OOGEN OPEN. LANDBOUWWEEKBLAD Zalig Nieuwjaar ©NS BLAD. Aankondigingen Van alle woekeraars, verlos Ons Heer Arbeid veredelt Zondag ag December igi8. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. Ne 2. BUREEL EN BBDACTIE (voorloopig) DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, AALST VOLGENS AKKOORD Wij wenschen aan alle onze lezers een zalig en gelukkig nieuwjaar. Een jaar van vrede en stil genot, na vier jaar van rampen en-troebels. Dat de God van vrede de wonden heele door het oorlogsmonster in uwe familiën of kringen geslagen Dat uit uw hert de bitterheden van dezen tijd plaats maken voor liefde en verzoening. Aan de landbouwers wenschen we eene spoe dige herstelling hunner verstrooide veestapels en verarmde velden. Wij wenschen hun wijs overleg, een vrij en klaarziend oog voor de toekomst. Wij wenschen dat zij de lessen en ervaringen die zij binst den oorlog opdeden niet zoo gemakkelijk zouden vergeten en bijzonder de spreuk van onzen bond Redt U zelve niet uit het geheugen zouden verliezen Met den oorlog stonden we als boeren altijd alleen en geen enkel verdediger trad uit andere rangen vooruit. Onthouden wij dit wel en laat ons in de toekomst de woorden indachtig zijn van onzen achtbaren Voorzitter De Leersnijder Landbouwers, laat u nimmer door Heeren noch hooggeplaatsten bij den neus lijdeti Doet eere aan uwen stand en vereenigt u sterk, boeren bij boeren, want de lessen van dezen oorlog zijn de beste leerscholen van ons leven Hebt gij al bemerkt, beste lezers, hoe de wereld veran derde met dezen oorlog. Hebt ge eens rondgekeken naar de plakbrieven, eens gesnuffeld in de gazetten Zoo gij dit deed, dan moet gij ook gezien hebben dat iedere stand in de samenleving, ieder ambacht, zich vereenigt Alle standen hebben die noodza kelijkheid begrepen van werkman tot werkgever De werkliedenbond heeft reeds in de steden plakbrieven opge hangen, waarop men lezen kan dat zij, al de werkers van België, in broederband vereenigt zijn en allen hetzelfde woord spreken, hetzelfde recht eischen. Zij vragen voor den minsten werkman 1 frank per uur, de stieldoeners 1.50 of meer, en allen, allen, acht uren werkens per dag! Wat zal men daaraan doen Wat dunkt u van de macht van die honderd-duizenden, de werktuigen van het economisch leven des lands Wat verschil zoudt gij zien in het woord van eenige tientallen werklieden of de krachtige eisch van die massa Hebt gij np begrepen dat eendracht macht is, ik zegge macht Diezelfde macht zal ook in de handen der landbouwers zijn, zoo zij zich dicht aaneensluiten, zoo er geene achter blijvers zijn noch van groote machtige, noch van kleine landbouwers. Oogen open allen die zich niet moedwillig den kop wil len inloopen tegen de sterke muren onzer nieuwe samen leving. Denkt er op hoe wij ons gaan uit den slag trekken, op welke manier er ons nog bestaan blijft in ons land. En wij willen meer, wij willen met alle klassen beter bestaan, beter leven. Als nu de landbouwwerkman een loon vraagt van 5 frank daags en de kost, terwijl alle niet-boeren om- genadig kabassen op de prijzen onzer waren, en dat mach tige komiteiten ons de gendarmen zenden zoo wij niet aan spotprijzen alles afgeven, wat zullen we dan doen? Als alle belastingen op den rug geschoven worden van de boe- rebeest, den woekeraar, wat zullen we dan doen Velen onzer zonen en broeders naar de kazerne, werklieden aan 5 fr. daags en de kost, de waren en vruchten goedkoop, en alle lasten op onzen kop Wat kiest ge den ondergang of de welvaart De ondergang, zoo ge achter uw stoof blijft en gedwe® de boeien draagt die men u smeedt. De welvaart, zoo ge den kop omhoog steekt en u vereenigt in sterken broeder band Dan, ais we in naam van duizenden ons zullen rich ten tot hoogere besturen om bescherming onzer produkten te eischen of betere wetten'af te dwingen, die ons zullen toelaten behoorlijk te leven, zullen we niet kloppen aan doovemansdeur. Oogen open en handen ineen, landbouwers Van gansch België, opdat we macht hebben in de toekomst, opdat we ook in naam van honderd duizenden kunnen spreken, kun nen eischen Wat zal men ons weigeren kunnen, wij de noodzakelijkste elementen van het economische leven van ons Vaderland, zoo we maar recht en leven vragen Zoo we vreemde concurrentie bevechten of rechten tegenover kapitaal of arbeid eischen, zullen we gescheiden niets, ver eenigt alles kunnen. Geen achterblijvers, geen bloodaards, geen lafaards allen saam om sterk te staan Sander. I. In den tijd der Duitsche gendarmen werd er aan de bevoorradingscommissie der stad Aalst afgeroomde melk geleverd door den buiten. Deze melk werd be taald 10 centiemen vrij geleverd te Aalst. Van vervoer en sleet der kruiken kost dit 0,02 per kilo, dus ontvin gen de boeren 0,08 fr. Deze zelfde melk werd aan de stedelingen verkocht aan 0.20 fr. De boer 'ontving 8 centiemen en de bevoorradingskas 10 centiemen. II. De slachtbeesten kosten bij de boeren omtrent 3 ir. de kilo. Nemen wij dat de beest 5o vleesch geeft, plus de alval en het vel. Dan zou het vleesch maar hoogstens 6 en 7 irank de kilo mogen verkocht worden en men verkoopt het tot 10 frank. III. Gisteren las ik in Het Nieuws van den Dag van Dinsdag, dat volgens den nieuwen minister van be voorrading de boeren voor hunne melk een hoogste prijs betaald zal worden van Go centiemen en dat de verbruiker zal 1 frank betalen. Dus zal de melkdienst of tusschenhandelaar 40 tiemen per liter melk winnen Hoop in de toekomst een- Bij menig landbouwer is een stil gejubel in het hart opgegaan bij het eerste verschijnen van de De Koorn- bloein zij heeft waarlijk goeden indruk gemaakt bij onze boeren, en de buitenstaanders zullen aardig opgekeken

De Koornbloem | 1918 | | pagina 1