DE PROEF OP DE SOM RACISME IN DE NINOOFSE CAFÉ S t PENSEELTJE baas wou mij niet meer terug om dat ik zomaar was weggegaan. ALI 2: Ik heb ook nog zo'n zaken meegemaakt. Dat ze bijvoorbeeld poeder om in de handschoenen te doen in mijn eten strooiden. Als er in het fabriek een technische werkloosheid was was dat ALTIJD voor de Belgen. ALI l:Toen ik een maand op mijn werk waswas er in de fabriek ge stolen. En zonder boe of ba werd ik ontslagen hoewel ik niets ge daan had. Ik werd dan achteraf wel terug aangenomen en ondertussen zijn er nieuwe bazen, enfin ik heb er ze ker geen klagen. Mijn collega's noe men me wel dagelijks "zwartekop" maar dat is soms prejoratief bedoeld en soms vriendelijk. N.V.D.R.: Bij de vraag of ze in som mige Ninoofse café's de deur gewezen worden besloten wij, om alle discus sie te vermijden, de proef op de som te nemen. De resultaten kunt u in nevenstaand artikel lezen. ALI 1: Ja. Er is hier nog altijd min- der racisme. Hier hebben wij toch nog contact met sommige mensen en wonen wij niet in getto's En moest ik ooit Ninove verlaten dan ga ik in Tollembeek of zoiets wonen Daar woont er misschien 1 vreemdeling en word je direkt door de gemeen schap opgenomen.Het is veel gemak kelijker ons hier te integreren. In Ninove tolereert men ons tenminste (ik heb niet gezegd aanvaardt men oons) ALI 2: De algemene idee van de men- sen t.o.v. de vreemdelingen is dat wij doppers zijn of op de ziekenkas staan, dat wij altijd miserie zoeken; enz. Niemand denkt eraan dat men ons hierheen haalde om te werken. Wij zijn gekomen, hebben ook onze taksen op alles en nog wat betaald en nog steeds) en nu wil men ons terug buiten zetten. En wat moeten wij gaan doen In Tunesië is er voor ons ook geen werk meer en ook geen dop, want daar hebben wij nooit afgedragen aan iets. En onze kinde ren die Vlaams spreken, en tussen 2 werelden gaan vallen als wij ze mee terug nemen AL I 11k zou er lang over nadenken om te gaan stemmen, dat is het het - zelfde als volledig Belg zijn. ALI 2:Voor mij zou dat meer dan een stap in de goede richting betekenen. Ik zou zeker gaan stemmen. Wij heb ben hier tot nu toe wel dezelfde plichten als jullie maar niet dezelf de rechten. ALI 1: Ik zal jullie eens iets vertel- len. Ik zie voor mijn ogen dikwijls een tafereeltje in mijn dorp vissers die terugkwamen in de haven en dan hun waar aanprijsden aan de kopers. Ik was toen nog een kind r.iaar ik zou alles geven om dat nog eens te mogen zien. Maar die wereld bestaat nu ook niet meer, dat was 20 jaar gele den. Nu zou Tunesië voor mij vreemd geworden zijn. Ik blijf hier voor mijn kinderen. Maar de heimwee' is soms verschrikkelijk. ALI 2: Ook ik heb heimwee. Ik denk erover ooit nog terug te gaan. Maar ik heb hier een kind met mijn ex- vrouw. Wij hopen hiermee een, minderheids groep eens een spreekgestoelte ge boden te hebben.Wij hopen ook dat deze jongens door hun verhaal som mige mensen de ogen geopend hebben. Dat misplaatst superioriteitsgevoel kunnen we best laten vallen. Super ioriteitsgevoel, omdat zij nu een maal een bruine huid hebben, en zwarte krulletjes Linda Yves Marlies In het begin toen deze krant verscheen, kon men nog op ver scheidene Ninoofse café's en dancings het hatelijke bordje: "Interdit aux étrangers-Verbo- den voor vreemdelingen" aantref fen. Reeds in ons allereerste nummer protesteerden we hier tegen. Ondertussen is er een wet die racistische praktij ken en uitlatingen verbiedt. De bordjes verdwenen op de ge vels. Maar de racistische dis criminatie verdween echter niet. Ook kan men de vraag stellen of de overheid de moeite doet de wet te doen toepassen. Onze Alis vertelden ons en kele sterke staaltjes. Een van hun vrienden kwam eens in een Meerbeeks café dat ondertussen gesloten is. Hij was in het gezel schap van "inlandse" werkmakkers. Iedereen werd besteld, behalve de "vreemdeling". Toen zei hij ver ontwaardigd dat dit onwettelijk was, en hij de politie zou op de hoogte stellen. De bazin voelde zich zo sterk dat ze zelf de poli tie belde.De kommissaris in hoogst eigen persoon kwam ter plaatse, greep echter niet in, maar zei en kel dat als hij niet tevreden was, hij maar klacht moest indienen. Deze mensen zijn zo wantrouwig ge worden tegenover al wat overheid betreft dat ze in dat "klacht in dienen" niet geloven. Hebben ze ge lijk Misschien wel. Toch raden we hen aan, al was het maar als proef,eens de stap te zetten. Ander verhaal. Onze Ali's wordt de toegang ontzegd tot het bekende café Gambrinus. Bij het buitenstap pen botsen ze op burgemeester Cosijns. Ze vertellen hem het gebeurde en vra gen hem bij de baas te informeren waarom ze niet binnen mogen. Onze bur gervader doet dat en verneemt inder daad dat vreemdelingen niet gewenst zijn. Weer zonder gevolg. Als hoofd van de politie en vertegenwoordiger van de wet in de stad, zou hij noch tans best kunnen ingrijpen.Maar vreemdelingen hebben hier geen stem recht nietwaar Misschien gelooft ge niet wat deze mensen vertellen en denkt ge dat ze om persoonlijke redenen geweigerd worden. Voor de sceptici maakten we dan ook de proef op de som. Van de lijst met café's waar onze Ali's ooit geweigerd werden, pikten we er vijf uit om te zien of het klopt. Omwille van de objektiviteit spra ken we af dat ik eerst zou binnen stappen en iets bestellen; waarna enkele "Ali's" zouden binnenkomen en ik de reakties kon horen. Indien ze geweigerd werden zou ik de baas of bazin naar het waarom vragen. Sommige bazen kenden me, andere waarschijnlijk niet. In twee van de vijf café's kregen de mannen toch hun konsumptie. Kwam dat door onze aanwezighied of die van andere klan ten? We weten het niet en hopen dat deze caféhouders blijvend van ge dachte veranderd zijn. De drie an dere "etablissementen" noemen we bij naam, daar we vermoeden dat er anders toch geen gevolg aan gege ven wordt. U zult merken dat de meeste cafébazen beweren dat ze gedwongen of aangespoord worden door hun klanten "zo te hande len. Als dat al zo is, kunnen de ruimdenkenden misschien hun in vloed laten gelden. Hier gaan we. Het eerste café dat ik binnenstap is de Gambrinus op de Oudstrijders- plaats. Er zit slechts een klein gezelschap waarvan ik twee personen ken. Ongelooflijk, het is al met een raak. Terwijl ik me aan een ta feltje zet spreekt één van hen me aan en zegt dat ze net over de gast arbeiders aan het praten zijn.Maar dat ik wel een andere mening zal zijn toegedaan. Ik vermijd voor lopig de discussie voor wat komen gaat. Ik vang iets op van: "Degene die hier werken dat versta ik nog, maar de andere..." waarna onze Noord- Afrikanen binnen komen en beleefd drie drankjes vragen aan de toog Ik hoor de baas weigeren en letter- lijk zeggen:"Interdit aux étrangers" Een van de mannen oppert nog: "Mais je suis beige". Maar niets mag ba ten, het gaat duidelijk om hun huids kleur. De jongens druipen af en ik vraag uitleg aan de uitbater. Hij zegt "Ik weet dat u dat niet zal aanstaan, maar ze komen hier niet binnen, geen sprake van, geen enke le". "En daarbij", zeqt hij "de mensen vragen daar ook niet naar" Dan mengt de "zegsman" van het ge zelschap zich in de discussie. Hij schijnt geschrokken door de reali teit, die nochtans een uitvloeisel is van de cafépraat van daarnet. Hij zegt dat de baas nu toch wel te ver ging. Waarop die dan een verhaal opdist van een serveerster die daar ooit gestoord werd in haar werkzaamheden door "vremde" en hij sedertdien alle vreemden weigert in zijn café. Stel je voor dat Ninovie- ters dat hadden mispikkeld, zou er dan geen enkel Ninovieter. Ik stop mijn verontwaardiging niet onder stoelen of banken en maak aanstalten het café te verlaten De man uit het gezelschap houdt me tegen en vraagt extra mijn me ning over de zaak. Ik zeg dat ik het niet normaal vindt dat mensen om hun huidskleur niet toegelaten worden op een publieke plaats. Waarop de uitbater replikeert: "Ik ben hier cafébaas en laat binnen wie ik wil Volgende café: Rigoletto, hoek Beverstraat en Biezenstraat. Als de mannen binnen komen, ver schijnt na een tijdje de hazin ach ter de toog, wil in het frans begin nen, komt niet uit haar woorden en haalt er haar vennote(?) bij. "Zeg hen eens dat we heri niet kunnen toe laten, want dat ze hier met te velen komen en de klanten voor hen wegblijven". De andere jonge vrouw doet dat, waarop de jongens antwoor- den"maar we zijn hier maar met een paar". Antwoord: "JaWar, vandaag zijt ge met een paar, morgen met zes en overmorgen met tien. De jon ge meisjes durven dan niet meer ko men en het kliënteel blijft weg.v. Terwijl de "Ali's" vertrekken doet ook de eerste bazin aanstalten om terug naar achter te verdwijnen. Ik kan alleen nog snel zeggen: "Maar allez..." Ze snauwt me echter af: "Ze komen hier niet binnen en moei er u niet mee, gij In de twee volgende café's kregen ze dus wel hun drankje. Ik voelde me in hun plaats al wat opgelucht. Hoe vernederend moet dit niet zijn. Het laatste café echter weer het trieste verhaal: Café Koepoort in de gelijknamige straat. Ik neem plaats aan het uiteinde van de toog waaraan nog wat jonge mensen hangen. Bij de entree van onze vrienden gaat de bazin naar achter en keert terug met de baas. Die haalt zijn schouders en hangende ar men even op ten teken dat ze wel weten dat ze hier niet bediend wor den met de ondertoon van ik kan er ook niet aan verhelpen. De jon gens vertrekken, de baas gaat weer naar achter.'Voorzichtig vraag ik de bazin: "Mag ik u eens iets vra gen? Waarom mogen die jongens hier niet in". "Hebt ge soms iets mee gemaakt met hen Antwoord: "Neen en we zullen er ook niets mee te genkomen, want ze komen er niet in". Fameuze logika En hier ook weer de bekende woorden: "De mensen vra gen daar niet achter." En daar draait schijnbaar alles rond in deze onmenselijke zaak. De baas verschuilt zich achter zijn klanten alsof die zouden wegblijven, als er Noord-Afrikanen in het café kwamen. Dat kunnen we moeilijk geloven als we zien hoe het toegaat in de café's waar ze wel welkom zijn. En als dat toch het geval zou zijn, gaat de plicht van gastvrijheid niet vóór op de grillen van verwaande klanten? Deze zouden hetzelfde eens moeten beleven op hun zuiderse vakanties. Is Ninove nog waard een gastvrije stad genoemd te worden Rufijn De Decker. TEKENEN SCHILDEREN HOBBY Advertentie "L'.Denken jullie dat de situatie hier in Ninove beter is dan in Brussel of andere grote steden KLWat zouden jullie ervan denken noest men hier in België, zoals in Nederland, stemrecht voor migranten invoeren KLGaan jullie ooit nog terug naar huis KLBedankt ^REULEGEM 8 9400 NINOVE TEL. 054^33 9244

Klokzjiel | 1986 | | pagina 5