EEN GROOTE STRIJD. Het grootste Schandaal. LANDBOUWWEEKBLAD De Rechtbanken voor Oorlogsschade. Arbeid adelt sn ganj Kaïni* gon. g hooj men. skoeke inen. kt woi en pri van d of me: ran de: andbou sen er t Zondag 16 Maart 1919. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. N° xo. BUREEL EN REDACTIE (voorloopig) - DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, AALST Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. tot das zal he aoodigc bezorgi lal 1723 bestuu s Loke idag li loorsel Aalsl aad en. za of aan senten ij Aug kuiper bij Phi' bij Jan ij j Petrus ms Van >ten op Binnen weinige weken zullen de handelstrak taten herzien wórden van België met de vreemde landen. Een handelstraktaat is de overeenkomst, de regeling van takseD en in- en uitvoerrechten. Van deze traktaten zal voor België veel, zelfs alles afhangen, want zij beteekenen ofwel be scherming, ofwel benadeeling van onzen handel en nijverheid. Voor den landbouw bijzonder zal dit eene kwestie zijn van leven of dood, en het zal van de houding van onze boeren afhangen of deze over eenkomsten in ons voor- of nadeel zullen uitloo- pen, of zij onze stiel doen bloeien of doen ver kwijnen. Daarom aanzie ik het als eene plicht de landbouwers in te lichten en hun klaar en duide lijk te bewijzen dat deze zaak van het grootste belang is, dat zij hun lot in handen hebben. De nieuwe tijd brengt ons nieuwe toestanden. Iedereen is het naar het hoofd gegaan meer geld te verdienen en aldus hun leven beter en aange namer te maken. Ziet eens rond en begint met ministers en kamerleden zij hebben hunne jaarwedden verdubbeld. De geneesheerende ad- vokaten, de rechters en andere hoogere standen hebben hunne eereloonen of wedden met den helft vermeerdert. De stieldoeners, de werklie den van allen aard, de ijzerenweg- en trambe dienden, eischen evenals de anderen de verdub- jozel|ehng hunner loonen. En hebt gij, landbouwers, al eens gedacht aan de verdubbeling van uw loon Hebt gij al eens berekend dat gij vóór den oorlog werktet aan het laagste loon onder de werkers, dus dat gij ten minste de verdubbeling moet eischen, gij, die voor uw lange dagen, voor uw afmattend en zwaar werk, zóóveel minder verdiendet als de minste zwoeger Hoe zult gij uwe loons- verhooging kunnen bekomen, gij die eigen mees ters zijt en dus niet door werkstaking uwe eischen kunt doen doordrijven. Er bestaat maar één middel dit is de vermeerdering der prijzen onzer waren. Al onze waren moeten dus het dubbel verkocht worden van vóór den oorlog en dit kunnen we alleen bekomen door de handels verdragen. Door deze verdragen moeten wij be schermd worden tegen de vreemde concurrentie die de prijzen weer tot op den ouden tarief zullen doen dalen. De groote landbouwontginningen zooals Noord- en Zuid-Amerika, Rusland en mderen, met hunne ontzaggelijke uitgestrekte ?n rijke gronden, mogen ons, kleine en arme roeren niet verpletteren. En dit kan alleen de Staat beletten,met rechten te zetten op de invoer lezer waren en aldus de prijzen onzer inlandsche irodukten hoog te houden. Tarwe, die het alge neen volksvoedsel is, moet het minst worden jetroffen. Maar voor alle andere waren zooals, liers, boter, vleesch en bijzonder de fruiten, noet men groote inkomrechten eischen, in dit ;eval wel te verstaan, als de prijzen te laag zijn, lat de landbouwer niet genoegzaam kan verdie nen. Een bijzondere regel wil ik wijden aan de nij verheidsplan ten zooals vlas, kemp en olie zaden. Deze moeten bijzonder in acht genomen worden. Het is onnoodig dat dit alles vrij binnen komt want met de verdragen zooals vóór den oorlog, hebben we gezien dat de teelt van vlas, kemp, slooren, enz. bijna totaal was verdwenen. Zoo hebben we nog de hop die vroeger zulke chromelijke rechten moest betalen om in vreemde landen te worden vervoerd, terwijl de duitsche en andere vreemde hop hier vrij binnen kwam. Die tijd moet uit zijn ons te laten uit- :uigen door vreemde produkten. er alle aaltert- soort te Piron, e, wijk jshaver goeden oogst rmond- Ook de tabak die een luxeplant is, moet in- komrecht betalen, daarmee blijft hij op een goede prijs en zullen onze tabakkweekers goede zaken kunnen doen. Bewerkte en opgelegde fruiten en groenten dienen ook hier stilaan weggehouden, opdat onze kweekers evenals onze fabrikanten, han delaars en werklieden eene nieuwe bron vinden in het zelf verwerken dezer waren. Dat is de eerste weg tot verbetering der boer derij. Een tweede middel bestaat in het zoeken van vreemde markten voor eenige onzer pro dukten. Voor onze fijne teelten zooals de bloe men-en groenselkweek, de fijne fruiten, dient men den toegang tot vreemde markten te zoe ken. Dit zijn de twee radicale middels en ook de eenige redding van den belgischen landbouw. Maar zullen wij dit alles wel kunnen bekomen? Dat zal veel afhangen van ons, landbouwers, van onze krachtdadige eischen, van onzen een- drachtigen strijd en van de houding van al de landbouwvereenigingen en boerenbonden van België. In dezen strijd zullen de vijanden talrijk zijn. De eerste tegenstrevers zijn de andere standen in ons land.Rijken en armen en allen die geen land bouwer zijn, zullen dit natuurlijk tegenwerken en misschien wel schreeuwen van uithongering en woeker. Ook de vreemde landen zullen hier een gevaar zien voor hun eigen volk. Maar nu is het voor België de tijd om zich in goede voor waarden te stellen en hunne landgenooten te bevoordeeligen. In elk geval is er eene krachtda dige houding vereischt van al onze boeren en bijzonder van onze machtige bonden. Tot dezen doe ik een beroep samen met ons opentlijk op te treden voor deze groote zaak. Landbouwers, denk eens ernstig na over deze kwestie van leven of dood voor den belgischen boerenstand. Eerstdaags beginnen wij onzen strijd voor loonsverhooging O. Caudron. Landbouwers, leest driemaal het artikel - EEN GROOTE STRIJD Studeert goed dit belangrijk vraagstuk en geeft uw blad aan vrienden voort. Vlaamsch Wij lezen in De Witte Kaproen Weekblad van Gent Wij hebben reeds van vele oorlogswoekeraars gewaagd, maar wij aanzien het als een dure plicht vandaag eens klaar en duidelijk het groot- sche schandaal te Gent gedurende de bezetting publiek aan te klagen. Het monopolium voor het stoken van alcool werd tijdens de Duitsche bezetting gegeven aan een stokerij te Gent en aan de firma Le Lion d'Or te Aalst. Deze stokerijen moesten alcool leveren aan het Duitsche leger. Altijd hebben wij de Belgen afgeraden voor de Duitschers te werken, en zelfs de ongelukkige gevangenen in de Duitsche gevangenenkampen, slecht ondersteund en sedert jaren gevangen, poogden wij te weerhouden, ten koste van vele moeilijkheden en gevaren, voor de Duitschers te arbeiden. Doch wij kunnen begrijpen, dat sommige per sonen met de lange bezetting handel met de Duitschers hebben gedreven, en dat hun als eenige straf een zware oorlogsbelasting worde opgelegd. Voor hetgeen het stoken van genever betreft, en hoofdzakelijk voor de firma Le Lion d'Or, wenschen we vandaag niet aan te dringen op de monsterachtige oorlogswinsten. Als accijnsrecht betaalde deze firma gedurende den oorlog mil- lioenen. Wij zullen ook niet gewagen van de woekerprijzen door allerhande tusschenpersonen verwezenlijkt, en we weten dat zekeren tijd de firma alcool leverde aan het Gomiteit, en dat zoo het Gomiteit geld sloeg om de werkloozen te betalen. Wij willen zelfs niet aanduiden, dat deze firma Mijnheer Eugène de Hemptinne is er de opper- baas van fortuin sloeg op de volksverbeesting, en dat ze daarom altijd van de Duitschers granen genoeg kreeg, terwijl onze vrouwen 5 frank voor een roggebrood van een kgr. buiten hun rantsoen moesten betalen. Een zaak slechts Niemand, en is geen enkele voorwaarde, heeft het recht munitie aan den vijand te leveren en hem alzoo rechtstreeks in zijn strijd te helpen. Welnu, genever geven aan de Duitsche solda ten, is zoo erg als munitie maken. Elkeen weet, dat vóór iederen aanval, de Duitsche soldaten moesten bedronken zijn, eer ze ter slachting wilden optrekken. De firma Le Lion d'Or met mijnheer Eugène de Hemptinne als opperbaas heeft met het afleveren van den alcool de vechtenswaarde van de Duitsche soldaten rechtstreeks verhoogd. Binnen weinigen tijd zullen de rechtbanken voor oorlogsschade benoemd worden. De land bouwers zooveel als de andere standen hebben er onzeggelijk veel belang bij vertegenwoordigd te zijn. Hoe kan een advokaat of een nijveraar bepalen wat schade er berokkend is aan den landbouw, zoomin als een landsman de schade kan oordeelen of bestatigen in de nijverheid. Daarom is het van een opperste belang dat we vertegenwoordiging vragen, zooniet loopen we hier nogmaals gevaar bedrogen te worden. Het bestuur der landbouwersvereeniging van het ar rondissement Aalst, die de belangen zijner broe ders evenals hunne eigene belangen verdedigt, stuurde hierover een schrijven aan den Minister van Economische Zaken, M. Jaspar. Er werden ook persoonlijke voetstappen aangewend bij hooggeplaatste personen, om deze gedachte te doen verwezentlijken. Ziehier de brief aan Minis ter Jaspar Geachte Heer Minister, In het verslag der Kamer van Volksvertegen woordigers hebben wij gezien dat er in ieder arrondissement eene rechtbank gaat benoemd worden om de schade veroorzaakt door den oor log te onderzoeken. De landbouwersvereeniging van het arrondis sement Aalst, door landbouwers gesticht om hunne belangen te verdedigen, vraagt beleefd maar dringend, de vertegenwoordiging der land bouwers in deze rechtbanken. Aangezien deze kwestie voor ons van opperste belang en voor de goede gang der zaken eene noodzakelijkheid is, durven we verhopen dat onze wensch zal werkelijkheid worden. Aanvaard, Geachte Heer Minister, onze gevoe lens van diepen eerbied. Het Bestuur der Vereeniging. Onze Boomgaarden. Het aanleggen van boomgaarden en het kwee ken van fruitboomen in de weiden waarin we hier nog achteruit zijn biedt vele voordee- len aan. De Koornbloem sjc

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1