Woeker. Een onderhoud met het Schepencollege. Ay gem voorwaarts Ons Aygemsch volk verstaat goed de noodzakelijkheid van vereeniging, dit bewees de groote bijtreding tot onzen bond. Ruim 150 leden zijn aangesloten. Dit is reeds bevre digend, maar er moeten nog meer inschrijvers komen. Iedereen moet vast overtuigd zijn, dat we ons als alle an dere standen moeten aaneensluiten, om als zij vooruit te komen en allen zonder onderscheid van doen of denkwijze moeten bijkomen. Welaan niet gewacht, in de toenadering van grooten en kleinen zal de redding liggen van de boer derij in de toekomst. Eenen van Aygem. Allerhande» Vlas. De vlasteelt zou kunnen eene goede vrucht zijn dees jaar. De grondstoffen voor de fabrikatie ont breken en zullen nog langen tijd duur zijn. Men kan zaad bekomen bij de landbouwaiaeeling van het Pro vinciaal Komiteit te Gent. Paarden. Er zullen uit Engeland eenige duizende paarden ingevoerd worden. Er zal eerlang aan de ge meenten gevraagd worden hoeveel paarden zij begeeren. Er zullen zware en lichte paarden dienen ingevoerd te worden. Heropbouw van den landbouw. Eene nieuwe maat schappij voor heropbouw van den Belgischen land bouw is gesticht te Gent. Er werden formulieren naar de gemeenten gezonden die kunnen ingevuld worden. Wij raden alle landbouwers aan tot verder verloop, deze formulen in te vullen en alles te vragen wat er noodig is voor tot herstel hunner boerderij. Landbouwafdeeling van Oost-Vlaanderen. De publieke verkooping van paarden die op Dinsdag mor- gend vastgesteld was, in den abattoir te Gent, heelt niet plaats gehad. De paarden door de Duitschers geroofd en uit Hol- landsch-Limburg terug naar Gent gebracht, zullen in Drongen gestald worden in de fabriek Van Oost aan de brug. Van Donderdag morgend zullen de paarden alle da gen tentoongesteld zijn voor de belanghebbende land bouwers, die moeten voorzien zijn van i. Hunne identiteitskaart 2. de paardenkaart en het Duitsch requisitiebiljet of bon van opeisching 3/ de beschrijving van hun paard bevestigd en onderteekend door den burgemeester hunner gemeente; 4. twee land bouwers die getuigen dat het paard den eigendom is van den landbouwer die het erkend. Actiën. Het kapitaal voor onze samenwerkende maatschappij is vastgesteld op 5o.000 frank. Van heden al' moeten de voorzitters of schrijvers der gemeentelijke bonden een inschrijvingslijst openen. Men mag inschrij ven voor zooveel men wil doch de actiën zullen ver deeld worden tusschen al de inschrijvers. Dus kan iedereen zich reeds laten inschrijven, niet storten. Na een te bepalen datum zullen de aandeelen verdeeld worden tusschen de ingeschrevene. Wij kunnen niet genoeg drukken op het voordeel en de zekerheid van deze geldplaatsing. Koeien en zwijnen. Het ministerie van landbouw zoekt middelen om koeien en jongen zwijnen in België in te voeren. Hoe eerder hoe liever Gedurende den oorlog is er onzeglijk veel over woeker gesproken er was maar één heest onder Gods lieve zon, 't was de hoer Boerenbeest van hier, boerenbeest van daar. Uitgenomen wanneer het boeren goldt, werd er weinig of niet van woeker gesproken. Juist alsof er vóór den oor log geen woeker bestond, juist alsof er thans geen woeker meer bestaat, net alsof er onder de andere klassen van per sonen niet meer en geene grootere woekeraars bestaan hebben dan onder de boeren. Wanneer begint de woeker Zulks is moeilijk om bepa len, toch vinden wij dat het niet woekeren is iets aan den prijs van den dag te verkoopen, wanneer men door opkoop of opzettelijke achterhouding met het doel de prijzen te noen stijgen geene oorzaak is dier hooge prijzen. En wanneer de landbouwer woekert, dan is het toch nog maar met zijn eigen zweet, terwijl wanneer de handelaar woekert, dit woekeren is met het zweet van anderen. Een voorbeeld. De loopende prijs der tarwe bedraagt zoo genomen 125 fr. da 100 kgr. De prijzen worden opge jaagd tot 200 fr. en een handelaar koopt bij 10 boeren 10 zakken aan 200 frs om ze voort te verkoopen tegen 225 frs. Iedere landbouwer verdient gemiddeld 75 frs woe kergeld met zijn eigen zweet, en de handelaar alléén 250frs met het zweet van 10 boeren en een zeer klein beetje van zijn zweetEn men bemerke dat de boer 2 - 3 malen gele genheid zal hebben woekergeld te verdienen, terwijl de handelaar dit dagelijks kan winnen. Hoevele nij veraars zijn er niet als kleine man begonnen, die bij hunnen dood een kolossaal fortuin achterlieten. Niemand dacht er aan over woeker te spreken en nochtans! Heeft die nijveraar al zijne stoffen geweven, zijne kolen bovengehaald, zijne steenen zelf getrokken Neen, niet waar Hij had honderden, duizenden werklieden onder zijn bestuur, die tientallen, honderdtallen van machines in den gang hielden, om 's meesters fortuin op te bouwen. De meester had zeker recht aan een belangrijk deel der verwe- zenlijkste winsten, 't was zijn schrandere geest die het werk tot stand bracht, die de werkgever was. Doch is het rechtvaardig dat de meester duizenden en honderdduizenden aan zuivere winst weg legt, wanneer de werkman slaaft en beult voor een karig loon. Die duizenden en honderd duizenden franken winst, kleeft daar geen woekerzweet aan De grootste beestenboel' die er bestond had toch hier of daar nog vrienden aan wien hij voor tarwe, rogge, melk, boter, eiers, enz. geenen hoogeren prijs vroeg dan den duitschen prijs. Was zulks in andere nijverheden of handel ook wel het geval Hij liep alle dagen, en soms wel 2-3 malen daags gevaar gemarkt te worden. De verbruiker zoude wel graag alles goedkoop bekomen hebben, doch er kon natuurlijk geene spraak zijn dat hij voor de boeten zoude tusschen gekomen zijn. Was de landbouwer aldus niet gedwongen zich een reservefonds te vormen voor het geval dat hij mocht geboet worden Een ander voorbeeld. Boer X kocht een paard voor 2100 frs het werd hem door de Duitschers afgenomen en betaald aan 1200 frs. Dit paard was een der werktuigen waarmede de boer zijne voortbrengselen bekwam op dat werktuig kwam er door overmacht 900 frs verlies. Moest nu de landbouwer alles zelf verliezen, dezen, die van zijnen arbeid genoten, geene lasten dragen Ware zulks niet onrechtvaardig Wij bewe ren dat wie van de voordeelen geniet, van de lasten moet dragen, dus vinden wij dat boer X niet van woeker kon beschuldigd worden met zijne waren op te slaan tot dat het geleden verlies gedood, ja overbetaald was. De boeren he m het lang slecht genoeg gehad. Als 't rond gaat, krijgt elk eens zijne beurt. Wat valt er over, dat een landbouwer, na vrienden en goede kennissen, fami lieleden en de geburen indachtig geweest te zijn, na hun zijne goede jongst bewezen te hebben, en dan nog graan overhoudt, op gevaar af streng gemarkt te worden, het in de commerce steekt De boeren zijn ten andere veel minder de eigenlijke woe keraars geweest, dan wel de beneficianten van de woeker. Waartoe had het gebaat hunne waren aan lagen prijs te verkoopen, als deze toch in de handen moesten vallen van smokkelaars, smouzen, sjachelaars, opkoopers van allen aard Heel eenvoudig om nog meer mistevredenen te ma ken, en de zakken der handelaars met boerenzweet te vullen Boerophiel. N. S. Bovenstaande artikel was juist geschreven/toen wij in de gazet lazen Zaterdag had in dé kazerne der lanciers te Gent de ver- kooping plaats van 75 paarden van het leger. Er waren 6 tot 700 liefhebbers opgekomen, waaronder een aantal paardenkoopmans. Deze laatsten hebben al de paarden opgekochtlandbouwers, voermans, nij veraars werden afgeboden. De prijzen waren 2000 tot 2500 fr. Dekoopmans hebben dan de paarden voortverkocht >- met winsten van 200 tot 300 fr. per kop Een staaltje onder duizenden. Nietwaar, de boer is een beest Bij dit onderhoud was geen snelschrijver aanwezig. Ik geef de reden weer naar de mate van mijn geheugen. De reden van de andere Heeren in 't kort mijne woorden juist. Bij ons lang wachten zagen we de heeren van den melk- dienst en bevoorradingsdienst binnentreden in de schepen-

De Koornbloem | 1918 | | pagina 3