Klavers als bemesting. Wilson's Ideologie. LANDBOUWWEEKBLAD EINDELIJK en. Arbeid adelt Zondag 9 Maart 1919. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. N° g. BUREEL EN REDACTIE (voorloopig) - DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, AALST Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Eindelijk zal ons blad zijn dagen van volma- king stilaan intreden. Gebrek aan papier deed ons verzaken aan uvet. onzen droomeen schoon, wel ingelicht land- ente- bouwblad. Heden is deze hinderpaal uit den weg geruimd en zullen we met Gods hulp en deze Gin- 0nzer menigvuldige en ievervolle besturen en l- leden, ons gazetjc wekelijks verfraaien en ver den beteren. Wij trekken bijzonder de aandacht der land bouwers op de talrijke studiën over landbouwwetenschappen die er zullen in verschijnen. De dag is aangebro ken dat de beste boer niet hij zal zijn die de sterkste armen heeft, maar wel hij die zijne za ken studeert en hem richt naar de nieuwe tijden. Daarom vragen we nog eens de hoofdartikel iuit ons nummer 1 te willen herlezen en gij zult met ons eens zijn om te zeggen dat onze boerde rijen zich moeten geheel vervormen. De groote landbouwer zal alle handenarbeid zooveel moge lijk door machienwerk moeten vervangen en zich op culturen van winstgevende nijverheids- produkten toeleggen. Hij moet zijne weiden en boomgaarden vermeerderen opdat hij meer vee en paarden kunne kweeken. Deze grond in wei en boomgaard herschapen zal weinig arbeid vragen en door veekweek en fruitteelt een goede zaak wezen. De kleine landbouwer moet stilaan een fruit, groenten en bloemenkweeker worden om op sijn kleine landerij zooveel mogelijk te kunnen vooruit komen. Wij zullen ook in ons blad een wekelijksch overzicht geven over Staatskunde en handel n België en in den Vreemde. De prijzen der verschillige landbouwprodukten mllen bekend gemaakt worden door onze wekelyksche marktberichten Onze lezers zullen ook wel op de hoogte ge- ïouden worden van alle aangelegenheden voor andbouw en veeteelt. Verder zal ons blad een verdediger zijn der andbouwers tegen de beleedigingen van andere standen of bladen en ten allen tijde de rechtvaar- iige zaak der boeren tegenover gelijk wie ter Tijde springen. Te lang reeds lebben wij moeten zwijgen en met gebukte kop- >en en beklemde harten voortgewroet. De tijd Ier grijze frakken en der aloverheerschende nonarken is uit. De tijd is voorbij dat de boeren bespot en be- ichimpt werden en dat geen enkele gezaghebber 'oor hen rechtstond. Wij kunnen ons zeiven vel redden. Geheel den oorlog stonden we illeen en leerden de spreuk van onzen bond Redt U zeiven tennen. Dit kunnen en zullen we Wij geven ook een prachtig mengelwerk om ok ons blad aantrekkelijk en schoon te maken. Iet is een der fijnste en der boeiendste werken an onzen grooten vlaamschen schrijver Hendrik Conscience. )it mengelwerk zal voor de huishoudens voor luders en kinderen, niet alleen eene goede zede- es zijn, maar tevens eene leerschool. De tafe- eelen van kinderliefde en ouderlijke opoffering ijn oprecht treffend en zullen menig traan in er lezers oogen doen blinken. Bavo en Lieveken s de naam van het mengelwerk. daert derik yter, Phi- 0 te aan a in hrij- and- pen. taris Gfens 1 en aar vrij vrij lijnt lijks ge- *en- een rsel van nen met luis rste gen de de st en of Eindelijk dan, zeg ik, gaan wij naar ons aller ideaal, een schoon, nuttig, leerzaam en zedelijk landbouwweekblad. Dit alles gaat niet zonder veel opoffering voor uit. Maar ook deze die de zaak vooruitstuwen blijven niet voor een kleine stronkeisteen steken. Maar om alles te lukken hebben we uwe aller medewerking noodig. Allen van u moeten ons blad steunen door nieuwe lezers aan te wer ven. In elk landbouwgezin van heel Vlaanderen moet ons bladje gelezen worden. Daarom is het noodig dat iedereen meehelpt om het te versprei den en nieuwe abonnementen aan te winnen. Bijzonder voor al de leden van onzen bond is het volstrekt onmisbaar aangezien alle onder richtingen over aan en verkoopen des bonds hier zullen bekend gemaakt worden. Het is ook noodig al uwe reklamen in ons blad te doen zetten. Alles wat gij begeert te koopen of te verkoopen, want vergeet niet dat ruim 3000 landbouwers aldus ingelicht worden. Alle notarieele en commereiale annoncen worden volgens akkoord opgenomen. Dus gaat De Koornbloem met een nieuw kleed de wereld in. Moge ze veel goeds ver richten onder onze boeren, veel nuttigs en aan genaam voortbrengen. Dit is onze eenige wensch en het eenige doel waarom ze werd geboren. Onze leus blijve steeds Exelsior hoog er op Mannen en vrouwen uit onzen boerenstand helpt en steunt ons streven. Door gezamenlijke werking komen wij tot verbeteringen welstand. Door eendrachtige werking, zonder wrok, zon der politiek, maar in broederband vooruit, wor den wij machtig en sterk en laten we ons niet meer geeselen zooals het geval was binst den oorlog. Helpt door inzenden van artikelen, door aan werving van leden en lezers. Onderricht uwe vrienden en leidt hen op den weg der toekomst de vereeniging. Ten allen tijde blijft onze Koornbloem de tolk, het hart van ons vlaamsch boerenras. Heil ons blad De Redactie. Hoe zullen wij onze landen bemesten Die vraag heeft zich elke landbouwer meer dan eens gesteld. De stalmest en beir zal op vele boerderijen bijna totaal ontbreken en de kunst- vetten zullen nog steeds duur blijven. Wat staat er te doen Vooreerst kunnen wij niet beter dan onze mest en beirputten gebruiken. Dit kunnen wij derwijze verdeelen dat het mest voor de aardap pelen, de beir voor de haver, vlas en beeten dient. Maar de bijzonderste rol zal in de bemes ting gespeeld worden door de klaverlanden of de groenbemesting. Vele landbouwers kennen reeds lang en de meesten sedert een tweetal jaren, de waarde van de groenbemesting. Het was ook daarom dat er zooveel roode top of inkarnaatklaver werd ge zaaid verleden zomer. Deze die met de aanstaan de lente eene 20de dezer klaver zullen kunnen onderploegen zullen aardappelen, beeten en haver winnen zonder bijvoeging van andere meststoffen. Verleden jaar hebbeD er talrijke proeven ge weest van partijen met dezelfde vrucht, bijvoor beeld aardappels het eene gedeelte goed gemest, het andere alleenlijk eene snee klaver onderge reden. De aardappels stonden op de meeste plaat sen beter op de klavergronden dan op de andere partijen. Het is een feit dus dat een klaverland rijk genoeg is aan vette om een tweede vrucht te doen bloeien. Niettegenstaande de menigvuldige aansporin gen en ondervindingen zijn er nog landbouwers die deze kostbare middellen tot bemesting niet gebruiken. Er bestaat ook nog minder het ge bruik gewone klaver te zaaien in de lente in vlas, graan of haver om dan in den herfst om te ploegen voor tarwe. Ik heb dit persoonlijk beproefd verleden jaar Ik had twee stukken met tarwe bezaaideene klaverzode, en eene andere partij die goed bemest was. De tarwe op de eerstgenoemde partij was zwaarder dan op de tweede. Het zal dus zeker aan te raden zijn van met de lente, nu bijzonder dat het klaverzaad over vloedig en goedkoop is, eenige stukken klaver te zaaien om met den bamis onder te ploegen. Klavers behoeven slechts eene lichte bemesting met superfosphaten en Kaïniet, gestrooid en ingewerkt bij de zaaing, daar deze vetten traag oplossen en werken. Hoe komt het dat klavervelden zoo rijk zijn aan vette Ziehier (1) Al de vlinderbloemige gewassen, waaron der, klavers, erwten, peulgewassen, hebben de bijzondere eigenschap, de vrije stikstof der lucht op te nemen en vast te leggen in hun wortelgestel. Het is juist de stikstof die meest ontbreekt en die meest kostelijk is. Vandaar geven de klavers rijkheid aan de gronden aan stikstof en verarmen de grond aan potasch. Maar aangezien de potaschmesten goedkooper en minder noodig zijn, is eene goede snee klaver, bijzonder inkarnaatklaver een bijna volledig mest. Te meer daar de potasch die ze in den grond wegnamen er weer komen door de peulen der klavers. Dus is het eene i*oodzakelijkheid voor den herfst evenals voor de lente de groenbemesting te gebruiken. E. B. K. en S. Toen op dien heugelijken Novemberdag de wapens neergelegd werden en het kanon zweeg, ging er eene rilling van blijdschap en innige vreugde door onze geteisterde bevolkingde Yzerhelden keerden met roem overladen in het bevrijde land terug, geen zoon of vader of echt genoot zou meer ten offer vallen aan het moord dadige schroot. De laatste trossen grijze drek wagens van den Roofzuchtigen Pruis trokken weldra over de grens. Men ademde weer vrij, de bloedtijd was uit. Wij hadden het verheugend gevoelen dat nu toch de oogen der heele mensch- heid zich geopend hadden, dat geen sterveling zou dulden dat ooit weer zulk een vloed van wee en smart de wereld zou teisteren. De Vredesconferentie werd geopend. Midden de afgevaardigden van alle staten die medegehol- pen hadden tot het bereiken der Zegepraal van het Recht, verscheen de indrukwekkendste figuur van onzen tijd Z. E. President Wilson. Heel de wereld jubelde en juichte immers niet alleen had hij de weegschaal doen overhellen naar het kamp der Verbondenen, maar ook en vooral had hij, door de bezieling van zijn woord en de kracht van zijn daad, de heerlijkste ge dachten doen ingang vinden in de wereld vrij heid der onderdrukte volkeren, afschaffing der rijk ver an- in De Koornbloem 1 zal ffitst prijs iap- TIJ 6 ige- mst 00- (1) Men studeere hierover eens goed de artikels in ons blad over De stikstof in de Landbouw.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1