Ons Landbouwweekblad ONDER ©NS LANDBOUWWEEKBLAD "xv DE KOORNBLOEM Belangrijk Bericht. Nr 1 JAARGANG. 'V V-?v; b ',/VP'./ BUREEL EN REDACTIE (voorloopig) DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, AALST. ARBEID VEREDELT. ft r 'A Na meer dan vier jaren van dwingelandij zullen we weer de handen vrij hebben. De oorlog heeft aan den landbouw veel offers gekost. Stallen en velden getuigen van waarde vermindering, daar waar ze nog zoo gelukkig zijn niet gansch geruïneerd te zijn. De beide Vlaanderen werden bijna geheel vernietigd op landbouwgebied. Bij de lastige dagen die we hebben doorgeworsteld heb ben we geleerd dat onze redding in de vereeniging ligt en hebben de hand aan 't werk gesteld voor het inrichten van «enen onpartijdigen boerenbond tusschen de landbouwers der omliggende gemeenten. Dit is eene vereeniging van vriendschap en vertrouwen waar alle landbouwvraagstuk ken onderling zullen opgelost worden. Een bond van .- samenaankoop van benoodigheden zooals vetten, voeder, zaden en meer andere van verkoop en omwerping van onze produkten van brandverzekering bn meer andere zaken van algemeen nut. Heden beginnen we ons groot en geliefkoosde ideaalhet uitgeven van een weekblad. Na dagen van werk en beraad slaging voor den wapenstilstand moesten we stop zetten daar de slavenbanden van de Duitsche bezetters ons te hard nepen. Maar heden dat we in eigen land zijn wachten we niet en zenden ons blad de wereld in. De Koornbloem Ons weekblad is eene prachtige taak toevertrouwd de stoffelijke en zedelijke opbeuring en ontwikkeling onzer landelijke bevolking. In dit blad zullen we openbaar maken al onze vergaderingen, reglementen, besluiten en handelin gen der maatschappij wij zullen de landbouwkennissen en wetenswaardigheden met alle berichten die ons raken aan de lezers ter kennis geven, alsmede alle aan en verkoo- pen. Wij vragen de medehulp van al onze leden, van alle ontwikkelde lieden zoo buiten als binnen onze vereeniging. welker medewerking desnoods zal vergoed worden. DE KOORNBLOEM zal ook wetenschappelijke en handelsartikels geven en zich zoo gedragen dat het een weekblad is voor iedereen. Binnen eenige weken zullen we eerst regelmatig ver schijnen, daar de tijd nog niet normaal is en veel gebrek aan papier bestaat. Het eerste nummer word gratis uitge deeld, de volgende zullen op prijs gesteld Avorden. Wij verhopen een goed onthaal bij alle landbouwers, wij vragen meer hunne medewerking als schrijvers en verspreiders. Ons ideaal zal steeds rein blijven buiten alle politieke drij verijen tot meer beschaving en zedelijke verheffing volk Excelsior Gedurende de bezetting werden er vele onrechtvaardig heden gepleegd tegenover de landbouwers. Bijzonder in zake opeischingen en boeten zijn er nog al kromme spron gen gemaakt. Het bestuur der vereeniging heeft vele voetstappen aan gewend om te voorkomen en te verrechtvaardigen maar weinig verbetering bekomen. onze wor- Heden dat het bewind des lands in handen is van belgische regeering, zullen er vele zaken onderzocht den. Alle landbouwers die benadeeligd werden op onrechtveer- dige wijze behandeld, of schade hebben geleden door Duit- schers, comiteiten, enz. kunnen hunne klachten schriftelijk overmaken op het voorloopig bureel DE MEIBOOM -> den dinsdag, donderdag en zaterdag van 9 tot 11 ure. Vergaderingen. Zaterdag 30 November, bestuurvergadering in het ge woon lokaal om 9 ure voormiddag. Zondag 8 December om 9 1/2 ure voormiddag groots algemeene vergadering voor de afgevaardigen der gemeen telijke bonden. De lidkaart en bewijs van afgevaardigde zal streng geeischt worden. De gemeentelijke bonden moeten dees week vergaderen met dagorde le inschrijvingen voor aandeelen van 50 fr. voor de samenwerkende maatschappij, (de gelden mogen nog niet gestort worden) 2* onderrichtingen over de Aver- kingen der maatschappij. De landbouwers der gemeenten waar nog geen bond be staat worden vriendelijk verzocht zich zonder vertoeven te vereenigen. Iedereen zal toch Avel de noodzakelijkheid be seffen van stevige bonden. Pier. Ik hoor altijd spreken van eene boerenA^ereeni- ging, weet gij daar iets van Jan Jan. Zeker Pier, er is hier in den omtrek zoo eenen bond gesticht met hoofdzetel te Aalst en dnderverdeeld op elke gemeente. Pier. Waarom heeft men dat gesticht f Jan. Om de landbouwers te vereenigen, om samen te werken en te strijden, om ons rechten als mensch en als landbouwer te eischen om samen onze zedelijke en stoffe lijke welvaart te verhoogen. Pier. Dat zijn al stadhuiswoorden wat Avilt gij daar mee zeggen Jan. Ziet eens rond u op den buiten en bijzonder in de stad. Alle standen zijn voreenigd fabrikanten, handelaars, eigenaars, stieldoeners als beenhouAvers, enz., ijzerenweg- bedienden, werklieden enzoovoorts. Dat is de wet van den tijd. In vereeniging kan men alles, alleen niets. De wereld gaat vooruit en wie niet meegaat met den vooruitgang komt aan den staart. Daarom is het hoog tijd dat Avij ons ook vereenigen. Pier. Ja, maar Avaar.wilt gij dan naartoe Zullen wij dan niet meer moeten werken en op ons renten leven Jan. Pier, Pier, ge trekt het op een lachpartij. Maar luistert eens goed Ik heb u reeds honderd malen hooren klagen Een boer is toch een slaaf heeft nooit gedaan is alle jaren even rijk moet de beste brokken van een ander laten eten moet werken tot aan zijn graf moet zijn kinderen van jongsaf in den slavenarbeid steken in plaats van ze te laten leeren omdat zijn geldkoffer het hem niet 11 I 9

De Koornbloem | 1918 | | pagina 1