LANDBOUWWEEKBLAD m Arbeid adelt Iets voor onze pachters. Kapitaalvorming. Kruisbevruchting bij fruitboomen. Zondag 23 Februari igig. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. N° 7 BUREEL EN REDACTIE (voorloopig) DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, AALST Onze landbouwvereeniging bestaat uit twee verschillige groepeeringen, landbouweigenaar? en pachters; die beiden hetzelfde doel najagen, namelijk de heropbeuring van den landbouw, en denzelven uit te baten ten voordeele harer leden. Maar buiten dit gemeenzaam streven staat er voor den pachter nog een andere strijd te voeren de regeling der pachten. Dit verouderde stelsel van pachtregeling werkt nadeelig, ja zelfs ruïneerend, op den toestand der pachters, 't is het recht van den sterke tegenover den zwakke. Inderdaad, de meesten onzer pachters tot pas voor den men. oorlog, sleepten een slavenleven. Zij zijn immers ten allen tijde blootgesteld aan den willekeur van den eigenaar, die 1161 bij het minste geschil of eenige veranderingen in de be staande toestanden, er op uit zijn zijne pachten te verhoogen. Hierin dan nog gesteund door de onderlinge verdeeldheid der boeren, die er om zoo te zeggen vermaak in vinden hun nen gebuur te onderkruipen en aldus een machtig wapen aan den eigenaar ter hand stellen om den gevraagden op slag af te dwingen. De pachter verkeert aldus in een staat van ondergeschikt heid, leeft in eene bestendige vrees voor de toekomst, hij is om zeggens geen meester van zijne pachterij, en het zweerd van Damocles hangt gedurig boven zijn hoofd Dit is een misbruik dat moet vermeden en bestreden wor den, dooi' eendrachtige werking, door de macht van onze vereeniging. Wij hebben hooger gezegd dat het huidige stelsel van pachtregeling ruïneerend inwerkt op de pachters. Stellig is het dat de verpachtingen van jaar tot jaar schadelijke ge volgen hebben voor de pachters, een klein voorbeeld zal dit bewijzen Een pachter wiens bedrijf is verhuurd van jaar tot jaar, is te zeer afhankelijk van den eigenaar, te zeer onderworpen aan dezes grillen. Daags voor Kerstmis beteekent hij per deurwaarder eenen opzeg, daags nadien is de pachfer dus ontheven van zijn bedrijf. Hij zit met zijne werktuigen, zijn veestapel, hij beschikt niet over den noodigen tijd om zich een ander bedrijf aan te schaöen, hij is dus op één dag gansch ten gronde gericht. j Lange pachttermijnen, minstens 15 jaar zouden dit verhelpen met verplichting voor den eigenaar in geval van opzeg een jaar op voorhand. Ook eene maximum bepaling voor de prijzen der pachters is er hoogst noodig. Vele pachtprijzen vóór den oorlog stonden veel te hoog, en de eigenaars hebben het best ondervonden hoeveel ach terstellen er gedurende deze vier oorlogsjaren zijn moeten ingewonnen worden, De verhouding tusschen eigenaar en pachter moet op vriendschappelijken voet blijven, beiden hebben er belang mag jiet voorwerp niet wezen van Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. e on n di rhoo imer mber ameri men, 1 ge, inan be- Tan roo ■eden op-j voor ver niet over uud« ijge- heefl and- elgië rpen her, Hijn] naar i en van P*n, den jand veze een i otn der- u ch imin- nut leelc dat IIP^P ers- 3Ü - Laatstgenoemde tus- uitbuiting van wege zijnen Heer. Deze die zijn land, dus zijn mpitaal leent moet natuurlijk hiervan den intrest genieten, een-naar vermits het geleende kapitaal, het land, zonderden irbeid en het zweet van den pachter waardeloos zou wezen, t d« :ele-s het billijk dat de pachter de eerste de vrucht zou genie- •ass en van zijnen arbeid. Dat hij met de zijnen een menschen- ui ig vaardig bestaan er op vinde, ja zelfs een sommetje op zij dinglunne leggen voor zijnen ouden dag. Met dergelijk stelsel zou de pachter in de bestendige vrees liet verkeeren, zijn bedrijf kwijt te geraken. Hij zou alles n het werk stellen om zijne landerijen te verbeteren, droog e maken, door kalking, drainering, enz. Hij zou dus met loelmatige bewerking eene grootere opbrengst veroveren, too noodig voor de algemeenheid. De waarde van het lapd lou er mee verhoogen, hetgeen tevens ook het kapitaal van ibenlen eigenaar zou vergrooten. Met een woord de pachter zou "gerust wezen, met veel meer ijver aan den arbeid gaan, om lat hij verzekerd zou zijn dat een groot deel der toegebrachte verbetèring hem zou ten goede komen. Maar ook nog andere gebruiken zijn in zwang en om zoo zeggen vastgeroest in onze huidige pachtregeling, allen ven nadeelig voor den pachter, ik bedoel de boomplan- ingen aan de pachtlanden, en het op den nek schuiven der ontributiën. knt- ;ijn« •ude hun dig* eer- en te Idea 1 llen 1100' Vooreerst de boomplantingen De eigenaar plant de boomen aan zijne verhuurde lande rijen, zend ze op roof achter de vetten van den pachter, 't is dus den pachter die ze voedt, die ze kweekt, met volle recht zou hij er mogen aanspraak op maken, zouden ze moeten zijn eigendom wezen,'t is immers ook eene vrucht door zijn vet en zijnen arbeid groot gebracht, een vrucht die heel veel schade berokkent, want onder de boomen is er dubbele bemesting noodig, en dan bekomt men nog maar eene halve vrucht. Hier juist gebeurt het tegenovergestelde, want eens de boomen tot eene zekere waarde zijn gekomen, komt de eigenaar die er nooit iets heeft voorgedaan ze verkoopen en de opbrengst opstrijken.De pachter mag voor kwittancie op den koop tóe nog de putten vullen. Dit is een hatelijk voorrecht dat den eigenaar zich zeiven heeft geschonken, waartegen er dient geprotesteerd en tot welker verdwijningereendrachtigdientte worden gestreden. Een betere wet nog ware alle bóomplantingen in het veld verbieden, en wel bijzonder om rede dat de nabijliggende landbouwer groöte schade kan lijden van boomen die op een andermans goed staan, door lommer en uitputting van den grond. Hetzelve geldt voor de contributiën, de splitsing is altijd ten laste van den pachter, het levert veel werk aan de on't vangers, die er overigens sinds lang op aan dringen om de contributie door de eigenaars te doen betalen. Dit alles zijn hervormingen die zeer heilzaam zouden in werken voor onzen pachterstand, en waarvoor wij hand aan hand zullen strijden. A.J. D'Haeseleer. 2d inschrijvingslij sten voor aandeelen zijn binnengeko men. Nog enkele blijven achter; we raden aan zoo snel mogelijk de achtergebleven lijsten binnen te brengen, an ders worden ze nietig verklaard. Daarliet reeds ingeschre ven kapitaal ver de 100,000 fr. overtreft, zullen de inschrij vingen van duizend franken voorloopig geïnd worden tot 500 franken. De aandeelhouders zijn verzocht zich te vergaderen voor het storten hunner gelden in deze volgorde Hofstade, Zondag 23 Februari, in het Gemeentehuis, van 9 tot 12 uren. Nieuwerkerken, Maandag 24 Februari, bij Remi Sehe- pens, Dorp, van 2 tot 4 uren. Kerkxken, Dinsdag 25 Februari, bij Remi De Neve, Drie hoek, van 10 tot 12 uren. Haeltert, Dinsdag 25 Februari, bij Gustaaf Beeckman Eeckent, van 2 tot 4 uren. Oultre, Woensdag 26 Februari, bij de Kinderen De Kegel Molenhoek, van 10 tot 12 uren. Aalst St Job, Woensdag 26 Februari, bij Arys, Geeraards- bergschen steenweg, van 3 tot 5 uren. Aygem, Donderdag 27 Februari, bij den heer Prosper Scheerlinck, van 10 tot 12 uren. Erondegem, Zondag 2 Maart, in «Do Klok», nabij de kerk, van 10 tot 12 uren. Erpe, Zondag 2 Maart, in Het Oud Gemeentehuis van tot 4 uren. De andere gemeenten zullen later aangeduid worden. Terwijl de goede verzorging van grond en gewassen, ge paard bij een oordeelkundige bemesting, van overwegenden invloed zijn op de voortbrengst der boomgaarden, toch ontbreekt het niet aan andere omstandigheden, die er even eens hunnen invloed op doen gelden. Zoo werd reeds dik wijls op de kruisbevruchting gewezen, als een uitstekend middel om de fruitboomen meer te doen dragen of voort brengen. En tot staving van 't belang der kruisbevruchting, werd onlangs in Engeland een geval besproken, dat wel verdiend in wijde kringen, zoo ook bij ons, gekend te wor den, weshalve wij er hier op onze beurt ruchtbaarheid aan verleenen. Zooals het de schrijver der mededeeling doet opmerken, sedert lang bestaat de gewoonte onder de fruitkweekers, wanneer ze eenen boomgaard aanleggen, boomen van meer dan ééne verscheiden heid te planten, 't zij van appels, peren- of kersen. Dit werd vooral gedaan met het doel zoolang mogelijk over eenen voorraad fruit te kunnen beschikken wanneer de eene variëteit mislukt of uitgeput is, kan ze dan vervangen of aan gevuld worden door een andere, 't Ge beurt echter ook dat men zich door de hoedanigheden van de eene of andere verscheidenheid laat verleiden, bij zoo ver dat er een groote oppervlakte mede beplant wordt, en het gevolg is, dat er de kweeker teleurstelling mede oploopt. Hij kan niet verstaan waarom een zekere verscheidenheid van fruitboomen, die in een naburige planting veel opbrengen, bij hem grootendeels mislukken. Een voorbeeld daarvan werd onlangs aan't licht gebracht, door eene raadple ging bij 't Ministerie van' Landbouw, in Engeland, dat hier tot toelichting van t voorgaande moge dienen. In de buurt van Sevenoaks, in Kent, is eenen boomgaard van ruim 7 hectaren oppervlakte, dertig tot vijf en dertig jaren beplant met kersen, van de varië teit aldaar gekend onder de benamingen Amber Heart of Amber Bigarreau, een witte kers dus. Geen andere kerse laars staan in de nabijheid, maar op een zekeren afstand is een andere boom gaard beplant met dezelfde verscheiden heid, waartusschen zich evenwel andere verscheidenheden kerselaars bevinden. Welnu, de eerste boomgaard, uitsluitend met Amber Heart beplant, heeft nooit een goede opbrengst gegeven terwijl de boomen in den gemengden boomgaard veel dragen. De boomen in den eersten boomgaard gedijen nochtans goed en worden wel bemest en verzorgd. Bij onderzoek van dit geval bleek nu dat men er, een tiental jaren geleden, op ge regelde tusschenruimten, eenen boom had verwijderd en vervangen door een andere variëteit, namelijk door de kers Frogmore Bigarreau. De aanwezigheid dezer boomen gaf de sleutel ter oplossing van het raadsel. Inderdaad, in de onmid- delijke omgeving dezer later tusschenge- plante kerselaars, droeg de Amber Heart tamelijk wel, in vele gevallen echter meest langs den kant der boomen waar een Frogmore Bigarreau groeide. Het is dus een treffend bewijs, dat de Amber Heart eene verscheidenheid is die door een ander variëteit moet bevrucht wor den, anders blijft ze onvruchtbaar. Onge lukkiglijk stelde men ook vast dat de Frogmore iets later bloeit dan de Amber Heart, zoodat men betere uitslagen had verkregen met een gepaster verscheiden heid tusschen te planten. Men heeft alle reden te vermoeden dat vele gevallen van dien aard reeds zijn voorgekomen, zonder dat men er zich rekenschap kon van geven. Aldus het mislukken van Cox's Orange Pippin, in vele plaatsen van Engeland, kan aan de zelfde oorzaak toegeschreven worden, en men is overtuigd dat sommige boom gaarden, die slechts uit Rivers Early Plum vroege pruim bestaan, aan 't zelfde gebrek lijden. we ll et dan De De Koornbloem A V.X/..V uuu JjVIiiO n t o

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1