Waarheen toelaat kan zijn trouwbare zonen en dochters niet deftig placeeren omdat hun het kapitaal ontbreekt en meer der gelijke klachten. Pier. Ja dat is de waarheid, de al te droeve waarheid. Jan. Hebt ge dan geen enkel familielid of een kennis die een anderen stiel doet of in de stad woont Overdenk eens wel en gaat eens na hoe zij door de wereld komen, soms en meest altijd met veel minder kennis, oppassend heid en kapitaal als gij, ziet naar hun keuken, hun dagelijks leven, hunne werkuren, hunne kinderen. Welk verschil Pier. Ja ik heb een kozijn die ondernemer is, een vriend beenhouwer, een vriend winkelier. Waarlijk daar mag ik niet naar opzien. Zij hebben een heerenleven, winnen veel meer geld dan ik, en laten hunne kinderen studeeren of zich goed placeeren gelijk zij verkiezen. Jan. En zoudt gij ook zoo door de wereld willen komen als landbouwer Pier. Ja dat zal nooit geen waar heeten, een boer kan niets, dat is overal de verstooteling Jan. - Zoo hebben wij altijd geredeneerd, maar onthoud wel wat ik u zeg de oorlog heeft ons vrij en slim gemaakt en als wij samenspannen kunnen wij alles bekomen. Wij hebben ten minste zooveel recht op een deftig bestaan als een ondernemer, een handelaar, een beenhouwer of gelijk wie, en dit zal alleen van ons afhangen.Wij hoeven slechts: vereeniging. Sterk Vereenigd, en geen mannen als gij die denken dat het niet mogelijk is of te laf zijn hun kop op te steken om hun recht te eischen. Pier. Bij dit getal moogt ge mij niet meer rekenen maar ik had tot heden nog zoo ver niet gedacht. Nu ben ik overtuigd en sluit mij met hart en hand bij uwen bond aan. Maar hoever zitten de zaken en hoe zijt gij ingericht Jan. Wij zijn eerst met eenige goede mannen samen gekomen, hebben vele vergaderingen belegd en altijd kameraden bijgeroepen van ieder gemeente zoo een man of drij. Dan hebben wij. een bestuur gevormd en zijn begonnen met schrijven en vrijven aan alle Heeren die ons moesten recht geven. Vervolgens op alle gemeenten bönden gesticht, en lidkaarten uitgegeven aan alle leden mits betaling van 1 tot 4 mark volgens grootte der boerderijOns bestuur heeft dan onderhandelingen gehad met alle komiteiten en overal ons recht doen gelden. Dan hebben wij een stand vastig bureel gemaakt waar onze sekretaris drie halve dagen per week zetelt om de klachten der leden te ontvan gen en hunne zaken te bepleiten. En nu hebben wij een grootsch werk in handen genomen het stichten van eene samenwerkende maatschappij van koopen, verkoopen en bewerken van alle landbouwprodukten en benoodigheden, samen met eene onderlinge brandverzekering en een week blad. Door die brandverzekering zullen wij maar de helft van vroeger betalen. Ons weekblad zal ons op de hoogte houden van alles wat ons aanbelangt en ons veel leeren op landbouwgebied. Pier. Gij zijt al ver gewerkt Jan. Jan. Er zijn veel mannen van goeden wil die hunnen tijd en moeite hebben geofferd om het zoover te brengen. Pier. Daarvoor moeten wij ze allen dankbaar zijn. Jan. Deze behoeven geenen dank, ze deden enkel hun plicht, maar wat ze vragen dat is dat elke landbouwer meegaat den weg op der verbetering. Pier. Maar er bestonden vóór den oorlog zooveel boerenbonden en maatschappijen. Er waren vele mannen die veel deden voor de boeren Jan. Inderdaad er waren veel vereenigingen en veel werkers die ons aller achting verdienen. Menschen die veel vooruitgang hebben teweeggebracht op landbouwgebied en eene eervolle plaats veroverd hebben in ons hart. En deze zullen ook met ons meegaan want-alle hulp is ons aange naam en met dank aangenomen. Maar met den oorlog heb ben deze bonden geen teeken van leven gegeven. De meeste leidei's hebben hun plicht niet verstaan of verwaarloosd. Er is veel verwoest en ten gronde gegaan van onze kos telijkste panden, welke konden gered worden door de krachtdadige tusschenkomst dezer hoofdmannen. Helaas we hebben niets gevoeld van hulp Er zijn veel misbruiken, veel onrechtveerdigheden gepleegd door Gomiteiten en andere instellingen, en wij landbouwers stonden machteloos tegenover machtige inrichtingen. Onze oversten lieten hunne soldaten in den steek Wij hebben pijnlijke oogen- blikken beleefd en onze trots en onze hoop aan de willekeur van eenigen zien bloot staan. Eene fout ligt er op ons geweten dat is dat we ons niet twee jaar vroeger vereenig- den. Dan hadden we vele rampen vermeden. Pier. Dat is de volle waarheid en gij denkt dat de toekomst voor ons zal rooskleurig zijn en ons leven beter Jan. Dat kan niet anders Wij vragen maar ons recht Wij zullen door onze samenwerkende maatschappij goede, onvervalsehte krachtvoeders en meststoffen koopen aan de laagste prijzen. Wij kunnen onze waren samen ver koopen, verwerken, of naar vreemde landen sturen naar ons goeddunken. Door onze brandverzekering winnen we duizendenden in den zak der boeren. Wij zullen macht heb ben in de wetgeving, in Kamer en Senaat en goede land- bouwwetten afdwingen, die onzen handel zullen doen bloeien en onzen stand zal verbeteren. Verstaat gij nu dezp stadhuiswoorden Pier Pier. Ja zeer goed en ikdankU vooruwegoede lessen. Jan. Geen dank heb ik noodig, wees man en doe uw plicht. I)e oorlog moet voor ons, landbouwers, eene kostelijke leerschool zijn. We moeten nu zien wat wij voorheen niet zagen, willen wat wij niet wilden, doen wat wij niet deden, op zedelijk, stoffelijk, huishoudelijk en maatschappelijk gebied. Onze eerste zonde is de verdeeldheid. Nooit waren land bouwers, als landbouwers stevig vereenigd om hunne geza- mentlijke belangen te behartigen, terwijl rond ons alle standen de handen samensloegen en ons voorbij liepen op den weg der lotsverbetering. Werkers en werkgevers, han delaars en joden, allen spraken dezelfde taal, eischten het zelfde recht, wanneer het de verbetering hunner belangen gold. Er bestonden wel ontelbare landbouwersbonden, waar onder vele goede, maar meer politieke groepeeringen, met aan hun hoofd menschen, die noch onze toestand kenden, noch de goede middelen gebruikten om ons vak vooruit te helpen. Dit hebben wij allen ondervonden, want steeds stonden wij alleen in de lastige dagen van dezen tijd en vonden noch hunne hulp noch hunnen raad. De innige broederband bestond tusschen de landbouwers niet. Daarom hebben wij ons vereenigd en zullen de meest ontwikkelden vooruit treden om de minderen te hervor men, om de jongeren als mannen te maken, die hunne taak verstaan om het landbouwleven in zijn volle schoonheid te kunnen leven. Vereeniging geeft ons macht, en uit haar spruit beter leven, ontwikkeling en vooruitgang. Op stoffelijk gebied is het noodig dat wij niet meer zooals vroeger voor een spot- loon werken. Dat wij na een jaar zwoegen even rijk zijn. Ons leven mag niet meer zoo slaafsch en ellendig zijn, wij willen met heel de maatschappij naar hooger, schooner en beter leven. Hierom moeten wij het algemeene richtsnoer verande ren op huishoudelijk gebied. De streek der kleine boerde rijen moet zich toeleggen op de groensel-, fruit- en bloe- menkweek, het ideaal indachtig van een groot vlaamsch economist De Backer Vlaanderen moet de bloem- en groenselhof worden van Europa". Boerenzoons en dochters moeten zich zonder verwijlen toeleggen om deze teelten te bestudeeren. Door onze vereeniging zullen wij onze pro- dukten Op de vreemde markt brengen De streken der groote landerijen en bedrijven moeten zich wenden tot de kweek van nijverheidsplanten zooals vlas, kemp, oliezaadvruchten, hop, chicoree, tabak enz. De streken der goede weilanden op de veeteelt en paar- denkweek. Dit zijn de bijzonderste richtingen elk bedrijf moet bui ten de gewone teelten één hoofddoel hebben waarheen het zich geheel trapsgewijze hervormd, ofwel bloemen en groensel, of nijverheidsplanten of veeteelt. Dan is er meer middel tot gezamentlijke uit- en invoer, samenwerken en omwerken. Wij moeten in de toekomst het al te groote verbruik van krachtvoeders vermijden voor het vee, dewelke veel te duur zijn en ze vervangen door overvloedige klavers die onze landen rijk maken aan stikstof door hunne opname der vrije stikstof uit de lucht. Ook door goede weilanden, waar door ons vee gezonder zal zijn en ons minder werk zal vragen hierdoor winnen we geld en tijd. Het gebruik aan landvetten moet worden verminderd, uitgenomen van kalk en eenige potaschvetten, dit vervangen we door klavermest en bijzonderlijk door goede samenhouding van ale en vloei- mest in overgroote, goed gecimenteerde putten, dan kun nen we dit altijd bewaren om op den gepasten oogenblik te gebruiken ruime en luchtige stallen en woningen, groote en goede beerputten goede en vele wei- en klaverlanden verbetering onzer gronden door kalk en draaineeringen moet onze leus zijn op huishoudelijk gebied.

De Koornbloem | 1918 | | pagina 2