Maria De Geitenhoeder. HET SCHURFT DER FRUITBOOMEN Nieuws uit Aygem. t. lat de i is. dagen soor- hetzij •s aan imeen- ïe zul- L wor- or het a den ijk zal ■n zon- verden d wor- o zeer m dan jrtijbe- iëp die in was liever het gebeurde nooit, dat eene partij of een id dezer, iets steunde door een tegenpartij voor- jUne. kesteld, al was het nog zoo goed. Wat van anderen kwam werd steeds in blok tegen ge werkt zelfs in algemeene belangen was samen werken uitgesloten. De oorlog is gekomen en 't volk heeft gevoeld lat het zich door mooi-ingepakte beloften of deftig woordgekraam niet mag laten leiden. Wij 6hotin '°eren vooral wij weten wie ons heeft geholpen, svat er voor ons werd gedaan, of beter, wij we ien het niet. Alleen weten we dat allen, allen amenspanden om onze rechten met de voeten e treden, om ons te^ schandvlekken en als ■edeloozen te doen doorgaan. Wij zijn niet meer door schoone beloften te >aaien, door fijne neusstemmen te leiden, door [ouden pince-nez typen voor te gaan. Wij heb- ien te veel gevoeld dat de vroegere leiders in iren dat wij ze 't meest noodig hadden, ons ïardst tegenwerkten, 't meest wegliepen als het ir op aankwam onze gegronde eischen te ver- trijgen; dat wij op hoogere hulp niet mogen reke- ïen.Wij zijn niet meer in politieke stroomingen ,e vangen, daar ligt de redding niet. Maar wel in eensgezinde samenwerking, in roede verstandhouding tusschen voormannen en massa, in eendrachtig samenspannen wanneer iet noodig is ergens druk uit te oefenen. Maar drukking zullen we weinig moeten toe passen als wij, 1,200,000 boeren van België ons sterk vereenigen. We vormen eene niet geringe macht. En machtige organismen moeten om houden ;een recht bedelen Wij zullen het eischen oij ons [ergens ig, zoo wereld :sa zoo lillende roepen ird en| lerklin blijven bekom' lar aan ir weg' fgelegd weg t( asel, o :ra, viva nakende draadjes slantaari Joost Valcke. Wij vertalen uit Le Matinhet groot Fransch dagblad van Parijs Iemand heeft mij de geschiedenis verteld van k bleetian-Maria, de geitenhoeder. Het is eene schoone welke jeschiedenis, waardig aangehaald te worden in kudden lezen tijd van duur leven. Van jongsaf was 3t hen, fan's lievelingswerk de geiten te hoeden. De opdal grillige dieren bleven hem getrouw omdat hij dunnen aard en hunne taal kende. Alhoewel weinig geleerd maakte de ondervinding en het even in de vrije natuur hem bekwaam, tot op leiden en verzorgen zijner talrijke kudde. Hij den, z(had schoone dieren en vele en rijke melk. Jan was de elfste van twaalf kinderen die og nie1 meest allen rijk werden eenigen waren uitge weken anderen bleven in de streek en deden eindjfschitterende zaken. Jan-Maria wilde zijne schapen niet verlaten. Met hen legde hij eindelooze wegen af. Op zekere rste" al tijdstippen des jaars was zijne kudde ontelbaar ee meisnin heel de streek was hij zeer vermaard. Dwalende langs de wegen stak zijne blauwe zest opgevuld van boeken waarmede hij zich in ven heb De kamer was gansch vervuld met den walgelijken zij zul zeepsopdamp en de lamp die tegen de schouw was n totda°P§eliangen' verspreidde slechts een flauw en als zie- e vlag i kelijk licht. Nevens haar op de kachel stond het avondeten in eenen steenen pot te koken. Van tijd tot tijd trok zij hare handen uit de kuip, greep een houten lepel, en stompte en roerde in den pot om de spijs niet te laten aanbranden. Vier kinderen, jongskens en meisjes, van verschil lenden ouderdom, onzindelijk, beslijkt en met ge scheurde kleederen, zaten of lagen op den vloer in over dienen hoek. Zij vermaakten zich met spelen. Niet zel fden trokken zij elkander bij het haar, vochten, of iwd, oischreeuwden, of spraken grove woorden, die men uit e wórde den mond van kinderen niet zou verwachten. De vrouw had er tot dan weinig acht op geslagen ezig mfjevenwel kwam er een oogenblik dat het onverdraaglijk gedruis der kinderen en de noodkreten moeder, is. Ongehdp help!» haar het geduld deden verliezen. Zij n was z sprong op hen toe, gaf den eerste den beste eenen leren, dstamp, den tweede eenen vuistslagen den overigen alles oeenige weergalmende oorvegen. ien gee Dan keerde zij naar de kachel terug, roerde de ;r. Zij a aardappelen nog eens om en voer vergramd uit tegen armen ide kinderen, in zulke ruwe, onkiesche taal, dat de zoo wilarme kleinen daaruit niets dan eene les van onbe- en grondschoftheid konden putten. haar ui Daar hebt g'het nu, Ieelijke deugnieten riep zij. De patatten zijn aangebrand. Vader zal weer den de wetenschap verrijkte, lezende in de opene lucht wanneer de wind de bladen keerde. Jan- Maria bezat eene bijzonderheid. Wanneer er er gens een arme of eene weduwe was.in hun ongeluk door een aftruggelaar vervolgd, leidde hij zijne schapen langs daar voorbij en dan, wee de eer- loozen koopman 1 Jan-Maria verdedigde hunne zaak en enkel wanneer alles goed was afgeloo- pen vervolgde hij zijn weg met zijne schapen. Overal op den doortocht verkocht hij melk aan de bewoners, goede en overvloedige melk, en spijsde op die manier de kinderen en zieken van gansche dorpen en steden. Zijne ondervinding had hem geleerd zijne schapen tot een hoogste punt van nuttigheid te brengen. Hoevelen in de stad om veel minder te hebben gedaan aan het hoofd van werken staande, heb ben eerekronen en titels gewonnen in de acade mie Waarom, in dezen tijd van behoefte aan melk, ondervraagt men niet Jan-Maria, hij die heele streken van melk voorzag Hij heeft wel ook zijn gedacht. Maar men zal hem niet onder vragen omdat de politieke mannen die melk willen maken met boeten toe te passen en hoog ste prijzen aan te plakken, niets dan misprijzen hebben voor den armen geitenhoeder, die wel weet wat alle wijzen weten dat vooraleer melk te hebben men zich moet toeleggen eerst de gei ten te hebben en de kennis om ze te melken. - Toepassing. Men bedient zich daartoe van een koperen besproeier, De toepassing moet in zulke voor waarden geschieden dat al de deelen van den boom door het vocht getroffen worden. De pap moet daarom bij het spuiten een fijnen nevel uit maken. In kleine plantages kunnen kleine besproeiers op mansrug gedragen (knapzaktoestellen) 10 tot 15 liters inhoudende, voldoening geven. Doch noodzakelijk is het om de kruin der hooge boo- men te bereiken, tusschen den bak en de lans eene koperen buis, bij voorbeeld in een bambou- riet gestoken, aan te passen. Heeft men te doen met uitgestrekte boomgaar den, dan moeten de toestellen grooter zijn en gemakkelijker van gebruik voor den arbeider. Alsdan neemt men, 't zij een eenvoudige pomp geplaatst op een gewoon vat, 't zij een grooten besproeier op kruiwagen of op kar. Dezen laat- sten kan men bekomen van af 150 frank. In bijzondere gevallen, en vooral wanneer het dicht bijeenliggen der fruitplantages den samen- aankoop van kostelijke tuigen toelaat, kan men toestellen nemen door een macliien in werking gesteld. Zulke toestellen zijn veel sterker en laten toe op korten tijd groote uitgestrektheden te behandelen. Uitslagen. Na de eerste toepassing worden veel min duivel jagen en mij een hoop zure woorden naar den kop werpen. Hij en gij, gij meent dat ik uwe slavin ben en maar alleenlijk leef om te werken en uitge scholden en geplaagd te worden, van den morgen tot den avond Wel ja Is hij niet tevreden, dan kan hij er maar bij gaan liggen, totdat het betert. Waar blijft uw lekkere vader? In de Blauwe Geit bij Pier de Knul, zeker? Hij heeft zijn weekloon getrokken, en de dronkaard is reeds bezig met het geld door zijn keelgat te jagen. Wacht een beetje ik zal hem eens naar binnen gaan sleuren. Blijft van den pot, terwijl ik weg ben, of ik breek u altezamen den hals, ouders- verdriet dat ge zijt 1 Nauwelijks had de moeder het huis verlaten, of de kinderen begonnen met de bloote voeten in het ge storte zeepsop te dansen, zoodat de muren en het huisraad geheel met slijkige vlekken werden bespat. Zij stoven verschrikt uiteen, toen hun vader zich onverwachts op den dorpel vertoonde. De reuk van het verbrande eten ontrukte den man een gegrom van ontevredenheid de zeepsopdamp en het slijkig water op den vloer deden hem huiveren, en zijn gelaat ver krampte tot eene uitdrukking van walg en verdriet. Waar is moeder vroeg hij. Naar de «Blauwe Geit bij Pier de Knul, ant woordden de kinderen. Bij Pier de Knul Om u te halen, vader. Ha, daar zijt gij, morsige prij kreet hij, toen hij zijne vrouw zag binnenkomen. Wat is dit hier voor schurftachtige vruchten aangetroffen en de vlek ken op bladeren en twijgen verdwijnen. Na twee of drie jaar achtereenvolgend gebruik, is de kwaal om zoo te zeggen gansch verdwenen. Verder hebben de stam en dikke takken zich ontlast van mossen en korstmossen. De schors wordt effen en glanzend, en de gansche boom ziet er jeugdiger en gezonder uit. De toepassing van bordeleesche pap in de lente is in de meeste gevallen voldoende om de ziekte te weren. Heeft de kwaal bijzonder groote uit breiding genomen, zoo kan eene tweede behan deling aan te raden zijn, onmiddellijk na het zetten of spenen der vruchten (begin Juni). De alsdan te gebruiken pap zal slechts 11. h. zwa velzuur koper inhouden. De perelaar lijdt geenszins van deze tweede toepassing. De appelaar daarentegen heeft heel dikwijls zijne bladen overdekt met brandvlekken. De berokkende schade wordt meestal later door den nieuwen wasdom hersteld, doch het is ge raadzaam enkel in de uiterste gevallen zijne toevlucht tot zomerbehandeling te nemen. Aan de redactie der Koornbloem ter vriende lijke opname ingezonden. Lang was onze gemeente gekend als een oud boerendorp, met boerenzeden, boerengedachten, boerendoening, boeren van den ouden stempel wil ik natuurlijk zeggen, en vele ontwikkelde mensehen hebben steeds geklaagd, over het te veel boers zijn van onze Aygemnaren. Stilaan is daar wat verandering aan gekomen. Hier en daar kwam er eenen die al wat meer wilde weten over kundigheden, noodig om den stiel goed te doen, een andere voelde al iets voor deze of gene instelling, nog een andere wilde een betere broodwinning in een ander bedrijf zoeken, in een woord er zijn hier al een heele boel elementen die wat meer willen dan een doodgewone mensch, menschen die vatbaar wa ren voor ontwikkeling en zich langs eigen weg hebben opgewerkt tot den graad waar zij nu staan. En velen onder hen zouden graag heel ons Aygems volk wat meer ontwikkeld willen zien, wat beter leven willen gunnen, wat hooger wil len op de ladder der huidige beschaving. Ze zou den willen meewerken aan volksontwikkeling. Maar om een volk te ontwikkelen hoeven we samenwerking der mee-willende krachten, hoe ven we degelijke instellingen, goede eendracht, en vooral wat wilskracht en opoffering. En dit alles missen wij te zeer op onze gemeente. Dat de menschen van goeden wil eens de han den te samen slaan Kunnen ze niet alles, ze kunnen toch iets meer dan jeremiassen en zeg gen dat of dat zouden we moeten hebben op de een stal Waarom wascht gij die smerige doeken des avonds,als ik te huis zal komen Gij hebt zeker weer den ganschen dag rondgeloopen en gaan babbelen bij de geburen Tistje, ga, roep uwe zuster Godelieve, zeide de vrouw tot een der kinderen, zonder schijnbaar acht te geven op de harde berispingen haars echtgenoots. Ik krijg de koorts, zoohaast ik eenen voet in uw varkenskot zet, hernam deze. Ik heb goesting om er uit weg te vluchten en er nooit weder te keeren. Werk dan al eene gansche week, en beul u af en zweet om geld in het huishouden te brengen dan vindt gij des Zaterdags zwartgebrande patatten en eenen smerigen boel, die u van walg het hart in het lijf doet keeren. Gaat gij spreken Ba, spreken, hernam de vrouw spottend, ik lach met al wat gij zegt. Meent gij, dat ik uwe meid ben Bevalt u hef eten nietlaat het staan is het huis niet zuiver genoeg naar uwen zin, kuisch het zelf, indien gij lust hebt, domme praatmaker I De man hief de hand op en scheen zijne vrouw te bedreigen. Zoo, zoo riep zij, de vuisten jeuken u vandaag? Kom, Wildenslag lief, houdt u niet in. Zoudt ge gaar ne weder met een aangezicht vol krabben naar de fabriek gaan Gij moet het maar zeggen ik ben ge reed, indien een borstelingsken u plezier kan doen. Zwijg liever en eet in vrede de patatten zijn maar een beetje verbrand daarenboven, schreeuwen,schel den en slaan zullen ze niet beter maken. I

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3