pot min min moeze pers mede delingen M 22 OEVER NINOVIETERS EN ELEN NIENOFS Als we als "klein gastn" op de "koer" van 't Klein Kleus- terken" goesting kregen om een bepaald gemeenschapsspel te spe len dan stapten we de speelplaats 1*0ndde armen rond mekaars schouders, en riepen op een zangerige toon: "Wie doet er mee.(bvb.katje wegstoppers)". Wie zin had stapte mee op al roepend tot de sliert kinderen groot genoeg werd geacht om het spel te beginnen. Volgend ele ment in het spel ritueel was ge woonlijk uit te maken wie "af" was. "Af zijn" is het spel be ginnen. Dus zo'n beetje slacht offer zijn. Om dat te bepalen deed men een beroep op een af telrijmpje en zo waren er (en zijn er nog vele. Het systeem is eenvoudig. Men gaat in een kring staan en iemand zegt een rijmpje, gewoonlijk beginnend met "pot" waarbij men de hand in het midden van de kring steekt en vervolgens tikt men bij elke lettergreep van het rijmpje de kinderen in de kring aan. Komt men bij het woordje "af" dan moet dat kind het spel beginnen. Het gaat dikwijls om wondere kinderpoezië En kele voorbeelden: Pot. Min min moeze Ros bis doeze Ros bis das En gij zijt af. Pot. Achter de piano stond een pint Al die daar van drinkt... stinkt. Pot. Onder't water Zat ne pater Met zijn tenen Boven t water Hoeveel tenen Had die pater Dan moest men een getal zeggen om verder af te tellen. Wie vlug genoeg was kon hier dus al vooraf rekenen om niet "af" te zijn. Voor sommige aftelrijmpjes is men blijkbaar gaan lenen van liedjes die oorspronkelijk lan ger waren. Zo bevat het volgen de rijmpje elementen van "Den boom stond in de aarde en hij groeit zo schoon1.1. Pot. Mijn vader hakt een boom In die boom daar zat een nest In dat nest daar zat een ei In dat ei daar zat een brief Waarop geschreven stond: Wie is uw lief (Hier moest men een naam zeg gen vb. Sofie) Hebt gij (Sofie) al gezien? (Ja/nee) Hebt gij (Sofie) al gekust? (Ja/nee) Dan moet gij met haar trou wen. Wie hier laatst aangetikt werd was dus "af, van moetes"! Op de Antwerpse versie van volgend rijmpjes heeft onze grote Paul Van Ostajen zich geinspireerd voor een van zijn gedichten. Het versje zelf schijnt af te stammen van een ouder rommel potliedje. Wij geven de Ninoof- se versie: Pot a rommel de pot Waar is Jan en waar is zot? Zot zit in het stalleken Wat heeft hij daar verloren Zijn twee oren Wacht tot als hij thuiskomt Hij zal er wel van horen Tippel eine tippelo Keskila Franso Bij die laatste regels komen we bij de ware nonsensrijmpjes terecht die dikwijls afkomstig zijn van verdraaide franse of engelse woorden, zoals bij het volgende Inje pinje poenjekau Wanj tjoe wannekau Inje pinje poejekau Wanj tjoe trie Komplete wartaal schijnt het volgende. Misschien geïnspireerd op toenmalige bijnamen van lera ressen of leraars Pot unidee Sidonie Fransjet Domino Swantjaf Swantjalla domino Raket alia domino Swantj af G'etj er af Straf taaltje nietwaar Mis schien kent ge er zelf ook, of liedjes voor in de keure te springen" Stuur ze gerust naar ons redaktielokaalTot volgende maand Ruf. wijten aan lozingen vanuit Wal lonië, één van een niet geïden tificeerde olielozing via de Wolfputbeek, twee aan industri ële lozingen van Vlaamse bedrij ven. Processen-verbaal werden dienaangaade door de inspektie- diensten opgemaakt. Inzake de kontakten met het Waalse Gewest kan ik u melden dat deze zowel op ministerieel als op administratief niveau plaatsvi nden. Positief is dat mede ingevolge deze besprekingen met het Waal se Gewest de aanbesteding werd uitgeschreven voor de bouw van een waterzuiveringsinstallatie te Ath. Ook werd aan een belangrijke industriële vervuiler te Leu ze een lozingsvergunning toe*- qekend, waardoor hij zij vuil- vracht van 180.000 i.e. tot 7.800 i.e. dient te reduceren. Zolang de vooropgestelde doel stelling inzake de kwaliteit van het Denderwater niet be reikt is blijven zowel de be voegde inspektie als de Vlaam se Waterzui veri ngsmaatschappi j deze aangelegenheid van zeer nabij volgen. Ik hoop hiermede aan uw vraag te zijn tegemoet gekomen". Wij menen dat deze informatie u dienstig is. Clement Prieels C.V.P. fractievoorzitter Ninove SCROOGE EEN KERST LIED IN PROZA Ter gelegenheid van de 175e verjaardag van Charles Dick ens' geboorte brengen de leerlingen en leerkrachten van het Sint-Vincentiusinsti- tuut te Gijzegem met een 150-tal uitvoerders een groots opgezette creatie van Dickens onvolprezen kerst spel 'A Christmas Carol', beter bekend onder de naam SCROOGE in een regie van Leo Janssens. Dit mooie kerstverhaaldat Dickens in 1843 schreef, blijft vandaag jong en oud boeien. SCROOGE. EEN KERST-

Klokzjiel | 1987 | | pagina 22