met de aanpalende gemeenten Herzele en Gooik. 5. Het voeren van een sensibi- liseringscampagne gericht op de problematiek van de water vervuiling (zowel oppervlakte water als grondwater) door de landbouw door het overvloedig gebruik van kunstmeststoffen. Vooral de problematiek van in tensieve veeteeltbedrijven die drijfmest lozen in de beken, moet systematisch worden aanqe- pakt. 6. Het intercommunaal stort te Voorde is een grote bron van waterverontreiniging. Ook hier dringen zich saneringsmaatre gelen op. De opening en inwerkingstelling van het zuiveringsstation voor huishoudelijk afvalwater te Ni- nove kan een startpunt zijn voor een nieuwe, dynamische en glo bale aanpak van het waterzuive ringsbei ei d. Wil de Stad Ninove haar taken aankunnen die de toe komst zullen stellen op het vlak van milieubeheer, waaronder de zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater, dan zal de oprichting van een stedelijke milieudienst met gekwalificeerd personeel en uitgerust met vol doende technische middelen (con trol eapparatuur, laboratorium) een noodzaak zijn ZES ANTWOORDEN MET SOMS KLARE, SOMS MIN DER KLARE PERSPECTIEVEN We zullen de hoop die de bur ger mag koesteren trachten te schetsen aan de hand van de ant woorden die door ir. Dierickx van de VWZ werden gegeven op de genoemde door de Werkgroep geformuleerde voorstellen: 1. Wat de bouw betreft van ri oolwaterzuiveringsinstallaties in de verstedelijkte kernen op de Dender is de stand van zaken als volgt Dendermonde en Ninove hebben reeds hun station, dat van Aalst zal in gebruik worden gesteld einde 1987, te Geraards- bergen is men met de collector- aanleg bezig en moet het station nog gebouwd en te Denderleeuw zit men nog in de planningsfase Reeds 2 miljard zijn geinves- teerd, nog één miljard moet ge ïnvesteerd worden en binnen dit en vijf jaar moeten alle zuive ringsstations op de Vlaamse Den der in werking zijn. MAAR Liede- kerke valt buiten het werkings gebied van Gent, en valt onder dat van Mechelen en daar staat de Dender minder prioritair. Tevens is er de Mark, de voor naamste bijrivier van de Dender, die zich slingert op en onder de Brabants-Henegouwse grens en in de Dender uitmondt te Deux-Acren juist boven Geraards- bergen. De Mark ontvangt het rioolwater van Edingen, Herne en Galmaarden en is sterk ver vuild. Enig concreet plan tot sanering van het Markbekken bestaat nog niet. 2.Het probleem van de vervuiling van de Dender in Wallonië zal worden aangepakt via een Den- derwaterconferentie, waartoe het "economisch expansie comité van het Land van Aalst" het initiatief heeft genomen en waarop alle gemeentebesturen van het Denderbekken in Vlaan deren en Wallonië zijn uitge nodigd. De conferentie zal doorgaan in de maand mei te Geraardsbergen. Voorts zouden twee belangrijke industriële vervuilers in Wallonië met de bouw van een eigen zuiverings installatie begonnen zijn. Een van die bedrijven is de ver werker van het meer dan bekende schuim op de Dender. 3. Wat betreft de industriële lozingen, heeft de VWZ alleen gegevens over de grote bedrij ven die rechtstreeks in de Den der lozen. Te Ninove is dat Fabelta. Fabelta vervuilt op zijn eentje zoveel als de helft van de ganse Ninoofse bevolking. Waarschijnlijk zal Fabelta di rect aangesloten worden op het waterzuiveringsstation. Grote industriële vervuilers zullen ook verplicht worden mede de kosten van de werking van de VWZ te helpen dragen. Alle andere Ninoofse bedrijven die lozen hetzij in de riole ringen hetzij in een beek moeten voldoen aan bepaalde recent vastgestelde lozingsnor men. Dit betekent dat de bedrij ven geacht worden zelf voor te zuiveren tot hun lozingswater aan de norm voldoet, zoniet zijn ze strafbaar. MAAR hoe effectief controleert de VWZ die bedrij ven (Er zijn twee inspecteurs voor gans Qost-Vlaanderen)En hoe schrikwekkend worden over tredingen bestraft (Op de laatste 100 P.V. zijn er drie veroordelingen gevolgd met een kleine boete tot gevolg) Licht punt is dat schepen Durant be loofde dat de stad en de VWZ nauw zullen samen werken om on wettelijke industriële lozingen op te sporen en dat elke burger die onregelmatige lozingen vast stelt, met een klacht terecht kan op de stedelijke milieudienst. 4. Ook wat de sanering van de waterlopen in de deelgemeenten betreft, blijft de toekomst vaag. Alleen Okegem en een stuk van de rechteroever van Ninove-stad zullen nog worden aangesloten op het zuiveringsstation. Nu werkt het station op 2/3 van zijn capaciteit. Eens die aan sluitingen gebeurd is het sta tion volzet. De VWZ heeft dan geen verdere investeringsprojec- ten meer lopen te Ninove. Positief is dan wei dat schepen Durant een tijdelijk aangeworven bioloog opdracht heeft gegeven de mogelijkheden voor alterna tieve zuivering in de gespreide dorpskernen van Groot-Ninove te onderzoeken. En hopelijk blijft het niet bij de studie alleeen, maar zullen proefreali- saties snel volgen. 5. Op de vervuiling door de land bouw had ir. Dierickx weinig zicht. Hij meende dat dit pro bleem voor de Dender verwaar loosbaar was, en zich meer in West-Vlaanderen stelde. Niet iedereen deelde deze visie. 6. Wat het stort van Voorde betreft, hier eist de VWZ dat de "Intercommunale Het Land van Aalst" het afvloeiend water zou opvangen en zou zuiveren, zoals thans reeds te Vlierzele gebeurt. De sanering moet binnen de twee jaar gerea liseerd zijn. Tenslotte nog twee toemaatjes. Het winterse strooi zout dat via de rioleringen in het waterzui veringsstation terecht komt ver hindert de goede werking van het station en het slib, het restproduct van de waterzuive ring, zal-indien het geen zware metalen bevat-als meststof aan de landbouw verkocht worden. En wie zelf zijn slib gaat af halen moet niets betalen en krijgt er nog derdig frank per ton bij. STEDELIJKE MILIEUDIENST Bestaat er te Ninove nu toch al een stedelijke milieudienst Ja en neen Neen, juridisch bestaan alleen de Dienst Ruim telijke Ordenino en de Dienst Openbare Verken, elk afhangend van een eigen schepen. Ja, bin nen Opénbare Werken is de plant soendienst de laatste maanden uitgegroeid tot een echte milieu dienst, dit onder impuls van Wi l fried Watzeels en schepen Durant, die onlangs de bevoegd heid voor leefmilieu kreeg toe gewezen. Het is van belang dat die offi cieuze milieudienst wettelijk uitgebouwd en erkend wordt zoniet dreigt na nieuwe#verkie zingen de milieudienst eventueel in rook op te gaan. Het mi lieujaar 1987 nam te Ninove geen valse start. Er zijn redenen voor een gematigd optimisme. Het Ninoofse publiek is alert geworden voor milieuzaken. Tien jaar wer king van de Werkgroep Leefmilieu heeft zijn sporen nagelaten. En de geslaagde milieubeurs heeft aangetoond dat de Werkgroep niet meer alleen staat, maar dat meerdere ecologische groe peringen, elk op hun terrein, te Ninove een bloeiend bestaan kennen. Van de Perre.

Klokzjiel | 1987 | | pagina 9