LANDBOUWWEEKBLAD Vrije Tribuun. Leest en verspreidt ons blad. Bemesting van Rapen. Arbeid adelt Zondag 27 Juli igig. Prijs 6 centiemen. ie Jaargan, Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. REDT U ZELVE. Ik denk dat de Koornbloem eene vrije tribuun is, waarin elk aangesloÉen lid het recht heeft vrij zijne gedachten te ontwikkelen. Ik heb met aandacht het artikelgelezen Kaarten op tafel verschenen op Zondag 13 Juli. Ik deel hoegenaamd de vrees niet die den schrijver schijnt te hebben, te meer het heeft bij mij den indruk gelaten dat hij de zaak overdrijft, en ze al te eenzijdig beschouwt, dat de stelling die hij kiest, getuigt van weinig moed en wils kracht, en moest zijne zienswijze in praktijk komen, ze een groote hinderpaal zou daarstellen, voor onze zoo bloeiende landbouwvereeniging en voor hare uitbreiding zelve. Inderdaad, Sander is een goede sukkel, wel licht ter goeder trouw. Hij ziet in zijne 'verbeelding in de verste verte een vijand opdoemen, een vervaarlijke vijand, de nolitiek. hij ziet de landbouwvereeniging vastgegrepen door die reuzendhand, ze verscheu ren en uiteendrijven, hij ziet in deze paniek de boeren verschrikt wegvluchten, gedreven door den zucht naar zelfbehoud, hij slaakt een angst kreet, en steekt smeekend de hand op naar de^ overrompelaars en prevelt in zijn angst Heeren laat ons met rust wij voeren niets ergs tegenover u in ons schild, wij vereenigen ons hier vreed zaam voor onze gezamentlijke belangen, wij komen hier op geregelde tijden eens samen, om wat te kouten, een pintje te drinken, eenige zakken ammoniak en nitraat, en ergens een wagen kolen aan te koopen De reste is voor u, laat ons met rust, de boeren mogen als vroeger voor u stemmen, wij schenken u onze macht om- wederom als voorheen ons te martelen en te duivelen Stel u gerust, Sander, met dergelijke ridder lijke stelling bestaat er geen gevaar door de politiekers bestormd te worden, 't is juist dat wat ze vragen, en meer ook kunt gij hen niet geven, gij schenkt hun alles wat gij aan macht bezit, en gij geeft als een trouweloos soldaat, uw wapen af in de hand van den vijand. Laat ons eens samen de zaak van een hooger standpunt onderzoeken Welk is het doel, het streven onzer vereeni- ging le) Door eendrachtige werking te ijveren tot heropbeuring van den landbouw. 2e) Langs stoffelijken kant te zorgen voor lots verbetering en welvaart harer leden, door geza- menlijken aan- en verkoop van landbouwbenoo- digheden, uitbating harer voortbrengselen, enz. enz. Derde en bijzonderste punt. Den landbou wer, door de macht der vereeniging op te helpen uit dien staat van vernedering en miskenning, hem naar hooger op te werken, macht en aanzien te veroveren, om aldus onze gekrenkte rechten te doen handhaven en eerbiedigen. Hier dringt zich de vraag op Hoe zullen wij tot daar komen Onze weg is aangeduid, onze leuze zegt het zelve Redt u Zelve bekreunt of vertrouwt u niet op anderen, neemt zelf het roer in handen. Wij zijn immers eene groote landbouwfamilie. Binnen dien kring, binnen die familie, gebruiken wij alle middelen, van welken aard ook, die eenigzins dienstig kunnen zijn tot het bereiken van het voorgestelde doel, wij houden er allen vreemden invloed buiten, en gaan ongestoord onzen weg, 't is te zeggen, wij stellen met de kiezing onze eigene kandidaten, mannen uit ons midden, die ons""aller_vertrouwen genieten, eD gooien onze macht,de rem van onze vereeniging, niet weg in de handen onzer verdrukkers, om 't even onder welke kleur ze zich voordoen. Ge ven wij hen geene roede in handen, om ons zelve er mede te geeselen, de ondervinding van zoovele jaren, is er een sprekend beeld van. En hier slaat Sander, den bal mis hij die stel lig houdt aan de eenheid, aan de vaste vereeni ging van den bond, hij gevoelt dus niet dat hij in een pennetrek die eenheid verbreekt. Hij jaagt de boeren de wijde wereld in, hij drijft ze in de poli tiek en roept uit '«-Boeren gij zijt vrij, kiest maar naar 't u lust, voor uwe aloude verdruk kers, dezen die u door de eeuwen heen hebben voor den aap gehouden." 'tls nu het gepaste oogenblik, nu of nooit. Doen wij weer eer aan onze leuze Redtu Zelve» en als de politiekers zouden afkomen om onze stemmen te bedelen, het antwoord ligt altijd bij de hand. Wij zeggen Vriend gij hebt reeds lang genoeg voor ons op de bres gestaan, wij schen ken u nu wat rust, wij gaan eens eenen van ons mannen nemen komt eens terug als ge uitge rust zijt, dan zullen wij zien. Dergelijk stelsel kan niet aanzien worden als een breuk op onze onpartijdigheid, ook niet als - eene politieke daad, maar als een gerechtvaardigt middel, ter verdediging onzer belangen, ons door de ondervinding opgedrongen. Wij moeten immers geene kiespropaganda ma ken, geen politieke meetings houden, geen poli tieke'-schriften deelen, niet schelden of verwijten op dezen of genen. Het groote feit is immers be slist in de groote landbouwfamilie, en ieder lid is bewust van zijnen plicht. Onze opkomst zal terzelver tijd een krachtigen aanstoot geven tot verbreeding onzer rangen. De landbouwers van het gansche land zullen het oog op ons gevestigd houden, onze werking, ons po gen zal de onverschilligen opwekken, 't zal het doelmatigste middel zijn, om gansch den lande door eene sterke organisatie in leven te roepen, de kortste richting die leidt naar macht en ont voogding. Eene ware schande mag het heeten, dat het machtigste vak van geheel den lande, die over voldoende middelen beschikt eene macht die in zijn schoot 600.000 landbouwfamiliën telt, ner gens in de openbare besturen, en bijzonderlijk in de wetgeving niet een vertegenwoordiger telt. 600.000 familiën, gemiddeld genomen aan 2 stem men per familie, komen wij tot een resultaat van 1.200.000 stemmen, eene macht voorwaar, waar in de toekomst zou mede af te rekenen zijn. Tot daar moeten wij komen En dan, dan alleen zal onze leuze Redt u Zelve in toepassing komen en bewaarheid wor den. Daarom ware het wenschelijk een referendum, eene raadpleging te vragen aan al de leden en zich uit te drukken over deze twee verschillige strekkingen. Ture J. D. De bemesting van rapen wordt in het algemeen zeer verwaarloosd. Nochtans om goede gezonde rapen te bekomen, rijk aan suiker, met goeden wasdom, en vrij van werten en andere plagen moet men wel weten wat men moet als mest toepassen, 't Is evenals eene huismoeder die moet weten of zij moet vet of boter, peper of zout, azijn of suiker gebruiken om haar eten smakelijk en voedzaam te maken. De meeste landbouwers dienen enkel stikstof toe, 't is te zeggen geven alleen nitraat of ammoniak als bijvoedsel en ver geten dat de vruchten niet alleen stikstof, maar ook potasch, phosphoorzuur en kalk noodig heb ben om goed te groeien en rijk te zijn aan voe dende bestanddeelen. Elke landbouwer moet het leeren,evenals zijne huisvrouw in haar keuken, om aan zijne vruch ten de gepaste vetten toe te dienen. Mest en beer zijn volledige mesten en bevatten deze vier hoofd soorten van vetten in zich. Deze die mest en beer genoeg heeft moet naar niets anders omzien, ten ware voor sommige vruchten. Deze die nu geen mest of beer genoeg heeft, wat staat hem te doen voor de rapen goed te be mesten Hij strooit nitraat of ammoniak, maar ook ten minste 1 kilo per roede superphosphaat. Superphosphaat is iets wat vele boeren niet ken nen vóór den oorlog kochten ze óhimiek en dit was eene mengeling van superphosphaat met andere vetten. Daar wij nu alles in natuur geven moeten zij deze genoemde meststof gescheiden koopen. Voor de rijkheid van de voedzaamheid der rapen is het van groot belang,maar bijzonder op gronden waar rapen niet gemakkelijk groeien of werten en knobbels krijgen, zal deze meststof onmisbaar zijn. Superphosphaat bevat veel phosphoorzuur en kalk en kan niet genoeg voor alle gebruik aan geprezen worden. Voor de scheut der granen, evenals de goede natuur en groeikracht der aard appels is deze goedkoope meststof zeer aanbeve lenswaardig en vermeerdert vierdubbel zijn koopprijs in de waarde der vruchten. Dat alle landbouwers die deze meststof niet kennen eene proef nemen om zich te overtuigen, Superphosphaat dient best ingewerkt te worden. De Roos. Ik min U teer, 0 lieve roos, Gij zijt zoo schoon en vlekkeloos, Wanneer gij bij den dageraad Zoo lief en frisch te bloeien staat. Wanneer uw kelk zoo zacht ontsluit, Waar stroomen zoete geuren uit, Die zij thans rond U verspreid O zoete bloem vol heerlijkheid. Gij zijt een sieraad hoog geroemd De schoonste perel van 't gebloemt, Het glansgetoover trekt ons aan Dat lustert op uw kelk en blaan. 't Is om uw rijkgesierde kleur, En om uw luister in uw fleur Dat ik U roem, dat ik U min, O geur'ge bloemenkoningin. De Koornbloe Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenbmen handschriften worden niet teruggegeven. Jos. SCHOCKAERT, Aalst-Mijlbeek.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1