cPTicr m 11 in NATUURBELEVING 26 Wie van de natuur houdt, wil er alles voor doen om die kostbare schat veilig te stellen. De mens hoort thuis in die natuur en kan van de natuur alles ver wachten wat hij nodig heeft. De mens is echter ver van de natuur afgedwaald dat het hem moeilijk valt om die natuur nog écht te be leven, laat staan om er dankbaar voor te zijn. Wie de natuur wil leren kennen moet zich neerbuigen voor al het kleine, voor de buitengewone wonderen die onder de voet gelopen worden. Men moet zich neer buigen voor zichzelf... Kruiden zijn altijd het meest populaire natuur- thema geweest voor alle mensen. In kruiden her kennen zij het ongerepte, het originele, het gave dat naar de oorsprong terug wij st. Voeding daarentegen, is hoewel het belangrijker is, nooit zo erg begeerd ge weest. Nochtans heeft de natuur alles wat we nodig hebben om gezond en geluk kig te zijn. Ik'blijf dit trouwens herhalen. Maar ■het is moeilijk voor een mens die grootgebracht is met allerlei angsten om dit écht te geloven. De angst om tekorten te hebben, om zich allerlei ongeluk op de hals te halen, om soci ale bindingen te verliezen e.v.a. zit diep ingeworteld en bezorgt vele mensen on oplosbare vragen. Veel mensen beginnen zich meer en meer vragen te stellen over hun voedings systeem, over de klassieke en de niet-klassieke voe dingsmiddelen. Al die toe gevoegde rommel: moet dat nou echt? We worden bijna gedrild in het idee dat voeding niet meer mogelijk is zonder kleur-, geleer-, smaak- en andere stoffen. De publieke opinie heeft er zich bij neergelegd en vertoont geen weerstand meer. Er moet toch gegeten worden? Voeding wordt in steeds toenemender mate herleid tot een industrie- artikel, dat slechts ge richt is op het vullen van lege magen. Wie de natuur kent, weet dat de natuur zich niet laat herleiden tot eiwit ten, vetten en koolhydra ten, ook niet tot de chemische formule van vi taminen en mineralen. De natuur lééft. De natuur is echt. Dat echte moeten wij meer leren zien. Niet wat de mensen daarvan gemaakt hebben. Gelukkig zijn er ook posi tieve geluiden. Het gebruik van meer groenten en fruit wordt langs alle kanten meer aanbevolen. Dat is trouwens het pakket dat de natuur ons aanbiedt om zo, zoals de natuur het geeft, daarvan te eten en te ge nieten. Want genieten mag! Is er iets heerlijker dan de tanden te kunnen zet ten in een zongerijpt stuk fruit, in een heerlijke aromatische appel of een sappige peer? Of in een prachtige rode tomaat? Van tomaten gesproken trouwens Wist u dat de tomaat heel wat heilzame eigenschappen heeft? Hoewel rond de to maat een zweem van verwar ring en bijgeloof hangt (mede omdat het een fami- liegenoot van de nachtscha- deplanten is, net zoals de aardappel?) mag gezegd wor den dat de tomaat werkelijk iets bijzonder is. De to maat is een waterrijke vrucht, met een goed zuur- base-evenwichtde tomaat werkt ontzurend, en dat ondanks haar licht zure smaak. Weinig vruchten en groenten hebben ook zo'n waardevolle samenstelling als de tomaat. De tomaat is bekend om haar weerstandsverhogende wer king, beschermende eigen schappen ter voorkoming van bloedarmoede, bij infekties groeiproblemen enz. De tomaat werkt zeer gunst ig in op alle hart- en vaat ziekten, werkt bloeddrukver- lagend. Ook voor pankreas- kwalen moet de tomaat aan bevolen worden, omdat het de afscheiding van de sap pen bevordert. Voor de spijsvertering in het alge meen mag gezegd worden dat de tomaat een goede invloed heeft: de aanwezigheid van een flink gehalte aan bal- laststoffen verklaart dit zeker. Zo kunnen we rustig door gaan, maar dat zou in dit korte bestek zeker te ver leiden. Toch zullen mensen terecht opmerken, dat het overvloe dig gebruik van bv. to maat, of algemeen fruit en groenten, alle narigheid niet oplost. Voeding heeft nu eenmaal beperkingen die men moet leren. Op de kur- sussen die wij met de Groe ne Dag organiseren, probe ren wij aan het publiek dat voedingsinzicht te le ren, dat hen deze dingen beter laat begrijpen. Stefaan De Wever. BRILLEN LENZEN BOORAPPARATEN Qi Biezenstraat 27 9400 NINOVE I 054/33.21.12

Klokzjiel | 1987 | | pagina 26