De Koornbloem Landbouwers Ni Onderlinge Brandverzekering of Boerenbelangen. Aandeelhouders. Charles Grégoire=Parewyck 44 99 Over 4 1/2 jaar had nooit iemand, 'tzij bij de massa der landbouwers, 't zij een landbouwer afzonderlijk durven denken aan de welbedachte herorganisatie van ons boerenbedrijf aan de lang gewenschte hervorving, die nu op touw gezet is. De boer in zijn bedrijf, levend op zijn land en tusschen zijn vee, was wel het verachterde wezen, de slaaf onzer samenleving wroeten en zwoegen, .sjouwen aan zware vrachten, heel den dag door den langen werkdag van zestien uren arbeid, dit alles deed hij om een eenvoudig karig bestaan niet een enkel bekreunde zich om den droeven toestand onzer boerenlieden het was een voldongen feit de boer bukte onder het juk der slavernij, Wie zou zijne verdediging opnemen? En toen de oorlog woedde in ons land, riep heel de samenleving moord en brand tegen ons bukkend boerenvolk. Levering op levering, boe ten op boeten werden tegen hem uitgesproken hij verloor vrije beschikking over zijne zuur- gewonne produkten hij vreesde voor zijne vrij heid gelijk een slaaf beducht is voor de striemende knoet van zijn meester of de kluisters van 't pri son. En uiterlijk gedwee, maai' met wrokkend hart werden de landbouwprodukten afgeleverd aan Komiteitep en Centralen eene belooning (want koopprijs kan dat niet genoemd worden) kwam den boer ten goede als zijne waren bestand waren tegen verrotting en vermeld geraakten op de boeken anders bekwam hij niets voor zijne produkten. Ja, dit alles begon zwaar te drukken en te wegen op ons verdrukte boeren volk. Duren is schoon, maar blijven duren is nog schooner. Dikke, opeengestapelde onweers wolken rezen op aan den gezichteinder. Eenigen onzer boerenlieden hadden trek naar vrije lucht de wrok groeide naar de last der verdrukking. En al met eens, onverwachts springen eenige durvers bijeen en roepen tot de verdrukkers Vrij wil ons boerenvolk blijven en zijn te lang heeft het gezwegen tegen holle schreeuwers met vuige lastertongen vrij willen we van alle dwang van Komitei'theer en anderen vrij willen we staan tegenover iedereen. De lucht hing nog vol poeder en rook, nog dreunden de echo's der lompe en zware kanon nen over Vlaanderen's vlakten toen uit de duis ternis eene glansrijke ster oprees, vol deugdoend licht werpend in onze talrijke boerenkringen eene ster sprankelend vol hoop, die het boeren volk steunen en sterken zou, lief van naam doch sterk van taal De Koornbloem Het is een wachtwoord geworden in onzen huidigen strijd, het is onze hoop op de toekomst, een troost voor het verleden Ja, Koornbloem tolk der volkrijkste klas der samenleving verdediger der boerenbelan- gen, gij hebt macht gebracht bij onze boeren. Wat een onder hen niet zal verkrijgen als alleen staander, verkrijgen we gemakkelijk als we vereenigd staan en kunnen we desnoods afdwin gen. Verrukkender dan de vriendelijke morgen ster, schooner en edeler dan de schitterende dageraad is de vereeniging onzer boeren onder den naam van Koornbloenf de verlossings bode onzer landbouwers die de bedrukte wereld komt aankondigen dat de lange nacht van ver- maledijding gaat eindigen, dat de gezegende dag der genade aanbreekt, dank aan onze vast aan eengebonden vereeniging met vrijheid als doel en recht als roer. Die luisterrijke en uitgelezene ster De Koorn bloem die jonge maar omvattende vereeniging, welke over de groote zee der wereld is versche nen, glinsterend van verdiensten en zeer ver lichtend door hare werking Landbouwers, groot of kleine, indien de stormwinden van den tegen spoed tegen u woeden, denkt er aan dat ervoor beschutting en sterkte ligt in de vereeniging, in het samengaan met ons allen. Laat dan komen, alwat wil, ge vindt uw makkers steeds bijeen tot uwe verdediging. O wat al hulp en bijstand hebben we van de vereeniging De Koorn bloem niet te verwachten. Edel en roemvol zal hare loopbaan wezen. Stout en onverschrokken voor de nieuwe verdrukkers staat zij altoos ge reed strijd aan te vangen voor 1 boerenvolk. Alles bij haar steunt op rijp overwogene redenen, die daarom ook gegronde overtuiging geven. Hare vaste kalmte te midden van nijd en rumoer van ongeluk en tegenspoed geeft vastheid in hare werking. Onze blikken omvatten nauwelijks de groot heid van haar werk en de reinheid van haar doel. Bergen van arbeid en heuvels van beknibbeling zullen de leiders nog weg te ruimen hebben, eer we zicht krijgen over den wonnigen weelderigen oogst, dat de Koornbloem ons belooft. Aalst, 28 Maart 1919. Toen eenigen tijd geleden, vooruitziende en wijze mannen, de hoogdringendheid eener veree niging voor landbouwers inzagen toen zij dan als nieuwe apostelen ,van dorp tot dorp, van ge hucht tot gehucht rondgingen, om deze leering te gaan verkondigen, aan de soms onnadenkende landbouwers toen onverschilligheid, zelfs on dankbaarheid hun ten deele viel, op hen ontmoe digend werkte, doch hun niet wanhopen deed toen elke bijwinst hen verheugde en als zij dan na maanden zwoegen, tot hun doel, het stichten eener Landbouwvereeniging mochten over gaan, en, door de menigvuldige aanzoeken van het lukken dezes overtuigd waren, dan voelden zij zich genoeg geloond,dan ook was al hun lijden en wee vergeten. Maar dan was hunne taak niet afgedaan, enkel het bestaan van die moeder was verzekerd, die als eene weldoenster over dat groote huisgezin regeeren en een talrijke kroost voortbrengen zou. Doch hunne waakzaamheid, hunnen door den praktijk gescherpten ondervindingsgeest en hun ne goede inzichten zijn als zoovele waarborgen, voor de schoone toekomst-van die eerstgeborene, De Onderlinge Brandverzekering Wat is eene onderlinge verzekering Het is eene maatschappij waarvan de leden onderling elkander verzekeren, 't Is te zeggen,zij betalen de vastgestelde premiën waarvan de on gevallen vergoed worden de overschot of winst in de maatschappij blijft, dat een reservefonds vormt naarmate dit laatste aangroeit, vermin derd de jaarlijksche bijdrage, om, wanneer dit kapitaal groot genoeg mocht zijn om in alle,zelfs onvoorziene gevallen te voldoen, geheel op te houden, zoodat men zou verzekerd zijn zonder nog een cent premie te betalen, of in tegenover gesteld geval door bijpremiën het passief onder ling te dekken. Over plaatselijke brandverzekering is er in de laatste jaren veel .gesproken en geschreven ge weest ook veel geleerd. Uit dit alles, ook uit de menigvuldige aanvallen welke afgeweerd werden, vond men allengerhand den rechten weg Uit den schok der stootende gedachten, schoot het lang verbeide licht. Op grondige redens en goede on dervinding gesteund is men het eens geworden, dat de onderlinge verzekering de meest praktieke, de meest winstgevende inrichting is. Wat is er nu vereischt tot dezes welgelukken De algemeene samenwerking Daarom is het noodig, deze gedachten te verspreiden. In verga deringen,in de herbergen,bij de geburen en langs de straat, op het werk men spreekt er van,doet die gedachten kiemen en groeien in een 'woord men bereid elkander voor. om dan bij de aan komst van een vakman genoeg begrepen te wor den, en algemeene bijtreding te genieten. Gelijk wij vroeger zegden, zijn minstens 3/4 der polissen gebrekkig opgemaakt, altijd is het tot nadeel van den verzekerden. Het meerendeel der verzekerde sommen zijn ver beneden de werkelijkheid. Niets belet u voor het ontoeueikend deel eene mede verzekering te nemen bij Uwe maatschappij, tot het eindigen van het kontrakt om dan de ver zekering geheel over te nemen. Zal nu alles zoo gemakkelijk van stapel loo- pen Neen want de naamlooze maatschappijen, welke hier onze streek voo/al, als vastgeworteld zijn, zullen zoo gemakkelijk hun prooi niet los sen. Zij zullen'het onmogelijke beproeven. Hare agenten zullen met holklinkende woorden afko men zij zullen u met geheele vrachten vlug schriften overstelpen, waarin zij het droevig einde van onderlinge of samenwerkende verze keringen zullen aanhalen, of hunne gedwongene ontbinding. In een woord zij zullen trachten U wantrouwen te doen krijgen want zij wel heel goed dat tot het goede lukken algemei samenwerking noodig is en dit zullen ze trac ten te beletten. Dus voor het sluiten, sterkt elkander. Moed de handen samen en nog een stap vooruit na het dekbeeld dat ons allen bezield De algemee zelfstandigheid. Frans De Heeren aandeelhouders der Sam. Maatsi Redt U zeiven zijn hierdoor beleefd verzo< de standrëgelen onzer maatschappij te onderte kenen op hiernagemelden datum Erondegem. 2de Paaschdag, in de Klol nabij de kerk, van 3 tot 4 uren. Erpe. 2de Paaschdag, in het Oud Gemef tehuis van 4 1/2 tot 6 uren. Aalst-Schaarbeek St Job-Papenrode Mf beek. In Den Meiboom Dinsdag 22 Aïff van 8 tot 12 uren. Erembodegem. Dinsdag 22 April, bij Fr< De Clercq, dorp, van 2 tot 4 uren. Welle. Dinsdag 22 April, bij Prosper Sta daert, dorp. van 4 1/2 tot 6 uren. Denderleeuw. Woensdag 23 April, bij V Ginderdeuren Leontine, dorp, van 8 1/2 tot 10 Teraphene„Woensdag, 23 April, bij V den Bossche Frederik, dorp, van 10 tot 12 ur Oelter en Iddergem. Men zal ten hu komen om te teekenen op Woensdag namidda Haaltert. Donderdag 24 April, bij Gusti Beeckman, Eeckent, van 9 tot 10 uren. Kerkxken. Donderdag 24 April bij Re De Neve, Driehoek, van 10 1/2 tot 12 uren. Nederhasselt. Do'nderdag, 24 April. M zal ten huizq komen. Oelter-Leebeke. Donderdag 24 April, 3 tot 5 uren bij Petrus Bogaert. Meire. Vrijdag 25 April, bij Remi De Ff ter, van 9 tot 10 uren. Aygem. Vrijdag 25 April, bij Pros Scheerlinck, van 10 tot 12 uren. In de andere gemeenten zal men ten huize' 1 men om te teekenen. Achterblijvers verliezen 1 recht van aandeelhouder in de maatschappij. Zont Aankondigingen. Te koop een vaarzen kalf te koop, 3 1 den, van eene puike koe, bij Constant De Herdersem, Boschkant, 23. TE KOOP bij Alois Daelman, te Hofstai Kortenhoek, beetzaad, eigen gewin, lange ge teste i aan geringen prijs. Te Koop Een boeren wagen, breed zoo goed als nieuw, bij Frans De schepper, 10 wek floed besla De aai )nzen ilikke en den «as zi roorhe lagen Het lezelfc Wilt gij onmiddellijk uwe Marken uitg wisseld hebben, wendt u tot de UNIGe NATIONALE DE BELGIQUE (agentschi L[gi'" voor Aalst en Omliggende Kerkstraat, Aalst). Voordeelige voorwaarden. Baardegem Te Koop Eene zware volle zog dracht, bij F. Verbrugghen, te Erpe, Te Koop: Schoone melkkoe 8 maanden dracl bij Theod. Muylaert, Niéuwerkerken, Restert Heeren Landbouwers, HALST, GRflHHÜlflRKT, 14, eenig agent der ontroomers MELOTTE - voor de omstreken. Men aanvaardt alle reparatiën. Spoedige en trouwe bediening. Prijzen en inlichtingen gratis op aanvraag. Toe ineens 0 maalwilde Wo ;ewel< lieven Met loereg en te oanne at het an dv En n öop w Perder field 1 enoeg enige eg ik en a Iweri an 22 Maa en aai !en dai finder et be\ lig en 'ist te Aalst, drukkerij, Van de Putte-Goossens, Korfe km Zoutstraat, 31. (Niet verantwoordelijk). Dat 1 Wij ielk z echte In igenb erd g een ei koopt uwe Dorschmachienen, Mane- giën, Motoren, Oogstmachienen of gelijk welk Landbouw- of Nijver- heidsmachien bij

De Koornbloem | 1919 | | pagina 4