Masser of het zwart der Tarwe Melassevoeders. Oudere Kunsten en Schoonheden. Leest en verspreidt ons blad. LACH EN LEUTE. sten. Ook te Dresden, Saksen's hoofdstad, grepen bloedige incidenten plaats tusschen burgers en soldaten. Eene commissie gevormd uit verte genwoordigers der meerderheids so cialisten, der onaihankelijken en der communisten confereerde met den plaatseiijken kommandant en kwam tot volgend akkoordDe troepen blijven Op de door hen bezette plaat sen, de nieuw aankomenden zullen in de kazernen geconsigneerd worden. De partijen zullen trachten de gemoe deren tot bedaren te brengen. De kwestie van het al of niet heffen van den staat van beleg wordt aan de re geering overgelaten. Den 8 Oogst werd de vrede met afghanisten gesloten. De nieuwe emir was opgestaan te gen de Engelsche suprematie in In do-Afghanistan. Engeland heeft eene eigenaardige doch zeer practische manier om zijne helden te bedanken. Het Lagerhuis stemde met 272 stemmen tegen 64 (arbeiders) eene dotatie van 18 mïllioen Jrank voor de hoofden van leger en Vloot. Admiraal Beatty en maarschalk Haig krjjgen elk 2.5oo.ooo fr. Zoo nu de kleinen maar niet vergeten worden 1 1 President Wilson sprak eene be langrijke redevoering uit voor de ver- eenigde Kamer en Senaat der Veree- nigde Staten. Hij had het eerst over de levens duurtegrootendeels toe te schrijven aan oneerlijke speculatiesde spreker stelde dan ook voor de oorlogsmaat regelen over het toezicht op de le vensmiddelen te behouden en strenge straffen uit te vaardigen tegen de prijsopdrijvers. De Vredesbekrachtiging moet vlug plaats hebben om den terugkeer tot den normalen stand van zaken te be spoedigen. Amerika moet Europa steunen in zijn heropbouw. Europa's ondergang heeft voor noodzakelijk ge volg den ondergang van Amerika, omdat Europa Amerika's besten wa ren afnemer is. De dood van Carnegie, den schatrij ken nijverheidsmagnaat, was eene smartelijke verrassing voor de vre- desvrienden Carnegie was voor den oorlog één der gunstigst gekende ijveraars tot behoud van den wereld vrede. Men herinnert zich zijn bezoek aan onzen vorst. meel, maar de tegenwoordige prijs der lijnkoeken is 90 frank de 100 kilos. Ze melen zijn insgelijks duur en wij hebben gedacht eene proef met suikervoeder Sucrema te doen. Dit voeder behelst, Melasse 60 Zemelen 20 °/0, Haverpel- len 20 Het zal verkocht worden in magazijn aan 36,50 fr. de 100 kilos in zakken van 75 kilo. Dees jaar hebben vele landbouwers groote schade in hunne tarwe geleden door het masser of zwart. Er bestaat nochtans een zeer gemakkelijk en goed koop middel om niet het minste zwart te hebben: Men smelt 1 kilo blauwen aluin in heet water en lengt het aan. In dees aluinwater duikelt men tot 100 kilo tarwe en laat het gedurende 6 tot 8 uren weeken. Waarna men de tarwe uit neemt. laat uitzijgen en zonder nog iets aan te doen kan zaaien. Dat zelfde sap kan 3 maal gebruikt worden, en zoo kan men met 1 kilo aluin 300 kilo tarwe of 6 dagwand van alle zwart bevrijden. Voor blauwen aluin kan men inschrijven bij de plaatselijke schrijvers of in het lokaal te Valst. De prijs is nog niet be paald maar zal niet hoog zijn. Vergaderingen ERONDEGEM. - Vergadering op Zondag 17 Oogst, na de Hoogmis, in de herberg De Klok. OKEGEM. Zondag 17 Oogst, verga dering der leden van den bond, om .6 ure namiddag (Zomeruur) bij Alf. Van Eeck- haut. DAGORDE Inschrijving voor Nitrate, Kolen en Plantaardappels, alsook voor aktiën in de dorschmachienen. Door den gedurenden opslag aer krachtvoeders hebben we goed gevonden eenen aankoop te doen van suikervoeder of melasse. Het kan gegeven worden aan paarden en bijzonder aan melkkoei en. Het is het oud merk Sucrema die we hebben gekozen om eene proef te doen Vele landbouwers vragen naar lijn- had gedeeld. Onder zijnen drukken arbeid, onder zijne onophoudende studibn hoorde hij soms een zilveren stemmeken zijnen naam murmelen, en hem verscheen nog van tijd tot tijd het zoete wezen met de glinsterende blauweoogen, zooals zij hem had aanschouwd, toen hij haar buiten de stadspoort voor de laatste maal Had gezien. Dit waren echter slechts droo ,ten, die met de wezenlijkheid in geene betrekking meer stonden, en hij wist het zeer wel. Vader Damhout had zijnen zoon reeds aan gespoord, om door M. Raemdonck of den meester-klerk toch eens naar de Wildenslags te doen vernemen maar Bavo had deze po gingen met eene soort van verschriktheid af gewezen, en zijne moeder had hem gelijk ge geven. Inderdaad, welke gemeenschap was er voortaan mogelijktusschenGodelieve en hem? Hij gevoelde zich geroepen om in de wereld tot den burgerstand op te klimmen en onder deftige lieden te leven - Indien de Wildenelags naar Gent terugkwamen, zou hij dan niet be schaamd zijn, als vriend en broeder te heb ben geleefd met menschen, die veeleer het misprijzen dan de achting der wereld verdien den Neen, neen, van de Wildenslags mocht men hem niet meer spreken zij hadden hem gewond in zijn gevoel, en hij was verbitterd Landbouwers vet uwe landen met groen mest Ik kan niet genoeg de aandacht der landbouwers trekken op de groenbemes- ting. Het is nu de tijd om topklavers te- zaaien die men reeds in den bamis of wel in de lente onderploegt. Eene goede sne de klavers ondergeploegd geeft zooveel vet als eene bemesting met stalmest. Wat vele boeren nog niet doen is van klavers nu te zaaien om reeds in October voor rogge of tarwe onder te ploegen. Nu dat de kunstmesten zoo duur zijn bestaat er geen beter en goedkooper vet als eene klaverzode. Verschillende landbouwers die het beproefd hebben zijn overtuigd dat het ongemeene winsten afwerpt. Men zaaie op de stoppels ofwel na een lichte be werking of beploeging. In dit laatste geval moet de grond goed vastgewerkt worden. Men kan het ook tusschen de rapen zaaien, of gelijk met de rapen evenals men soms doet met gewone kla ver. In dit geval heeft men na eene partij rapen eene klaversuee voor de lente die men in begin Mei ondegploegt voor aar dappels, beeten, enz. Groenvoeder voor Varkens Varkens, die niet in de weide loopen, doch in een beperkte ruimte worden ge houden, kunnen voor een deel met groenvoeder onderhouden worden. Toch krijgen de varkens van velen, die het groenvoeder voog 't grijpen hebben, nooit een enkel grassprietje of klaver- bladje. En toch is jong groenvoeder, zoo als kort malsch gras en klaver met wei nig stengel, wharin de ruwvezel nog vrij malsch en het gehalte hiervan niet hoog is, zeer goed voor varkens. Het is een uitmuntende afwisseling in den dagelijk- schen sleurkost van meel en meel of meel van aardappels. Ook bladeren van boerenkool, ja zelfs gesnedan paarden- boonen (de planten in hun geheel) wor den zoolang de peulen nog malsch zijn, met graagte door de varkens gegeten. Wat karnemelk of afgeroomde melk met eenig gesneden jong groen en wat graan en erwtemeel vormen een uitstekend mengsel voor nog groeiende dieren. Voor-veel mangelwortelbladeren moet men zich bij varkens wachten. Dit voor varkenshouders in die streken, waar men gewoon is de nog groeinde mangelwor- tels af te bladeren wat trouwens ook aan de opbrengst aan wortels schaadt. tegen hen. Het waren bijna dezelfde overwegingen, die zijne moeder aanspoorden om hare eigene herinneringen te onderdrukken. Vijf of zes jaar vroeger had zij soms wel gedacht, dat Bavo en Lieveken misschien door God be stemd waren om eens door het huwelijk te worden vereenigd. Die droom had haar zelfs als eene mogelijkheid toegelachen maar nu was er zooveel afstand tusschen Bavo en Godelieve gekomen, dat men aan de vroegere gemeenschap met de Wildenslags niet zonder een geheim gevoel van schaamte kon denken. Men sprak dus eindelijk in het geheel niet meer van Lieveken, alhoewel in het hart van vrouw Damhout en in het hart van haren zoon een immer herlevend gevoel van treur nis en van medelijden voor het ongelukkige kind opwelde. Bavo, die nu allbngs tot mannenjaren na derde, maakte zich met onophoudende vlijt alles eigen, wat den handel en de bewerking van het katoen betreft. Met de toestemming van den meester-klerk bracht hij een gedeelte van den dag in de fabriek zelve door, niet al leenlijk om de praktijk van den arbeid aan te winnen, maar tevens om de werklieden op te passen en de belangen van M. Raemdonck I te behartigen. Hij volbracht dezen laatsten plicht met zooveel ijver en verstand, dat de loopt alwaar ze wordt ontvangen, en ze met de snelheid des bliksems over brengt. Zelfs is men thans bezig eenen dergelijkên telegraaf te plaatsen, dwars door den zeearm die Frankrijk van Engeland scheidt. Over eenigejaren hadden te Parijs eenige kooplieden, bij middel van lan taarns, aan de armen van den gewo nen telegraaf bevestigd, eenen nacht- telegraaf daargesteld. De policie heelt echter het gebruik van dien telegraaf in het openbare belang verboden. De Telegraef Wij willen slechts weinige woorden van den telegraaf zeggen. Iedereen kent nagenoeg dit kunstige werktuig, welks twee armen door verscheidene bewegingen afgesproken woorden uit drukken en aldus met eene verbazen de snelheid de gewichtigste tijdingen op groote afstanden verspreiden. Dit nuttig instrument werd uitgevonden door Chappe d'Hauteroche. Eerst lachte men er mede doch weldra zag men welke diensten men er van kon verwachten, en men wendde po gingen aan, om de uitvinding te ver beteren. De engelsche telegrafen hebben denzelfden vorm niet als de onze of de fransche in plaats van armen, heb ben zij zes stukken hout, gelijk ven sterblinden, die men bij middel van koorden in beweging brengt. Die zes planken geven 63 verschillende seinen, die de tien vingeren der han den, de letters van het abé, verschei dene algemeene termen en de getallen verbeelden die men met de vingers kan uitdrukken. Degenen, diede telegrafen bedienen zien maar van vijf tot vijf minuten, om te weten of men hun teeken geeft zich gereed te houden. In geval dit teeken gedaan Wordt, plaatsen zij zich aan de teleskopen. De nijverheid is gelijk de weten schap, zij zoekt den vooruitgang. Men heeft in de laatste tijden vele elektri sche telegrafen gemaakt. Die telegra fen bestaan uit palen van afstand tot afstand geplaatst, en eenen leidenden ijzerdraad dragende, die van de plaats van waar de tijding vertrekt, naar die meester klerk, die hoogmoedig was over zij nen leerling, soms tot M. Raemdonck zeide Wees zeker, Bavo Damhoutbrengt u voor duizenden franken profijt aan, elk jaar. De werklieden beminnen en achten hem, en zij zorgen, dat er niets verkwist of gebroken worde, alleenlijk o'n hem vermaak te doen. Inderdaad, Bavo was zeer minzaam en zacht met iedereen, en zijne wonderlijke we tenschap en ervarenheid waren wel van aard om hem het ontzag der werklieden te ver schaffen maar dit was de voornaamste re den hunner genegenheid voor hem niet. Zijn eigen vader, hun oude, brave gezel, stond aan een spinmolen, en de jongeling moest dikwijls aan hem, evenals aan hen zei ven, bevelen of terechtwijzingen geven. Dit hadde iets pijnlijks kunnen zijn, een oude spinner, die zich door zijnen zoon moest zien gebieden. Maar Bavo naderde nooit zijnen va der dan met de klak of den hoed in de hand, stuurde hem het woord toe met den grootsten eerbied en lachte hem aan en drukte hem zoo teederlijk de hand, dat al de werklieden zich ontroerd gevoelden van bewondering en hoog moed. Het kostte hun geene moeite, te ge hoorzamen aan een werkmanskind, die zich door zijne geleerdheid het recht tot bevelen had aangewonnen, en door zijne zachtheid en door zijne liefde tot zijnen ouden vader de Hoe men toch kan varen, Met oude zaken te bewaren. Trien Prat had eene doch ter, zoo wat van zeventien jaren. Trien rekende er op dat haar Trezeken haar onder stand zou zijn in oudere levensdagen, en zij zag het kind toch zoo geerne, 't waszoo'n lief braaf meisje. In hare geburen woonde eenen wedu wenaar, Stien Krols, met een eenigen zoon, die juist geloten had, en een gun stig lot getroffen. Natuurlijk was de wensch van dezes vader, dat zijn zoon, Koben (zoo was zijn naam) spoedig een brave vrouw zou trouwen. En 't wilde lukken, Koben had goesting gekregen op Trezeken en zekere vriendschappelijke betrekkingen bestonden reeds tusschen de beide jonge lieden. Trien Prat, die hiervan kennis had was om er zot van te worden. Zekeren dag nu, was Trien het vlas gaan wieden en Krommen Wannes (Mien zij verdacht als de makelaar van Kobonj kwam bij haar in 't veld de arme moeder den vriendelijken goeden dag wenschen en vroeg Trien, staat er nog al veel onkruid in 't vlas En haar bitsig ant woord was, kortafJa, ja 't, tot kromme makelaars toe. Wannes zag dat hij niet wel gekomen was, en vervorderde zijnen weg. Terwijl Trien in 't veld was had Treze ken, tusschen het huiswerk door, aan vaders kleeren gewerkt. Zij had eene oude versletene broek van vader opge zocht om er stukken uit te nemen tot het vermaken van een ander kleediugsstuk. In die oude broek had zij eenen brief gevonden en dien in haren zak gestoken. Bij toeval kwam hij er met 'nen hoek uit. Als vader en moeder 's middags thuis kwamen bemerkte baas Prat den brief en eenigszins geërgerd zegde hij tot Trees. Wat is dat Trezeken Een brief van iemand dien ik niet ken... en gij loopt daarmee in uwen zak Wat zijn dat voor manieren Trezeken. Maar Pa Baas Prat. Zwijg en hij snapte den brief uit haren zak. eerbiedige genegenheid van elkeen afdwong. Bavo vergenoegde zich niet met hetgeen er voor hem op de fabriek van M. Raemdonck te leeren was hij had zijnen meester over gehaald om in te schrijven op de nieuwste sc riften over werktuigkunde en nijverheid hij volgde openbare avondlessen, welke er als dan over dit vak door geleerde professors werden gegeven hij bezocht telkens dat hij er gelegenheid toe had, de beste fabrieken van Gent. Zoo verkreeg hij mettertijd eene groote wetenschap van alles, wat de katoennijver heid en hare mogelijke verbeteringen betreft. Hij was gelukkig, want iedereen rondom hem loofde en beminde hemEvenwel was zijn hemel niet geheel zonder wolken. Zijn vader werkte nog altijd op de fabriek 1 De droom des jongelings was dus nog niet ver wezenlijkt, het doel zijns levens nog verre van bereikt te zijn. Hij hadde wel gewild, dat zijn vader ophield van werken maar zij ne ouders en hij zelf waren nu in hunne nieu we woning aan zekeren welstand gewend. Men kon dien toestand niet verlaten om een meerbekrompen leven te hernemen, en zijne jaarwedde alleen was niet toereikend om in de kosten van het huishouden te voorzien. Deze overweging was hem soms nog eene oorzaak van voorbijgaand verdrieten daarbij.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3