T CS HIER PRECIES IR BLANKENBERCE Minister knipt- pteciitr/g hst Lint doet Nn^DVe ldB5 KOMERA: Kom Mamera waai 1 en gaan ons in 't stad ene scheppen met da goe weer zoe 't zonne zaain om binnen te zitten. MAMERA: Ah nau es't de moment om in 't centrum te gaan hé, mee e- len skeun terraskes dat ze daar gemokt hebben. - Den eerste keer dat ik dat zag peisdeken dak in Blankenberge op den daaik liep mee amoë da glas. - En als de fonteinen daar tein staan te broebelen es't effenaf gezellig aan 't oud stadhuis. - Maar Mamera, wat dak ik toch skau vond dat was daunen hof die ze nau in de Roosevelt aan gelegd emmen, waarom was dadde - 't Skantj dat dat het gevolg is van een vriggere uitspraak van onze berremiester. Veer de kar naval had hij gezeid dat als de nieuwe groenaanplanting na de karnaval nog zoe rechtstaan, dat er tein slecht karnaval gevierd geweest zoe zaain: Awel bedinjdes van 't stad emmen daar oeitj be sloten dat ze 't Grien beter bin nen zouden zetten tegen vandalen. - Allé, ge wiltj zeggen dat ze hier grien in de binnenstad ver- stoeën als grien binnen in 't stad. - En daarmee sparen ze tein weer plosj in 't straat hé en es 't er meer plek veer auto's en bin nen werd 't grien nie vuil. - Es da waar wat dak geheurd em van Evenepoel dat hij nau mee achttien kromen tegelijk in in de Lange Muntstraat gaat staan. - Gaget misschien slecht bau de notoërissen Of gaat hij zich nu volop in de kommerse smaaiten?- stond er tein kromen op de met - Nantj gau, hij is toch de sjam- petter van de met. Als schepen van Middenstand moet hij de vierkante meters op de met ver delen en nau zijn d'er kaffees in de Langemuntstraat die euk een terrasken zouden willen. - En ze krauigen geen omdat de schepen zijn kromen daar ne meer kan openzetten es't dad de - Joët Pertang op de met es't er van tijd veel plek te maken as 't vandoen es. Wet^'e dat van met de oepenink vanfzuiveringssta- tipn? Nee gij't er mochten zelfs geen auto's, staan. Er moest plek ge houden worden veer de drau mus ketiers die h'ter kwamen parkeren. Heeël de met voor drau auto's es da nie een betje overdreven. A ma skoop ge wetj toch dat chauf feur van een minister euk een politieke benoeming es en ge wetj j dat die veel plek van doen emmen eer dat ze die ministerkoesj op zijn plek krauigen. - Slechte chauffeurs wiltje zeg gen. - A 't moe zijn newoe - Zoe da waar zijn, Mamera, dat ons politie nau elektrieken re volvers heeft gekregen. - Kunnen ze nie goed schieten met kogels maskien - Dat es veel te gevaarlijk jong echte revolvers in die jongens elen handen es veel te gevaarlijk In de gazet las ik dat een firma Gisak uit Aspelare een 40.000 Volt verdedigingswapen op de markt gaat brengen. - Aiai, doet dat tein gene zjië - A 't skantj van niet^lleen wer- deieen betjen dooreen gerammeld dat ge ne meer weet van welke proche dat ge zijt. - En dadde in Aspelare, 't zoe willen lukken Ginne willen ze 't euk amoë! Bertha r

Klokzjiel | 1987 | | pagina 28