P/C/. kortverhaal VANDERPIJPEN AjUf SPECIALE VANAF 15/1/87 tot 15/2/87 GROOTHANDEL IN ELEK. MATERIALEN Jef stapte uit de voorhal van het lege restaurant. Hij bleef staan, sloeg zijn hoofd naar achter, en opende zijn mond. Boven hem speelde de wind blues op snaren van wiegende electri- citeitsdraden, de hese adem van de stad spatte open in ontelba re witte flarden muziek. Jef hapte in de koude lucht. De sneeuw streelde zijn aangezicht en smolt in zijn keel. Het was een hemels gevoel, hij werd gewichtloos en kreeg vleugels. Toen viel hij achterover, en bleef languit liggen in de wat- tige sneeuw. Minutenlang. De koude betastte nieuwsgierig zijn lijf. Jef schrok en krab belde recht. Hij keek rond. Er was niemand. 'Hemel ben ik nu helemaal sta pelgek aan het worden Koud dat het hier is. Zie mij daar liggen. In feite ben ik niet zo groot'. Jef keek naar zijn afdruk in de sneeuw, en sprak hardop verder 'Ik bevries hier nog, kom ik loop even langs een bar. Nee maar, ik heb verdomme toch geen geld genoeg meer.' Hij zuchtte, stak zijn handen diep in zijn zakken en liep door. Jef volgde de boulevard, sloeg de eerstvolgende straat links in, liep rechtdoor langsheen een tramroute, liep door een park met een bevroren fontein, stak een brede straat over, ploeterde terug door een park met bevroren vijvers, slapen de eenden en versteende naak te mensen, gleed uit en liep toen links een zwakverlichte straat in. Bus nummer 76 reed traag voor bij en stopte om de hoek. In een stinkende wolk van diesel- gassen en whisky waggelden twee kleine gestalten weg van de bushalte. Sneeuw sloeg duizelend te pletter na een eindeloze val op het stomdron ken duo. 'You fucking bastards!' klonk het rauw. 'Comen on Fag- gy, get fucking up. Kiss my fucki nq. Jef stond voor het huis met nummer 7. De gladde stoep en het sneeuwtapijt droegen er ver se sporen van menselijke onbe holpenheid. Hij wrikte een lo per gemaakt uit ijzerdraad in het sleutelgat. Met een klik sprong het slot open. Een don kere gang gaapte. Het rook naar aangebakken eieren. Vroe ger maakte iedereen in nummer 7 zo'n loper, er waren immers geen sleutels, en als die er waren verdwenen die haast on middellijk. Eigenlijk was niets veranderd. In enkele stadskroe- gen, maar ook buiten de stad, kende men nummer 7 goed. In 'het asiel van madame D.' was de huur hoog. Van de logés had, behalve een zonderling die Miele heette, geeneen werk. Dus betaalde de voor zienigheid als zij mild ge stemd was. Het oude heren huis, telde vijf verdiepingen. Eerst had je de 'sous-sol', dan de 'bel étage', vervolgens kwam je in de wereld van 'Mie le', dan langsheen 'de twee kamers' die vroeger één geheel vormden en gans boven twee man sardes, die er vroeger drie waren. De habitués van nummer 7 gebruikten dagelijks die be namingen van het huisskelet uitgedacht door madame D. Het typische jargon van madame D. imiterend, schertsten zij ermee in een krijsend en kwet terend toneel, maar met hetzelf de bezorgde gezicht alsof zij zelf aan het woord was. Het spook van nummer 7 zorgde voor permanente kwelling en ramp, en grijze haren. Jef sloot zacht de deur en knip te het licht aan. De witte marmeren trap in de hoge hal was smerig en nat. Er lag van daag geen post voor hem op de trap. Tussen de ochtend, toen hij nog slaperig en vol hoop naar het interimbureau ging en nu, lag een haast onwerkelijk brok verleden. De dag liep ten einde en Jef werd moe. De deur van de 'sous-sol' stond open, daar hokte dus niemand. Lang zaam klom Jef de trap op. Bij de 'bel étage' hing een ver dachte gasgeur, verderop sput- terden de steeds lekkende toi letten, dan ging het op naar Mieles vertrekken waar verpopte vliegenlarven en schurftmijt sluimerden tussen tonnen op gestapelde tijdschriften, boe ken en dagbladen, steeds hoger op langs de twee kamers waar een doordringende anijsgeur zweefde en voorbij de bruine uitgekristalliseerde pisbak aan het venster met uitzicht op een brusselse achterbuurt, tot aan de kleerkast en de rommel vóór de deur van Jefs zolderkamer. Zeventig treden, het bloed beukte in zijn halsslagaders. Hij ontsloot het hangslot, en wrikte met dezelfde loper de deur open. Onderaan tegen de bruinrode balatum klemde een envelop. Hij was langs de bui tenkant beschreven. Verwonderd las hij af. 'Jef, dit is mijn eerste nacht in Brussel. Wat hier gebeurt is ongelooflijk. Gelukkig is alles goed afgelopen, dat hoop ik tenminste, want de nacht is nog niet voorbij. Ik moet weten waar ik aan toe ben Daarom dit briefje. Kan ik je morgen dinsdag zien Toch woon ik hier graag. Ver geet het niet, kom even langs. Ri ta. Beneden klikte slot open van nummer 7. In een onverstaan baar gevloek rolden twee dwergachtige gestaltes naar binnen. Het huis daverde onder de klap van een toeslaande deur. Bezorgdheid en nieuwsgierigheid groefden Jefs gelaat Wordt vervolgd. Johan C. Video - Radio - Hifi - TV - Huishoudtoestellen pvba Dreef 61, 9400 NINOVE - Tel. 054/33.34.39 Gratis levering - Eigen dienst na verkoop - Financiering ter plaatse Ma.-vr. 8-12 u. en van 13-19.30 u. Zaterd.8-12.U. en van 13-17 u. Zond. gesloten Advertentie

Klokzjiel | 1987 | | pagina 11