INSEKTEN EN WINTER? jonge kleding elke week nieuwigheden 161 [nsekten zijn koudbloedige iieren; dat wil zeggen dat iun lichaamstemperatuur af- langt van de temperatuur in nun omgeving. Op een warme, onnige dag worden ze warmer sn daardoor ook levendiger en aktiever. Als het fris is, zitten ze echter vaak onbeweeglijk in hun schuil- olaatsen. Toch kunnen insekten zelf warmte produceren, bijen zijn namelijk in staat om hun corven in de winter warm te louden, zelfs als de tempe ratuur buiten ver onder nul is. Wanneer je in de winter |je oor tegen een bijenkorf houd zou je een zoemend ge luid horen; wel de bijen bewegen namelijk voortdurend hun vleugels en door deze spierbeweging ontstaat-, net als bij ons, veel warmte. Insekten kunnen de winter doorbrengen in allerlei vor men als ei, pop, larve of ook als volwassen dier. Op zolders of garages kan je soms overwinterde dagpauwogen of kleine vossen aantreffen. In kelders daarentegen kan je spinnen en op vochtige plaatsen soms veel muggen aantreffen, ên als je planten binnen brengt soms wel een lieveheer beestje of ander kevertje. Nu zou je misschien kunnen denken dat het goed zou zijn om die kleine diertjes tegen de kou te beschermen door ze 's winters bij de kachel te halen. En inderdaad in een warme omgeving zouden ze de winter goed doorstaan, wan neer ze tenminste goed gevoerd worden. Ik heb echter onder vonden dat de nakomelingen van niet overwinterde vlinders als ze ontpoppen als ze zo ver ge raken veel kleinere exemplaren opleveren dan de gewoon over winterende soort.Daarom is het verstandiger de natuur zijn gewone gang te laten gaan en de vlinders gewoon in hun rust te laten. Sommige vlinders, die in de zomer regelmatig bij ons te vinden zijn, overwinteren niet hier, maar trekken wanneer het koud wordt, net als trekvogels, naar het zuiden. De bekendste voorbeelden zijn de distel vlin der en de doodshoofdvlinder. Ze vliegen in het voorjaar vanuit het gebied om de midde- landse zee naar het noorden, sommige zelfs Lot aan de pool cirkel toe. Van andere soor ten zoals de Atalanta, vliegt in het voorjaar een deel naar midden-Europa en een deel naar het zuiden om zich daar voort te planten. In Noord- Amerika zijn de reusachtige trektochten van de Monarch- vlider erg bekend. Ze leagen tijdens deze tocht afstanden af van meer dan 3000 Km. Dan wil ik nog wat vermelden over de Citroenvlinder. Hij heeft er iets veel handigers op verzonnen. Hij brengt namelijk de winter door in een schuilhoek in een ver starringstoestand, die je winterslaap zou kunnen noemen. Zijn stofwisseling ligt vrij wel stil en daardoor verbruikt hij nauwelijks energie. Het gevaar van bevriezing heeft hij elegant overwonnen door het watergehalte van zijn lijf je zeer ver terug te brengen en wat het aan water bevat te binden aan eiwitten. Daar door wordt het vriespunt ervan aanzienlijk verlaagd. Pas bij een graad of twintig vorst moet hij zich echt zorgen gaan maken. In onze winters wordt het vrijwel nooit zo koud en het citroentje is dan ook altijd weer de eerste vlinder!ijke kostganger als het klein hoefblad weer bloeit in het prille lentezonnetje. Zo zie je maar wat er in zo een klein wezentje als een vlinder allemaal kan gebeuren. Hans De Bisschop Insektenwerkgroep Ninove Tel 054 324601 STUDIO JOS EYSSELINCKX mi stationsstraat is NINOVE De Speciaalzaak voor al uw FOTO - CINE VIDEO-artikelen Exclusie! voor de streek Donkere kamer apparatuur Eigen ontwikkellaDo zowel kleur als zwart-wit Wi) aanvaarden alle lolografisctie opdrachten huwelijks- en doopreportages - studiowerk Vraag vrijblijvend inlichtingen TC STUDIO JOS Brusselstraat 90.92 9400 Ninove Tel. 054/33 89 04

Klokzjiel | 1987 | | pagina 16