STRIJD k.9>tVey^AA( 't PENSEELTJE fenomeen voor: gewiekste frans tal i ge ouders -ofschoon door gaans gemengde d.w.z. frans- nederlandstalige kombinatie- sturen hun franssprekende kin dertjes naar Vlaamse scholen "paree qu'il y a plus de place"! En hiermee wil ik geenszins een federale lans breken, maar enkel duiden op de reële vraag in het onderwijs. Weit willen ouders? Wèt willen kinderen? Degelijkheid staat voor de ou ders voorop en zelf ouder treed ik ze hier volledig bij; maar de verwarring van degelijkheid met omvang, is een misvatting die vooral op rekening van het gevoerde beleid mag worden ge zet; en de situatie in het Brus selse is een teken aan de wand dat, mocht men een kleinere klas -neem bvb. 20-25- als vol waardige norm aanvaarden er vele ouders vlug hun keuze zullen maken! Daarenboven is de kans meer dan reëel dat vroeg of laat -doch eerder laat- een leefbare maximumnorm zal worden ingesteld, maar eerst nog wat wachten tot de harde strijd is uitgestreden en de winnaars in hun positie zijn gekonsoli- deerd. En nemen we dan nog even het muziekonderwijs. Het kan inder daad niet opgaan: één leraar voor drie ezels en één apekop! Want zo stelt de geëigende mi nister het nu wel voor. Eerst wordt muziekonderwijs gepropa geerd, volksontwikkeling is prioritair punt op het programma, en als dan blijkt dat dat volk Pi- inde rdaad dat onderwijs volgt, jedoch wel eens wil dubbelen of plots stopt en dan een paar jaar later -als de kinderen "gekweekt zijn"- wil herbegin nen, of nu eens gitaar probeert en dan weer dwarsfluit, dan kan dit niet meer door de 'bügel' en moet plots ook dat onder wijs ernstige zaak worden en moet op 't einde van de "eer ste cyclus" al duidelijk wor den wie goed is voor conserva torium, voor koor of straat muzikant. Uiteraard moet voor dit verdegel ijkt werk ook beter loon betaald. En dan maar hopen zeker dat er nu nóg meer leer lingen zullen aantreden? Binnenkort volgen japanse kin deren op de japanse televisie een belgisch panorama over bel- gische kinderen die van 's och tends vijf tot 's nachtens twee volgestouwd en murw worden van drie normale en zes privékur- sussen die ze dienen te volgen om toch uit de -lees grote- groep der werklozen te kunnen blijven. En dat er in het kultuuronder- wijs ook nog een strijd dient gestreden, mogen de reclamebor- 1 den illustreren, die -zij het kortstondig- onze plaatselijke provinciebanen hebben gesierd: Academie Liedekerke zocht tot aan de kerk van Meerbeke toe komstige Picasso's! Goddank is er nog wat recht vaardigheid en ook nog wat toe zicht, want bij 't schrijven dezes waren genoemde plakkaten prompt reeds weggehaald.... En terwijl ook bij Uw eigenste Klokzjiël een strijd op leven en dood wordt gestreden - wie doet er mee??? - laat het U geweten zijn: het is september, de strijd is "olon Hezio. Vol gende maand tellen we de doden. Legionarius Slampampus Op 18 juli 1987 vierde café Kafka in Brussel zijn éénjarig bestaan. Om dit heugelijk feit luister bij te zetten, beslisten de uitbaters een literaire prijs uit schrijven voor het beste kortverhaal met als thema een fiktieve ontmoeting en/of gesprek met Franz Kafka. Het ver haal zal plusminus 130 regels lang zijn. Het dient onder schuilnaam in viervoud ingezonden te wor den. De gekozen schuilnaam samen met ware naam, adres en evt. telefoonnummer dient in een gesloten om slag waar de schuilnaam op vermeld staat, bij de inzending gevoegd.Op de verzending zelf mag geen afzender vermeld worden. Deelnemers zenden voor 18 september 1987 hun tekst naar volgend adres: Sekretariaat Franz Kafka- prijs, c/o F.Ariën, Water loosesteenweg 34-5 te 1060 Brussel. De prijs zal toegekend worden door een jury van journalisten en uitgevers. De prij swinnaar ontvangt een geldsom van 10.000 fr. en een kunstwerk. Prij s- winnaar en juryuitslag worden langs de bekende perskanalen openbaar ge maakt. De uitreiking van de prijs zal plaats hebben op 18 oktober 1987. ;De uitspraak van de jury is bindend en korrespon- dentie hierover is uitge sloten. Inzendingen die niet aan de gestelde voor waarden voldoen, worden niet in aanmerking genomen. De inzendingen worden niet teruggestuurd. Voor nadere inlichtingen: Café Kafka Zwarte Lievevrouwestraat 6/8 te 1000 Brussel 02/513 54 89 (na 12 u. TEKENEN SCHILDEREN HOBBY «ssfsssjsaws Het nu totaal verlaten exgemeen- teschooltje van Neigëm,gevolg van onderwij srationalisatie in de ja ren 70. PREULEGEM 8 9400 NINOVE TEL054/339244

Klokzjiel | 1987 | | pagina 7