ABELTAZUUR EN ENDERSANERING INTERVIEW MET DE A D JUNK T-DIREKTEUR VAN DE VLAAMSE WA TERZUIVERINGSMAAT- SCHAPPIJ (V.Z.W.), DE HEER VAN DE CASTEE Zaterdag 6 december. In het staatsbedrijf Fabelta Ninove stroomt ongeveer 40.000 liter gekoncentreerd zwavelzuur uit een lekkende tank het bedrijf in. Door het snelle optreden en koelbloedigheid van de ei gen mensen van Fabelta en de intussen aanwezige Ninoofse brandweer en de Civiele Be scherming kan het bijtend goedje langs een geïmprovi seerd kanaaltje naar een nood- of calamiteitsbekken worden geleid buiten het bedrijf. Tijdens deze werkzaamheden werden twee brandweerlieden vrij ernstig verbrand door het sterke zuur. Vooral kom- mandant Bellemans was er erg aan toe. In het noodbekken werd het zwavelzuur geneu traliseerd met kalkmelk, al vorens het sporadisch in de Dender mocht worden geloosd. Dit gebeurde in samenspraak met de mensen van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij Voor het geneutraliseerd zwavelzuur in de Dender werd geloosd, ging het eerst nog doorheen het zuiveringsstation van het bedrijf. Na neutra lisatie was de zuurtegraad al helemaal omgeslagen. Zodanig zelfs dat de PH al te hoog was. Er was dus al te veel gekalkt. Alle lozingen, ook die van het onschadelijk ge- maakte zwave1zuurmoeten beantwoorden aan de voorwaar den opgesteld in de lozings- vergunni ng. Op het eerste zicht is het akuut probleem van het ongeval dus goed opgelost, maar hoe zit het met het toezicht op de exploitatievergunning, meer specifiek met de toestand van de installaties en opslag plaatsen voor giftige of bij tende stoffen Bij navraag hierover bij bevoegde instan ties, krijg je te horen, dat ze ook juist zelf navraag aan het doen zijn. Een eigenaar dige situatie. Sommige dien sten bewaren zelfs pertinent dat noch lozingsvergunning noch exploitatievergunning in te kijken zijn, anderen beroe pen zich op zwijgplicht, van nog anderen krijq je wel in formatie. Een doolhof van bevoegde diensten en adminis traties, die mekaar overlap pen, tegenspreken, waarin het weken tijd vraagt de juiste man op de juiste plaats te treffen. Het is duidelijk dat de regionalisering van de leefmilieu-materie niet de vlotheid van kontakt of informatiedoorstroming heeft opgeleverd, zoals die werd gepretendeerd. Het hoodbestuur van de VWZ, (Vlaamse Waterzuiverings maatschappij opgericht in 1982 om de strijd tegen de waterverontreiniging aan te binden, maakte voor ons bij monde van Adjunkt-Di- rekteur Van De Casteele de huidige stand van zaken op in verband met de Dendersanering, naar aanleiding van het onge val Fabelta. Van De Casteele Laat ons toch eerst en vooral stellen dat het ongeluk met de zwa velzuurtank bij Fabelta voor de buitenwereld misschien erger lijkt dan het in feite is. Intern, in het bedrijf zelf is men wel degelijk aan een kleine ramp ontsnapt. Bij plots vrijkomen van een derqelijke hoeveelheid sterk konden gemakkelijk do- uen gevallen zijn. Gelukkig bleef het beperkt tot 2 ge wonden en werd het zuur snel naar een noodbekken afgevoerd. Daar kon het dan makkelijk worden geneutraliseerd alvo rens het door de zuiverings installatie van het bedrijf zelf stilaan in de Dender kan worden geloosd. Momenteel staan er aan de afvalwater- pijpen van Fabelta apparaten die ons een kontinu beeld geven van wat en hoeveel er geloosd wordt. De Dender zelf heeft ook al van nature een hoge bufferkapaciteit voor zuren, kleine zuurlozingen zijn dus niet direkt drama tisch. RESTVERVUILING K Nemen we inderdaad aan dat dit een eenmalige acci dentele lozing zou zijn, hoe zit het dan eigenlijk met het normale effluent van Fabelta Ninove. Van De Casteele Zoals je misschien weet is het Den- derbekken een van onze prioriteiten op gebied van waterzuivering in Vlaanderen. Daarom hebben we een sane ringsschema opgesteld waar in de grote doelstelling is een normale bezettina in het Denderwater tegen 1990. Daarin kadert ook onze hou ding tegenover Fabelta. Momenteel heeft Fabelta Ni nove een zuiveringsinstalla tie die hun afvalwater alleen fysico-chemisch reinigt (voor al ontzuren). Ondanks die zuivering blijft er echter een restvervui1ing van 12.500 inwoner-ekwival ent waarde voor hoeveelheid afvalstoffen die door één inwoner gemid deld per dag wordt geloosd.) Pas. op, men is hiermee niet Bij het plots vrijkomen van een dergelijke grote hoeveelheid sterk zwavelzuur zouden gemakkelijk doden kunnen zijn gevallen

Klokzjiel | 1987 | | pagina 8