pcsr THE LAST POST JACKIE'S RAGTIME K'VfP hiT'oI UIT PCllARE 32 Het is 11 november wanneer ik dit schrijf. Een dag die me nauw aan het pacifistisch hart ligt, die me vooral doet den ken aan al die jonge mannen en vaders die in de grote we reldbrand van 14-18 zijn dood gebloed rond Somme en Ijzer, Verdun en leper. Een tiental dagen geleden ben ik met vrouw en kinderen voor de zoveelste keer naar de frontstreek gere den om er in Mesen en op de flanken van de Kemmel - die ouwe taaie Vlaamse kuitenbij- ter uit de finale van Gent- Wevelgem - stil en ontroerd langs de graven van ontelbare en vaak onbekende gesneuvel den te wandelen. De gruwelijke rust van de dwaze oorlogsdood die in kille witte stenen de voortijlende tijd trotseert. Dit is mijn kleine hommage aan al deze verminkte, doodgebloede man nen. Mijn jaarlijks eresaluut dat in 1973 via een dichtbundel ook lyrisch gestalte kreeg. Deze inleiding met trieste ondertoon brengt me bij mijn laatste "post uit Pollare", een even trieste "last post" voor het moegestreden Klok zjiël Toen ik begin dit jaar met deze maandelijkse kroniek .voor de N>noofse stadskrant startte wist ik niet dat ik zo vlug aan de eindmeet zou zijn. Een en ander verliep wel niet zo vlot, maar vooral het koppig doorzettingsvermogen van Klokzjiëlmotor Rufijn leek mij een voldoende sterke garantie te zijn voor de toe komst van dit blad. Ik moet wel in alle eerlijk heid bekennen dat de mensen die het praktische werk moes ten verrichten het steeds maar moeilijker kregen, de wijze waarop het blad toch -steeds maar bleef verschijnen kon verre van ideaal worden genoemd. En nu zitten we al len treurig rond de moegestre den krijger die het Klokzjiël geworden is. De wil is er nog, maar de noodzakelijke kracht ontbreekt. In een pretentieloos provin ciestadje als Ninove gaan jaarlijks heel wat "publieke" miljoenen naar realisaties, verenigingen, projekten en werken waar uiteindelijk bijna niemand mee gebaat is. Dingen waar de gemeenschap geen boodschap aan, geen baat bij heeft. Geld dat via al dan niet politiek getinte sluizen de riool ingaat. Richting Dender of waterzuive ringsstation. Zou in dit laat ste oord zwart geld wit gewas sen worden, denk ik luidop ondeugend? Ik wou me via deze maandelijk se kroniek nu niet direkt ont poppen tot de humane seismo graaf maar toch zag ik op deze wijze de kans om een en ander toe te juichen of af te bre ken. Met positieve ingesteldheid, want, aldus Louis Paul Boon, ook de afbreker bouwt op. De grote ellerfde bestaat er in dat vanuit het intern Ninoofs geestesleven geen banbliksems meer kunnen gestuurd worden naar toestanden of figuren die het niet te nauw nemen met recht en eerlijkheid. Want het laatste wat je van het Klokzjiël kan zeggen is dat het partijdige trekjes vertoont. Dit blad stond open voor iedereen, alle ideologie- en kwamen aan bod, dit was geen propaganda- of sensatie blad. Nu de Werkgroep Leefmilieu haar werkzaamheden ook tot een minimum heeft beperkt zal de willekeur op vele vlakken zonder veel tegenwind hoogtij vieren. Hopelijk zullen (vooral) de plaatselijke dagbladkorrespon- denten hun werk fatsoenlijk doen en zich niet laten mani puleren door de overal en al tijd opduikende politieke mon sters van Loch Ness. Ergernis en spijt worden mijn deel als ik bedenk dat ik in dit spontane, menselijke Klokzjiël niets meer zal kwijt kunnen over zaken als het ge vaarlijke knoeiboel-kruispunt aan de Doorn (waarom - naar beproefd Brits model - geen groot, veilig rondpunt aanleg gen?), de slecht behuisde bi bliotheek, de groter wordende stille en verborgen armoede, de verloedering van ons leef milieu en vlakbij de reeds jaren door de knieën gegane Pollaarse kerkhofmuur... Laat me in dit laatste Klok- zjiëlnummer lyrische Gezelle- kerkhof-blommen schenken aan Rufijn, Mathilde, Hubert en alle anderen die een flink stuk van hun jong leven belang eloos in deze stadskrant heb ben geïnvesteerd. Zij verdie nen in elk geval beter. Een bloementuil van de overwinning had het moeten zijn, een lau rierkrans om de hals van de zegevierende maratonloper. Ik hoop één ding: dat er zoals in de bijbel een verrijzenis moge komen, in grote stijl, met toeters en trompetten. Ik wil er voor duimen tot een onzalige kramp mijn hand doet zakken. En ik eindig met een traan van inkt die nooit zal opdrogen. advertentie Ctintje muntstr fs^OOM ntnove IJS ROOM PATfSSERIE GROTE KEUZE DRANKEN V '^L_f B2103_J:= Willie Verhegghe. SLAGHMUYLDER 5TIMUL0 - DUBBELE PATER-TRIPEL advertentie

Klokzjiel | 1987 | | pagina 32