SPORTENDE KINDEREN 24TSPORT SPIER STUDIO JOS EYSSELINCKX HARALD SCHUMACHER TRANSFERTS Zijn jullie al ooit blijven kijken naar een bende spelende kinderen Het geluk straalt er zo af: juichende bengels, snelle rennen, soms een robbertje vechten. Het kind dat speelt voelt zich vrij en gelukkig. Tegenwoordig, nu dat men veel met sport gaat pronken, nu dat met sportbeoefening in alle takken veel poen te rapen valt, stelt men plots vast dat topsporters aan kinderen veel aandacht gaan schenken. Als men dan die klein tjes zich ziet toeleggen op de topsport, hoe ernstig dat alle maal wordt genomen, dan kan men zich afvragen of dit alles wel gezond en bevorderlijk is voor de groei en de bloei van die jonge lichaampj es Neem bijvoorbeeld de turnsport. Een sport die zou moeten dienen tot het ontwikkelen van de jonge mens. Maar op topniveau wordt dit echt een fokkerij van kam- pioentjes en medaillewinnaars. Meisjes die nog met de pop zouden moeten spelen of in de ronde dansen (en ook jongens natuur lijk) worden vanaf hun twaalfde of dertiende naar de top "ge lokt". Willen zij daar een paar jaar blijven, dan hebben zij geen tijd om te spelen want er dient uren en uren getraind. Zielig om zien, mensen. Ook de topzwemsport kent derge lijke methoden. Kinderen die nog naar de Fabeltjeskrant zouden moeten kijken, zwemmen wereldre cords. Na een paar jaar verdwij nen hun namen uit de kranten; geen nood echter want men fokt reeds nieuwe wonderzwemmertjes. Niet alleen zielig, maar bij nader inzien, ook akelig Het geluk en het plezier om jle sport gaan zo voorbij. In de sport zou de gezonde en langzame ontwikkeling van de sportende kinderen centraal moeten staan. Spel en inspanning en spontane fantasie van het kind moeten de ingrediënten van de kindersport vormen. De scholen, helaas, bieden te weinig mogelijkheden om de kindersport op deze wijze te beoefenen, zodat kindersport dan maar buiten schoolverband moet. Er bestaan thans wel clubs waar men toelaat dat de kinderen met hun eigen fantasie en inzet kunnen lopen, ravotten en waar men geleidelijk aan een sportieve begeleiding geeft in een bepaalde richting van de sport. Het merendeel van de clubs geven het kind echter geen greintje vrij heid meer. Er moet meteen ernstig worden getraind; daarbij komen natuurlijk de ouders hun kind "bewonderen". Zij die er zouden moeten over waken dat hun kind zich met plezier en goesting aan de sport wijdt, zien meteen in hun kind de grote sportvedette, de poenpakker, de ster Geen plaats meer om te spelen. Het wordt allemaal doodernstig. De gezonde sportontspanning verwordt tot een stress-situatie waar het kind geestelijk moet tegen opboksen. In plaats van een gezonde speeltijd met vriendjes moet er getraind worden om de volgende keer toch maar sneller te lopen, te zwemmen, juister de bal te kunnen passen. Een malle molen die het kind kapot draait. Een kind is geen robot maar een individu, dat telkens anders reageert. Iedere trainig zou moeten individueel gericht zijn omdat het uithoudingsvermogen verschilt van kind tot kind. Ook de ouders dragen De Speciaalzaak voor al uw FOTO - CINE VIDEO-artikelen Exclusief voor de streek Donkere kamer apparatuur Eigen ontwikkellabo zowel kleur als zwart-wit Wij aanvaarden alle lotografisclie opdrachten huwelijks- en doopreportages - studiowerk Vraag vrijblijvend inlichtingen ~Z STUDIO JOS Brusselstraat 90_92 9400 Nlnove Tel. 054/33 89 04 grote verantwoordelijkheid. Onlangs lazen wij nog in een weekblad dat er ouders zijn die met hun telg van 5 (vijf jaar naar de sportdokter trekken om een trainingsschema en aangepast dieet te vragen omdat de kleine reeds deelnam aan fietsraces Ook kent men het geval van een jong voetballertje dat 8 wed strijden moest spelen in 19 da gen Mensen, waar gaat dat naartoe Veel jongeren kunnen echter de stress van dergelijke opleiding niet aan en verdwijnen uit de sport tot wanhoop van de ouders die toch zoveel gezien hadden in hun jonge spruiten, en wat overblijft is een kind vol desillusies. Laten wij als conclusie stellen dat voor een kind spel en ontspanning de beste sport uitmaken. Deelname aan comptetities en wedstrijden moet met zeer veel voorzichtigheid onder controle worden gehouden. Hij is gekend als de keeper die de spitsen zodanig aanpakt dat zij soms in de kliniek belanden. Men kent hem als portier van het Westduits Nationaal elftal, ook nog als doelverdediger van F.C. Köln. De laatste weken kent men hem van zijn boek "Anpfiff" waarin hij alles open en bloot legt wat er zoal in de voetbal sport gebeurt. Hij werd uit de nationale ploeg gezet, vloog buiten bij F.C. Köln. Een nestbe vuiler, zei men in de Bondsrepu bliek. Toch gaat zijn boek vlot over de toonbank. Maar in Duits land komt hij niet meer aan de bak: geen enkele club wil of mag hem nog aankopen Wat wel je reinste broodroof kan worden genoemd Desondanks mag Schumacher nog één maal onder de lat bij Köln, ter gelegenheid van een benefietwed strijd voor hemzelf. De wedstrijd gaat tegen een "werelploeg"die bestaat uit spelers door Harald gekozen. Toch iets eigenaardigs. Enerzijds spuwt men de man uit en belet men hem te werken, ander zijds geeft men hem een benefiet wedstrijd cadeau. Je reinste komediantenrevue Voetballers zijn momenteel aan I- I

Klokzjiel | 1987 | | pagina 24