M i ll III I lezers brieven pers mede delingen CHINA -EGYPTE-AFRIK A... NIEUWE HORIZONTEN MET VOLKSTOERISME Eind 1984 verspreidde het stadsbestuur een brochure waar in de stadsreglementen rond huisvuilophaling en afvalver werking werden toegelicht. Sindsdien is er heel wat ver anderd. Ninove getroostte zich heel wat moeite om de afvalophalinq zo milieu vriendelijk mogelijk te orga niseren, dit bij middel var een ver doorgedreven selek- tieve ophaling van het (huis)vuil. Zo werden er papierkontainers geplaatst in de deelgemeenten, werd er gestart met selektieve ophaal ronden voor snoei- hout en werd er een kon- tainerpark geopend. Onder tussen loopt er in Ninove ook een pilootprojekt in zake het inzamelen van klein chemisch afval Al deze maatregelen kunnen vanzelfsprekend alleen maar slagen met de medewerking van de inwoners. Vandaar dat, in het kader van het Leefmilieu - 1987, de nieuwe reglementen en mogelijkheden in een nieuwe brochure wor den toegelicht. Onder de titel "Afval, wat doe je ermee behandelt de brochure na een overzicht van de samenstelling van een modale huisvuil zak, achter eenvolgens het gewoon en grof vuilnis, glas, papier en karton, oude metalen, kroon- kurken, geneesmiddelen, snoei- hout, afvalolie, kwikbatte rijen, tekstiel, klein che misch afval, handels- en in dustrieel afval en markt- en foorvuilnis. Verder wordt het kontainerpark uitvoerig toegelicht, bevat het boekje nog een aantal "tips van de reinigingsdienst" en wordt een oproep gedaan om het sluikstorten een halt toe te roepen. Achteraan werd een handige indeks opgenomen waar de belangstellende in een oogwenk kan terugvinden hoe hij zijn afval op een milieu vriendelijke manier kwijt kan. Een lijst van de handelaars "waar je huisvuilzakken kan kopen en waar ja kwikbatterijen kan inleveren, samen met de dienstregeling van de reini gingsdienst werd los bijge voegd. De brochure, op recyclagepapier gedrukt, telt 20 bladzijden en is van een fraaie kaft voor dien. Ze kan gratis verkre gen worden op de Informatie dienst in het oud-stadhuis, Oudstrijdersplein 6 te 9400 Ninove. (tel054/33.78.57). IN NINOVE KUNNEN LAAGGESCHOOLDEN NU LEREN WAT ZE NODIG HEBBEN -stadsbestuur, alfabetisering en opnieuw gaan leren samen aan de slag- Voor de meesten onder ons zijn lezen en schrijven vaardig heden die we dagelijks ge bruiken. We hebben er geen moeite mee. En we staan er ook niet bij stil Toch blijkt volgens een schat ting van het alfabetiserings werk dat heel wat mensen niet of nauwelijks kunnen lezen en schrijven. Zowat 200.000 mensen in Vlaan deren zouden met dit probleem te kampen hebben. Deze vaststelling heeft in 1984 geleid tot de oprichting van een alfabetiseringsorojekt Ninove-Liedekerke. ■Al werken werd duidelijk dat lezen en schrijven niet het enige probleem is waarmee laag geschoolden geconfronteerd worden. Een grote groep men sen blijkt niet zozeer moei lijkheden met lezen en schrij ven te hebben, maar eerder met wat we sociale vaardigheden zouden kunnen noemen. Concreet gaat het dan over rekenen, wegwijs raken in diensten en formulieren, je plichten en je rechten leren kennen (als huurder, patiënt, werkloze, consument, huis vrouw...), leren 'leren' (ver slag kunnen maken, informatie kunnen opzoeken, een woorden boek en naslagwerk weten te hanteren, de bibliotheek ge- brui ken Opnieuw gaan leren programma's werken daaraan. In diverse steden in Vlaanderen. Ninove start binnenkort ook met Opnieuw gaan leren. Het stadsbestuur van Ninove (dienst cultuur), het alfabe tiseringswerk projekt Ninove- Liedekerke en de provinciale werking van Opnieuw gaan leren (verteaenwoordigd door Opnieuw gaan leren Aalst) staken de hoofden bij elkaar. «~V-^-yC===—- A 't Schietkot neemt alle brieven op die betrekking hebben op de inhoud van de krant of op groot- Ninoofse toestanden. Algemene onderwerpen worden liefst zo kort mogelijk behandeld De redaktie houdt zich het recht voor te lange brieven in te korten. Alle brieven dienen naam en adres te vermelden Indien nodig kan de schrijver of schrijfster vragen enkel de initia len te vermelden of "naam en adres berkend bij de redaktie" De krant is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de brieven. Een, aanrader in Vlaanderen beschikt 55 van de volwassen bevolking niet over een diploma van het Lager secundair Onderwijs (ge gevens laatste volkstelling) Dat terwijl de bedrijfswereld steeds hogere eisen op vlak van opleiding stelt. Gedurende de laatste tien jaar ontstaat in Vlaanderen initia tief dat daaraan wil tegemoet komen. Door het opzetten van diverse cursusprogramma's in de sfeer van onderwijs, vor- ming en scholing. Gekende voorbeelden zijn alfabetise- ringswerk, tweedekansonderwijs en opnieuw gaan leren, projek- ten Lenssens (nu Schakelpro jecten) Het alfabetiseringswerk ves tigt daar als pionier in het Ninoofse de aandacht op (1984). Er onstaat een stedelijke werk- lozenwerking (die zich wel niet uitsluitend tot laaggeschool den richt) In februari stelt de provinci ale werking vanopnieuw gaan leren'aan 'alfabetisering' en het Stadsbestuur de vraag of een cursus opnieuw gaan leren aan de aangevoelde behoeften tege moet kan komen. Verder stelt ze de vraag of bij het op starten van deze cursus samen werking mogelijk is. Daaruit groeide een samenwer kingsverband.

Klokzjiel | 1987 | | pagina 2