DE ZAAK MELKBOS m Wh 8 "et Tijdens de laatste gemeente.raad werd het agendapunt betreffende het Melkbos te Aspelare opnieuw verdaagd. 1 Toevalligheden' zorg den hier voor. Burgemeester Etien- ne Cosijns was op mini trip vertrok ken en Schepen Desprets was nog eens ziek. Twee te belangrijke afwezigen om de twee belangrijkste Ninoofse kwel punten op te lossen. Ze worden verschoven naar volgen de raadzitting. In ons gemeenteraadsverslag van vorige maand wijdde onze verslag gever al veel tekst en uitleg aan de zaak Melkbos en Schepen X. Dat hij in zijn verslag de naam 'Voens' vernoemt was uiteraard zeer ironisch bedoeld, aangezien iedereen op dat moment wel begre pen had dat Schepen X iedereen kon zijn, behalve W. Moens, was er voor ons dus geen probleem. Maar beter rechtgezet,dan iemand in het ongewisse te laten. Wat was nu weer het probleem In 1978 wordt een onteigenings plan opgemaakt ten behoeve van wer ken aan de vroegere Hoogstraat (nu Melkbos) te Aspelare. Dit onteigeningsplan en de vaststel ling van de vergoedingen werden goedgekeurd op de gemeenteraadszit ting van 11 september 1980. Hieraan verbonden is het verslag van de schatting en tabel der grondinne- mingen aan de Hoogstraat te Aspela re, opgemaakt door architekt Van Cauter Albert uit Lede en gezien en goedgekeurd door dezelfde gemeen teraad eveneens op 11-9-1980. In dit verslag wordt aan eigenaar Cooreman - De Koninck Paul een ver goeding van 13.608 fr. voorzien 1500 fr. voor het rooien van 3 fruitbomen. Tot daar is alles o.k. Er wordt op basis van dit verslag een ontwerp van akte van aankoop van onroerend goed opgemaakt dat door de secretaris, de burgemeester en de bevoegde schepen moet onder tekend worden ter uitvoering van de onteigening en de betaling. Maar, de al klaar getypte akte met 10 artikelen bestemd voor onderte kening komt wegens 'duistere rede nen' niet op de tafel van de drie voornoemde heren. Wel verschijnt vanaf dan er een met de hand geschreven akte wel gete kend door Secretaris De Groot, Burgemeester Cosijns en Schepen J. Timmermans. Aan deze laatste werden 2 artikels toegevoegd waar van vooral artikel 11 zwaar door weegt. Volgens het dossier blijkt de heer Cooreman dus alleen in het bezit van akte met artikel 11, want ge zien de originele wettelijk akte niet ondertekend is, is er ook geen originele akte. Logisch, niet waar? Het artikel 11 stipuleert dat het verplaatsen van de bestaande afsluiting op de nieuwe rooi lijn op kosten van de stad moet gebeuren, en dat de nieuwe konstruk- tie er een moet zijn van degelijk metselwerk (ter vervanging van scheefhangende betonplaten n.v.d.r.) Deze laatste akte (met 11 en 12) blijkt nu nooit voor de ge meenteraad te zijn verschenen en komt ook niet meer overeen met het schattingsverslag van architekt Van Cauter. De grote vraag is: wie heeft dit artikel 11 daar bij geschreven, waardoor de stad voor bijna 150.000 fr. aan haar buik gesmeerd krijgt en vooral wie was daar in het toenmalig Stadsbestuur van op de hoogte? Er zijn natuurlijk nog vragen: hoe komt het dat noch secretaris De Groot (die toch moet instaan voor de administratieve en wettelijke juistheid van te tekenen aktes en verslagen) noch de Burgemeester, noch J. Timmermans hebben gezien dat er een nieuw artikel was bijgeschreven op de akte die ze tekenden? Een administratieve nalatigheid? Het is best mogelijk dat de drie toen aktes ondertekenden aan de lopende band en dus alle aktes niet meer afzonderlijk hebben na gekeken. Een ander duistere hoek in dit dossier is de brief van de heer Van Cauter.de architekt, in antwoord op de brief van J.Timmer mans. Yanjdeaes"Tetrus In deze brief van 6 maart 1981 vraagt schepen J. Timmermans aan architect Van Cauter uitleg 'over hetgeen overeengekomen werd met de heer Cooreman Paul betreffende de onteigening in de Hoogstraat. Het antwoord van de heer Van Cau ter slaat nagels met koppen Normaal, schrijft hij, moest ik de heer Cooreman een vergoeding doen betalen van 17.250 fr.voor het verplaatsen van de omheining. Dit werd door Cooreman geweigerd. En nu komt het: "Door tussenkomst van een heer Schepen der Stad Ninove (zijn naam is mij onbekend) een vriend van de heer Cooreman werd mij voorgesteld dat de gemeente (de Stad dus nvdr) dit werk zou opknappen. Dit weigerde ik, doch nadien heb ik het in de akte vermeld". VRAGEN, NIETS DAN VRAGEN Het is een openbaar geheim dat hier met 'de onbekende heer Schepen der Stad Ninove' duidelijk in de richting van P. Desprets wordt verwezen. Maar al te gek wordt het als Van Cauter eerst het voorstel van Desprets weigert om het nadien in de akte te vermelden. Een dui delijke verwijzing naar artikel 11. Het is inderdaad de architekt die de aktes technisch artikel per ar tikel invult, ter voorbereiding op een getypte tekst die door de Stedelijke Overheid ondertekend moet worden. Zo bekeken kon het dus voorvallen dat de drie ondertekenaars 'toe vallig' het voorontwerp van Van Cauter ondertekenden. Maar dat was niet conform vroegere gemeenteraadsbeslissingen. En waar was dan plots de originele akte? Toch valt het moeilijk te begrij pen dat J. Timmermans, die des tijds eerst uitleg vroeg en kreeg van Van Cauter,omtrent een dubieu ze zaak, zonder commentaar een akte zou ondertekenen waarin wijzigin gen zouden kunnen zijn aangebracht, vooral omdat er precies omwille van deze briefwisseling en poli tieke inmenging speciaal zijn aan dacht werd op gevestigd. In vorige gemeenteraad (mei '87) wees Timmermans erop dat er stuk ken uit het dossier zijn verdwe nen, wat inderdaad het geval lijkt. Er wordt immers plots van een extra vergoeding van 17.250 fr. gespro ken zonder dat daar eniqe voorafgaan de beslissing is over weer te vin den in het dossier. Architekt Van Cauter voelde zich dus wel degelijk ingedekt door de ongekende schepen, (het is fei telijk nogal kras dat Van Cauter durft beweren Petrus Desprets plots niet meer te kennen,gezien hij jaren voordien reeds als ont werper in Aspelare werd aangeduid). Gezien de vriendschap, maar meer nog de zakelijke relatie tussen Desprets en Cooreman, kan hier gepast het woord "vriendjespo litiek" worden gebruikt. Trouwens, toenmalig gemeenteraads lid Luk Durant, architekt van de woningen voor Cooreman en Desprets in de Karmelietenstraat in die tijd5dringt er in zijn brief van 23 februari 1981 bij Kondukteur

Klokzjiel | 1987 | | pagina 8