar als je't ons vraagt, toch wat ongepast 't Is zo al erg genoeg geweest). 2. Dat op een pluralistisch opgezet te beurs als deze alle opinies aan bod willen komen,mag en moet zelfs, maar het Belgisch leger was haar reklamefilmpjes voor parakommando toch beter gaan afdraaien op een meeting van de VMO of zoiets... Enige wrevel was ook merkbaar bij sommige bezoekers omtrent de aan wezigheid van de Generale Bank. Was dat ook al een jeugdbeweging De organisatoren vertelde ons over- ioens dat ze nog andere banken uit genodigd hadden om een stand op te richten, tegen betaling, kwestie van de kosten wat te drukken (de overige stands mochten gratis in stalleren), maar dat er slechts één bank op de invitatie was inge gaan. Gelukkig maar, want, stel je voor dat er zo 5 hadden gestaan..., dan was ik nu misschien artikels voor de Financial Times aan 't schrijven. Al bij al was het aanbod groot, ge varieerd en origineel genoeg om te mogen spreken van "een voor herha ling vatbaar" initiatief. De mensen van de Jeugdraad hadden er waarlijk werk van gemaakt. Komplete missers waren echter de nevenaktiviteiten, de tussendoor tjes die geprogrammeerd stonden "om wat volk te trekken". De volks dans en de judodemonstratie waren okee. Die stoorden het geheel niet, zij hadden trouwens hun stand op de beurs. Maar de 2 rockoptredens bleken desastreus: veel te harde muziek, veel te lang gelul voor ze eindelijk in gang "vlogen", veel te luid om de oudere mensen nog lan ger in de tent te houden. Weinig aandacht kenden ook de men sen van Krejater, die op hun geken de en boeiende- manier kleine inter viewtjes afnamen met de exposerende bewegingen. Verklaring hierover moet vooral gezocht in mikrofoon- technische aangelegenheden en bij een "hiervoor zijn we niet gekomen" mentaliteit vanwege de modale bezoe ker. 's Avonds had dan nog een rockoptre- den plaats met Modern Vision. Hier toe werd in een mum van tijd de tent in een rocktempel herschapen (poly valente tent dus), maar eigenlijk was al die moeite niet echt nodig geweest. Want behalve dan het feit dat (primo) aanvankelijk veel meer volk buiten de tent stond te luis teren en te kijken dan er binnen mensen waren en (sekundo) de hoofd- akt om kwart na tien nog altijd aan 't soundsjekken was (het pro grammaboekje vermeldde nochtans 20.uur, Modern Vision), valt over dit gebeuren niet zoveel relevants te vertellen... 0 ja, er was ook nog een voorprogramma (La Guenta). En om te weten hoe verschrikkelijk slecht die wel waren, verwijs ik u met graagte door naar de heren Tisj of Bruce Palmer, aldaar aan wezig. Ik weet nog dat ze begonnen zijn met een cover van The Jam en geëindigd met The Who, maar toen waren de meeste toeschouwers al volk-en drankrijker etablissementen gaan opzoeken. KWISSEN MET MERLINA Voor de zondagmiddag had men hetzelf de stramien als bij de vorige jeugd- dag-edities voorzien: spelen zonder grenzen, springkastelen (blijkbaar ook al door de banken gesponsord), kapotgeprikte ballons, Het ge heel stak leuk en vlot in elkaar. We vermoeden dat de enkele honder den jongens en meisjes van 12 jaar en jonger zich hebben geamuseerd, ook die toffe maskesskoeten uit de Limburg die de trein/tram/bus-dag van minister Herman hadden gekombi- neerd met een dagje uit naar Nienof. Tot slot was er nog een show rat de mensen van Merlina (voor de vol wassenen onder onze lezers: "Merlina is een razend populair kinderprogram ma, de zaterdagvalavond op teevee- En ook die moeten goed geweest zijn, te oordelen toch naar de spontaan meebeleefde reakties van de kinderen. Minder geluk hadden de jongeren van +12 jaar. Voor die had men een kwis voorzien, geheel volgens het systeem van de "sjetten" zijne kwis. Alleen had Jean-Luc zijn plaats als jury voorzitter moeten afstaan Greta- van-de-sporthalle. Het "minder ge luk" lag hem bij de presentatie. Aan vankelijk had men voor die job Kurt Van Eeghem (den echten, jaja) gekon- takteerd. Maar we veronderstellen dat die op weg naar 't park ergens in de rioolbuizen van de Lavendel- straat moet verzopen zijn, want hij is ondanks spannend afwachten, niet komen opdagen. Gelukkig hing Filip Van Der Haegen daar nog ergens aan den toog, temid den een troep andere skoeten, zodat een ramp (zie je 't al gebeuren: Danny als kwismaster werd voorkomen, en Filip"als broer van Kurt" het podium opmocht om de show te ver zorgen. De algemene balans van het Jeugdweek end '86 was zeker meer dan positief. De roek-flaters op zaterdag en het slippertje van Kurt op zondag belet ten echter niet dat Danny Schoon in schoonheid afscheid kon nemen van "zijn" Jeugdraad. Inderdaad, de jeugdbeurs was voor Danny het laat- ste'initiatief als voorzitter van de Raad. In oktober nog legt hij er, na 12 jaar het voorzittersbijl tje bij neer om te werken aan een verdere politieke karrière. Wij pinken een traan weg en zullen hem missen. Overigens blijft 't Klok- zjiël lezen: wij beloven u in een van onze volgende nummers een in terview met Danny Schoon. Niet zo lang geleden zag ik een Frie se film op TV met Nederlandse onder titels. Friesland, een Nederlandse provincie, heeft een eigen door de Nederlandse staat beschermde taal, een Friese literatuur en Friese scholen. Toen ik echter de film zag en hoorde, maakte ik de beden king dat als Fries een éigen taal is, dat het Ninoofs of de andere Vlaamse dialekten net zo goed voor een eigen taal kunnen doorgaan. Im mers, als men als norm neemt voor "eigen taal" dat ze genoeg moet afwijken van de omringende talen om als dusdanig door te gaan, dan heb ben wij net zo goed recht op die aparte aanpak als de Friezen, want mits enige moeite te doen, denk ik dat ik die film ook zonder onder titels had verstaan. Nu ja, naar het schijnt, werdeg "De heren van Zichem" voor de Nederlandse TV ook ondertiteld.Wat meer zegt over de onwil van de Nederlanders (meer be- paald de Hollanders, de bewoners van die twee Nederlandse provincies die ons taalgebied overheersen) om "af wijkende" dialekten te willen ver staan dan over de "barbaarsheid" van die dialekten. Voer de intellektuele kuituurkoes- teraars en andere schoolmeesters on der ons: geen paniek, ik wil hier in aeen negentiendeeuws pleidooi voor taalpartikularisme vervallen (wat een woord) en gaan ijveren voor Ninoofs taalonderricht op onze scholen (stel u voor). Toch lijkt het mij niet zo'n belachelijk idee dat onze Vlaamse dialekten aan een zekere bescherming toe zijn. Ik hoor onze flaminganten al zeggen dat we ons nog maar pas van de frans tal ige bourgeoisie en aristokratie hebben losgerukt door het ABN te spreken en'te verdedigen tegenover deze "soort" die ons voor Vlaamse boerkes bleef verwijten. Ze zullen wel gelijk hebben maar toch heb ik de indruk dat juist deze "kui tuurreflex" de doodsteek zou kunnen betekenen voor onze dialekten waar van de rijkdom niet te miskennen valt en die ten andere de voedings bodem vormt of zou moeten vormen voor de kuituurtaai: het algemeen Nederlands. Ik zeg "zou moeten vormen", omdat het me steeds meer opvalt hoe wei nig het Vlaams of Zuidnederlands van invloed is op de evolutie van het algemeen Nederlands, terwijl men in de Vlaamse media meer en meer gaat "jij-en en jouw-en", men "ie" zegt voor hij en men typisch Hollandse klemtonen en zinskonstrukties gaat gebruiken. Kabeltelevisie heeft hier duidelijk veel mee te maken En zo duikt ons oude vertrouwde minderwaardigheidskomplex weer op. Vroeger tegenover de Franse, nu teoenover de Hollandse kuituur. Ben ik dan zo'n Hol!andhater He lemaal niet. Integendeel zelfs: misschien zijn het de Nederlanders wel die het meest voor onze dialek ten geïnteresseerd zijn en zelfs een zekere jaloersheid aan de dag leggen. Omdat veel dialekten bij hen reeds zo goed als verdwenen zijn. Ze doen dan ook verwoede pogingen om de laatste restanten vast te leggen voor het nageslacht. Wat loopt er bij ons dan mis Wel, m.i. verschillende dingen. In Neder land is er bijvoorbeeld de trend om de taal losser en volkser te ma ken. Dat kunt ge merken in veel Ne- SLAGHMUYLDER Video - Radio - Hifi - TV - Huishoudtoestellen pvba UKKIE vervolg pag. 14 Biezenstraat 29 9400 NINOVE Tel 054 33 45 35 advertentie advertefitie Dreef 61, 9400 NINOVE - Tel. 054/33.34.39 Gratis levering - Eigen dienst na verkoop - Financiering ter plaatse Ma.-vr.8-12 u. en van 13-19.30 u. Zaterd.8-12.u. en van 13-17 u Zond. gesloten Advertentie

Klokzjiel | 1986 | | pagina 12