«BOULEVARD OF BROKEN (HËNOOFSE EKSXUISIVITEIT...) Vandalen aan het werk in Ninove WAT VOORAFGING Enkele maanden geleden onderging de Ninoofse binnenstad een gron dige metamorfose. Dat is u waar schijnlijk wel al opgevallen. Zo werd bijvoorbeeld ook een nieuwe straat aangelegd die het kerkplein met de Geraardsbergsestraat moest verbinden. Omtrent de opportuni teit en het nut van deze verbin dingsweg-officieel heet die De Dam, de volksmond echter heeft het liever over de Straat van Madam hebben verstandige mensen altijd al serieuze twijfels gehad. Volgen hen dient de Dam in feite nergens toe, zeker niet zolang het een richtingsverkeer er gehandhaafd blijft. Is het om dit gebrek aan enig belang te kamoefleren dat men de Dam is gaan volstou wen met allerlei attributen Jonge boompjes werden aange plant, zitbanken neergepoot, (wat al te lompe)bloembakken uitgezet; een dure kitsjerige verlichting moest nachtelijke wandelingen langsheen de Dam tot een romantische bedoening maken. Precies die attributen oefenen blijkbaar een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op een handvol dwaze vandalen, die er iedere zaterdagnacht opnieuw een sport van maken zoveel mogelijk van dat fraais op een of andere manier te "verdemmeleren" om het op zijn Nienofs te zeggen). Haast geen week ging tot nu toe voorbij of er was wel ergens een bloembak omgekieperd, ergens een tui 1tje .bloemen ge plukt" ergens een verlichtings-- paal met een baksteen kapotgesme- ten, ergens een stuk afsluiting van de privéparking van Madam vernield. EEN PARADIJS VOOR VAN DALEN Deze reeks van vandalenstreken heeft een triestig hoogtepunt bereikt tijdens de zwoele za terdagse nachten van augustus. Allereerst was er die nacht van 8 op 9 augustus. Balans van enkele uurtjes sloopwerk door vandalen: een 3-tal bo men simpelweg middendoor gebro ken, pas aangeplante sierhees ters uitgerukt, bloembakken leeggekapt. Waarschijnlijk moet er ook zoiets als een fietsenrodeo hebben plaats gevonden, want her en der over de Dam verspreid lagen een (5-tal verhakkelde fietsen, model "alleen-nog-goed-voor - 't Velo- kerkhof". Wie echter dacht daar mee een summum aan vandalisme te hebben meegemaakt, lijdt aan onderschatting van vandalen. Want de week nadien (nacht van 15 op 16 augustus was er terug nachtelijke ambiance. Bomen en bloemen waren dit keer niet meer ter beschikking, dus werd de verniel honger gestild met het losvijzen van een 3-tal banken (wij wisten niet dat het kon, maar zij deden het) om die dan vervolgens, al naargelang de in spiratie van het moment, in vertikaal stand tegen een muur te plaatsen of ...in een vooraf ontbloemde bloembak te planten. Een paar verontwaardigde buurt bewoners en toevallige voorbij gangers, die 's anderdaags het slagveld kwamen aanschouwen, spraken erover in termen als "schaamteloos, beestig, krapuleus" maar vroegen zich tegelijk ook af hoe het mogelijk is anders zie je altijd politie rondrij den en nu dat je ze moet zien nu zie je ze niet, of zijn ze misschien bang voor die gasten?; en zeker als 't al vaker is gebeurd, zou je toch scherpere kontrole mogen verwachten DE POLITIE DOET AAN POLITIEK Nu we toch zijn aanbeland bij de politie-"onze vriend": mo gen wij ons de vraag permitteren waarom de politie zo van tot tijd een politiek van 2 maten en 2 gewichten voert Tijdens de Sa vooifeesten wordt telkenmale 4 nachten na elkaar gedemon streerd dat het perfekt doen baar is een straat intensief in 't oog te houden, te kontro- leren. Op een halfuur tijd 20 keer voorbij 't Savooiplein tje rijden, is blijkbaar geen probleem; kan dit dan ook niet voor de Dam Of wordt dit technisch onmogelijk gemaakt door het feit dat 1) je de Dam maar langs één kant mag komen ingereden 2) je prak tisch gans de stad rond moet rijden vooraleer je terug via de Geraardsbergsestraat de be wuste straat een volgende keer kunt intuffen Wij hebben nochtans het eenrichtings verkeer niet uitgevonden! Rustige en gezellige Savooi- feesten-zonder-vandalen ener zijds, gewelddadige vandalen- feesten anderzijds: 2 maten en 2 gewichten. Benny Van Dam Dal Ninove geregeld bezoek krijgt van stompzinnige vandalen is lang bekend. Onlangs togen zij nog maar eens aan het werk op de Dam tussen Kerkplein en Geraardsbergsestraat. Pas aangeplante sierheesters werden uitgerukt, jonge boom pjes gewoon afgebroken, bloemen zomaar uit de bakken en op straat gegooid. Echt zo van die heldendaden om mee te pochen. Vroeg of laat lopen de helden toch wel eens tegen de lamp en dan volgt wel de rekening.

Klokzjiel | 1987 | | pagina 26