De Stikstof in den Landbouw. BAVO EH LIEVEKEIf. Brief aan den Heer Minister van Landbouw. ETS geheime diplomatie, vrijheid op zee, stichting van een volkerenbond. Geen volk mag nog langer verdrukt blijven. De Staatsidee is slechts dan zedelijk wanneer zij gebaseerd is op het nationaliteitenbeginsel. In den staat moet zelfbestuur verzekerd worden aan ieder volk met eigen taal, eigen aard, eigen ze den. Iedere minderheid moet zoo mogelijk tot haar recht komen. Hierover zullen wij in een bizonder kapittel uitwijden. De geheime diplomatie, de kanker der laatste eeuw, moet afgeschaft worden, Een diplomaat zal u heel hoffelijk ontvangen, hij zal u de meeste voorkomendheid betoonen, maar terzelfdertijd bedenkt hij reeds het doelmatigste middel om u in een valstrik te lokken. Wie herinnert zich niet in welke bewoordingen Willem II, de ex- keizer onzer vijanden, den lof en de grootheid van België bezong, bij zijn bezoek aan Brrssel, terwijl toen wellicht reeds den inval en de ver woesting onzer gouwen beslist was Zulke voorbeelden zijn er bij de vleet. Terwijl men een land viert en feest, bereidt men reeds geheime bondgenootschappen voor om het te verwurgen. Zij is de oorzaak van de meeste oorlogen, zij heeft op hare rekening millioenen menschenle- vens, ontelbare verwoestingen. De vrijheid op zee is even eerbiedwaardig als de vrijheid te lande. Aan eene mogendheid toela ten hare vloot zoo uit te bouwen dat zij heel het vasteland kan blokkeeren staat op dezelfde lijn als aan een land toe te laten millioenen legers te verzamelen waarmee het heel de wereld kan verpletteren. Duidelijk schonk Wilson aan de wanhopige wereld het beginsel van een Volkerenbond. Dit princiep is reeds ontwikkeld. Gezond opgevat en goed uitgewerkt, zal dit een zege voor ije menschheid zijn. Geen land ter wereld kan in het vervolg nog de wereldveiligheid bedreigen, geen tractaat kan nog verbroken worden zonder het gewapend verzet uit te lokken van alle andere landen. Het scheidsgerecht is verplichtend. De toekomst zal bewijzen of de gedachte zal triom feeren boven het zwaard. Zoo nu de Vrede niet voortduren blijft, zoo de Volkerenbond niet bij machte is om de hoogstnoodige rust te schenken aan de wereld, dan mogen alle pacifisten, alle droomers van eene mooiere toekomst, er het bijltje bij neerleggen. Nu immers is de Gedachte der Waarheid en Rechtvaardigheid gedragen en gesteund door het zwaard van de machtigste aller natiën, de Vereenigde Staten van Noord Amerika, met aan het hoofd de grootste idealist onzer eeuw Wilson. Wibo. (le Vervolg) In het begin van hunnen groei, nemen de peulgewassen de gebondene stikstof uit dengrond. Na deze eerste ontwikkeling, kunnen zij zich de stikstof uit eene andere bron bezorgen. door Hendrik CONSCIENCE. 1. 1. Dat groote huis met zijne honderden vensters, dat men ziet van op de Watermolenbrug te Gent, is de katoenfabriek van mijnheer Raemdonck. Alhoewel het daglicht reeds vermindert, is er alles nog in volle, drukke werkzaamheid het logge ge bouw davert op zijne grondvesten onder de zwoeging der mekanieken, die de stoomkracht in zijn binnenste doet leven. Het is vooreerst de duivel, dat machtig tuig,waarin het katoen wordt geklopt, geschud en gefolterd, tot dat het alle onreinheid heeft verloren dan de koor den, de rektuigen en de lantaarnen of draaiende potten, die al te zamen de boomwol in vlokkig sneeuw veranderen, ze mengen, ze verdeelen en ze bereiden, om door de spintuigen tot haarfijne draden te worden herschapen de scheer- en boommolens, en eindelijk de getouwen der wevers en de banken der spinners met hunne ontelbare spillen en bobijnen. Alles boven en beneden beweegt, loopt of slingert met koortsige snelheid het is eene oneindigheid van rollende assen, van wentelende wielen,van knarsende radertanden, van vluchtende riemen, van wandelende spinmolens, van draaiende spillen. Men heeft eenigen tijd gedacht, dat zij de kleine hoeveelheden gebondene stikstof uit de lucht opnamen, maar deze stikstof is ontoerei kend om de bekomene vermeerderingen van ge bondene stikstof in de plant te kunnen opleveren. Proeven van HH. Schloesing en Laurent heb ben bewezen dat in eene ruimte, die van alle kanten gesloten is, en waar vlinderbloemige planten groeien, de hoeveelheid vrije stikstof der lucht vermindert, terwijl de hoeveelheid ge bondene stikstof vermeerdert. Is het de grond ofwel de plant die de vrije stikstof vastlegt Dezelfde proefnemers hebben bestatigd, dat gronden van middelmatige vruchtbaarheid de vrije stikstof der lucht niet vestigen, op voor waarde dat deze gronden vrij blijven van mossen en wieren. (1) Het zijn dus de vlinderbloemige planten zei ven, welke de vrije stikstof der lucht vestigen en verbinden. Wanneer wij eenen wortel van eene klaver- plant, eene boon, eene erwt, of van eene andere vlinderbloemige plant in 't algemeen onderzoe ken, vinden wij er eene groote hoeveelheid kleine knobbeltjes of bolletjes, welke microben, (kleine wezentjes), bevatten. Volgens de opzoe kingen van Heiriegel, Wilfadt, Breal, Laurent en Schloesing, is het door tusschenkomst dezer microben, dat de peulgewassen de vrije stikstof der lucht kunnen opslorpen. Wanneer men vlinderbloemige gewassen kweekt in eenen betrekkelijk stikstof armen grond, beroofd van die microben, dan groeien zij tenger op, en dragen geene knobbeltjes op de wortels. Maar brengt men microben, voortko mende uit deze knobbeltjes in den grond, dan verandert alles er vormen zich knobbeltjes op de wortels, en de groei neemt weelderig toe. Verwonderd, niettegenstaande al de gebruikte vetten, op een ontgonnen stuk land in de kem pen, niet in de teelt van klaver te gelukken, hebben wij met M. Schreiber de volgende proef nemingen gedaanEenige potten, gevuld met heideaarde, kregen eene volledige bemesting, maar zonder bijvoeging van microben andere teelten ontvingen dezelfde bemesting, maar met bijvoeging van microben. De eerste teelten bleven nog al zwak zij gaven 33 gr. 25 en 38 gr. 25 opbrengst, terwijl diegene, welke microben ontvangsn hadden. 58 gr. 8 en 63 gr. 5 opbrengst gaven. De gronden, waarin deze microben zich niet meer bevinden, zijn zeer zeldzaam, bijzonderlijk in ons land. Het is slechts in eenige gronden, waar nooit peulgewassen gegroeid hebben, dat zij kunnen ontbreken Zoo zijn, b. v., de heide gronden der Kempen, en misschien de moerassen en turfgronden der Ardennen. Indien in die gronden de klaverteelt mislukt, alhoewel men er de beste zorgen aan heeft besteed, dan is men genoodzaakt deze microben in den bodem te brengen. Onder den naam vaD nitragine wor- Uit elke beweging ontstaat een gerucht, dat zich met de duizenden andere geruchten vermengt tot een donderend gebruis, tot een zenuwtergend geraas, zoo aanhoudend en zoo vol, dat het de denkingskracht van den toevalligen bezoeker inzwelgt en hem duizelig maakt gelijk het geloei der losgebrokene winden op eene woedende zee. Terwijl het ijzer en het vuur hier alles met hun leven en hunne stem vervullen, dwaalt de mensch als een sprakeloos en spookachtig wezen tusschen de reusachtige tuigen, die zijn vernuft heeft geschapen. Er zijn mannen, vrouwen, kinderen in menigte zij letten op den gang der raderwerken, zij hechten de gebrokene draden aanheen, zij brengen katoen of bobijnen aan, en geven onophoudend voedsel aan het duizendledig monster, dat de stof met onverzaadbaren honger schijnt te verslinden. Ziet, hoe mannen en vrouwen schier aandachteloos tusschen de raderwerken heen- en wedergaan hoe de kinderen onder de spinmolens doorkruipen 1 en noch tans, dat een riem, een tand, één van ai die draaiende dingen hunnen kiel, hun kleed of slechts hunne mouw aangrijpe... en het onverbiddelijk ijzer zal hunne leden afrukken of hun lichaam vermalen, en niet loslaten, vóórdat het, ginder verre, als een onkennelijke klomp weder uitgeworpen worde. lAch, hoevele onvoorzich tige werklieden zijn dus verminkt of verslonden ge worden door de barsche, zinnelooze kracht, die geen onderscheid kent tusschen katoen en menschen- vleesch 1 den zij in den handel verkocht. Haasten wij ons te doen opmerken, dat het onnoodig is die micro ben zeiven aan te koopen. Men handelt immers veel beter met op de velden aarde te strooien, voortkomende van een oud klaverveld of van eenen grond, waarop klaver staatdeze grond bevat de noodige microben in overvloed. De stikstof der bouwgronden. De hoeveelheden stikstof in de bouwgronden, zijn aan vele veranderingen onderworpen. Deze stikstof bevindt er zieh bijzonderlijk onder or- ganischen vorm. Duizend deelen fijne aarde der volgende gron den bevatten (Peterman) De gronden van oude weiden bevatten het meeste stikstof. Daar de stikstof in den grond zich bijzonderlijk bevindt onder organieken vorm, is de voeding der plant dan alleen verze kerd, als de salpeterzuurvorming in ruime mate kan plaats hebben. Het bewerken van den grond, het kalken, het uitstrooien van mergel, bevoor- deeligen deze vorming. Deze hangt insgelijks af van den warmtegraad zij geschiedt traag in de Lente vandaar het groot voordeel, dal het ge bruik van salpeterzure soda in dit jaargetijde oplevert. ('t Vervolgt.) Hooggeachte Heer Minister van Landbouw. Onze streek van Aalst is op dees oogenblik het[D schouwspel van droevige tooneelen. In den tijd der bezetting waren op elke ge meente verscheidene landbouwers verplicht koeien te nemen welke door de Duitschers aan gebracht werden uit de frontstreek. Genoemde landbouwers moesten deze dieren betalen aan de gemeenten. Op dit oogenblik komen de landbouwers van West-Vlaanderen deze koeien terughalen en dit zonder betaling, noch der koopsom, noch der onderhoudskosten. Er is nog een erger geval dat ik wil tot uw^ kennis brengen Het Voedingskpmiteit van talst t relke v oor de ijd na lubliek Ook <3 er We: jgenwi oopsoi Wie j isseme Wij d it mof taat, c oeding erlies r Aanvs epste Groot uitboo: eroorzf is aan >omga£ eel dik vermi 3er te ;r hen, Dit is in apj. Schuri as F 'usiclai Het do jheid i vaal bi peren De hai ste app openj et mee: Zekere hurft. ng gek loral Durond oyenr ,ne ei :ndu t Niet al ik op 1 estvlek ttrdt. I rminde rmogei Ook kj schor: tns zo agen. Maar daar galmt een klokslag De vuurmaker stopt het stoomtuig hij ontneemt aan de mekanieken hun nen adem en hun leven...en op het ontzaglijk gerucht, op het zinverdoovend geraas volgt de stilte der een zaamheid en der rust. Het was op eenen zomeravond van het jaar 1832, dat de werklieden der fabriek van mijnheer Raem donck dus, op het sein der klok, hunnen arbeid staak ten en te gelijk op het binnenplein zakten, om daar voor een venster van het bureel op de uitbetaling van het loon der afgeloopene week te wachten. Alhoewel schijnbaar dooreengemengd, toonden zij echter eenige schikking. Men kon zien, dat de vrou wen, de kinderen en de mannen neiging hadden om afzonderlijke groepen te vormen zelfs de wevers en de spinners stonden aan eene verschillige zijde van het plein. Allereerst werden de vrouwen betaald want onder hen waren vele moeders, wier zuigelingen sedert uren misschien naar lafenis en voedsel snakten. Arme wichtjes, gansche dagen aan vreemde handen toever trouwd, levend van hunne geboorte af in derving en in nood Slachtoffers van een maatschappelijk gebrek, dat, tegen de natuur en tegen den wil Gods, de vrouwlg onttrekt aan de vervulling van onzen moederplicht, op perste wet van haar weien op aarde. De werklieden toonden nu eenige levendigheid zij schenen vroolijk, omdat tje lange week was afge- loopen en de rust van morgen hen toelachte. Een sterkgebonwde kerel, die tusschen de spinners ind, one uchtige den m< eenen s Nu bem ram en t rs nadei hij he ar stapp Ha sa it zullei Waarl lord. Hoe lilé vier Welk Van v Werk: niet oud Niet c r in de ste fabr 1800, zoo ji - aanak ii mijnhei twee e Inderc 3 schijn Het is «O» Leem grondvan Haspe- gauw (2) Leem grond der Maas Aanspoe ling der Herck '3) Kempi- schezand- grond Peer Aanspoe ling De- mer (2) Organische stikstof 0.78 1.54 2.48 0.31 1.30 Ammonia- kale stikstof 0.03 0.03 0.04 sporen 0 02 Salpeterzu re stikstof sporen sporen sporen 0.09 sporen (ii Deze planten zouden dus ook de eigenschap hebben ■de vrije stikstof vast te leggen. •2) Genomen te Jeuck. (3) Weidegrond.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2