WAT EEN IDEE: 12EEN POLYVALENTE ZAAL VINDT EINDELIJK TWENTY YEARS AGO Reeds op 2J januari 1969 werd door de Ninoofse gemeenteraad de princiepsbeslissing aanvaard tot oprichting van een kultureel centrum. Er zal dus zowat twin tig jaar liggen tussen deze prin ciepsbeslissing en het knippen van het lint (als 't God belieft). Zeg nu nog dat de Ninoofse kuituur liefhebbers (en de ontwerpers!) geen geduld hebben. In 1972 werd besloten het kultureel centrum op het einde van de Graanmarkt te zetten, daar waar men ook ooit het nieuwe stadhuis wou in planten. In 1970 had men ook al gedacht de Sigtay aan te kopen om daar het nieuwe stadhuis op te trekken. Men vroeg daar toen 12.500.000 fr. voor. De gebouwen moesten dan wel afgebroken worden, wat 3 miljoen zou kosten en van de prijs mocht afgetrokken worden. Deze gegevens halen we uit de speecu van schepen Van Eeckhout op de laat ste gemeenteraad. Daarin lezen we letterlijk: "En in de gemeenteraad van 14.5.1971 werd principieel goed keuring gegeven om"de Sigtay" aan te kopen voor 9.000.000 fr. op voor waarde echter dat het moederbedrij Philips een nieuwe fabriek bouwde op het industrieterrein. Vermits aan laatsgenoemde voorwaarde niet werd voldaan besliste de gemeente raad op 10.4.1973 "de Sigtay" niet aan te kopen en op 5.7.1974 keurde de gemeenteraad de inplanting van het nieuw stadhuis aan de Centrum laan goed". tie van de dienst kuituur, hobbylo kalen enzovoort waren vervat. Alles samen zou het projekt de 100 miljoen overstijgen. Dat was allemaal ten tijde van schepen Walter Moens. De kultuurraad organizeerde zelfs een grootscheeps kultureel kongres in Dilbeek om de plannen een duwtje te geven. Maar madam de minister tekende niet, zodoende... (zie eerste Klokzjiëlen) Andere schepenen, andere wetten. Men stapte af van de idee van de groots opgevatte "kuituurtempel" (de druiven waren te groen, niet waar) en wou het kleinschaliger zien. De bestaande gebouwen moes ten maar gebruikt en gerenoveerd worden de buurthuizen in de deel gemeenten, het Huis Behn in de Dreefstraat (ondertussen verkocht) en later het Oud Stadhuis dat zo druk gebruikt wordt dat de ene ten toonstelling de andere kursus voor de voeten loopt. De vraag naar een grote, degelijke toneelzaal bleef echter prangend. Ninove heeft immers wel enkele zalen maar die zijn of politiek gekleurd, ofwel eigendom van een school en dikwijls klein en met weinig of geen infrastruktuur wat podiumruimte kleedkamers en dergelijke betreft. Ander probleem is de Plaatselijke Openbare Bibliotheek die prachtig werk levert en waarlijk foreert maar uit haar oude voegen barst. Ook aan goede expositieruimte is duidelijk gebrek, temmeer daar Ni nove geen enkele galerij telt. DE GROTE WEGOM Er werd een zaal gepland door de nieuwe Schepen achtereenvolgens aan de Onderwijslaan, en de Centrum laan. Uit verscheidene hoeken kwam protest tegen de plannen om de zaal in het Polderkwartier in te planten omdat zulks eens te meer, het leven, het volk en dus ook het kliënteel uit het centrum weghaalde. Daarom werd het einde van de Graanmarkt opnieuw voorgesteld, wat door schepen Van Eeckhout om dikwijls vage en onbegrijpelijke redenen werd van tafel geveegd, onder andere op esthe tische gronden. Op de kultuurraad keurde men dan een beetje gelaten het voorstel goed om het gebouw in te planten aan de Cen trumlaan tussen de Vuurkruisersstraat en de Kaardelootstraat. Dat was toch al wat dichter bij het centrum. Hier moesten echter onteigeningen gebeuren Geen nood echter en de gemeenteraad van 5 december 1985 keurde de in planting goed. Zou er dan eindelijk werk van worden gemaakt? Blijkbaar wel want de Socio-Kulturele dienst stelde een heuse "Sociaal-Culturele nota ter voorbereiding van de uit bouw van een cultureel centrum"op. -Dat centrum zou er een worden met verspreide infrastruktuur, het zo genaamde type C en Si en la... Ook afbraak en nieuwbouw van de P.O.B. werd voorzien voor 33 miljoen. BIJNA BEHANGEN EN GEVERFD Ondertussen, in december 1985, werd de Sigtay verkocht aan een Ninoofs partikulier voor 4,7 miljoen en enkele potten verf. Velen vonden het spijtig dat deze goedgelegen gronden en gebouwen aan de neus KULTURELE TOREN VAN BABEL Terug naar ons kultureel centrum en naar het einde van de markt. Bert Lambrechts tekende eind jaren zeventig een uitgebreid plan waarin z^wel een ruime zaal met toneelto ren, de bibliotheek, de administra- In dit gebouw wandel je straks weliswaar. tussen de boekenrekken, na renovatie Men spreekt tegenwoordig wel eens van de Voeren.se carrousel maar in Ninove zit de polyvalente zaal, alias kultureel centrum, alias grote zaal met bibliotheek toch ook al enkele toeren op de draai molen. Maar eindelijk heeft men aan de "flosj" getrokken en schijnt er schot in de zaak (zaal) te komen Schepen Freddy van Eeckhout kwam op het lumi neuze (lamp idee om de ge bouwen van de Sigtay aan te kopen om daar de Plaatselijke Openbare Bibliotheek (POB) in onder te brengen en daarnaast de polyvalente zaal te bouwen. Maar laat ons even de molen terugdraaien.

Klokzjiel | 1987 | | pagina 12