OVER RAKETTEN EN PRIKKELDRAAD 9 den ons zodanig verzetten dat de overheid er moet op reageren. En dat als ze er negatief op reageert, ze dat niet kan zonder het vaandel van de demokratie te laten zakken en haar ware gelaat te tonen. Burger lijke ongehoorzaamheid staat hier centraal: het bewust en publiek overtreden van onrechtvaardige wet ten, niet tot eigen profijt, maar om onrecht aan te klagen, met zelfs risico voor eigen persoon. Bekende (bejubelde) voorbeelden zijn de ak ties van M.L. King en GhandiCon creet zou het in België gaan om het regelmatig betreden van militair domein, als protest tegen de 16 ra ketten die er al staan en de 32 die verwacht worden. Momenteel zit men nog aan de voorbereiding van heel de aktie. Reakties en info bij "BEZORGDE BURGERS", p/a Van Elewijck- straat 35 1050 Brussel Een andere kern van de vredesbewe ging is de FLORENNADE het aktie- huis van de vredesmilitanten in Flo - rennes zelf, pal aan de basis. Van daar worden regelmatig akties opge zet rond en soms op de basis. Je kan er ook terecht voor informatie over pacifisme, burgerlijke ongehoor zaamheid e.d. Herrieschoppers blij ven weg, geweldloosheid staat cen traal Misschien zou het interes sant zijn hier eens in Ninove een uitstapje naar FLORENNES te organi seren met mensen van diverse bewe gingen, strekkingen en leeftijden. Een kijkje nemen in het hart van militair België... Suggesties altijd welkom. De Florennade kan ook een financieel steuntje best gebruiken: 001-1357929-05. En het adres: ROUTE CHARLEMAGNE 20 5526 FLORENNES (Rosée) 082/688862 En om af te ronden in schoonheid: DE GENERAAL Toen de generaal opstond en zei mannen wat moeten wij in konkretu voor de vrede doen was er enkel een soldaat die luisterde en zei weledelgestrenge here ik zou het eens proberen met uw jasje uit te doen Ton Schimmelpenninck Vredesaktiegroep Ninove P/a Marian Van Londerzele Pamelstraat 171 9400 Ninove Op initiatief van "De Wiele waal" Ni nove-Geraardsbergen werd op zaterdag 15 nov. een manifestatie georganiseerd tegen de vervuiling van het Denderwater. De oproep van "De Wielewaal" werd vooraf ondersteund door een indruk wekkende lijst van een tach tigtal verenigingen. Alles bij mekaar waren een 200-tal personen present op de afspraak en stapten vanuit Pollare of Onkerzele op naar Zandbergen. Ninove leverde het gros van de troepen. Vanuit Ninoofse politieke hoek stapte Schepen Evenepoel mee op: Urbain Verekens van de SP en de voltallige VU-gemeen- teraadslidfractie (De Kegel, Daumerie, Raes). De CVP stuurde een fel opgemerkte kat. Eveneens van de partij was VU-parlementslid Jan Cau- dron Er werd 5 km gestapt bij een druilerig regenweer Te Zandbergen hield Herman De Kegel, voorzitter van "De Wielewaal" een felle en goed gestoffeerde toespraak. Er werd beklemtoond dat deze wandeling slechts het begin was, geen langdurige actie, dat het de bedoeling was een volksbeweging los te maken rondom de Denderproblematiek en dat een dialoog tussen de verschillende Dendersteden over de taalgrens heen snel moet op gang komen. Nu met de vervuiling van de Rijn, de waterproblematiek centraal staat in het Europe se nieuws, is het te hopen dat zij die verantwoordelijk heid dragen snel maatregelen zullen treffen om de proble matiek van de industriële lo zingen en de overbemesting van de landbouwgronden kor daat aan te pakken. Want daar nijpt het schoentje. Waterzuivering zal een mars worden van lange adem. Maar we mogen er gerust in zijn. Herman De Kegel en zijn Wie lewaal beschikken over voldoen de longen om die mars aan te kunnen Het is allemaal een beetje stil ge worden rond de vredesbeweging in België. Bewust ten dele, want 1986 was en is op de eerste plaats een bezinningsjaar. Centraal staat,een balans opmaken van de voorbije ja ren en akties en uitkijken naar 1987, als 32 NIEUWE RAKETTEN verwacht wor den. De "Bezorgde Burgers", een vre desgroep binnen het I0T, bracht on - langs een diskussienota uit over deze thematiek. Hier in 't kort de samenvatting. De plaatsing van 16 Amerikaanse kruisraktten in Florennes, nu al meer dan één jaar geleden, was een zware kaakslag voor de vredesbewe ging. De honderdduizend betogers, de resultaten van verschillende opi niepeilingen, zes jaar aktieve in zet van tienduizenden: het werd door de meerderheid van onze politici ge woon genegeerd. Bij velen heerst het gevoel van 'wat kunnen we er nog aan doen De rakettenplanters zouden maar al te graag hebben dat de vredesbeweging stilvalt, want in '87 moeten ze 32 kruisraketten zien toe te voegen in Florennes. Het is alvast al te gek die massale beto gingen en petities over te doen. Het bracht wel ons nationaal defen siebeleid op de straat, maar hield de raketten niet tegen. En akties van burgerlijke ongehoorzaamheid als die vredesmili tanten die in Florennes over de militaire draad sprongen, haalden ook niet zoveel uit, ook al door het doodzwijgen in de'pers. Een ruimere en nieuwe strategie dringt zich dus op. De "bezorgde Burgers" stellen een kam- paane voor die gebaseerd is op een STRATEGIE VAN K0NFR0NTATIE MET DE RAKETTENPLANTERS. Met andere woor-

Klokzjiel | 1986 | | pagina 9