POLITIEKE BODEN DALEN UIT DE HEMEL NEER 8 Toen ik kind was had nog elk seizoen zijn heilige. Naarge lang de maanden wisselden, wisselden de heiligenbeelden mee op de kast. Met de proces sie werd er een amalgaam van heiligenbeelden uitgestald en met de quatertemperdagen trok- Ken de boeren met hun bescherm- beelden vroom door de velden. Dat periodisch verschijnen en weer verdwijnen van steeds die zelfde heiligenbeelden heeft op mijn kinderlijke geest diepe indruk gemaakt. De vroegere mens wist zich be schermd door een schare van hemelse wonderdoenersEen hei lige oplossincj^van elk mense lijk probleem, ~voor elke kwaal, zo leek de stelregel vroeger. De kerkelijke heiligen hebben afgedaan en zijn hoogstens nog bij de antiquair te vinden. Maar een nieuw soort heiligen is in optocht, de politieke heiligen. Zoals de vroegere heiligen, vervullen ook zij voor het zwakke en in het aard se tranendal verkerende mens dom (het hedendaags tranendal is een donkere lange tunnel geworden) de rol van eeuwige troosters, van ideaal voor beeld, van machtige voorspreker. Ook zij verlichten periodisch de duisterheid van de mense lijke geest en wijzen ons de goeie weg. Net als de oudere heiligen, ver schijnen de nieuwe heiligen pe riodisch met hun-onveranderlij- ke afbeeldingen in onze velden, onze huizen, onze straten. Om de zoveel jaar duikt opnieuw diezelfde foto op van Jan Eeman, Gerard Van der Perre, Dirk Van der Maelen, Jan Kiesekoms en zoveel andere onbekende weldoe ners. Het lijken wezens uit een andere wereld, beladen met meer dan menselijke deugden. Ze ver schijnen als vruchtbare vaders, trouwe echtgenoten, koene strij ders, wijze raadgevers, super intelligente wezens, eeuwige toonbeelden van volmaaktheid. Het is voor ons, stervelingen, een troost te weten dat er een hemel bestaat waar alles harmo nie is, schoonheid en goedheid. Zij allen vertegenwoordigen het voorbije en toekomstige aards paradijs, waar de burger geen belasting hoeft te betalen. Periodisch daalt de hemel weer op aarde, voor enkele dagen maar, dank zij het verschijnen van de beelden van onze politi ci De standvastigheid waarmee dit gebeurt, is de garantie dat hun hemel werkelijk bestaat. Er zijn kleine heiligen, maar er zijn ook grote heiligen. Tot die grote reken ik Annemie Neyts. Al gemerkt hoe zij het ideaal van de heilige Maagd be nadert? Haar beeld getuigt van een volmaakt vrouwelijke schoon heid; schoonheid die geen man bekent, maar om nederige aan bidding vraagt. "Ik blijf wie ik ben" zegt ons die mooie jonkvrouw. Zij "is" en haar "zijn" blijft onder ons. Emma nuel, God onder ons; de advent kan beginnen. Kerstmis is niet ver af. Annemie de Godsvrouw, onaangeraakt en onaanraakbaar. tijd maar door; hij is de eeuwi ge beweging en kan niet meer stoppen. Voor hem lijkt de he mel op een eeuwige jogging. Het is alsof hij te jong heilig is geworden en dat per vergis sing de ongedurigheid van de jeugd tot hemelse deugdzaamheid is verheven. Dan zijn er de gelouterde zon daars, als Jacques Timmermans en Leonard Quintelier, die na de wachttijd van het vagevuur, weer tot de schare der gelukza ligen zijn toegelaten. Ook is er Louis Waltniel, wiens oogjes zulke binnenpretjes ver raden dat ik soms moet twijfe len of er in de hemel ook geen drivels zijn toegelaten. Maar Paula D'Hondt doet mij denken aan de Alma Mater, de vrucht bare krachtige moeder die vecht voor haar talrijke kroost. Haar vrouw-zijn openbaart zich niet in haar gereserveerde maagde lijkheid, maar in haar onuit puttelijk moeder-zijn. Jaak Gabriels lijkt ons de Sint-Joris, de koene strijder, toonbeeld van ridderlijkheid, die met de blote vuist de dra ken van de politieke duisternis bevecht. De trefzekere pose van Karei Van Miert maakt hem tot Sint- Pieter, de man die de sleutel bezit, bij wie allen moeten passeren die er willen bijhoren. Wil fried Martens moet men al leen nog beamen; hij verlangt ons ja, zoals de bruid van de bruidegom of zoals God die een verbond aangaat met zijn volk. Guy Verhofstadt gaat door, al- Dlijkbaar wil God de stand vastigheid van zijn getrouwen op de proef steil 1 en, door Louis op zijn heiligenlijst te plaatsen. Zoals bij de oude heiligen, zijn er ook bij de nieuwe heili gen specialisten en omniprac tici. Zo mikt Hi 1 ai re Torrekens op de gepensioneerden en Danny Schoon op diegenen die nog een korte broek dragen. Maar voor wie niet weet aan welke kwaal hij lijdt, raden we aan voor Johny Timmermans te bidden. Elke avond voor het slapen gaan bid ik bij een brandende kaars vóór zijn beeld de litanie van de nederige, stille Timmermans: Heilige Timmermans, zorger voor de bejaarden, bid voor ons. Heilige Timmermans, trooster van de zieken, b.v.o. Heilige Timmermans, helper der misdeelden, b.v.o. Heilige Timmermans, redder van

Klokzjiel | 1987 | | pagina 8