BAVO EI LÏEVEIEi Bemesting en Meststoffen Oproep aan de leden van Wieze, Herdersem en boorsel Aan al de leden van den Boerenbond. Den Heer Lemayeur laat ons weten, dat hij op le Zondag van Augustus zal komen voordracht geven over Onderlinge Brandverzekering, in de gemeenten Wieze, na de Hoogmis Herdersem, om 2 ure en Moorsel, om 4 ure, in de gewone lokalen. Wij doen dus een warmen oproep tot al de le den, dat niet een enkele achterblijve, dat hij vrienden en kenissen medebrenge. Gedenken wij dat den Heer spreker zich zoovele moeite 'geeft dat hij van het Kortrijksche komt, en de lastige taak verricht, enkel en alleen om de zaak te die nen. Komt dus allen naar de voordracht did- op uwe gemeente zal plaats hebben, en overtuigd en Vast besloten zult gij huiswaarts keeren. Na twee meesterlijke en overtuigde voordrach ten over Onderlinge Brandverzekering, gegeven door den achtbaren Heer Lemaijeur van Deerlijk, op Sinxen en 6 Juni 11., zal er eerlang, en dat op algemeene hanvraag der leden van den Boeren bond overgegaan worden tot de stichting onzer Onderlinge Brandverzekering. Voor wat de voor- deelen dezer inrichting aangaat, verwijzen wij onze lezers naar de nummers 24 en 25 van De Koornbloem waarin breedvoerig verslag ge geven is, der voordrachten van genoemden Heer in Aalst gegeven. Een punt nochtans willen wij hier vandaag behandelen, namelijk het stichten van een waarborgfonds of kapitaal. Celijk alle maatschappijen, heeft eene Onder linge Brandverzekering een kapitaal noodig. Dit kapitaal dient om de ongevallen, welke bij het begin der stichting kunnen plaats hebben, te ver goeden. Verders tegen onvoorziene voorvallen sterk te zijn, maar vóóral, om de leden zekerheid en vertrouwen te geven. Dit kapitaal zal gevormd worden door inschrij vingen van zekere sommen, b.v. 1000 fr. elk. Men waarborgd dus door zijne onderschrijving eene vastgestelde som te zullen inbrengen, wan neer de in kas zijnde gelden ontoerijkend zouden zijn, om de aangegane verplichtingen na te ko men. De onderschreven som zal in haar geheel intbaar zijn nochtans zal er maar moeten ge stort worden, in der mate van de ontbrekende som wanneer b.v. 1000 fr. zou te kort zijn, zal er op een kapitaal van 100.000 franken, inge schreven met 100 aandeelen van 1000 fr. elk, 10 fr. moeten gestort worden op 10.000 fr. zal elk aandeel 100 fr. moeten inbrengen, enz. In door Hendrik CONSCIENCE. Het derde gedeelte, mijnheer driehonderd fran ken bij voorbeeld. Het ware genoeg.om te beginnen. Ik zal den jongen helpen en leeren. Indien hij vlijtig en getrouw blijft, kunnen wij zijn loon opvolgend verhoogen. Het is wel, pasmans, ik bedank u om uwe goedwil ligheid. Zend mij den jongen, maar zeg hem niets. Eenige oogenblikken daarna trad Bavo in de zaal en bleef met de klak in de hand voor M. Raemdonck staan'. Deze beschouwde hem eene wijl, met het hoofd knikkende, als schepte hij behagen in de regelmatige wezenstrekken en in de nederige, doch tevens moedige houding van den jongen. Het is een schoone dag voor u geweest, rnijn vriend, zeide hij. Gij hebt vele beschermers aan gewonnen, en indien gij vlijtig en verstandig blijft, zult gij waarschijnlijk uwen weg in de v/ereld maken maar wat u ook gebeure, vergeet nooit, dat uwe ou ders, arme fabriekwerkers, zich hebben opgeofferd om u te laten leeren. Ik zal het niet vergeten, mijnheer, antwoordde Bavo zeer stil, maar'op eenen ontroerden toon en met deze gevallen zal er dan, en op het bijgebrachte deel een intrest van 6 0/0 gegeven worden. Wij doen dus een oproep tot al de leden van den boerenbond. Dat elk het. zijne bijdrage tot het in werking komen dezer voordeelige en vruchtenrijke instelling tot de begoeden en na denkenden, en vooral tot de bestuurleden der bonden zeggen wij, gij die door uwe middelen, door uw begrip, door uw -ambt., voor de volks massa staat, die hun leiden wilt naar meer zede lijke en stoffelijke welvaart, geef hier ook het goede voorbeeld, stapt vooraan, sterk de andere, schrijf de eerste in, en dan durven wij u verze keren dat wij op weinige dagen een waarborg fonds zullen bezitten, om met zekere 'kans van welgelukken de inrichting te kunnen beginnen, en voor elkanders welzijn tot een goed einde té brengen. Dat elk nog eens goed zijne polissen nazie, dat hij ze ter hand stelle aan de plaatselijke schrij vers, of dat hij inlichtingen vrage in het bureel van den boerenbond welke daar dagelijks kun nen bekomen worden. Dat elk hier dus zijne plicht doe en zoo wordt mog eens de leuze be waarheid. Boer, Redt twelve.» B. VAN DEN AKKER (4e vervolg). De Humus. Wat humus was, heeft men zeer lang geweten, i Van zijn beteekenis voor den natuurkundigen toestand van den bouwgrond is men ook al vrij lang op de hoogte, maar over zijn meerdere of mindere beteekenis als indirect plantenvoedsel heeft men lang getwist. Humus bestaat uit de niet volkomen vergane plantendeeleu, die met den stalmest en vele an dere natuurlijke meststoffen, met de overblijfse len van den oogst (stoppels, wortels, koppen van suikerbieten en dergelijke, aardappelloof) of met het op den akker gegroeide onkruid onderge- ploegd worden. Die plantenoverblijfselen worden van de lucht afgesloten op overeenkomstige wijze als in het water groeiende planten, die na hun dood naar den bodem zinken of moerasplanten, waarvan de overblijfselen op elkander worden gestapeld. Humusvorming vertoont dus groote overeen komst met veenvorming. De plantaardige stoffen waaruit de humus bestaat, geven aan den grond eene min of meer donkere kleur. Zij bevinden zich bij den bouwgrond vooral in de'bouwlaag eenen glim van wilskracht, waarvan de innigheid den eigenaar der fabriek met verrassing sloeg. Ha, dit is wel, zeide hij, dat gij göed door drongen zijt van alles, wat uwe arme ouders voor u hebben gedahn uw vader bovenal niet waar? Ja,-mijnheer, mijn vader heeft voor mij gewerkt, mijn vader is voor mij doodeljk ziek geworden mijne moeder heeft nachten zonder slapen doorgebracht om mij naar de school te laten gaan. En gij zult ze liefhebben en, is het u mogelijk, ze beloonen in hunnen ouden dag Ja, mijnheer, zoolang ik leef. Gij zijt nu op de fabriek van M. Verbeeck, en gij zult de naaste week eerst aan den duivel staan als hel per. Het is een goed middel om tot iets te geraken maar dit gaat wel langzaam, mijn jongen. Met uwe geleerdheid kan men misschien eenen korteren weg vinden. Ik zal meesterknecht worden,, mijnheer ant woordde Bavo met bedwonge kracht. En dan morde M. Raemdonck. Dan, mijnheer, dan zal mijn vader niet meer wer ken, en mijne moeder ook niet. Gij zijt een brave jongen, sprak M. Raemdonck getroffen. Wat wint gij nu Vier of vijf franken in de week, niet waar Dit is niet genoeg. Ik wil u hel pen het edele doel bereiken, dat gij uw dankbaar hart aanwijst, door u eene loopbaan te openen, waarin men met uwe geleerdheid en uwen goeden wil, veel spoediger kan vooruitgaan. Ik was voornemens u een Tuist door haar donkere kleur, een gevolg van haar veel hoogere humusgehalte, is deze van den lichten gekleurden ondergrond te onderscheiden. Ieder zal wel eens gezien hebben, clat de boven ste laag van onzen heidegrond ruin of meer zwart is, terwijl de daaronder liggende grond een gele, bruine, witte of grijze kleur heeft. Dit komt, doordat de bovenlaag door de wortels en de el kaar bedekkende gestorven bovenaardsche deelen der heideflora gelijdelijk rijker aan humus is ge worden. Bij afgegraven zandgrond kan men op de dwarsdoorsnede de meer humusrijke boven laag gemakkelijk van den humusarmen onder scheiden aan de donkere kleur der eerste. Wijl humus uit gedeeltelijk verteerde planten overblijfselen bestaat, zal de scheikundige er alles in vinden, wat in het plantenlichaam ge vonden wordt en o. m. ook van die elementen, welke als zoodanig of in bepaalde verbindingen door de wortels uit den grond zijn opgenomen. Ook de koolstof, die de plant behouden heeft van het koolzuur, dat zij met haar bladgroen bevat tende deelen in hoofdzaak door de bladeren dus uit de lucht heeft opgenomen, vindt men in den humus voor een groot gedeelte terug. Ver der bevat hij ook stikstofverbindingen, waarvan de stikstof,naarmate zijn ontleding verder voort schrijdt, geleidelijk ter beschikking komt van andere planten, die óp het humusbevattende land groeien of geteeld worden. 't Is hier niet de plaats om te spreken over de ingewikkelde veranderingen, die de humus in den grond als gevolg van de inwerking der lucht en van andere in den grond aanwezige stoffen ondergaat. Genoeg zij het,wat zijn beteekenis als planten voedsel betreft, mede te deelen, dat zijn hoeveel heid sneller vermindert, naarmate hij meer met de lucht in aanraking komt. Zijn bestanddeelen, met name de koolstof, die zich met de zuurstof des dampkrings tot koolzuur verbindt, gaan in andere verbindingen over, waarbij ook lagere organismen werkzaam optreden. Het gevolg van een en ander is ook, dat de organische stikstof verbindingen, die voor de planten onopneembaar zijn, ter beschikking van deze komen, wat zeer veel beteekenis heeft, daar de stikstof het aller duurste plantenvoedsel is. Oude weiden met een vaste zode brengen dikwijls, niettegenstaande de humuslaag, die door de zode bedekt wordt, veel stikstof bevat, weinig op, omdat de lucht, niet voldoende kan toetreden, tengevolge waarvan de organische stikstofverbindingen van den humus niet ontleed kunnen worden. Open maken van den grond, zoodat de dampkringslucht (zuurstof) kan toetreden, is veelal zonder eenige bemesting voldoende om hoogere gras- of hooiopbrengsten te verkrijgen. Geeft men vóór het eggen op klei- gronden een bemesting met, een phosfaat en op lichtere kleigronden een bemesting met kalk, boek te geven maar al de boeken mijner bibliotheek zullen tot uwe beschikking staan. Een ander geschenk ga ik u doen. Wilt gij klerk worden op mijn bureel Blijft gij bij uwe goede gedachten en vlijtig, dan zal ik u voorthelpen met liefde, als waart gij mijn eigen zoon. O, mijnheer, zooveel goedheid kreet Bavo, de handen dankend opheffende. Hoe blijde zal mijne moeder zijn Gij aanvaardt dus de plaats Ik kan schier niet spreken, mijnheer. Ach ja, ja, ik zal zoo mijn best doen i Maar gij vraagt niet wat gij zult winnen. Indien gij u nuttig maakt en u vlijtig toont, zal ik uwe jaar wedde al spoedig verhoogen het hangt van u af. Voor alsnu en om te beginnen, zult gij.... zult gij vierhonderd franken trekken het is ten minste twee maal zooveel als uw tegenwoordig loon. Bavo borst in tranen los en scheen in zijne ontroe ring te stikken hij stamelde verwarde woorden, ze gende zijnen weldoener en sprak van zijne moeder en vart zijnen vader, doch was te zeer ontsteld om een verstaanbaar woord te uiten. M. Raemdonck opende eene lade van zijnen schrijf lessenaar, nam er iets uit, naderde tot den duizeligen jongen en zeide hem Kom morgen op het. groot bureel de oude mees- ter-klerk is een braaf man en een edelmoedig hart hij' zal u vriendelijk zijn en u voorthelpen. Eenen Gods- penning wil ik u geven het zal mijn geschenk zijn. it O 16. DOOR III.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2