ONZE MIDDENSTAND DOET HET HEEL GOED s 'fK ABONNEMENT *1^feeFel NINOOFS KRUISWOORDRAADSEL 1 2 3 4 5 6 7 8 910 s s MAMERA: Hebt ge gene schrik Komera dat ge hier ieverans in 't een of 't ander gat zult vallen KOMERA: Nou es't hier toch eirg in 't stad joeët. Ik sta hier beplekt met moer van onder toe boven. En gelek dat ge kunt zien kan er hier geen enkele auto nog op of af Azeu am- oë tutteren. - As meesjken in een auto zitten zijn ze altijd gehaast. Terwijl dat ze hier stille staan hebben ze al den taaid om naar de skeun winkels te letten.De winkeliers zullen wel kontent zijn als't straat af is. - En gij peist dadde. Weet ge dan niet dat de middenstanders van de Ninove Sjopping Central, allé de die van de Biezenstraat en de Sta tionstraat om ter 't lastigst leu- pen. 't Skantj dat er geen ene van die gasten nog kan slopen. Ze leupen allemaal vies. - Dat es pertang niet goed ver 't hert, zelle Komera. En waarom es dat tein. -Dat heeft zeker te maken met de "Saus-uniek" van die straten. De enen wil dat ze alleen naar boven zouden rijden en d' andere willen dat ze naar beneden zouden rijden of weer in alle richtingen tegelijk. - Maar daar moeten maleuren van, kom men. Die mannen weten zeker niet wat ze willen zeg. Ze willen alle maal dat de klanten voor hun winkel kunnen stoppen maar ze spuiten let terlijk parkeerplaatsen van voor hun deur weg. 't Zijn zeker alle maal aspirant pompiers. - Ze willen een parking op 't kerk hof, zeggen ze. Pas op ze kunnen gelijk hebben. Daarmee kan 't stad weer aan de slag. - Ik vind toch dat het hier zal ver beteren en plezanter zal worden om te wandelen in 't Stadscentrum. -Jamaar, ge meugt niemand bevoorde- ligen he. Ik peis dat het dat is dat in hun neus zit jong. - Zie ne keer naar die zaken van Will ems en Decorex, die waren toch rap voorzien he van een weg. - Gij hebt zeker ook 't Belang Van Armang gelezen. Wat insinueert A.D.R. daar eigenlijk tegenover Lukken Du- rang met zijn uitspraak "van de dank bare bewoners van mijn Dam,uw Dam, zijn Dam,onze Dam, de Dam van Madam? - Ik peis dat Armang de Lukken wiltj in de schoenen schuiven dat Will ems en Decorex eerst van een uitweg be diend heeft, met de rappe aanleg van den Dam. -Vriendjespolitiek, wilt hij zeggen. - Ja en dat schoon pakhuis van De corex aan de Dam was euk rap afge- broeken zonder veel tamtam rond te maken. - Allé ons stad gaat er serieus op vooruit want er werd toch ook veel gebouwd he. - Ge meegt gerust zijn. - En zeker nu dat er hier een echt centrum voor conferenties is. Op de opening van het nieuw spel van Lange- 1 and was't een en't ander.Baro en Walt- niel hebben daar gesproken dat er meer van dat in Nienof zou moeten komen. - Meer hotels? - Nees meer een dergelijke aanpak door ons middenstanders. Met één hotel hebben ze hier al genoeg, peis ik, want zo gastvrij zijn we hier in Nienof ook niet. - Tegenover gasten die op hotel en restaurant, gaan, zullen ze wel gastvrij zijn, zij maar gerust, tein rinkelt de kas.Vreemdelingen die hier al lang bij ons wonen zullen wel anders bekeken worden zeker. - Ah ge weet het. In de Gambrinus, t de Rigoletto en café Koepoort mogen geen Noordafrikanen binnen. Dat is wel een flagrante overtreding op de wet tegen Racisme maar daar schij nen die cafébazen zich niet veel zorgen over te maken. -Als zelfs de kommisseir en den ber- remiëster al niet reageren, wat wilt ge dan meesj. - Maar allé, der zijn gelukkig toch euk nog veel ander. Ne keer van iets anders gesproken. Gade gij de 15 november ook naar die beteugink tegen den Denjer. - Gaan ze den Denjer euk afbreken - De nieuwe natuurvereniging van de Wielewaal gaat trachten de dender streek te mobiliseren voor een fina le aanval op de Denderwatervervui1ing. - 't Is 't hopen dat er daarmee dan eindelijk eens iets aan gedaan wordt - Ja want 't begint hier van tijd lekijk te stinken. Nog ongeveer 60 keer slapen en uw abonnement op je Ninoofse stadskrant is weeral vervallen, 't Gaat rap,te rap, maar dat is onze fout niet. En wat ook onze fout niet is, is dat een krant drukken tegenwoordig stukken van mensen kost, en er zijn er nog die daar kunnen van meespreken. Daarom zijn we gewoon gedwongen om de abonnementsgelden te verhogen. Inplaats van de vertrouwde 400 fr voor een volledige jaargang kost een nieuw abonnement je nu 500 fr. 1t Klok' zjiël zal vanaf 1 januari 1987 in de winkel 50 fr kosten. We zijn er echter van overtuigd dat deze prijsaanpassing geen bezwaar kan zijn om een nieuw abonnement te nemen op uw vertrouwde Ninoofse in formatiebron. Stort zonder kompleksen 500 fr op ons rekeningnummer, 001-0971808-41 wij doen de rest. derlandse TV-programmaszowel voor kinderen als voor volwassenen. Wij namen die trend over,maar dan in de verkeerde zin. Ik bedoel: we nemen de woorden uit hun dialekten over inplaats van uit de onze. Luister maar eens naar het taaltje van veel D.J.'s op de vrije zenders Hoe stroef en onnatuurlijk klinkt dat niet.Nu,op de nationale zenders is het dikwijls niet veel beter. Pleit ik dan voor het zware Vlaamse accent met niet-aangeblazen h's en afgekapte en- uitgangen,enz Toch niet, die horen mijns inziens enkel thuis in de dialekten. Het is ech ter een feit dat de Vlaamse dialek ten een woordenrijkdom bezitten die prachtig is, soms doordringt tot de literatuur. (Als zogenaamde literai re vrijheid) maar gemeden wordt en zelfs als fout doorgaat in het offi ciële taalgebruik. "Het mooie zou eraf zijn hoor ik sommigen al zeg gen. Maar we moeten toch beseffen dat we stilaan in onze dialekttaal prachtige woorden verliezen en ver vangen door dikwijls armere ABN-woor- den.Deze rubriek, hoewel nog maar enkele afleveringen ver en bijlange na niet kompleet (ik noteer bijna dagelijks nog typisch Ninoofse woor den en uitdrukkingen die me nu pas onvallen of die ik pas voor het eerst hoor) heeft toch al aangetoond,niet alleen hoe rijk ons dialekt is maar ook hoe veel woorden nu reeds in de verdrukking raken en dreigen te ver dwijnen. Er is dus een éénrichtingsverkeer be zig in de taal van boven naar onder dat enkel tot verarming en verschra ling leidt. Men kan zich zelfs afvra gen of het dialekt bij ons, binnen enkele generaties, niet nog enkel zal gesproken worden door marginale groepen en dus op nog langere ter mijn zal verdwijnen. Ge gelooft me niet Het zou wel eens sneller kun nen gaan dan we vermoeden. Tot nu toe spreekt de overgrote meerderheid van de Ni novieters in de dagelijkse omgangstaal haar dia lekt en blijft het ABN (of "skeu vlems") - gebruik beperkt tot de school, soms tot het werk, de ver gadering of het aanspreken van men sen met vreemd taal- of dialektge- bruik. Maar is het u al opgevallen hoe gemakkelijk velen onder ons te gen kleine kinderen automatisch ABN gaan praten (of toch iets dat er op gelijkt). Het is zelfs zover gekomen dat veel kinderen hun dialekt pas op school leren, uiteraard niet in de klas maar op de speelplaats bij hun makkers die thuis en op straat wel hun dialekt geleerd heb ben. Als de groep ABN-sprekertjes echter groter wordt dan de groep Ninoofs-sprekertjes, dan geraken de ze laatsten in de "oppositie" en later misschien in de marginaliteit zodat de omgangstaal op de speel plaats het ABN wordt. In sommige elitaire scholen in grote steden is dat al het geval. "Ach, hun dia lekt leren ze dan later wel op ka- fee of onder werkmakkers" hoor ik al zeggen. Dat is echter een mis vatting. Na een bepaalde leeftijd leert men een dialekt niet meer of gebrekkig aan. Als in sommige in- tellektuele milieus van vandaag de kinderen nog hun dialekt praten dan is dat dikwijls dank zij de jeugdbeweging. Door het drukke weg verkeer wordt er immers minder en minder op straat gespeeld, zodat dat oude sociale verkeer grotendeels wegvalt. Een andere invloed op het fenomeen speelplaatsdialekt' is, dat door het samensmelten van scholen, veel bui tengemeenten nu zonder school zit ten. De dialekten van die gemeenten dreigen dus het eerst in de verdruk king te geraken. Hoe komt het nu dat zoveel mensen automatisch ABN spreken tegen hun ei gen,maar ook tegen andere kinde ren? Alhoewel ze normaal onder vol wassenen Ninoofs (of ander dialekt') babbelen? Het antwoord is, me, „eer lijk gezegd, niet heel duidelijk. Ik betrap er mezelf namelijk soms op hetzelfde te doen, terwijl ik nochtans, dat zal u wel duidelijk zijn, een fervente dialektverdediger ben. In gezinnen met "buiten-Ninoof- se" vader of moeder kan het mis schien normaal lijken, toch geeft dat geen sluitende verklaring.Som- mi gen doen het natuurlijk bewust als een soort bouwen aan een nieuwe "beschaafde" generatie. De anderen apen dat misschien onbewust na omdat we in de opvoeding denken dat we al een beetje schoolmeester moeten spelen op voorhand. Stom HORIZONTAAL 1. Nergens (Nin) 2. Tijdelijke (Nin) 3. Anagram van "leis" - Grootwaren huis (Nin) 4. Elastiek (Nin) - Werelddeel 5. Kleine berg (Nin)-Muzieknoot Natuurlijke logaritmen 6. Voorschrift - Zwarte kleverige stof. 7. Slee - kadastraal inkomen Mei sjesnaam. 8. Tandeloze zoogdieren - Rooms-katho- 9: Modieus - Rivier in Engeland Spil 10. Gewicht - Oost-Europese vrouw (Nin) VERTIKAAL 1. Deel van Ninove (Nin) 2. onpopulair gebod van Martens 3. Opplakbriefje 4. Nieuw (Nin) - Oud iemand 5. Daar - Onmeetbaar getal - Politi- tieke partij 6. Samenvatting (Nin) - Vis 7. Van een zeker werelddeel 8. Wrede keizer - Voorzetsel 9.Bergpas in Z. Zwitserland 10. Oogvocht - Gemeente in Brabaht W.S. 1 2 3 4 5 6 7 8 91 0| 1 R R 5 2 9 3 c 4 S FV G E F 5 3 B E L R t 6 1 S L ft tt 7 E R 8 w R S 3 9 E e 5 K o 10 R E ink 5 eigenlijk,- want op school leren ze de kuituurtaai toch.Straks moeten de onderwijzers nog een uurtje "Ninoofs" bijgeven, omdat wij tekort zijn geschoten in onze opvoeding. RUF. Als cie 11 weet. BERTA vervolq van p.12 OPLOSSING VORIG KRUIS WOORDRAADSEL E li H T E R R 1 E M l R E T U M U L L O k O L R K K E G 0 E O G t. L L Weeral een pak inzendingen waaruit we door loting onder winnaars-op nieuw een vrouwelijk element onze fles Chateau de La Cloche kunnen aanbieden. Proficiat voor Marleen De Vuyst Aalstersesteenweg 219 Ninove

Klokzjiel | 1986 | | pagina 14