DE VLIER HIliKHAMH-L Van Dei* Ifaecjeii Walter llreefstraat 52 Ninove 054.332293 NATUURBELEVING 26 Iedereen kent wel de vlierstruik, die in onze streek ruimschoots aan zijn trekken komt in klei ne bosjes, hagen, ruw ter rein, ja, zelfs op puinho pen of uit voegen van een muur. Omstreeks deze periode zullen prachtige witte bloemschermen deze strui ken helemaal in de kijker zetten, want aan bloesems kijkt hij niet op ééntje. Vandaar ook dat deze -soms erg grote- struik erg in de kijker valt. In de loop van de voorbije eeuwen stond de vlierstruik juist omwille van deze bloesems zo hoog in aan zien. In de natuurgenees kunde kunnen deze bloesems als theekruid een belang rijke funktie waarmaken. Vooral bij verkoudheden en griep, maar ook als element in een voorjaars- of herfstmoeheidsdrankje is vlierbloesem bekend, omdat het de uitgangen van ons lichaam weer open maakt. De vlierbloesem doet dit vooral via de huid. Het is één van de beste zweet drijvende middelen en van daar ook de goede toepas sing op alle aandoeningen van de luchtwegen of de longen, maar ook bij in- fekties. Het stelt het or ganisme in staat om let terlijk alle gifstoffen 'uit te zweten'. Iedere natuurgeneeskundige be handeling is er trouwens op gericht om het lichaam weer aan het werk te zet ten. Dat kan zich uiten in een verhoogde afscheiding van zweet, in de urinesa- menstelling, in het terug funktioneren van de darm- passage, in het afscheiden van slijmen, enz. We kennen nu enkele eigen schappen van de bloesems urinedrijvendzweetdrij vend, en in verse toestand ook laxerend. Een gebruik dat de laatste jaren terug 'in' geworden is, is het zelf bereiden van vliersiroop. Hier is toch wel enige voorzichtig heid geboden. Vooral moet men matig zijn in het ge bruik ervan. Als men weet dat de vlierbes een giftige bes is (zeer zeker in rauwe toestand) dan motiveert dat zeker tot nadenken. Ze^^^^ekooktevorm^s^^ het nog niet zo onschuldig. Mensen met een gevoelige darm zouden ze beter niet gebruiken omdat deze stof fen een prikkelende wer king hebben op de darmwand, welke samentrekkingen ver toont; en zelfs voor de longen is vliersiroop niet zo aangewezen Een uitzonderlijke ver warring is mogelijk: de kruidvlier, waarvan de bloemen meer naar roze toeneigen, is voor kon- sumptie niet geschikt. En tussendoor kan een lek kere toepassing ook wel eens deugd doen! In het beslag van pannekoeken kan men de bloemen van de Mits met mate gebrui de toepassing van de stroop toch nog posi werken bij neuralgis pijnen en reumatisch doeningen, maar in i geval is het gebruik de bloesem veiliger. Het gebruik van een rijk aandeel suiker het nu ook weer niet hét gezondheidsmidde kt kan tief e aan eder var. schermen knippen en onder- roeren. Dit is heel lekker en moet u maar eens pro beren. Smakelijk! Stefaan de Wever belang- maakt tot 1. advertentie

Klokzjiel | 1987 | | pagina 26