Open brief aan de Leden der Landbouwersvereeniging "Redt U Zelve" LANDBOUWWEEKBLAD Vrije Tribuun. Arbeid adelt van het Arrondissement Aalst. REDT U ZELVEN Vergaderingen. Zondag 24 Oogst igig Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. N° 33 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Aalst, dagteekening van den poststempel. GEACHT MEDELID, Omdat iedereen niet altijd de gelegenheid heeft de voordrachten over Onderlinge Brandverzekering bij te wonen, richten wij ons schriftelijk tot de leden. Het mag niet zijn dat een enkel lid onzer vereeniging onwetend blijve over den inhoud dezer belangrijke nieuwe inrichting. Daarom dit schrijven: Tot heden zijn de menschen al verzekerd bij maatschappijen die de jaarlijksche winsten in hunnen zak steken. Dit mag met blijven duren Al wat jaarlijks overblijft moet het onze wezen. Dit zal m onze Onderlinge Brandverzekering gebeuren. Onderstaande tabel toont u aan wat er met eiken frank gebeurt bij 1) eene Naamlooze Verzekering en bij 2) eene Onderlinge Verzekering o.5o fr. voor o 3o fr. voor 0.20 fr. voor 1 fr. personeel, bureelkosten. gebouwen, brandschade, de inrichters. 0.20 fr. voor 1 fr. personeel, bureel. o 25 fr. voor brandschade. 0.55 fr voor de leden 1) Dus hebbende Naamlooze Verzekeringen veel meer bestuurkosten, meer brand en geen overschot voor de leden terwijl bij eene Onderlinge \/'erzekering er veel min onkosten en minder brand en dus veel meer overschot is, die aan de verzekerden toekomt. Dit laatste is juist het groot voordeel eener Onderlinge Verzekering. De dertien laatste jaren in de O. B. van Deerlijk geven eenen jaarlijkschen overschot van 0.7& fr. per frank. Waarom zou dat bij ons ook niet zoo zijn In geval van verhuizen (buiten den kring), sterven, verkoopen of weggeven van 't verzekerde goed, krijgt men de 4/b dezer overschotten terug. 2) Daarbij betaalt men in eene O. B. slechts o,85 fr. tegen 1 fr. bij de naamlooze maatschappijen. Dus o.i5 fr. per frank beterkoop. 3) Na een zeker getal jaren krijgt men ook nog vermindering op de betaling, naarmate de kas goed voorzien is. 4) Eindelijk moogt ge in eene Onderlinge Brandverzekering altijd rekenen op eene vriendelijke en onmiddellijke vereffening van alle brand- régelingen die door leden der gilde, vrienden, gebufen en stielmannen zul len gedaan worden Laat u niet vertellen dat onze O. B. in 't begin geen geld zal hebben. Lees de Koornbloem van 10 Aug. en ge zult zien dat er van den eersten dag duizenden franken zullen gereed liggen als 't noodig is. De bureelman nen zullen zich goed op de hoogte hunner taak houden om onze nieuwe inrichting ernstig te besturen. Groote handels- en nijverheidsgestichten, gevaarlijke en slechte verzekeringen alsmede oneerlijke menschen, zullen we niet aannemen opdat deze zekeren dag onzen pot niet zouden rooven en Ons misschien nog in schulden brengen. Zoo zullen we de concurrentie van tegenstrevers goed kunnen doorstaan en het hoofd bieden tegen alle onge gronde tegenwerpingen, die allen uitgevonden zijn om rede dat de O. B. veel kwaad doen aan de andere, hetgeen bewijst dat zij allervoortreffelijkst zijn. Allo, vooruit dan Deerlijk heeft in 17 jaar i3o.ooo fr. gewonnen voor zijne leden. Wij kunnen meer in onze vereeniging van boven de 5ooo leden. Enkel eenheid en durfkracht zijn er noodig en die ontbreken bij onze leden niet, niet waar Neem dus zonder uitstel uw polis en geef hem aan uwen plaatselijken sekretaris. Deze zal den einddatum opteekenen en voor den opzeg zorgen. Doch, lees hem eens. Zijt ge nog juist verzekerd Ik zeg neen. Alles is nu veel meer waard en in geval van brand zoudt ge maar gedeeltelijk vergoed worden. Zeg dit aan uwen secretaris en vraag hem dat hij door de O. B van Aalst uwe verzekering zou doen in regel brengen. Laat eiken artikel (gebou- wen, mobilair, oogst, dieren, alaam, enz.) voor de wezenlijke huidige waarde verzekeren. Dan en dan alleen moogt ge totaal gerust zijn en zeggen Ik ben volledig en goed verzekerd. Zijt ge huterder vergeet niet huurgevaar voor uwe gebouwen te betalen. Staan er aanpalend of op kleinen afstand andere goederen waaraan 't vuur van uwen brand zou kunnen meêgedeeld worden betaal gebuurgevaar Eigenaars laat niet na iets te betalen voor eigenaarsverantwoordelijk heid. Hebt ge goederen van andere menschen in bewaring of bewerking, betaal er gebruikersgevaar voor. Tot allen verderen uitleg zijn bereid i) de plaatselijke secretarissen 2) de bureelschrijvers van Aalst. HET BESTUUR. Deze leuze heeft onze landbouwers vereeniging op haar banier geschreven. Zij getuigt van moed en taai geduld, zij wijst ons den te volgen weg aan, over hinderpalen en stoornissen, recht af op het beoogde doel. Wanneer men van dien weg afdwaalt, dan bezoedelt men zijne vlag, men trapt ze met de voeten en sleurt ze door het slijk, 't is te zeggen, wanneer men de hulp inroept van derde personen, buiten den boerenstand staande elementen, en deze volmacht geeft ter verdediging of beter ter verwaarloozing zijner belan gen, dan mist men het doel, en kan er hoegenaamd van geene zelfredding meer spraak zijn. Toch heb ik met genoegen bestatigd dat onze vriend Sander een veel ge- matiger toon heeft aangeslagen, dan in zijn eerste artikel. Hij is niet meer zoo gebiedend. Hij begint te gevoelen hoe lastig het is, welke karpelsprongen men maken moet om eene zaak te verdedigen die om zoo te zeggen voor geene verde diging vatbaar is. Hij begint het gevaar in te zien, dat hij met dergelijke kaarten op tafel veel gevaar loopt zijn solo-slim te verliezen. Inderdaad, onze vriend, is het in prin ciep volkomen met mij eens, meer nog, hij aanziet het zelfs voor eene noodza kelijkheid en hij wijst er op in dezer voege De werklieden hebben dit lang be grepen en hunne vertegenwoordigers zetelen in groot getal in het parlement. Alleen de landbouw- en burgerstand verstond het niet en 't is dank aan dien toestand dat hunne belangen worden verwaarloosd en over het hoofd gezien». Welgesproken Sander gij verde digt op meesterlijke wijze mijne stel ling. De werklieden hebben inderdaad, door eendrachtige werking, door hunne orga nisaties eene kolossale macht veroverd, zij hebben dank aan hun kranig optre den reeds stukken van hunne boeien ge slagen, en steeds heftiger nog gaat hij voort dien ridderlijken, broederlijken kamp, die hun meer vrijheid en wel stand brengen moet en zal. En waarom zouden wij, boeren, dat niet kunnen Waarom zouden wij geen voorbeeld nemen aan de werklieden Waarom zouden wij geen nut trekken uit de les ons door de ondervinding ge leerd Moeten wij dan gedoemd blijven, om met de handen in de zakken stil te blij ven en lijdelijken toeschouwer te zijn van al het ongelijk dat onze klasse langs alle kanten wordt berokkend. Te meer nog wanneer onze vriend Sander zelve ons voor de oogen too- vert, dat wij met eigen krachten zouden kunnen komen tot eene vertegenwoor diging in het Parlement van 45 boeren, een schoon vooruitzicht, voorwaar, die er voor pleiten' moet de hand aan het werk te slaan, want onthoudt goed, eene zaak uitstellen is ze niet oplossen, en als men het doel wil, moet men ook de mid delen willen. Te vergeefs heb ik gezocht in het arti kel van Sander, naar een ernstig argu ment, die mijne stelling moest neerleg gen en in duigen slaanom iets beters in de plaats te brengen. Ik heb niets gevonden, dan een groote vrees. Hij ziet in zijn verbeelding reeds den vijand aanstormen, hij is geneigd, reeds op het zicht het hazenpad te kie zen, hij richt de oogen ten Hemel en smeekt Heere, Heere, verlos ons, ver wijder dit akelig visioen Meer nog, hij wil de vrees die hem beklemt eenigzins verbergen achter de domheid der boeren, en hij roept ui-t De boeren zijn te dom om hunne belan gen te verdedigen, zij zullen zich in hunne onnoozelheid nog laten omkop- pen voor een voet grond, of voor een pint bier Ik heb nochtans eene veel betere op vatting van het gedacht der boeren. Zij hebben* in deze treurige oorlogs periode veel geleerd, oneindig veel on dervonden, dus veler oogen zijn openge gaan, zij hebben ook eene breedere onaf hankelijkheid verworven. Er is eene gansche evolutie ontstaan in de gedach ten, en dit is zoo waar mijn goede vriend, hadt ge voor den oorlog moeten beginnen met het stichten eener land bouwersvereeniging, het niet zooals nu zou hebbep van stapel geloopen. De toe nemende uitbreiding die de vereeniging neemt, is wel een klaar bewijs, dat de boeren op de hoogte zijn der toestanden, dat ze vast overtuigd zijn met den ouden slenter weg te volgen, dat zij het spreek woord de boer zal 't al betalen be stendigen. Maar ook is het een gegeven feit, dat de boeren de oogen gericht houden op hunne voormannen erf dat zij desnoods zullen bereid staan, daar waar het er zou op aan komen krachtdadig in te grijpen, en den wagen die hunne ont voogding met zich voert, voort te stoo- ten over hindernissen en hellingen, zelfs tot voor de poorten van het Parlement. Mijn vriend Sander, is wel goed met mij hij zegt dat wij op één punt, het bijzonderste, eens zijn, dat is om eene raadpleging te vragen aan al de leden. Ik denk dat hij, die er nog een woord in mee te praten heeft, er zal voor zorgen dit zoo gauw mogelijk te doen plaats grijpen. Alhoewel ik sterk twijfel hem door dit middel van zijne vrees te genezen, vermits hij zegt den kop maar te zullen bukken voor eene eenparige uitspraak van al de leden en dat ik bij voorbaat denk dat hij er tegen is. Ture J. D. NIEUWERKERKEN. - Zondag 24 Oogst, vergadering der leden in het' ge woon lokaal, na de Hoogmis. DAGORDE Inschrijving voor Nitrate en dorsch- machienen en vaststellen der twee ver gaderingen maandelijks. GIJSEGEM. Op Zondag 24 Oogst, algemeene vergadering van den boeren bond bij J. Dierickx, onmiddellijk na de mis van 8 1/2 ure. Dagorde 1. Inschrijving voor plant aardappels Industrie en Roode Star. 2. Uitleg over oorlogsschade door welsprekende redenaar. 3. Regeling van den stoet welke plaats hebben bij het plaatsen van gedenkteeken aan onze gesneuvelde daten en opgeeischten. een zal een sol- Zondag 24 Oogst om vergadering bij Frans MOORSEL. - 3 ure namiddag, Van Brempt. Inschrijving voor Nitrate, Melasse en plantaardappels, alsook inschrijven voor het dorschmachien. Iedereen op post DENDERLEEUW. Zondag 24 Oogst algemeene vergadering, na de Hoogmis, bij L. Van Ginderdeuren. Belangrijke besprekingen. Iedereen op post. De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 1.00 fr. 1.00 fr.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1