^e^oop vansint-barbara OVER POMPIERS EM COWBOYS EN DE O VAN ONNOZELAARS- In het weekend dat deze stads krant haar allerlaatste lay-out mocht meemaken 5-6 december), had ook het Stedelijk Vrijwil lig Brandweerkorps één en ander te vieren. Enerzijds haar jaar lijks Sinte-Barbarafeest, ander zijds een minder blijde gebeur tenis: op sinterklaasdag was het immers precies één jaar ge leden dat in de Fabeltafabriek een zwavelzuurtank lek sloeg. De gevolgen daarvan waren zo ernstig dat de pogingen om het voorval in de bekende doof pot te stoppen, nutteloos ble ken. Nog afgezien van de scha delijke milieugevolgen van de ze bijna-ramp, waren er voor al de twee brandweermannen die ernstig gewond raakten. Komman- dant Wil fried Bellemans -amper een half jaar in funktie- lag zelfs vele maanden in het OCMW- ziekenhuis met zwavelzuurver wondingen over het ganse li chaam. Al die maanden werd lui tenant Imbo benoemd tot opper bevel hebber. Sinsdien echter, maar eigenlijk ook al daar voor, toen Belle- mans nog in funktie was, is de sfeer binnen het korps meer dan verziekt. Enkele feiten illus treren dit; we tekenden ze op uit de mond van diverse brand weerlui die - uit angst voor mogelijke represailles vanwege de korpsleiding - anoniem wil len blijven. ELITAIRE ONNOZELAARS OF ONNOZELE ELITAIREN .Het korps onderging een steviee reorganisatie. Voortaan waren' de brandweerlui onderverdeeld in drie groepen: 0, 1 en 2. De schikking was als volgt: groep 0 zou de eerste 9 dagen van de maand de wacht verzeke ren, groep 1 de volgende 10 dagen, groep 2 de rest van de maanddagen. Deze regeling was een eerste steen des aanstoots voor sommige pompiers. Waarom mochten die van groep 0 maar 9 dagen wacht hebben, en die van groep 2 10 of 11 dagen? Vanwaar die discriminatie, ook cp financieel vlak? (NVDR: brandweermannen mogen dan wel vrijwilligers zijn, voor elke interventie worden ze vergoed, dit d.m.v. aan de stad be taalde belastingsgelden; bij gevolg heeft iemand die 3 dagen meer wacht heeft, 3 dagen meer de kans om eventueel iets bij te verdienen). Maar ook was de verdeling van die groepen op zichzelf weinig arbitrair geschied. Een brandweerman van groep 0: PARAMILITAIRE TOESTAN DEN Ander punt van onvrede is de uitermate dictatoriale manier waarop Bellemans zijn korps blijkt te regeren. Enkele voor beelden hiervan, bijeengeschar- reld via onze getuigen: EINS ZWEI BIERPOMPËN Door Be 11 ei-ans zijn een ganse reeks nevenactiviteiten voor de brandweermannen ingevoerd. Die vallen enerzijds toe te juichen; het is positief als men de vriendschapsban den wil verstevigen door 3 keer per week kaffee te houden in de kazerne of via pingpongavon- den. Alleen moeder-de-vrouw, voor wie de kazerne -laat staan het kaffee- strikt verboden ter rein is, kan tegen die activi teiten bezwaar hebben, wegens te veelvuldige uithuizigheid van manlief. Maar wat als je ook al verfavonden in de kazer ne, of poetsnamiddagen, of ma- teri aalonderhoudsvergaderi ngen gaat beleggen?? -Weliswaar niet verplicht, maar elk doét toch een speciale inspanning om er te zijn (misschien wordt je dan wel bevorderd tot de elite groep). Avonden die bovendien betaald worden, en waarover het stadsbestuur dan weer strui kelt (zie verder). De laatste maanden blijkt meer dan eens te zijn gestolen in de kazerne: er verdween geld uit de kas van da kaffeetoog, It», Ik heb zo de indruk dat alle vriendjes van Bellemansalle mouwvegers ook, zijn samenge- stoken in groep 2. Zij zijn zowat de elite van het korps, de lievelingen van de komman- dant. Ze houden feestjes in in tieme kring, zelfs in kaffees die normaal op zondagavond ge sloten zijn, maar die zij dan voor die avond afhuren" (NVDR: bedoeld zou zijn:kaffee 'Sint Annakamer' in de Biezenstraat) Bij de overige groepsleden ver wekt zoiets uiteraard wrevel, in zoverre zelfs dat de mensen van groep O naar zichzelf zijn gaan refereren met de bijnaam: O van Onnozelaars" - Voor al^es en nog wat moet men (schriftelijke) toestem ming hebben. De kazerne (al leen al het woord) binnengaan kan niet zomaar: er is een nog al ingewikkeld "intrederitueel uitgewerkt met briefjes en (half-openstaande deuren. - Een overste met de (voor-) naam aanspreken is taboe. Het moet zijn: "Ja kommandant. Neen kommandant. - Na een interventie moeten de klederen netjes in de kast worden gehangen. Op een keer had iemand hieraan verzaakt (al dan niet vrijwillig?). De man werd de dag nadien herhaalde lijk via het oproeptoestel, geappelleerd naar de kazerne te komen. De man kon niet, want hij was op zijn werk. En dus ging tenslotte zijn broer -ook pompier- de klus maar klaren. Helaas, zonder "De Wil fried" gerekend. De behulpzame broer mocht de klederen niet aanraken zijn slordige bloedverwant moest dit maar zelf in hoogst eigen persoon komen doen, en bovendien moet hij zich per soonlijk komen verontschuldigen bij de heer kommandant. De man in kwestie is achteraf bij Bellemans geweest, niet met ekskuseswel met zijn ontslag- brief. "Als Bellemans weg is, keer ik terug" zou hij achter af hebben verklaardHij is trouwens niet de enige geweest. Op amper 1 jaar tijd namen 3 pompiers cnvslag "wegens on vrede met de kommandant" Een nooit gezien ontslagtempo. - Verwijzen naar het privé- leven van de kommandant re sulteert in een verschijning vóór de zg. "Groene tafeleen soort van tribunaal voor uit het gareel lopende brand weerlieden. Die groene tafel heeft altijd wel bestaan, maar tijdens 1 jaar Bellemans is ze waarschijnlijk al méér gebruikt dan in de bijna 30 jaar dat het korps werd geleid door André Moeremans (die in maart '86 met pensioen ging, en als brand- weerkommandant door Bellemans werd opgevolgd)

Klokzjiel | 1987 | | pagina 16