KIA/MIUC VAW ACNES of DE STILLE SCHOOL Mmwéiêmiê. mi mÉÊÊËÉÊmma'z j>'x IBi rSm f - 3 Voor velen - vooral jeugdigen, doch ook een bepaalde beroeps- kategorie, wat ouder van jaren - zal de bel wel weer gerinkeld hebben na twee maand stilte. Voor een aantal van genoemde kategorie zal die bel wel meer weghebben van een doodsklok, want in september wordt bil an opgemaakt en begin oktober wordt een status quo geregistreerd dat dan voor nog amper 9 maand de godsvrede zal bewaren. Augus tus zal dan weer zijn -haar- Dulle Griet baren Want wat zien we hier in ons eigenste Ninove? Al staan we niet van bovenop een kerktoren te uitkijkposten, troepenbe wegingen vallen vanop de grond reeds waar te nemen: het school tje van Neigem heeft afgedaan. Nadat eerst met stille trom de laatste nonnen het pand verlie ten, bleek de vrijgekomen plaats overbodig: een schooltje met 2 kleuterklassen en 1 eerstegraadsklas zullen niet meer zijri. Denderwindeke heeft uitgespreid in de tijd dezelfde beweging uitgevoerd: eerst "trokken" de nonnen "zich terug", dan "vielen" de lagere klassen en nu "liggen" ook de kleuterklassen "ten gronde". Meerbeke voert noodgedwongen een eigen "taktiek": infanterie- jongens en cavalerie-meisjes bezetten nu samen de behouden stellingen om stand te houden tegen ja, tegen wat?? De rationalisering in het on derwijs bracht normen mee en al was het duidelijk de bedoe ling om in te krimpen,de hakbijl bleek te efficiënt: als rem op het gebeuren werd het les tijdenpakket bovengehaald, de kans om even te herademen, won den te likken en wat te reor ganiseren. Maar normen bleven ze en hoog ook! En de toevoer tengevolge van eventuele be volkingsexplosie bleef uit; maar dat wist U - en men - ook al en een frisse rijks- wachtkommandant durft U zelfs op het televisiescherm belo ven dat er ook dit jaar weer uitdunning zal gebeuren En wat men - en U misschien nog niet- ook ai wist: wat onder de bijl valt in die ene school, nou dat kan dan inae- lijfd worden bij die andere en zo verkrijgt men het - be oogde - effect dat bijvoor beeld in datzelfde Denderwinde ke de ene school met stille trom in 1t niet verdwijnt en de andere school nog krachtiger, talrijker en zegezekerder in d'ochtend gloort zelfs zó erg dat wij bij deze aan de Minister en/of Schepen van Onderwijs dringend vragen ook maximumnormen neer te leggen, achter zo'n politiek. Is het dan toch de bedoeling om enkele pakhuizen als school over te houden? Waarom hebben de be leidsmensen niet van in den beginne voor de - toen nog bestaande - ruimtelijke sprei ding geopteerd? Waarom hebben ze niet door de nodige maat regelen en verfraaiingswer- ken een - zowel kultuurhisto- risch als sociaal - waardevol patrimonium voor het aantre- ÉÉllÉf - imMitw - S'ÊHÊ nog op enige manier ademnood voorkomen kan worden. Klassen van 40 leerlingen zijn geen uit zondering meer, klassen zonder daglicht zijn geen uitzondering meer! Dat scholen moeten leeg staan of verkrotten nog vóór ze helemaal leeg zijn is al bekend, dat er schoolbouwstop is, werd al vastgelegd maar dat er binnenkort nóg school ruimte zal worden bijgebouwd ondank die stop staat nu al vas+ en op papier!! En overgrote scholen met de egeimaat van een schoolbel voor verkeerschaos en reëel doodsgevaar zorgen, zal die frisse kommandant U desge vraagd ook wel beamen... En dan vragen wij naar de visie dend nageslacht gevrijwaard?? Waren ze toch zo kortzichtig te geloven dat met afschaffing van busvervoersubsidie de grote trek naar de grote scholen zou halt houden?? In de Brusselse agglomeratie is het -vooralsnog- voorrecht kle.ine nederlandstal ige klassen en scholen te behouden. Om het "oprukkend" Frans tegen te hou den, worden de bestaansnormen er bijzonder laag gehouden, zodat wij in de tegenstrijdige situatie komen dat op de buiten de kleine wijkschooltjes ter ziele gaan, terwijl er in de grootstad kubieke meters -letter lijk en figuurlijk- verpompt worden om leven, zelfs in 't klein, mogelijk te houden. En daar doet zich dan een nieuw 1924. Soeur Irène en haar kleuter achter de schermen. Ronselen en klas. Klasfotootjes zijn altijd publiciteit voeren is de leuze. vertederendtoch woedt er een Ook nu nog.(foto Ninovieters verbeten strijd om de kinderen Kaffeegieters)

Klokzjiel | 1987 | | pagina 6