Zie! en Lichaam. De Stikstof in den Landbouw. De Melkkoe. LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt belgt z er va Zondag 2 Maart 1919. scha it wa jr de czen? tij per fest.Ni en z< olkin eerst Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. N° 8. BUREEL EN REDACTIE (voorloopig) - DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, AALST Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Lichamen zijn zichtbare wezens die dood of levend zijn levende wezén zijn redelijk of onre delijk, waarvan de eerste door hun verstand zich verre boven de andere verheffen. De mensch is een lichaam dat levend en redelijk is door zijn ver stand is hij de meester der wereld bijna alles is afhankelijk van zijne redelijke kracht. Eén wezen staat boven hem, het is zijn schepper, deze aan wien hij zijne herkomst, zijne waarde heeft te danken. Door zijnen geest,wanneer deze niet verkracht wordt, door minderwaardige driften, moet hij dit alles beseffen. Hij moet inzien dat hij verre ver heven is boven alle natuurlijke wezens, dat alles onder zijne heerschappij staatde dieren, de planten, alle krachten der zee en der lucht. De grove steenen evenals het ruwe erts worden door zijne kunde tot trotsche beelden of verleidende edelmetalen vervormd. De mensch moet ook, wanneer hij de grootsch- heid der natuur, de wondere schikkingen der schepping beschouwd,verstaan dat er boven hem een wezen is dat hem in de schaduwe stelt en voor wien hij het hoofd moet buigen. Ja, hoe dikwijls heb ik dat alles overdacht, hoe dikwijls heb ik die menschelijke grootheid be wonderd in al die prachtige kunstwerken die ik te zien kreeg, in die grootsche monumenten, die lijne kunstvoorwerpen evenals in de menigvuldige uitvindingen van onzen tijd. Daar heb ik der men- schen verhevenheid begrepen, mijzelf groot ge voeld als mensch en heb ik mij leeren eerbiedi gen..! En dan, wanneer ik des avonds in de velden dwaalde, hoe week werd mij het hart,hoe klopte mijn boezem bij al dat schoone, bij die maan en sterrepracht, bij die onmetelijke einders Hoe stond ik verstomd aan den voet van die trotsche bergen en de daaronder liggende lachende dalen En hoe werd ik koud bij dat machtig geklots van schuimende baren aan die onmete lijke zee Aan dat strand, in dat veld, bij die groote natuurwonderen voelde ik me klein en nietig en daar begreep ik dat er boven mij een wezen stond die duizendmaal grooter, machtiger, beter was dan ik, kleine, arme vroeter dezer aarde Ik weet dat ik een lichaam ben en dat ik door eene natuurlijke wet moet strijden voor stoffe lijke zaken. Ik werkte daarom van mijne kinder jaren en ik heb lange, lange dagen gezwoegd ik streefdenaar brood, naar welstand.Des morgens vroeg werd ik wakker door de zucht naar wer ken die mij stoffelijk genot en rijkdom geven zou. Maar tusschen dat alles kwam mijn geest toch bovengewoeld. Bij die schoone zomer- en die zwijgende mistige bamisavonden, bij die zoete lentenachten als ik in de velden dwaalde en droomde als ik meeleefde met die zwellende botten en mystieke zachtfluisterende lentewin den O dan voelde ik niet meer dat stoffelijke, Ik vond nog alleen mijn geest, mijn droom,mijne ziel O dan genoot ik zoo veel, zoo dubbel veel en zwolg met volle gulpen die betooverende zalig heden, dat zielevoedsel dat me aantrok, me op dreef naar verre ongekende genuchten Diezelfde geest, die ziel dreef me naar zedelijke vooruitgang. Door haar besefte ik dat ik als boerenjongen toch ook wel wat behoorlijk leven mocht hebben, wat uitspanning, wat geestelijk, verzet. Ik begreep dat wij, landlieden, tegenover de andere klassen der samenleving vernederd waren en dat we niet als menschen werden aanzien, daar zelfs waar we als meesters moesten gebie den. Mijn ziel ook deed mij aan plichten denken ze dreef me tot liefde tot mijn schepper, mijne broeders en mijzelf. Ik deelde den arme van het weinige dat ik bezat en wekte mijne broeders tot het goede. In een woord, door mijne ziel begreep ik mijne rechten en mijne plichten. Laat ons allen goed deze waarheden overden ken, wij landbouwers die verre van het. gewoel der steden in kalme velden leven. Verstaan we goed onze plichten,maar ook ver geten we niet onze rechten te doen eerbiedigen laat ons vrije mannen zijn die niet als eene kudde vee medegesleurd wordt door machtiger standen, maar laat ons eere dden aan ons boerenras, dan komen we door eigen kracht tot eigen redding en dan zal het waarheid zijn de woorden des dich ters Hoe genoeglijk gaat het leven Des gerusten landmans heen Die zijn zalig lot hoe kleen Voor geen Koningskroon zou geven. S. V. B Amoniakale stikstof.Salpeterzure stikstof. Organieke stikstof. De vrije stikstof is een kleur-, reuk- en smake loos gas de lucht bestaat uit 4/5 vrije stikstof en 1/5 zuurstof. Als de stikstof zich met waterstof verbindt.dan ontstaat er ammoniakeen gas, dat al onze le zers wel kennen. De ammoniak vormt op zijne beurt talrijke verbindingen; ééne echter, de zwa velzure ammoniak of ammoniaksulfaat, is van belang voor den landbouw. Verbindt zich de stikstof met waterstof en zuur stof, dan bekomt men salpeterzuur of sterk wa ter. Dit zuur vormt insgelijks een groot aantal verbindingen, onder dewelke de salpeterzure soda (sodanitraat of Chilisalpeter) en de sal peterzure potasch (potaschnitraat) vooral die nen vermeld te worden. Vele organieke stoffen,zoowel plantaardige als dierlijke, bevatten stikstof. Al de eiwitachtige stoffen,zooals het eigenlijke vleesch, de kaasstof, de eiwitstof, de lijmachtige stoffen der beenderen, zijn stikstofhoudende stof fen. De stikstof, welke in organieke stoffen voor komt, heet men organieke stikstofterwijl men die, voorkomende onder den vorm van salpeter zure en amoniakale verbindingen, met den naam van salpeterzure en ammoniakale stikstof be stempelt. De grond bevat de stikstof onder deze drie vormen. De ontleding heeft aangetoond, dat de orga nieke stikstof langzamerhand in ammoniakale overgaat, welke laatste, op hare beurt, in sal peterzure stikstof veranderd. Deze veranderingen geschieden door tusschen- komst van kleine levende wezentjes, die tot de klasse der gistingverwekkende levelingen of mi croben behooren. Worden de microben in den grond door de warmte gedood, dan houden al die veranderingen dadelijk op. Hetzelfde heeft plaats, als men ze door chloroform in hunne werking verlamt. Opdat de microben der salpeterzuurgisting hunne werking kunnen uitoefenen, is er, buiten lucht, water en eene zekere warmte, nog eene basis (b.v. kalk) vannoode, om van het voortge brachte salpeterzuur een salpeterzuurzout te maken. Waar en onder welken vorm nemen de planten de stikstof op Eene plant kan onmogelijk regelmatig groeien in eenen grond, welke geene gebondene stikstof bevatzelfs al vereenigde die grond al de overige voorwaarden, welke voor eenen regelmatigen wasdom vereischt zijn. Zij sterft zoohaast de voorraad stikstof van het zaad is uitgeput. In eenen grond, welke eene kleine hoeveelheid ge bondene stikstof bevat, is de groei van de meeste planten zeer zwak. Alleen de vlinderbloemige planten kunnen er tot eene normale ontwikkeling komen. In leemgronden der Maasvallei, hebben wij in potten, haver en klaver geteeld mot aan die planten dezelfde mesttof te geven, hebben wij de volgende opbrengst bekomen Zonder bijvoeging van stikstof, groeit de haver armelijk op, terwijl de klaver zich nog goed ont wikkelt.De toevoeging van sodanitraat blijft zon der invloed op de klaver. De opgaande of trapsgewijze grooter wordende hoeveelheden stikstof vermeederen in dezelfde mate de opbrengst van de meeste planten, maar zoo is het niet gesteld met de peulgewassen. Wanneer men, van den eenen kant, de dosis stikstof welke zich in den grond en in de zaden bevindt, en, van den anderen kant, de stikstof \Velke in den grond overblijft en in de opbrengst bevat is, bepaalt, bemerkt men eene winst van gebondene stikstof bij de vlinderbloemige gewas sen, hetgeen niet het geval is bij andere planten. Onder dit opzicht kan men derhalve de planten in twee klassen rangschikken de vlinderbloe mige van den eenen kant, en de andere planten van den anderen kant. Spreken wij eerst over deze laatste. Deze planten putten de gebondene stikstof uit den grond, zij kunnen de vrije stikstof der lucht niet opnemen. De salpeterzure stikstof kunnen zij opnemen en benuttigen. De ammoniakale stikstof is opneembaar. Maar kan zij tot het vormen van plantaardige stoffen dienen Deze vraag is nog niet met zekerheid op gelost. Zij betreft overigens meer de wetenschap dan wel de landbouwpraktijk, om reden dat do ammoniakale stikstof spoedig in den grond tot salpeterzure stikstof overgaat. Het is onder dezen laatsten vorm, dat de planten ze opnemen. De organieke stikstof is in het algemeen op neembaar. De microben van den grond hebben dus voor taak de stikstof van den grond opneembaar te maken en geschikt om door de gewassen tot het vormen van plantaardige stoffen gebruikt te wor den. ('t Vervolgt.) Kenteekens eener goede melkkoe. Eene goede melkkoe is deze die eene groote hoeveelheid rijke melk geeft. Men beoordeelt ze gewoonlijk volgens algemeene, maar voorname lijk volgens bijzondere kenmerken. De algemeene kenmerken zijn Kleine, fijne kop, breede muil, heldere maar zachte oogen, fijne hoorens, lange hals, lange schouders, diepe en breede borst, breed schoft, rechte en breede De oornbloem Vetten Haveropbrengst ABC Klaverepln-engst [3 sneden] ABC gr gr- gr- gr- gr- gr- Volledige Vette ill,75 84,60 88,15 266,30 292,00 274,95 Vette zonder stikstof 34,10 33,50 19,76 287,65 284,60 267,15

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1