SPORT SPI ER INTERNATIONAAL VOETBAL 21 EIGEN KWEEK BUITENLANDS TALENT ADIEU VELOKEN De in voetbal vergrijsde en steeds met een konijnpootje op zak lopen de, Guy Thijs, kijkt deze keer te gen een waarschijnlijke uitschake ling voor de Europa Cup Nationale ploegen aan. Bulgarije bleek te sterk en de Rode Duivels haalden dan nog de moed om aanvallend te gaan spelen. Enkele maanden voor dien liep de Grote Markt te Brus sel vol om de "helden" van Mexico te huldigen. Nu schijnt de Natio nale Ploeg te snakken naar talent. De oudere garde die het moest heb ben van de verdedigingstaktiek is verdwenen. Vooraan is Ceulemans aan het deemsteren. De kapitein sterken en de klub zo snel moge lijk naar de top brengen. De top betekent Europees spelen. Betekent wedstrijden op T.V. Betekent inkom van rekla- megelden en hogere sponsoring. Hoe dit alles moet eindigen weet geen mens. Klubs worstelen met ehorme schuldenlasten fiscus, RMZ, spelers Het kost stukken van mensen en toch boert iedereen voort alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Het is een mallemo len, een cirkel waar men niet meer uitgeraakt. Spectakel, jeugd, publiek, alles wordt geofferd aan het rendement en de prestatie- de Duivels mag op een briljante drang. De gevolgen kunnen niet carrière terugblikken. Een ander feit die de afgang kon in de hand werken is het uitzwerven naar het buitenland van Belgisch talent. Claessen, Van den Berg, Sciffo, De Smet, Vercauteren enz. lopen te voetballen in andere speel- patronen dan deze van de Natio nale Ploeg. Het is niet op enkele oefenwedstrijden dat de Nationale trainer zijn speeltaktiek weer kan doen aankleven. De Rode Dui vels staan voor een keerpunt. Wellicht gaat Guy Thijs met pen sioen en zal zijn vervanger Van Himst noemen. In de Belgische ploegen en klubs lopen genoeg talenten rond om de nieuwe start te geven aan de Nationalen. Zeker uitblijven. De aftakeling van ons Nationaal Elftal is misschien het eerste teken aan de wand. De terugkeer naar de bron, naar de opleiding van spelers van eigen kweek zou de enige oplossing zijn. Een ploeg wordt niet gekocht of ineengestoken. Aan een ploeg moet e voorzichtig gebouwd worden. Het duurt misschien lang vooraleer men met die zienswijze aan de top ge raakt. Maar het is, volgens ons, de enige manier om de voetbalsport weer gezond te maken. De Nationale Rode Duivels hangen rechtstreeks af van het eigen talent in de zal dit niet in één jaar gebeuren, klubs. Wanneer dit talent geen Wanneer men ziet hoelang Neder land reeds werkt aan een natio naal elftal, begrijpt men best dat dit een werk is van veel ge- duld. België staat trouwens niet alleen met de generatiewissel, onze zuiderburen "La France" ziet ook met lede ogen hoe de pluimen van de Nationale Haan aan het ruien zijn. Een^andere reden nog die de afgang van de ploeg heeft be vorderd is het invoeren van buitenlands talent. In principe moet een aangetrokken speler spelen. Zeker een buitenlander. Het neveneffect is dat eigen gekweekte spelers op de bank terecht komen en dat hun talent afbot. Dit is ook de uitleg waar om onze klubs nogal goed meedraai in de verschillende Bekers van Europa. In al onze topklubs is rijkelijk internationaal talent aanwezig. Zwarte voetballers lig gen ook goed in de markt. De jeugdopleiding echter wordt ver waarloosd. Het sponsorskapitaal laat toe om allerlei pionnen aan te kopen die de ploeg moeten ver kans krijgt is het ook gedaan met de schitterende uitslagen van het Nationaal elftal. Dat weet Guy Thijs zeker ook. Misschien is het daarom dat hij nu weldra vertrekt. Hij heeft goed werk geleverd. Zijn sigaartje en whisky heeft hij ver diend. Zijn opvolger wacht een moei lijke taak. Wanneer U dit leest zit het wieier- seizoen er definitief op. Dan komt er alleen nog nieuws in uw 'gazet' over transferts van renners naar andere ploegen. Over merkploegen die de miljoenendans afsluiten en over beroepsrenners die bij den dop, bij de liefhebbers of ergens anders aan de bak komen. Ondanks het geklaag dat wij geen wielren— -ners meer hebben, zien wij toch dat een Criquillion en de profeet van Lummen Van der Aerden derde en vierde staan op de lijst van .de super-prestige of de lijst der beste renners van de wereld. Deze lijst is aangevoerd door de Ier Roche*. Een mens uit één stuk die lachende door het leven stapt en zijn overwinningen met een traan van vreugde overgiet. Roche die wij mochten begroeten na zijn wereldkampioenschap is de eenvoud zelve. Een Frans getater van een echte Parijzenaar. Altijd bereid tot een lach. Een jongen die zijch op de juiste manier weet teschat ten. "Ik ben geen super", zegt hij van zichzelf. "Een beetje sterker als de rest misschien, maar zeker geen Merckx Het zijn woorden die verwonderen van een jonge man die het rekord van Merckx Ronde van Italië, Ronde van Frank rijk en het Wereldkampioenschap winnen, evenaarde. "Ik ben geluk kig", zei hij in Villach, "maar moe. Mijn trui heb ik te danken aan Sean (Kelly)Dat hijzelf met al zijn kunde en zijn talent iedereen dit jaar overklaste wou hij niet geloven. Een vershil toch met onze kampioen uit Lim burg, die een klassieker won en voor de rest alleen in de kranten voorspellingen van zijn overwin ningen deed. Destijds reden onze renners voor een snee brood en een 'pellepatat'Nu worden zij rijkelijk iedere maand betaald. Destijds kropen bij ons de kam pioenen uit de grond. Nu moet een ouder wordende Waal, die het alleen van kracht en werklust moet hebben, het vaandel hoog houden. In de dagbladen hebben ze een Van Hooydonck en Van ïtterbeek ontdekt. Een nieuwe lichting die barst van talent maar die bij het eerste berg- sken achteruit rijden. Geef ons dan maar liever jongens zo als J"GoessensRik Redant, Roe- landt, Wijnants. Het zogezegde kleine grut, maar sporters die hun stiel naar bestvermogen uit- oefenen. Wij zagen Jan Goessens bezig in de Ronde van Frankrijk. Afzien tot en met. Zich omhoog sleurend in de col's maar met een wil om de koers uit te rijden. Geef mij tien Goessens ver telde Godefrood, en ik ben de gelukkigste sportdirecteur. Van zulke jongen lust men geen bladen vol in de krant. Het zijn geen 'supers' maar eenvoudige werkrenners. Knechten. Het is niet hun plaats in de uitslag die telt. De manier waarop zij hun stiel uitoefenen verdient alle waardering. Voor de rest Adieu, Veloken, tot met de lente Lentulo

Klokzjiel | 1987 | | pagina 21