"SCHENKT NINOVE WELDRA KLAAR WATER skoon ninove DE AUTORITEITEN OP EEN DRAFJE Op vrijdag 10 april openden bij mooi weer niet minder dan drie ministers het nieuwe wa terzuiveringsstation. Twee 1eefmi1i eutentoonstel1i ngen werden bezocht en de vernieuw de stadskern doorwandeld. Hadden de ministers honger, zin in een goed glaasje, heim wee naar vrouw en kind, of te weinig belangstelling voor de evenementen die ze plechtig dienden in te wijden Wie zal het zeggen Zeker is dat de autoriteiten tot grote verrassing en paniek van de uitbater van De Croone, meer dan een uur te vroeg in zijn etablissement arriveerden om daar van de receptie te genie ten, aangeboden ter afsluiting van een van de meest heugljjke Ninoofse milieudagen. En het feest kon niet op. Want op zon dag 12-april mocht ook Jan- met-de-Pet een kijkje gaan ne men (ca. een 700 deden dat ook) in het waterzuiveringssation, waarvoor hij voortaan jaarlijks enkele honderden franken pro vinciale milieubelasting zal hoeven te betalen. Wie er nog niet genoeg van had, kon boven dien op dinsdag 14 april hoofd ingenieur Dierickx van de VIaamse Waterzui veri ngsmaatschap- ij (afgekort de VWZ) - Buiten dienst Gent (waaronder Ninove ressorteert) aanhoren op een ge- spreksavond in het Ninoofse stadhuis. Daar geen receptie meer en geen pers, dus opvallend weinig autoriteiten, maar toch een dertigtal zeer geïnteres seerde aanwezigen. Nu de wijn is doorgespoeld, de toespraken voorbij zijn en de werking van het zuiveringsstation tot de dagelijkse werkelijkheid gaat behoren rest de vraag: wat mag de Ninovieter van de toekomst verwachten, komt er eindelijk klaarheid in het troebele Denderwater DE ZES WATERWENSEN VAN WERKGROEP LEEF MILIEU Om een bil an op te maken is het goed uit te gaan van het "Standpunt van de Werkgroep Leefmilieu1' uitgebracht naar aanleiding van de opening van het Ninoofse waterzuiverings station. Daarin wordt vooruit- geblikt naar de toekomst en wor den zes taken omschreven die dringend moeten worden aange pakt. De Werkgroep Leefmilieu formuleert het aldus: "Wil echter de werking van het Ni noofse waterzuiveringsstation geen maat voor niets zijn, dan moeten dringend in onder linge samenwerking, zowel door het Vlaamse Gewest, de Vlaamse Waterzui veri ngsmaatschappi j als de Stad Ninove volgende taken worden aangepakt: 1. Versnelde aanleg van collec toren en de bouw van waterzui veringsinstallaties in alle verstedelijkte kernen op de Dender in Vlaanderen (Geraards- bergen, Denderleeuw-Liedekerke en Aalst) 2. Aanknopen van onderhandelin gen met het Waalse Gewest en de Waalse Dendersteden (Lessen, A,th, teuze), teneinde ook daar een programma voor waterzuive - ring (zowel huishoudelijk als industrieel) op gang te brengen. 3.Het starten te Ninove in 1987 (ter gelegenheid van het Europese Leefmilieujaar en de opening van het waterzuiveringsstation) van een campagne gericht op de indus trie en de problematiek van de in dustriële afvalwaterlozinqen. Deze campagne kan omvatten: -sensibilisering van de bedrijven voor deze problematiek via infor matiefolder of via het bezoek van een terzake bevoegde ambte naar - inventarisatie van de lozingen -opstellen per bedrijf van een dwingend saneringsprogramma - het uitwerken van een gepaste strategie voor de inplanting van nieuwe industrieterreinen; of ambachtelijke zones (d.w.z. Sm, dat de kostprijs voor waterzui vering van het industirële af valwater moet ingecalculeerd worden in de keuze van nieuwe terreinen zoals bv te Appelter- re-Voorde) en het eisen bij el ke nieuwe bedrijfsvestiging van een saneringsprogramma voor de zuivering van het industriële afvalwater. 4. Het opstellen van een tien jarenplan voor de sanering van de kleinere beekgebieden in Groot-Ninove. Hier moet naar alternatieve technieken worden gezocht zoals rietvelden, zink putten, activeren van de zelf reiniging van de beken. In een eerste experimentele fase zou den de Ophembeek te Voorde, de Rijt te Appelterre, de Eichem- beek te Eichem, de Lavondel- beek te Denderwindeke en de Lieferingebeek te Lieferinge kunnen worden aangepakt. In een tweede fase zouden dan pro gramma's kunnen worden uitge werkt voor de grotere beken (Beverbeek voor Aspelare Ne- derhasselt en Outer, en Molen beek voor Neigem en Meerbeke). Voor de sanering van deze be ken is ook overleg noodzakelijk K rubriek Mn etjmüicti Hier zuivert men het water dat wij vuil maken.

Klokzjiel | 1987 | | pagina 8