Iet schurft der fruitboomen spftRTneus. van ons ticro mers oien, van rrond aden, Deze r or- ;ron- .alst bezat gedurende de oorlog ook koeien welke voortkwamen uit de frontstreken ofwel oor de Duitschers aangeslagen beesten. Eenigen yd na den wapenstilstand werden deze beesten jubliek verkocht aan prijzen van 2000 tot 3500 fr. Ook deze werden door de policie ten voordeele er West-Vlaamsche boeren weggehaald en de egenwoordige houders verliezen deze hooge oopsommen. Wie zal aan onze landbouwers van het arron- issement Aalst hunne gelden terugbetalen Wij denken, Hooggeachte Heer Minister, dat it moet terugbetaald worden ofwel door de taat, ofwel door de gemeenten en door het 'oedingskomiteit van Aalst. In elk geval kan dit erlies niet door onze boeren worde gedragen. Aanvaard, H. H. Minister, onze gevoelens van iepste hoogachting. 1 het grond ieken rerze- mate rond, ivoor- ks af in de it ge- ;etijde gt-) bouw. ik het ie ge- 'plicht 5 aan- oemde Lan de •s van en di ;h der t uwe t van Groote schade wordt overal in 't land aan de ruitboomplantages door woekerplanten en dieren eroorzaakt. Op sommige plaatsen heeft het ge- lis aan voorzorgen van wege de kweekers, vele oomgaarden in bedenkelijken toestand gebracht, [eel dikwijls wordt niet het minste uitgezien om e vermenigvuldiging van ziekten en insecten te eer te gaan, alhoewel, althans voor zekere on er hen, afdoende bestrijdmiddelen bestaan. Dit is onder meer het geval met het schurft an appel- en perelaar. Schurft wordt veroorzaakt door een zwamge- ■as Fusicladium dendriticum op appelaar, lusicladiwm pirinum op perelaar. Het doet zich vooral opmerken door de aanwe- igheid van roestvlekken op de vruchten. Is de waal bijzonder erg, dan barsten deze, en vooral e peren. De handelswaarde van de door schurft aange- aste appelen en peren wordt sterk verminderd e opengesprongen of gebarsten vruchten zijn liet meer verkoopbaar. Zekere variëteiten zijn uiterst onderhevig aan churft. Weeke soorten in slechten grond of lig ing gekweekt, zijn er bijna altijd van aangetast, 'ooral dienen aangestipt de perenvarieteiten Durondeau Louise Bonne d'Avraches Doyenné d'hiver "Beurré Diel «Pas Cras- lane en de appels «Winter Calville Court lendu», Keizer Alexander en Canada Rei- let Niet alleen de vrucht draagt sporen der ziekte. )ok op het gebladerde vertoonen zich donkere oestvlekken waaronder het bladgroen vernietigd vordt. De werking van het bladgestel is alzoo 'erminderd en dientengevolge is het opbrengst- t 'ermogen aan den boom aangetast. Ook kan de kwaal op de twijgen verschijnen. )e schors van deze springt open en verdroogt. Soms zou men denken dat ze kankervlekken ragen. er stopt stond, onderscheidde zich door zijne luidruchtigheid. ;n hun-Kluchtige woorden en grove zinspelingen rolden hem lit den mond, en hij had zijne gezellen meer dan eens (er een-® eenen schaterlach doen losbarsten. Nu bemerkte hij eenen werkman, die uit de fabriek r 1832,kwam en tot het uiterste einde van de groep der spln- Raem-ner8 naderde. Hij ging naar hem toe, deed hem teeken d staak tot hij hem over iets wildo spreken, trok hem een >m daaiPaar stappen van zijne kameraden weg en zeide Ha sa, Adriaan,gij zijt er dezen avond, niet waar? Wat zullen wij lachen en vermaak hebben 1» Waarbij, Jan Ik weet van niets, was het ant woord. Hoe gij weet niet, dat rosse Leo van avond zijn ivers eijjibilé viert ing var ïder. zi Ie vrou- den on ijde vat it ondei licht, op igheid as afgej Welk jubilé Van vijf en twintig jaar spinner.» Werkt Leo reeds zoolang Onmogelijk de man ert uretis niet oud genoeg. Armi Niet oud genoeg, Adriaan Hij was draadjesma- toeverknr 'n de spinnerij van Lieven Bauwens, in de aller- rving ei eerste fabriek, die er te Gent was opgericht. Dit was gebrek in 1800, en Leo was dan zestien jaar. Hij weet het e vrou\n°gzo° juist op zijn duimken, als hadde hij eenen almanak in den kop. Hij is spiuner geworden in 1807, bij mijnheer De Vos. Tel maar op de vingeren zeven van twee en dertig, blijft vijf en twintig. Inderdaad men zou het niet zeggen de rosse Leo schijnt geen veertig jaar oud- spinnet 1 Het is> dat hij het leven verstaat en Gods water Bestrijding. De proefnemingen van den dienst der Tuin- bouwconsulenten van den Staat, laten toe te be vestigen dat het schurftop afdoende wijze, bestreden wordt door gebruik van bordeelsche pap. Deze dient toegepast/wz'sf voor het in-was komen, 't zij Mdart-April. Al de appel- en pere laars van den boomgaard moeten alsdan behan deld worden met eene pap met 2 t. h. kopersul faat of blauwen aluin. Bereiding. In een houten vat of kuip van 125 liters, wor den 2 kilog. kopersulfaat (zwavelzuur koper) te smelten gelegd met omtrent 90 liters water. Daarnevens doet men 2 kilog. kalk blusschen in 10 liters water. Zoodra alles verkoeld is,wordt de bekomen kalkpap, behoorlijk geroerd, in het vat gegoten. De bordeelsche pap is geschikt voor het gebruik wanneer ze het rood lakmoespapier in 't blauw kleurt. Men kan er zich ook van overtuigen met een zuiveren nagel in het mengsel te steken blijft de nagel blinkend, dan is de pap vaardig wordt gij integendeel roodachtig gekleurd, dan moet nog kalkpap bijgegoten worden. ('t Vervolgt.) In het jaar vóór Christus had Rome haast een eeuw van burgertwisten achter den rug. Het oli- garisch bestuur, na harden strijd door Sulla her steld, toonde zijn onmacht. Het volk was gedemoraliseerd en weeldzuchtig. De kreet brood en circusspelen toonde de laagheid zijner verlangens. De regeering was be dorven. Nog zuchtte Zuid-Italië onder de gruwelen van Sulla's bestuur. Een groep van nieuwelingen, O. Wërs uit den burgeroorlog en oud-soldaten, was meester geworden van den grond en zij buit ten dien door middel van slaven op groote schaal uit. Slaven met harde knuisten en vlugge voe ten die als veedrijvers en herders werden ge bruikt en die behalve slaaf, nog roovers op de verkeerswegen waren. Zij werden slecht gevoed, nauwelijks gekleed en slechts de macht kon hen onder den duim houden. Zij waren krijgsgevan genen uit de ongelukkige en kostbare oorlogen, die Rome had moeten voeren en zij waren altijd door bedacht op oproer, dat hun de bevrijding zou kunnen brengen. Een deel dier slaven, de sterkste en welge- vormdste, werd tot zwaardvechters opgeleid, wier wreede kampen het volk vermaakten door hun behendigheid en doodstrijd. Zij werden ge drild in kampvechterscholen en van deze leerling gladiatoren bevond zich in het jaar 73 eene troep te Capua, om onder Lentulus's leiding te worden gevormd. Onder dezen was Spartacus, een Thra- ciër van geboorte, een man, zooals Plutarchus over Gods dijk laat loopen. Ware hij een kniezer ge weest, dan zou hij al lang op het kerkhof liggen. Eene goede pint bier, eene schel hesp en van tijd tot tijd een scheut jenever, dat zet bloed, jongen... Wel nu, doet gij mede eenen halven frank tot inzet. Wij zingen, lachen en drinken tot half den nacht. Het is morgen toch Zondag. Er zullen daarenboven vier vette konijnen te verdobbelen zijn een buiten gewoon Smeerken, in de Blauwe Geit bij onzen kameraad Pier de Knul.» De andere bepeinsde zich eene wijl, schudde het hoofd en antwoordde Ik heb geene goesting, Jan. Wat is dit nu kreet zijn gezel verwonderd. Zult gij vijf en twintig cents weigeren om het jubilé van een ouden vriend te vieren Het is niet voor die vijf en twing cents, Jan. Ik ken den rossen Leo bijna niet, en, ik zeg het recht uit, dit drinken halve nachten lang bevalt mij niet meer ik kan er niet tegen, het maakt mij ziek.» Deze woorden op eenen zekeren vreesachtigen toon gesproken, deden Jan in eenen spotlach uitbarsten hij greep de twee handen zijns vriends en zeide hem Damhout, Damhout,jongen lief, ik heb medelijden met u. Gij waart vroeger altijd het haantje vooruit, en het was nooit te laat om naar huis te gaan maar se dert gij getrouwd zijt, ik heb het gezien van het eerste jaar af, sedert gij getrouwd zijt, geraakt gij allengs meer en meer achter den bezem gij durft u niet meer verroeren, gij wordt een suffer, een gierig- mededeelt, niet alleen sterk en moedig, maar met een verstand en eene beschaving verre boven zijn toestand uitreikend.» De vlucht. Met zeventig zijner lotgenooten wist Sparta cus te ontvluchten en zijn troep te bewapenen. Hij slaagde er in, dank zij zijn buitengewoon or- ganisatietalen, over geheel Zuid-Italie een slaven opstand te verwekken, zoodat zijne bende in weinige maanden aangroeide tot een leger van vijftigduizend man, die zich door roof in de on verdedigde steden van Gampanië van een groot aantal wapens en schilden meester maakten. Het Romeinsche rijk was destijds in verschil lende oorlogen gewikkeld Pompeius leidde de operatiën in Spanje de Galliërs en Grieken, schoon overwonner, moesten in bedwang wor den gehouden, terwijl een sterk leger onder Lu- cullus den befaamden lekkerbek tegen koning Mithridates was opgetrokken. In Italië waren derhalve weinig troepen tot demping van den slavenopstand beschikbaar. De senaat be handelde de zaak bevendien lichtzinnig en zond den praetor Appius Claudius Pulcher met drie duizend man er op uit oru met de Spartaciërs af te rekenen. Spartacus wachtte dit legertje bij den Vesuvius af en vernietigde het volkomen. Op bevel van den senaat trok nu de praetor Publius Varinius met een ijlings gevormde sterke troe penmacht tegen de slaven op Spartacus ver sloeg hen en doodde den praetor, wiens onder- scheidingsteeken hij buit maakte en sedert dien droeg. Overwinningen. Hij koesterde het plan zijn volgelingen, groo- tendeels Galliërs, Thraciërs en Germanen, over de Alpen te voeren, opdat zij naar hun land kon den terugkeeren, maar het goede leventje in Italië, waar roof, plundering en verkrachting tot de aangenaamheden van den dag behoorden, schiep groote tegenkanting tegen de uitvoering van dit voornemen. Er ontstond tweedracht en scheuring onder de Spartaciërs de Galliërs, die ongeveer de helft van de troepen vormden,scheid den zich af en bleven onder hun aanvoerder Grixus in Beneden-Italië, terwijl Spartacus met de hem trouw gebleven slaven naar het Noorden oprukten. Crixus zag zich weldra door een Ro- meinsch leger, onder den Consul Gellius en den praetor Arrius aangevallen zorgeloos en onbe kwaam wist hij zijn troepen niet aan te voeren de twintigduizend Galliërs werden totaal ver slagen en Crixus gedood. Als naar gewoonte triomfeerde Rome door de verdeeldheid van zijne vijanden. Spartacus wachtte den aanval niet af hij wierp zich met zijn Thraciërs en Germanen op het Romeinsche leger en bracht Gellius en Ar rius eene verpletterende nederlaag toe zich daar na weder naar het Noorden wendende ontmoette hij versche troepen onder den proconsul Caius Cassius en den praetor Manlius,welke hij bijna zonder strijd op de vlucht joeg. aard, een kwezelaar. Foei, gij vergeet dat gij een man zijt, en gij liegt als een kind onder den duim uwer vrouw. Gij zoudt wel mededoen, ik weet hetgij hebt nog een tandje, dat er naar lotertmaar gij moet eerst permissie van moeder Damhout hebben, en God weet, of gij die permissie nog durft vragen 1 Wildenslag, ik wil mij niet boos maken, mom pelde Damhout. Ik weet, dat gij het niet kwaad meent, alhoewel gij onrechtvaardig zijt jegens mij.» Welnu, loochen dan, dat gij weigert uit opzicht voor uwe vrouw Integendeel, ik beken het maar indien het eens was uit achting voor haar en uit genegenheid voor mijne kinderen Ja, Damhout, uwe kinderen gij zult er een schoon kot van kweeken, van uwe kinderen. Kleed ze maar als rentenierkens laat ze maar naar de school gaan. Zoolang ze jong zijn, zullen ze meer kosten dan gij kunt winnen. Zij zullen schoon weer spelen en luierikken, terwijl gij, och arme, na eene gansche week te hebben geslaafd, nog geene pint bier met de vrienden zult mogen drinken. Geef hun uw zweet en uw bloed, verderf uwe gezondheid en verkort uw le ven, en als ze groot geworden zijn, zullen ze hunnen vader, den armen versleten fabriekwerker, niet meer willen bezien of herkennen. Deze woorden waren niet zonder indruk op het ge moed van Adriaan Damhout. Hij scheen treurig en bleef eene wijl met gebogen hoofde overwegen. Dan zeide hij twijfelende ('t Vervolgt.) nspoe- ig De er (2) 1.30 0 02 poren lebben ij(

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3