in magazijn ZeaüergKaai. Internationaal Weekoverzicht. Plantaardappelen uit Holland. Belangrijk Bericht. kalimest en een phosphaat, dan zijn de uitkom sten dikwijls verrassend. Van veel beteekenis is ook een behoorlijke lumusgehalte voor den natuurkundigen toestand pan den bouwgrond. Gronden, die overigens te peel samenhang bezitten, zooals zware kleigron- Jen, worden door den humus losser, terwijl zul-- ie, die te weinig samenhang hebben, door ver- looging van het humusgehalte meer samenhang sullen krijgen, wat vooral zeer groote beteekenis leeft voor tuingrond. Humusrijke kleigrond is aieer doorlatend dan humusarme,stijve kleigrond sn houdt toch behoorlijk water. Humusbevat- tende zandgrond laat minder water door en loudt meer water vast dan humusarme, die zich net betrekking tot doorlatenheid en waterhou- iend vermogen ongunstig onderscheidt. De ramus kleurt den grond meer donker en daar lonkergekleurde grond onder overigens dezelfde imstondigheden meer warmte opneemt dan lich- er gekleurde, werkt ook de humus in dit opzicht junstig. Wel straalt ook donkergekleurde grond meer warmte uit, doch de hoeveelheid hiervan ,taat niet in dezelfde verhouding tot de hoeveel- ïeid door lichte gronden uitgestraald, als de hoe veelheid door de eerste opgenomen staat tot die, velke door de laatste geabsorbeerd wordt. Vooral roor beschutte tuinen, waar sterke temperatuurs verschillen zich minder doen gevoelen, is een loog humusgehalte ook met het oog op 't vroeg ;ijn, van niet geringe beteekenis. Door het' geregeld omwoelen van den grond spitten, ploegen, behakken) stelt men telkens raderen humus aan de inwerking der lucht bloot in daarom moet men, opdat het humusgehalte van den grond niet zal dalen, den krimpenden oorraad geregeld aanvullen. Hoe dit geschieden ran, deelen wij later mede. Wij hebben boven getracht duidelijk te maken, vaarom de humusvoorrad in den bouwgrond wel irimpen moet. Wij hebben verteld dat in alle jronden, ook in klei- en zandgronden,een zekere loeveelheid humus onontbeerlijk is. Zoolang de lumus onontleed is, houdt hij den bodem mede in ;ewenschten natuurkundigen toestand terwijl lij ontleed wordt, komt kostbaar plantenvoedsel er beschikking van de cultuurgewassen, en de lierbij ontstane zuren, vooral koolzuur, dragen liet weinig tot de oplossing of het oplosbaar ma len van overigens onoplosbare plantenvoedende erbinding bij. Wij hebben wel eens gelezen, dat gronden, aren lang met uitsluitend kunstmest bemest,even ijk aan humus waren als andere, die geregeld italmest hadden ontvangen, waarmede de schrij- erdan bewijzen wilde, dat het met den humus, fkomstig vari de op het land achtergebleven dee- en van de oogsten, zeer wel kon gaan maar pij zijn zoo vrij te gelooven, dat hij, die daaren- )aar, neem dit, draag het uwen vader met de goede ijding, en poog mijne bescherming waardig te blijven an zult gij uw eigen geluk en het geluk uwer goede uders verzekeren. Vaarwel, mijn jongen, tót morgen ns. Het hoofd van Bavo draaide, het was hem duister oor de oogen hij bevond zich in de straat zonder et te weten. Vierhonderd franken ging hij winnen 1 felke rijkdom, en hoe zou zijne moeder verbaasd taan en gelukkig zijn bij dit wonderschoon nieuws 1 lij kon het niet gelooven hij droomde misschien leen, neen, het was waar. Klerk zou hij worden en ierhonderd franken winnen. Dan eerst voelde hij iets in zijne hand en opende ze. )aar blonken hem twee goudstukken van twintig frart- ;en in de oogen Een luide schreeuw ontvloog hem en zonder op de oorbijgangers te letten, die hem verwonderd nakeken, prong hij, met de hand in de hoogte, juichend voor- it en liep uit al zijne kracht, tot dat hij zijne woning «reikte. Moeder, vader riep hij, ik word klerk in het root bureel van M. Raemdonck ik win vierhonderd ranken ik zai spoedig meer winnen d^ar, daar is nijn Godspenning Vader, vader, wij zullen rijk zijn; |ij zult leven zonder werken, gij hebt genoeg gedaan oor mij. Moeder zal des nachts niet meer moeten laaien zij zal eene meid hebben. Nu nog niet, maar et zal komen, ja, ja, mettertijd, of ik zal er onder ezwijken. boven nog opzettelijk organische stoffen in zijn land brengt óf een meer humusrijke bouwlaag zal krijgen óf een bouwlaag, waarin meer humus tot ontleding, dus meer voedsel ter beschikking van de cultuurgewassen komt. En een zeer hoog humusgehalte is vQoral voor de warmoezerij van groote beteekenis. Humus is van bruin tot zwart van kleur. De samenstelling is zeer verschillend. Het stikstof gehalte loopt uiteen van nog niet 1/2 tot ruim 10 percent. De samenstelling hangt natuurlijk af van die der planten, welke tot de liumusvorming hebben bijgedragen. Ontstaat humus onder geheele of zoo goed als geheele afsluiting der lucht, wat het geval is op zeer natten grond, waarvan de kleine kanaaltjes steeds met water gevuld zijn, dan houdt hij in karakter en eigenschappen het midden tusschen de grondstof voor de turf en gewonen humus, zooals de land en de tuinman dien verlangen. Hij staat dan echter dichter bij den eersten dan bij den laatsten. Men noemt hem zuren humus in onderscheiding van den laatsten, die men milden humus noemt. Den eersten kan men belangrijk verbeteren door de zuren te neutraliseeren, wat door kalken kan geschieden. Er is middel om eenige wagons goede gezonde pulp tekoopen, onmiddellijk af te leveren. Prijs omstreeks 260 fr. per wagon, vrij geleverd in de dichtst gelegen statie. Die er verlangt laat het zoo spoedig mogelijk weten. Drie landbouwers van onzen bond zijn ver trokken naar Holland om plantaardappels van alle soorten te koopen en de velden te kiezen. Deze worden op gepasten tijd hier afgezonden. Op alle gemeenten moet men seffens eene in schrijving doen bij de sekretarissen en op de vergaderingen. Alle leden vragen de noodige hoeveelheden. Alle dagen te bekomen in den voormiddag van 7 tot 11 ure Zemelen aan 36 fr. de 100 kgr. zonder zak. Nitraat aan 73 fr. de 100 kgr. met zak, in ge regelde zakken van 100 kgr. Ammoniak aan 83 fr. de 100 kgr. in geregelde zakken van 100 kgr1. Voor mindere hoeveelheden dan 100 kgr., Ammoniak of Nitraat, brenge men zakken mede. Het Bestuur heeft besloten geen enkele waar En van ontsteltenis afgemat, liet de opgewonden jongen zich lachend en juichend op eenen stoel vallen. De ouders bestaarden met verwondering de twee goudstukken, welke hun zoon op de tafel had gewor pen zij insgelijks schenen buiten zich zeiven van verbaasdheid. Damhout sloeg eensklaps de armen om den hals •zijner vrouw, drukte haar op zijn hart en stamelde met tranen in de oogen O, Christina lief, dat God u zegene Aan u, aan u alleen zijn wij al dit geluk verschuldigd. Gij zijt meer dan eene moeder voor uwe kinderen, meer dan eene vrouw voor mij gij zijt onze goede engelbe waarder op aarde Bavo stond eensklaps recht en kreet, terwijl hij naar de deur liep O, Lieveken Lieveken Met een angstigen gil sprong zijne moeder hem achterna.x Hemel, mijn arme zoon, wat geschiedt u gilde zij. Maar Bavo wierp zich in hare armen en zeide met het schaamrood op de watigen Het is niets moeder lief ik droomde, de blijd schap maakt mij zinneloos uit het magazijn te laten gaan zonder comptante betaling en bijzonderlijk geene zakken meer. Betalen of niet betalen voor de waren die ver kocht worden zonder zakken, moet men ledige zakken meebrengen. Vergaderingen AALST-MIJLBEKE. Zondag 27 Juli, alge- meene vergadering bij Jan Schockaert, om 5 ure. Inschrijving voor alle soorten van Hollandsche plantaardappelen, landvetten, enz. Dat niemand ontbreke. TERALPHENE. Zondag 27 Juli, na de Hoogmis, bestelling van plantaardappels in het gewoon lokaal. ERPE. Zondag 27 Juli, na de Hoogmis, ver gadering en inschrijving voor landvetten, pulp, kolen, ciment, kalk, plantaardappels uit Hol land (alle soorten). Alle leden van den bond moe ten tegenwoordig zijn. NIEUWERKERKEN. Zondag 27 Juli, ver gadering in het gewoon lokaal, na de Hoogmis. Inschrijving voor alle soorten van Hollandsche plantaardappelen, landvetten, enz. Nu de- vrede met Duitschland geteekend is, meent men doorgaans dat alles weer rustig is op den aardbol. Dagelijks integendeel sneuvelen nog honderde menschen. Haast in de helft van. Europa woedt nog de oorlogsgeesel. In het Noorden werd het Pinsche leger op heel de lijn verslagen door de roode wacht van Trotsky. Ook admiraal Koltsjak, die in Siberië meestér is en in Oostelijk Rusland opereert, onderging ge voelige verliezen. Hij moest o. a. de voorname handelsstad Perm opgeven. In het Zuiden even wel is de toestand min gunstig voor de raden- regeering. Generaal Denikin deed ook nog een werkelijken vooruitgang. De bolsjewikis hebben echter een compromis gesloten met Polen dat hen voorloopig gerust laat. Zoo krijgen ze vele troepen vrij om elders de stellingen te verbeteren. De Hongaarsche raden-regeering zegevierde over de opstandelingen Graaf Karolyi, eerste mi nister der tegen-revolutionaire regeering, trok zich terug. Met de buitenlandsche vijanden zal Bela-Kun het naar alle waarschijnlijkheid druk ker hebben. De Roemenen, verbitterd om de ter ritoriale schikkingen van het vredesverdrag, vie len onverwijld Hongarije binnen en behaalden, aanvankelijk althans, plaatselijke successen. De Turken doen ook nogmaals van hen spre ken. Zij vielen hetGrieksche bezettingsleger aan, dat gekampeerd was rond Aidin en verjoegen ze uit die stad. Deze ging grootendeels in vlammen op. De Musuimannen zouden zeker heelemaal van de kaart willen geschrapt worden Te Parijs schijnt men zich niet te storen aan al deze verwikkelingen. De heeren vergaderen, houden zittingen, stichten afdeelingéh en onder- afdeelingen, alsof zij van zin zijn daar te blijven zetelen. De wereld zou er veel bij winnen, moest er klare wijn geschonken worden De vredesconferentie moet zich vóór of tegen de communistische regeeringen uitspreken. Steunen de raden-regeeringen op de sympathie van de meerderheid hunner wederzijdsche ibevolking, dat men ze dan met vrede late. In dit geval zou het hatelijk zijn langer troepen te houden op de Moermanskust, meer millioenen aan nuttelooze expedities te offeren en aanhoudend menschen- levens den oorlogsgod ten prijze te schenken. Zoo de Russische en Magyaarsche bolsjewiki echter het bewind onrechtmatig in handen hou den, zoo ze de belangen der meerderheid offeren aan de belangen of den hoogmoed van enkelin gen, zoo hun regiem slechts steunt op terrori seering, dat de Raad der Vijf dan zoo gauw mo gelijk alles in 't werk stelle om de Oostlanden van de verdrukking te redden. Dit moet desge- beurlijk geschieden onder de leiding van den Volkerenbond. Het is een blijk van mangel aan politisch doorzicht één- enkel persoon te steunen. Admiraal Koltsjak heeft een slechte naam in Rusland hij kerinnert te veel aan het tzarisme.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3