wijnverhaalALOST CORTON m jonge kleding elke week nieuwigheden 33 Ninovieter Ivan Vonck had de eer en het genoegen de hoofdprijs te winnen van de radiowedstrijd "Schrijf Uw wijnverhaal" voor het programma "Kwistig met muziek" (omroep West-Vlaanderen)Hij sloeg hiermee in de wacht: een "tweedaagse trip naar Amsterdam met de Belgische spoorwegen Of het killige noorden de warmte van een zuiders-rood- wi jntje-verhaal compenseert zal de gelukkige winnaar zelf kunnen uitmaken. Wij proeven alvast het verhaal... Wij schrijven 1966. Ondanks je statuut van job student-kelner, trek je tijdens de grote vakantie veertien da gen uit om met je lief en de toe komstige schoonfami 1 ie" naar de Costa Brava te reizen; overigens zeer tegen de zin van je moeder die toen reeds alles in het werk stelde om haar zoon een pracht van een oedipus-komplex aan de hand te doen. Beschik bare vervoermiddelen: vier overbevolkte en -beladen perso nenwagens. De pëages op de fran se autostrades verantwoorden de reis via de oerouwe getrouwe "routes nationales". Even vóór BEAUNE bemerk je plots een wegwijzer "ALOXE-CORTON 400m" ter hoogte van een dreef afge lijnd met dikke platanen, aan het eind waarvan het gereno- meerde wijndorp begint: meteen het sein om als pasagier van de eerste wagen de halte van heel het konvooi uit te lokken. Je beschrijft ALOXE-CORTON als een begrip en een bezoek aan de plaatsen als een must nu deze unieke gelegenheid zich voordoet, "want dat dit één der grootste wijnen van de we reld is" en "dat je hem al dik wijls heb geserveerd op feesten van alleen maar chiek volk", etc. Aldus trekt de hele groep door een monumentale poort te voet het heiligdom binnen alwaar drie reeds duidelijk zatte bourgondiërs ons naar een "vi- ticulteur trés célèbre dans le monde entier" loodsen. De be groeting is allerhartelijkst: in zijn authentiek boergondisch legt de wijnman, geflankeerd door zijn wijnvrouw ons uit dat hij "les beiges" kent als zeer goede kliënten: een dokter in Tubize, een ingenieur in La Louvière, etc, etc Nog vóór je de kans krijgt de brave boer uit te leggen dat je eigenlijk niet gekomen bent voor de aankoop van enige voor raad van zijn were!dberoemde wijn, maar alleen maar als toe rist op doortocht naar Spanje, ben je samen met het gros van de troep al halfzat door het proeven van de subliemste wij nen uit enorme houten vaten, hier en daar gedrapeerd met angstaanjagende stofferige spin- newebben. De tijd van gaan gekomen, koop je uit "eerlijk affront" een paar flessen grand cru waar de' gebelgde franse wijnboer duide lijk een meer genuanceerd idee over de bel gen aan overhoudt... De gekochte klasse-wijn wordt even later onder de platanen soldaat gemaakt als de meest ordinaire tafelwijn met mede- gaand een frans stokbrood, dat je hebt gekocht bij een bakkerin die op je vraag naar een "pain frangais" antwoordt: "Je n'ai que ga, mon cher monsieur", onwetend als je bent over het franse woord "baguette". Sindsdien heeft Nonkel Frans - de nestor van het reisgezel schap - het steevast over ALOST-CORTON; hij is namelijk een Aal stenaar: door de kari katuur van de naam van de we reldberoemde wijn heeft hij maar één enkele bedoeling: de ontluistering van de jobstudent- wou! d be-wijnkenner, wiens beurs finaal te klein bleek. Je gunt het hem graag. Ivan VONCK De laureaat bij de prijsuitreiking in de BRT-studio; zittend: Els Van Herzele en Ro Burms; staande van 1. naar r. Tony Van Den Bosch, Toots ThielemansWillem Duys en Etienne Van Steenberge. Helemaal achteraande laureaat. Mé! *3? stationsstraat 18 NINOVE

Klokzjiel | 1987 | | pagina 33