De Fosfoorzuurmesten ONDER ©NS en omgekeerd, moet trapsgewijze geschieden. G) De dieren moeten regelmatig op dezelfde uren gevoed worden. D) Men moet afwisseling brengen in de spij zen, ten einde de smakelijkheid en eetlust te bevorderen. Voorbeeld van Rantsoen voor eene melkkoe van omtrent 500 kg. Verteerbaar Eiwit Vet Koolhijde 60 kgr. rapen. 03,00 0,060 45,48 5 - tarwestroo. 0.040 00,20 1,775 i tarwezemelen. 0,110 0,031 0,459 1 katoenmeel. 0,380 0,104 0,164 1/2 arachiedenmeel 0,210 0,041 0,106 te zamen 1,330 0,330 6,347 10,330 x 2) -f 6,347 5,2 1,330 Voedende verhouding 1/5,2. Landbouwers, wilt ge dat uwe dieren veel ar beid, goed vleesch,veel melk-opleveren, verzorgd wel de voeding uwer huisdieren. P. S. Jan. Hewel Pier, hebt ge naar de verkoo ping geweest van de hollandsche koeien Pier. Zeker Jan, hoe gaat het ne mensch -is kurieus om eens eenige koeikes bijeen te zien en hééft gestadig goeste om een beestje bij te koopen. Jan. Hawel, hawel, daar was keus genoeg. Hoeveel hebt ge er u wel gekocht Pier. Hoeveel, en doet mij toch geen kwaad bloed krijgen, Jan, als ik er op denk. Ik heb van .geheel den dag geenen mensch geweestL Jan. Hoe datte, wat waart ge dan Een steertsterre of een vledermuis Pier. Ik was zoo kwaad om uit mijn vel te sdringen, als ik op die verkooping was Als ge dat peist dat men daar moet tot drij duizend frank geven om aan een beestjen te geraken. Jan. Ja men moet eens denken wat het is drij duizend ballek ensvoorden oorlog kom men daarmee een heel boerenhof koopen en eene felle boerendochter op den koop Pier. Jan toch, trekt het in 't belachelijke niet. Moet ge niet bekennen dat het schrikkelijk ,is. Jan. - Ik zeg niet dat ge ongelijk hebt, maar als ik mij eens kwaad maak lacht ge mij uit en nu is 't mijnen toer. (hij lacht). Ba ge maakt u daarin nog kwaad bloed 't Zal nog al beteren! 't Is nog maar een begin Pier. Wat zegt ge Jan. Ja, wat zult ge zeggen als ge zult ver- de ouders van zijnen leerling te verzoeken en aan te raden, hunnen zoon nog op de school te laten, ten minste tot de aanstaande prijsuitdeeling. Hij twijfelde niet, of Bavc zou al de eerste prijzen der hoogste af- deeling behalen. Dus zijne opvoeding sluiten als pri mus der school, zou hem een groote eer zijn, en het kon hem een gewichtige titel op latere bescherming worden. De hoofdonderwijzer had Bavo lief om zijn goed hart en zijnen wakkeren geest, en hij verborg de ouders niet, dat hij er aan hield, zijnen beminden leer ling de eer en blijdschap van de zegepraal te zien ge nieten Er werd diensvolgens beslist, dat Bavo nog ter schole zou blijven tot de prijsuitdeeling. Sedert eene maand was Lieveken door hare leer meesteressen bij eene goede kleermaakster geplaatst geworden. Als beschermelinge der Zusters won zij van den beginne af een frank per week. Dit klein loon was oorzaak, dat Wildenslag nog dikwijls zijne vrouw van dwaasheid beschuldigde, en haar poogde over te halen om Lieveken naar de fa briek te doen gaan. Dftèr moeten de kinderen geene lange leerjaren onderstaan, en zij winnen er onmidde- lijk veel meer geld dan met welk ander ambacht. Evenwel, hoe onophoudend hij ook daarover zijne in gewortelde meening uitdrukte, zijne vrouw wilde van zulk iets niet hooren. Des avonds, na de arbeidsuren, kwam Lieveken bij bazin Damhout- Zij had toch te veel van hare woeste broeders en zusters te lijden en hare moeder zelve nemen dat alle de heeren die aan Komiteiten zul len gedouwen, getrokken ol' gehangen hebben, zullen gedekoreerd worden met een rood lint en een medalie. Pier. Jan ge lacht hé Jan. Ik heb het van Jof den Baas hooren zeggen, 't Stond in den lieberen Belgique. Pier. Als dat waar is Als dat waar ig potverdemme Jan. (Hij lacht om te barsten). Hawel wat zegt ge Pier. Dan koop ik dezelfde strik en medaille en hang ze op den kop van mijnen muilezel Jan. (Nogiheer lachend). Hang de medaille aan zijnen staart Pier. - Ge lachtIk zeg het u dat ik het doen zal. Mijn langoor zal gedekoreerd worden Jan. 't Is misschien ook eenen die melk geeft Pier. Doet me op de melk niet meer peinzen. Want als ik op Derremonne peis dan zou ik malheuren doen Jan. Ja, ik heb gehoord dat ze daar lieve dingen op de boeren afgeven. Pier. Ik zeg dat ze allemaal tegen de boeren zijn Als ge boer zijt, pardaf, ge moet kapot. Maar het is nog zoo laat niet, Jan het is nog zoo laat niet Ik heb mijn vast betrouwen ge steld op onze boerenvereeniging, die vroeg of laat het onrecht ons aangedaan, zal wreken Jan. Ja, daarmee ben ik 't akkoord. Ik ben ook nog niet uitverteld, ziet ge. Ge zoudt mijn bloed doen naar 't hoofd komen Pier. Laat ons nu maar kalm zijn Eens komt onzen toer En om voort te gaan met de verkooping van die koeien Als ge denkt dat al die fijne heeren zoo gehuild en geschreeuwd heb ben omdat de boeren hun melk niet afgaven voor eenige centiemen En wat zien we nu met den prijs van die koeien Reken eens eene koe die voor den oorlog 500 fr. kostte,werd daar geschat aan 3000 fr. Dus zes maal zooveel. Wat zou dan de melk moeten kosten Toch ook wel zesmaal zooveel gelijk vóór den oorlog dan kostte ze 25 centiemen, nu zou ze moeten 6 maal 25 kosten, is 1,50 fr. den liter. Wat ware de prijs van 't komiteit, vergeleken met de prijs der koeien Jan. Ja, g'hebt schoon te klappen, Pier, maar ge ziet hoe het gaat Allemaal naar Den- dermonde en braaf of de kas in Pier. Ja, en dan zouden we volgens som mige heeren onzen kop niet mogen omhoog ste ken. We zouden moeten kruipen enzwijgèn Ziet eens te Oultre, daar betalen ze 4 frank voor de patatten Jan.—En 't, Herdersem 5,50 fr. hoor ik zeggen. pIER, 't is schande, 't is schande. Maar het is daarmee nog niet gedaan, het schijnt dat die zaak door den minister onderzocht wordt. spoorde haar aan om bij hare brave buren den vrede en het stil vermaak te zoeken, welke zij in haar huis niet vinden kon. Uit gewoonte en uit neiging nam zij nog deel in de lessen van Bavo, of juichte op voorhand met hem over de eer en het geluk, die hem zouden te beurt vallen bij de aanstaande prijsuitdeeling der gemeenteschool. Onverwachts ontstonden er gebeurtenissen, die de Gentsche nijverheid, en dus ook de werklieden, aan harde beproevingen gingen onderwerpen. Vele vraag punten, door de omwenteling van Frankrijk en van België in 1830 geweldig opgeworpen, waren nog onbe slist gebleven. De onderhandelingen, tusschen de mo gendheden maöhteloos zijnde om tot vereffing te lei den, dreigden eenige der belanghebbende landen, door de wapenen hun recht te doen gelden. Alle vol keren, door de vrees van eenen Europeenschen oorlog aangedaan, riepen hunne krijgsmachten met grooten spoed te zamen. Dit verwekte een algemeenen schrik, waarvan, volgens gewoonte, handel en nijverheid de eerste slachtoffers werden. De overmatige voorraad van stoffen in de magazijnen, eenige groote bankroe ten te Londen en te Parijs, de opslag van de ruwe katoen, spruitende uit het vooruitzicht eener belemme ring in de scheepvaart, dit alles bracht voort, dat de fabrikanten niet dan met verlies konden laten werken en de meeste inderdaad hunne fabrieken sloten. Twintigduizend menschen geraakten in Gent alleen zonder wede. Dewijl de arbeider, zelfs wanneer hij I veel geld wint en geene kinderen heeft, gewoonlijk aan Jan..'t Is te hopen dat er eenmaal recht ge schiede ik ben kurieusAls ze daar ook niet een medalie krijgen zoo groot als een potscheel. Pier. Wie weet 'Alle helden worden ge dekoreerd Waarom zulke mannen vergeten Jan. Laat ons de tijd afwachten te naaste week weten we wellicht meer. Salut Pier. Dag Jan. Vergaderingen. EREMBODEGEM. Eiken 2" Zondag van de maand, vergadering na de hoogmis, in 't lokaal, bij Frederik De Clerq. Inschryvingen en mede- deelingen. PLANTMAIS. Er is nog een deel plantmais beschikbaar in De Meiboom prijs 77 fr. per 100 kilo, zonder zakken. Nog een zak cocoskoeken. Prijs 62 fr. per 100 kilos. Ruwe Fosfaten. Ruwe fosfaten zijn delf stoffelijke fosfaten, ge zuiverd, gemalen en gezift. Daar zij niet alleen zeer verschillend zijn van rijkom, maar nog van bouw, werkt het fosfoorzuur van de eene sneller dan dit van de andere. Het fosfoorzuur der ruwe fosfaten is alleen op losbaar in sterke zuren dus is hunne werking uiterst langzaam. De snelheid hunner werking hangt niet alleen af van hunnen bouw, maar nog van hunne fijnheid. De fijnheid heeft den groot sten invloed op de opneembaarheid. Immers hoe grooter de oppervlakte is die door de wortels en door de zuren van den grond kan aangetast wor den, hoe beter de fosfaten zullen kunnen aange- eigend worden. De ruwe fosfaten geven alleen goede uitslagen in zure weiden en zure gronden.In gezonde gron den is hunne spoedige werking nietig 'tis alleen na verschillige jaren dat een deel fosfoorzuur op losbaar wordt. Zij kunnen met voordeel in de composten aangewend worden de gisting, die hierin ontstaat, verhoogt de opneembaarheid. Het tijdstip waarop de ruwe fosfaten zullen aangewend worden is gansch onverschillig, aan gezien men er toch geene spoedige werking van mag verwachten. Om hunne verspreiding door de bouwlaag te begunstigèn, gebruikt men ze op een tijdstip dat de regen gemakkelijkst valtzij worden door het water niet uitgespoeld. Op de bouwlanden ploegt men ze goed onder op de weiden en boomgaarden strooit men ze bovenop, en men scheurt den grond met de ijzeren eg goed open. Aangezien bij de ruwe fosfaten geene vermin den dag van morgen njet denkt, vielen al deze lieden van een betrekkelijk welzijn eensklaps in de diepste armoede. In het eerst vonden zij nog iets of wat bij de winkeliers en bakkers te borgen maar na vijftien dagen was deze hulpbron geheel opgedroogd, en dan kwamen de honger en de ware ellende deze duizenden menschen met vrouw en kinderen wreedelijk aangrij pen. Men zag ze in talrijke groepen op de markten staan of door straten dwalen, met verbleekt gelaat en ontvlamden blik, morrend en dreigend en in schijn ge reed om door gewelddadigheid zich uit den bitteren te redden. Door medelijden aangedreven en hopende, dat deze erge toestand niet zou voortduren, boden eenige fabri kanten hunnen werklieden aan met zekere verminde ring van loon te werken en op dien grond werden er inderdaad meer dan de helft der nijverheidsgestichten geopend. Maar een groot getal spinners en wevers verstieten de aangebodene voorwaarden met gramschap, en be schuldigden de fabrikanten, dat zij uit zelfzucht van de omstandigheden gebruik maakten, om het werkloon neder te drukken. Na elkander gedurende eene halve week te hebben opgehitst, verdoold door onwetend heid en honger, liepen zij in stormige scharen naar de geopende fabrieken en wilden met geweld alle werk zaamheid doen staken. Zij mishandelden hunne mak kers, die, om toch brood voor vrouw en kinderen te hebben, de tijdelijke loonsvermindering hadden aan vaard-

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3