San se leden dei gemeenielijke todden. Voor de Paardenkweekers. Aan mijn dorp. rug, breed kruis, breed bekkenholte,fijne pooten, fijn beendergestel, malsche, vetachtige en dunne huid, fijn haar, heel het uiterlijk is fijn en zacht. Bovendien is eene goede melkgeefster, alhoe wel zij veel voedsel neemt, niet gemakkelijk vet. De bijzondere kenteekens zijn deze van den uier, de meikaders en den melkspiegel. De uier moet groot en vierkant zijn, verre naar achter en naar den buik uitgestrekt, wel opgespannen voor het melken, bekleed met een fijn geelachtig vel en bedekt met gele schclpkens. De spenen moeten groot zijn en verre van elkander staan. De meik aders, 't is te zeggen de twee aders die van het voorgedeelte van den uier langs den onderbuik naar het borstbeen loopen, moeten kronkelend en opgezwollen zijn, en langs eene groote opening, boterput genoemd, dicht bij het borstbeen in de borst dringen. Men geeft den naam van melkspie gel of schild aan liet uitwendig lichaamsdeel van op den uier tot aan den staart.Op den melkspiegel zijn de haarkens o[ waarts gericht, daar zij op het overige van de huid naar onder liggen.Over 't al- gemeen, eene lange, breede en regelmatige melk spiegel met vette, gele schelpjes wordt als goed aanzien. Dit zijn algemeene kenteekens en ook mijne persoonlijke ondervinding die ik hier neerschrijf. Er zijn natuurlijk vele uitzonderingen aan deze regels. De kenteekens verschillen ook zeer vol gens de rassen der koeien. Men vindt er met lompe kop en grove leden, met kleine en groote spenen, met kleine en groote uier bij de goede melkgeef- sters. Nochtans is het een algemeene regel die ik hier aanhaalde en zijn het slechts uitzonderingen die van deze wet afdwalen. Men mhg ook naar die kenteekens alleen niet oordeelen, men moet ook de herkomst van de dieren in acht nemen. Volgens de wetten van overerving, zetten de ouders (koe of stier) ge woonlijk hunne eigenschappen aan hunne afstam melingen over. Daarom zal men prijs echten aan koeien die van goede melkgeefsters voortkomen. E. H. Veel wordt er gejammerd en niet ten on rechte oVer het verlies, hetwelk onzen veesta pel ondergaan heefthier in Belgie,in Vlaanderen vooral, is de ramp oneindig, maar ook in alle landen laten de gevolgen van den oorlog zich ge voelen. Maar is het getal paarden ook niet ont zettend vermindert Zou het verlies-cijfer, in verhouding, niet zoo groot zijn als voor het vee Laten wij maar eens zien Toen in '14 den oorlog uitbrak, werden overal, bij ons als in andere landen, de paarden voor den legerdienst geschikt, opgevorderd. De paarden- sterkte door de verschillige legermachten ge bruikt, bereikte een enorm getal. Door den langen duur van den oorlog,de slechte zorgen die daar werden toegediend, door het buitengewoon en lastig werk dat er te doen was, door allerlei ziekten en ongevallen en door de gruwelijke krijgsverrichtingen werden er duizen den en duizenden gedood. Het verlies door den ellendigen oorlog, den paardenstapel toegebracht is onschatbaar. Rekenen wij dan nog, de verliezen door het dal n van het geboortecijfer, dan zullen wij het getal nog aanzienlijk zien vermeerderen. Vele goede paardenfokkers, rekenen, dat heel de wereld door, het geboortegetal tijdens de 3 laatste oorlogsjaren, jaarlijks één derde minder was dan vóór den oorlog. Gerekend aan 900 000 veulens, die, jaarlijks in de verschillige landen der wereld kwamen,dan komen wij op 3 jaar aan eene vermindering van 900.000. Daarbij de ver lorene legerpaarden, mogen we gerust zeggen dat er ruim 1.000.000 paarden min zijn dan voor den oorlog. De paarden-fokkerij was vroeger een der bloei- endste takken van den Belgischen landbouw en was voor ons land eene bron van welvaart. Ons paardenras werd overal zeer gezocht en geprezen, ten bewijze daarvan, de groote verzendingen naar het buitenland. De oorlog heeft daaraan groote veranderingen gebracht. Door de opeischingen en het tegenwerken van den kweek door de duitschers, zoo brutaal als kunstig toegepast, is ons paardenras een gevoe lige knak toegebracht. Vóór we weer zulke puike dieren zullen kunnen buiten brengen, zullen er nog vele jaren noodig zijn. Is er intusschen tijd voor ons paardenfokkers en andere boeren niets te doen,dat goede winsten zou afwerpen en leiden zou,om onzen ouden han del weerom te doen bloeien In Engeland, Amerika, Duitschland, werden jaarlijks paarden ingevoerd. (Frankrijk hadt er geen te veel). Bij hen is het aantal dieren ook sterk verminderd. Bij hen ook zal er een veel grootere leemte aan paarden aan te vullen zijn dan vóór den oorlog. Hunne legers beschikken over een aanzienlijk getal paarden, dat is zeker. Maar in welken staat zijn die En krijgen zij ze weer in hun land De paarden, met den oorlog bij het leger in dienst geweest,zijn er meest allen ellendig aan toe. Jonge kloeke dravers en pracht- dieren, zien er uit als oude, versletene koets paarden. Door den gang der gebeurtenissen, bevindt ons land zich, in en rond die ontzaggelijke legers der bondgenooten. De oorlog schijnt geëindigd, en de legerhoofden zijn aan 't demobiliseeren. Alles doen ze, om zich te ontlasten van menschen, die ren en onnuttig materiaal. Vele paarden worden verkocht, in 't begin was de prijs zeer hoog, doch langzamerhand begint hij te dalen en men voorziet dat men aan geringen prijs zal legerpaarden kunnen aanschaffen. Onze boeren bevinden zich in de onmogelijkheid op hunne weiden met vee te bevolken en zullen eene aanzienlijke winst kunnen vorwezentlijI«en met er legerpaarden op te steken. Legerpaarden, die 5-6 maanden zullen op de weide geloopen hebben zullen heel zeker veel verbeteren velen onder hen, zullen weer tot flinke dravers groeien. Eens alles zoo goed mogelijk vereffend en meer wat op zijn oude plpoien, zal er een groote vraag zijn naar paarden. Alle landen die ze voor den oorlog moesten invoeren, zullen er dan zeker duizenden en duizenden meer noodig hebben dan vroeger. Gelukkig dan hij die zal kunnen ver- koopen. Indien wij, die groote weiden bezitten en over geen vee beschikken, eens als de prijs nog wat gedaald is ons legerpaarden aankochten, zou den wij aan de vragen onzer vroegere opkoopers kunnen voldoen en goede handelszaken maken. Joost Valcke. Onze vlaamsche tale is vernederd, men trapt ze met de voeten, 't Vlaamsch, het zuiver vlaamsch is te gemeen bij zekere heerschappen. Kunnen zij een brokke fransch vezelen, dan voe len zij zich meer als de andere medeburgers. 't Boerenvolk heb ik steeds altijd bemind. Mijn vader groeide op tusschen lieve boerenge- dachten en zwoer ze eeuwig frouw. Daarom, sluit ik mij aan, bij de beschermers van dat volk, de strijders voor onze rechten. Ongeluk kiglijk nemen de boeren in mijn dorp, weinig acht op de eerlijke taak die zekere personen op zich nemen. Ja, zekeren nemen uitsluitelijk het gazetje, omdat ze papier van doen hebben anderen be weren dat het onnoozele praat is die men ver koopt en het grootste gedeelte koopt het bladje uit medelijden voor den gebrekkelijken dag- bladverkooper. Dan treffen wij de sukkelaars die niet lezen of schrijven kunnen. Ja hunne moedertaal zijn ze niet machtig. Waar gaan wij naar toe o Heer wij voelen ons vernederd tegen over de andere volkeren. Boeren laat uwe kinderen niet ongeletterd Stuurt ze naar de dorpschool, toont u streng jegens zij die zich aan dat goed werk willen ontrukken. Ja het is aan u om de noodige maat regelen te nemen en te straffen en niet aan den schoolmeester, zijne taak is reeds zwaar en moeilijk genoeg. Boeren de geleerdheid zal uwe gedachten ver- zuiveren en gij zult uwe rechten leeren kennen en weten te doen eerbiedigen. Naar school jongens, 't is voor uw geluk en voor de welvaart van ons boerenvolk. M. D. L. sergeant 9e linie. Kapitaalvorming De inschrijvers van aandeelen komen goed op, om hunne gelden te storten groot is het getal inschrijvers met 500 fr. aandeelen een bewijs, dat iedereen beschouwen heeft in den goeden uitslag van onderneming De gelden worden deze week geïnd in deze volgorde Erondegem, Zondag 2 Maart, in De Klok nabij de kerk van 10 tot 12 aren. Hofstade, Zondag 2 Maart, in het Gemeentehuis van 8 tot 9 1/2 u. Inschrijving ook voor landvet. Erpe, Zondag 2 Maart, in het Oud gemeente huis van 2 tot 4 uren. Denderleeuw, Maandag 3 Maart, bij Van Gin- derdeuren Leontine, dorp, van 9 tot 12 uren. Teralphene, Maandag 3 Maart, bij Van den Bossche Frederik, dorp, van 2 tot 4 uren. Welle, Dijnsdag 4 Maart, bij Prosper Standaert dorp, van 10 tot 12 uren. Erembodegem, Dinsdag 4 Maart bij Frederik De Clercq, dorp, van 2 tot 4 uren. Meire, Woensdag 5 Maart, bij Remi De Feyter, van 10 tot 12 uren. Moorsel, Woensdag 5 Maart, bij De Blok Phi lemon, dorp, van 3 tot 5 uren. STROO. De leden die begeeren stroo te verkoopen kunnen de hoeveelheid opgeven aan de sekretaris van hunnen bond. Het stroo zal moeten geleverd worden op wagon aan de dichtst bijgelegene statie en zal aan de hoogste prijs betaald worden. Het zelfde geldt voor aardap pelen. Alle leden die iets begeeren aan te koopen in onzen bond moeten zich deze week laten inschrij ven bijzonderlijk voor de verschillende land- bouwzaden is het hoog tijd om aan te koopen. A^les moet aangegeven worden bij den sekretaris van de gemeentelijken bond die de lijsten seffens moet inzenden. Alles mag gevraagd worden en de volgende waren rijn reeds heden beschikbaar Klaverzaad aan omtrent 5,25 fr. de kilo. Kolen 50 grof, aan 8.00 fr. de 100 kilo vrij geleverd op statie. Paardenwortels aan 7,75 fr. 'de 100 kg. vrij geleverd. Lijnmeel aan 76,00 fr. vrij geleverd. De inschrijvingen seffens inzenden. Peper en Zout Te beginnen van te naaste week verschijnt ons blad op dubbel formaat We zullen wekelijks een klein overzicht geven over staatkundige ge beurtenissen en over de landbouwa&ngelegen- heden. Ook beginnen we een dezer dagen een prachtig mengelwerk. Wie kan ons een raadsel oplossen Te Moorsel is somtijds melk te kort voor de bestellingen van het bevoorradingskomiteit en nochtans ziet men dagelijks een man eene wandeling maken met melkkannen van aan het melkhuis tot in het huis van een bediende van den melkdienst. Eerste prijs eene pijp. Tweede raadsel Hoe komt het dat de prijs der te betalen en betaalde aardappelen, opge- eischt door eene en dezelfde aardappeldienst zooveel verschilt van gemeente tot gemeente. Prijs een pak tabak. Derde raadsel Wie gaat de verliezen dragen van de aardappelen die kapot gingen door de slechte verzorgingen van de besturen Oplossing. Volgens alle recht deze die de winsten in 't zicht zagen de aardappeldienst De landbouwers hebben ze goed afgeleverd en zijn 10 tot 30 afgetrokken voor slechte of ander verlies." Landbouwers eischt uwe volle betaling Zoo niet weigert uw geld. Aankondigingen. TE KOOP bij Isidoor Grombez, te Meire, wijk Holland, 300 kgr. goede Zaaihaver, troshaver aan gematigden prijs. TE KOOP een allerschoonste vaars 8 maan den oud, rood-bont, afstammende en staande in eerste klas fokvee bij Gustaaf Van Holsbeeck, Denderleeuw. Men verlangt te koopen koegereel in goeden staat Schrijven aan 't bureel van 't blad. TE KOOP 20.000 kg. allerbeste hooi, oogst 1918, bij den heer Louis Parent, Dendermond- schensteenweg, Hofstade. TE KOOP 1000 rechtstammige mirabellen groote ronde, blauwe, witte en tippen, van 0,80 fr. tot 1,25 fr. alsook sparrenhaagplanten, notelaars, pruimelaars en andere fruitboomen bij Placide Van den Eeckhout, te Erondegem, Dorp. TE KOOP een allerschoonste Stierekalf, bij de Wed. Frans De Jaeger, Aygem. TE KOOP een allerbeste Stierekalf, bij d Wed. Roelandts, Eeckent, Haeltert. 4c c)c

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2