Inrichting. Hooge prijzen der Eetwaren. Over Verzekeringen. Samenwerkende Maatschappij Redt u zelve,, In. de maatschappij ook -willen wij vooruit komen. Wg willen onze stom doen weerklinken in alle besturen waar onze belangen op het spel staan. Er moet eene bijzondere kommissie bestaan om een oog te houden op de wetgevin gen en ook bijzonder op de handelstractaten tueschen ver schillende landen; op onzen uit- en vreemden invoer zooniet zal al ons streven nutteloos zijn. Al onze voortbrengsels moeten tegen vreemde concurrentie beschermd worden, dit geldt bijzonder voor de nijverheidsplanten, terwijl ons een weg moet open zijn voor onzen uitvoer van groensels, fruiten en bloemen. Daar kunnen wij alles aan bijdragen, want wij zijn mach tig door vereeniging. Stevige bonden met sterke kapitalen en boeren aan 't hoofd, voor samen aan- en verkoop, voor verwerking van onze waren. Een goed weekblad voor geestelijke ontwikkeling maakt ons boerenleven schoon en winstgevend en zal de zedelijke kracht der gezonde boeran- familiën vermeerderen tot verheffing en verbetering dar geheele maatschappij. Dan zal de boerenzoon met liefde en begeestering zijn leven beginnen en de twintigjarige boeren dochter niet uitzien naar fijngekamde stadslieden Hoe schoon ligt Vlaanderen te midden der groote nijver heidscentrums van Engeland, Frankrijk en Duitschland, die een uitnemend afzetgebied zijn voor onze groensels, fruiten en bloemen Waar gaan wij heen Excelsior, hooger den berg op der lotsverbetering in sterken broederband onder de leus Door Eendracht Macht De prijzen der eetwaren waren op sommige tijdstippen zeer hoog. In de oogen der bevolking was de landbouwer de eenige schuldige der woekerprijzen. Laten we daarover eens kalm en ernstig redeneeren en eenige voorbeelden nemen zonder overdrijving. I. Een landbouwer van Oordegem heeft op zijn bedrijf -40 zakken graan gewonnen. Hij levert 15 zakken, verbruikt voor zaaiïng en voor eigen eten 20 zakken hij verkoopt 5 zakken aan 200 fr. ieder. hij ontvangt geleverd graan 15 X 30 450 fr. geëten en gezaaid aan (0.60) 20 X 60 1200 fr. verkocht 5 X 200 1000 fr hij krijgt voor 40 zakken 2650 fr. brengt hem op per zak 265 40 66 fr. De landman krijgt per zak gemiddeld 66 fr. II. Een smokkelaar koopt deze 5 zakken voert ze naar Aalst en krijgt daar 300 fr. per zak. De smokkelaar krijgt per zak 100 fr. III. Het komiteit betaald aan deze boer 15 X 30 450 fr. verkoopt bet aan 0,70 fr. 15 X 70 1050 fr. Het komiteit wint per zak 40 fr. Wie heeft er nu aan dat graan meest werk gedaan? De landbouwer die gedurende een jaar heeft geploegd, gewied, gepikt en wat weet ik al, hij krijgt 66 frank per zak. De smokkelaar heeft het van Oordegem naar Aalst gevoerd en krijgt 100 fr. per zak. Hot komiteit heeft het tweemaal vervoerd gemalen en verkocht en wint 40 frank. Wie heeft het volk uitgebuit Als oude agent voor brand en ongevallen, rijk aan onder vinding, ben ik zoo vrij aan al onze geëerde medeleden der landbouwersvereeniging als aanmoediging te zeggen dat nooit voordeeliger zaak kan uitgedacht worden dan de onderlinge verzekering tegen brand en desnoods ongeval len. Wij allen moesten eenige oogenblikken dat oneindig geld kunnen beschouwen in de brandkassen der maatschap pijen door de landbouwers er in geworpen en er tevens klaar zien hoe bitter weinig er voor hun bij brandgeval werd uitbetaald Geen oogenblik zou er vertoefd worden tot onze verbintenis over te gaan als lid onzer Verzekeringsmaat schappij. De landbouwer staat gekend als zijnde spaarzaam, werkzaam en voorzichtig. Zoo geeft hij dikwijls zijn geld om wandaden te herstellen en duizenden op grooten voet te laten leven. Moest ik daar een einde aan zien en mijne droomen van vooreen in ons arrondissement zien verwezen lijken, wat genoegen voor mij Ja, al mijne krachten stel ik ten offer voor deze schoone zaak. Zeker moet men niet de droomen van een ander slikken, maar neemt inlichtin gen bij de molenaars van Oost- en West-Vlaanderen hoe zij zich bevinden met vereeniging dat zal ons doen overtuigen om deze ontworpen zaak te steunen. Als wij na zeer korte jartn v«r»eniging als de molenaars verzekerd zijn, zullen wij ook evenals zij geen# premies meer te betalen hebben. Later hierover meer. Beste groeten met alle achting aan al onze leden. Aan onze lezers een woordje over het tot stand komen onzer vereeniging voor doel hebbende bat landbouwbedrijf herop te beuren en bierdoor het lot van den landman te verbeteren en ta verzachten. Men heeft ons gedwongen, al onze krachten in te span nen om in te gaan tegen de talrijke misbruiken die op onze dagen voorkomen, en waarvan wij maar al te dikwijls de slachtoffers zijn. Er mag niet uit het oog verloren worden, dat wij de voortbrengers zijn en den nood onzer arme be volking in deze benarde tijden lenigen, door het afstaan onzer waren, terwijl dezen die met hunne bedeelmg gelast zijn, hunne madeburgers zelf schijnen te spijzen met ze op rechtvaardige of onrechtvaardige wijze te bedeelen en ons te miskennen, alsof zij da redders waren. Wij dulden da dweepzuchtige opvatting zulker verdrukkers niet sn weren ze ver van ons af. Het gebeurt maar al te dikwijls dat men ons dan uithongeraars en geldhonden noemt, wanneer zij bet zijn, die ons dwongen te handelen op zulke wijze, tot onze eigene redding en voorziening in onze benoodigheden, en zij zelf de schuld dragen zulker handelwijze. Wij teekenen krachtdadig verzet aan, tegen zulke doen wijze en zullen onza rechten doen eerbiedigen en doen gelden daar en waar zulks noodig is. Overbodig is het hier de berokkende sehade aan te halen, waarvan eenieder om ze te zeggen, het slachtoffer is ge worden, en de schuld nogmaals neerkomt op dezen die ons beknibbelen en tegenwerken. Da tijd is gekomen dat allen wien het landbouwbedrijf aanbelangt, zich sterk aaneensluiten en al hunne krachten inspannen, tot beëindiging der wantoestanden. Dus, eenieder zonder achterhouding bekomt eene lidkaart, waardoor hij onze zaak steunt en medehelpt tot die grootö, verhevene en plicht gewordene vereeniging. Uit den nood geboren, is onze landbouw vereeniging eene bron geweest van vooruitstrevende gedachten. Om deze tot daden om te zetten, hebben we goed gevonden eene handels maatschappij te stichten onder den vorm van samenwerken de maatschappij Redt u zelve - mot een sterk maatschap pelijk kapitaal, dat de levensader zou worden van onze vereeniging. Haar wezen is aankoop van alle landbouwbe- noodigheden en verkoop van eigen gewonnen produkten. Het kapitaal wordt samengesteld door aandeelen van 50 fr.; dit bedrag is zoo klein genomen, om iedere landbouwer, die lid is van de vereeniging, ook aandeelhouder zou kunnen worden van de samenwerkende maatschappij. Kon ieder lid een aandeel nemen, dat ware het stevigste en degelijkste kapitaal, dat we konden hebben. Iedere landbouwer zou evenveel belang hebben de maatschappij te steunen en te doen gedijen door aankoopen te doon uitsluitelijk in zijn bond. De verdeeling der aandeelen geschiedt volgens het prin ciep twee aandeelen aan zooveel leden mogelijk, meerder aandeelen aan zoo weinig leden mogelijk. Het zou niet te verstaan zijn dat er geen aandeelhouders genoeg zouden gevonden worden om eene maatschappij sterk te maken, die enkel en uitsluitelijk de boereubelangen behartigt en ze zal bevoordeeligen. Waarom niet gezamentlijk optreden tegen mededinging en uitbuiting, gij landbouwers, wiens belangen op alle gebied dezelfde zijn Waarom het brood onttrekken aan uw eigen mond en het aan vreemden schenken, als zwaren arbeid u wacht en sterke spieren vergt En dat brood is uw geld, dat ge laat rusten en roesten in uw kof fers of weg schenkt aan de nijverheid, terwijl gij met uwe lichamelijke kracht alleen staat om den zwaren en lastigen levensstrijd aan te gaan. Landbouwer, onthoudt het weluw geld in handen van vreemde maatschappijen werkt tegen u in, bestrijdt u, doemt u tot slaaf van eene weinig winstgevende boerderij, verpest uwe vele weiden door de vuile waters van zwart- rookende fabrieken uw geld, in pand gegeven van uwe eigene vereeniging, beschut en bevoordeeligt u, schenkt u weeldrige vruchten op den akker, kweekt prachtige dieren op stal, brengt weelde in huis. Zoo wordt ons kapitaal een zwaard tegen bedrog van veevoeder en kunstmest, een schild tegen uitbuiting van eigen voortbrengselen, de krachtige hefboom tot welstand van onze boerenbevolking.

De Koornbloem | 1918 | | pagina 3