OORLOGSWINSTEN OORLOGSSCHADE. Bemesting en Meststoffen BAVÖ EN LÏEVEKEN. Onderlinge Brandverzekering Op Zondag 31 Augusti belangrijke voordrachten over Onderlinge Brandver zekering, door den Heer Lemayeur, van Deerlijk. Te Schoonaarde na de Hoogmis. Te Wichelen om 2 ure. Te Cherscamp om 4 ure. Gewone lokalen. Al de leden worden dringend uitge- noodigd deze voordrachten bij te wonen. Wij geven hier een artikel verschenen in De Koornbloem van 26 Januari 1919 In de eerstkomende tijd gaat er eene belasting gelegd worden op de oorlogs winsten. Alle zuivere winst welke meer is dan 5000 krank, boven de gewone zui- vére winst van de jaren 1912-13 zal eene tol betalen. Hoe zal men weten wie zulke winsten heeft gedaan Men zal eene basis nemen op de aankoopen van onroerende en roe rende goederen en waarden, en op de ingebrachte marken tot uitwisseling. De landbouwers moeten wel oppassen dat ze niet moeten betalen als ze werkelijk niet meer verdienden. Laten wij eens samen een weinig de zaak bestudeeren. Laten wij zien hoe de winst of de bilan wordt berekend van een nijveraar. Hij rekent zijn voordeel en nadeel. In zijn nadeel berekend hij de dagloonen zijner werklieden en bedienden. Is hij zelf be stuurder dan zal hij ook zich zelf eene jaarwedde toekennen hij zal ook eene waardevermindering rekenen zijner ge bouwen, machien en benoodigdheden en de percent van het kapitaal voor de ex ploitatie gebruikt. De landbouwers moeten niet vergeten zich op dezelfde leest te schoeien en mo gen niet gedoogen-datmen hun tol doet betalen op de brutto-winst. Het is alleen lijk de netto of zuivere winst die mag in aanmerking komen. Hoe zal een landbouwer zijne netto winst op de 4 1/2 jaar berekenen Laten we een voorbeeld nemen de landbouwer Veldeman heeft een bedrijf van zeven hectaren bewerkend, land. In 1912 won hij 2000 frank (brutto-winst). Met den oorlog won hij gemiddeld 10,000 fr. 'sjaars of 45,000 fr. (brutto- winst) naar men berekenen kon door aankoop van 20,000 fr. land en 25,000fr. ingedragen marken en gekochte actiën. Boer Veldeman moet dus oorlogsschat ting betalen, zult ge zeggen, aangezien hij dus 45,000 frank rijker was. Laat eens zien. Vooreerst maken wij den in ventaris of staat van waarde op van boer Veldeman in 1914. 2 paarden 4 runders 2 veulens 4 zwijnen 6 melkkoeien de landen hadden eene vruchtbare waar de van 100 per 100. Op zijne zolders lagen 50 zakken graan en haver. In 1919 1 paard 1 rund 1 veulen 1 zwijn 3 melkkoeien de landen hadden eene vruchtbare waar de van 50 per 100. Op zijne zolders lagen 10 zakken graan en haver. Van de zuivere winst moet eerst af de herstelling der boerderij Veldeman moet koopen 1 peerd 4000 fr. 1 veulen 2000 fr. 3 koeien 8000 fr. 3 runders 3000 fr. 3 zwijnen 2500 fr. samen 19.500 fr. Voor het land in staat van vruchtbaar heid te brengen zal het hem kosten aan vetten 500 fr. per Ha 7 x 500 3,500 fr. Voor sleet en weerdeverminde- ring zijner wagens alam en machienen 1000 fr. De landbouwer werkt met eigen volk, wiens loon inbegrepen is in de 45,000 fr. brutto winst. Op het loon de zer werkers heeft de staat geen recht van belasting te heffen, dus mag hij dat aftrekken van de brutto winst. Moeten van de zuivere winst nog afgetrokken worden het geld van verkochte eigen dommen, van verkochte boomen, de erfenissen, de weerde van gestolen boo men en alle andere schade aan eigen dommen, waardoor de waarde wordt verminderd. Op boer Veldemans boerderij werkten: Boer Veldeman, twee zonen, 1 dochter. De moeder doet het huishouden, Dus werken 4 personen aan2fr. daags= 8 fr. per dag op 300 dagen per jaar 2400fr. 's jaars. Op 4 1/2 jaar 10,800 f. Maken wij de balans van winsten en verliezen. Voo^deelen gekocht land 20,000 fr. titels en marken 25,000 fr. 45.000 fr. Nadeelen veestapel 19.500 landerijen 3,500 werktuigen 1,000 loon 10,800 kapitaal van 50,000 fr. aan 4 2,000 Wij zijn volop in het tijdstip dat de aanvragen tot vergoeding voor geledene oorlogsschade moeten opgemaakt en ingediend worden. I Onze boerenbond bekommert zich met alles wat het bedrijf zijner leden aanbe langt. Daarom zullen wij in eenige arti kelen in ons orgaan De Koornbloem den noodigen uitleg geven over oorlogs schade opdat ieder onzer leden in staat weze zijne eigene aanvragen op te maken en in te dienen. Gelief deze artikelen aandachtig te lezen en te bewaren om ze ten gepasten tijde te raadplegen De vergoeding der oorlogsschade wordt geregeld door 2 wetten. 1) De Wet van Le Havre, die de volgende is De Belgen hebben recht op vergoeding voor geledene schade door den oorlog. Komt deze vergoeding van Duitschland niet, ze zal van elders ko men. Later zullen wij de draagwijdte dezer vergoeding vaststellen. 2) Belgische Wet: Deze stelt juist de draagwijdte vast en bepaalt dus wat er zal vergoed worden en hoeveel men daarvoor zal geven. A) JVat zal vergoed wordena) Alle stoffelijke, rechtstreeksche en zekere schade aan roerende en onroerende goe deren b) schade aan burgerlijke perso nen (opgeëischten, verminkten, dooden); c) verminkte soldatend) de erfgenamen van gesneuvelde soldaten. Ik spreek alleen over de schade aan de goederen en voeg er een woord bij over de schade aan personen. Ik zegde dat de geledene schade moet stoffelijk zeker en rechtstreeks zijn. Bij voorbeeld Men heeft in 1914 bij eenen boer eene koe opgeëischt en vergeten te betalen. Die koe was dan 500 fr. waard. Die boer heeft vast en zeker eene schade van 500 fr. ondergaan. Maar ge zult nu zeggen had men hem die koe nog 1, 2, 3 jaar gelaten, hij zou nog profijt van mest, boter, melk, kaas gehad hebben. Dat is waar. Doch, dat is niet zeker. Want had die koe 's anderendaags (daags na de opeisching) dood gevallen dan zou de boer er ook niet meer van gekregen hebben. B) Hoeveel zal men daarvoor ge ven In grondbeginsel zal men ontvan gen de waarde van 1914, waarbij de meerwaarde der herstelling. Zoo b.v. van een kapotgeschoten gebouw van 10,000 fr. waarde in 1914 zal men wel licht 20 tot 30 duizend frank ontvangen. 1 Voor de koe van 500 fr. waarover we hooger spraken, mag men b.v. 700 fr. rekenen, zoo men deze laatste som heeft moeten besteden om eene gelijkwaardige koe in vervanging te kunnen koopen. Men heeft b.v. bij iemand zijn eigen eet- voorraad meegenomen ter waarde van 250 fr. (gerekend volgens de Duitsche of Komiteitprijzen), doch de bestolen heeft moeten 600 fr. besteden om dezelfde hoeveelheid eetwaren voor eigen gebruik terug te koopen. Ik zou in zijne plaats 600 fr schade aanrekenen. Voor zaken die men niet herstelt, vernieuwt of terugkoopt zal men hoogst waarschijn lijk maar de waarde van 1914 ontvan gen. Voor alles wat beschadigd, vernield of weggenomen is en dat men binst den oorlog aangekocht had, mag men de wezenlijke koopprijs aanrekenen. Voor alles waarvan er maximum-prijzen be stonden, moet men deze tot basis nemen. De marktwaarden (nooit geen smokke- laarsprijzen) der dieren binst den oor log verhoogt natuurlijk naarmate de schaarschte in dieren. ('t Vervolgt). B. VAN DEN AKKER (8e vervolg). door Hendrik CONSCIENCE. 20. Wanneer hij alleen was en droomde, too- verden zijne gepeinzen hem nog dikwijls te rug in zijne schoone zoete kindsheid. Dan voelde hij in zijn hart eene ledigheid, eene onoverwinnelijke treurnis, eenen geheimzin- nigen worm, die wel zachtjes knaagde, doch niet wilde sterven Op zekeren morgen dat Bavo op zijn bu reel trad en, in de afwezigheid van den mees- ter-klerk, zich aan het schrijven had gezet, kwam eene meid hem zeggen, dat M. Raem- donck hem verlangde te spreken en in de zaal op hem wachtte. Toen hij zich voor den eigenaar der fabriek aanbood, deed deze hem nederzitten en zeide Mijnheer Damhout, toen ik door eigene beweging en door aanbeveling van den heer burgemeester u op mijn bureel toeliet, hoopte ik, dat gij mijne bescherming door leerzaam heid en vlijt zoudt erkennen. Ik heb mij niet bedrogen integendeel, ik heb mijn genoegen in u gevonden, en gij hebt mij veel voordeel aangebracht in mijne zaken. Uwe durende liefde voor uwe ouders heeft mij daarenboven Dus heeft boer Veldeman op 4 1/2 jaar eene zuivere winst van 8,200 fr Op 1 jaar 1822 fr. Dus moet boerke Veldeman geen be lasting op oorlogswinsten betalen. Wat aangaat de vermindering van graan op zijn zolder, dit mag maar gedeeltelijk in zijn nadeel berekend worden aangezien in de meeste gemeenten de betalingen nog te doen staan, die niet in de marken- merkt kunnen gerekend worden, aange zien ze in belgisch geld zullen betaald worden. Dit is een eigen oordeel en eigen berekening die ik ter studie aan de land bouwers geef. O. Caudron. Die schade van verlies aan melk enz. is ook niet rechtstreeks. Zij volgt maar onrechtstreeks uit de zekere schade en wordt dus niet vergoed. De schade is hier dus 500 fr. en niets meer. Die schade moet ook nog voortkomen uit een oorlogsfeit. Zulke feiten zijn beschieting met of zonder brand, 'op eisching (zonder of met onvolledige beta ling), wegneming (in klaar vlaamsch stelen), alle werken uitgevoerd om de schade aan gebouwen b. v. tegen te hou den (hetgeen men in zake brandverzeke ring redding noemt), onwettige boeten, onbetaalde dagloonen voor gedwongene leger werken. Worden dus jammer genoeg niet vergoed WerkVerlet, verlies va'n dag loon, stopzetten van den handel, over treding van politiereglementenweige ring van leveren der gewettigde op- eischingen, gevolgen van den smokke laarsstiel, enz. een waar gevoel van vriendschap en achting voor u ingeboezemd, in ée'n woord, gij zijt een braaf jongeling en ik ben uiterst te vreden over u. Ik weet, dat uw schoonste droom, het voorname doel uwer werkzaamheid, daar in bestaat, uwen vader van allen arbeid te ontslaan en uwe moeder door levensgemak en zekere weelde voor hare vroegere opoffe ringen te beloonen. Het middel om u dat doel te laten bereiken is mij nu aangeboden: en alhoewel gij nog jong zijt, wil ik u noch tans toonen, dat ik vertrouwen heb in uwe ervarenheid en in uwe trouw. De oom van den meester-klerk is gisteren overleden M. Pasmans geeft zijn ontslag en gaat zijn ge boortedorp bewonen. Gevoelt gij u bekwaam mijn meester-klerk te zijn. O, mijnheer zuchtte Bavo, ware ik niet bekwaam, ik wierd het uit dankbaaaheid voor uwe uiterste goedheid 1 Het is, mijn vriend, dat daar eene jaar wedde van drie duizend vijfhonderd franken aan vast is ja, v.ier duizend franken met zekere bijzaken. Dit is tamelijk veel voor een jongeling van tweeëntwintig jaar. Zal deze aanzienlijke vermeerdering u niet schadelijk zijn Gij zijtin de gevaarlijkste jaren Beproef mij, ik bid u, mijnheer, al ware het gedurende een gansch jaar 1 zeide Bavo smeekend. Wat gij mij aanbiedt is het ge in die knolletjes vermenigvuldigen de bacteriën zich buitengewoon snel. De inhoud der wortelcellen protoplasma noemt men dien wordt een innig mengsel als 't ware van het bacterie- en het celprotoplasma. De bacterie kan hierbij vergeleken worden bij de boven genoemde wier, het wortelweefsel bij de schimmel, het knolletje bij de korstmos, met dit verschil, dat de wier in de eerste plaats zorgt voor de koolstofvoeding der schimmel, de bacterie voor de stikstof voeding der vlinderbloemige plant. Verandert de bacterie van haard dan verandert zij ook van aard. In het knol letje krijgen de bacteriën een geheel an deren vorm en geheel andere eigenschap pen zij verliezen zelfs het vermogen zich buiten de cellen der knolletjes te ontwikkelen en te vermenigvuldigen. Men noemt deze veranderde bacteriën bacteroïden en het knolletjes weefsel heeft men "bacteroïdenweefsel* gedoopt. De bacteroïden ontvangen hun koolstof- voedsel (wellicht in den vorm van een suikersoort), dat hoogere planten, dus ook de vlinderbloemigen, bereiden uit het koolzuur van den dampkring, van de wortelcellen (voedstercellen), waarin zij nu leven, maar de bacteroïden op hun beurt brengen in vereeniging met het protaplasma der voedstercellen en met behulp van de in den bodem voorkomen de luchtstikstof een stikstofverbinding voort, waarmede de vlinderbloemige plant zich kan voeden en waaruit zij stik- luk, dat ik voor mijne ouders heb gedroomd. Oh, indien ik mij uwer grootmoedigheid ooit onwaardig toon, jaag mij weg, veracht mij, maar neen neen, ik zal mijnen wil en mijne pogingen overspannen, en, is het mogelijk, u bewijzen, dat uwe weldaad mijne krachten heeft verdubbeld. Ik geloof u, mijn vriend de liefde tot uwe ouders zaluwengelbewaarder zijn. Wees dus meester-klerk, en dat het schoone doel uws levens zij bereikt. Gij kunt iemand van het bureel nemen om de brieven af te schrij ven, tot dat wij eenen anderen klerk vinden om uwe plaats in te nemen. M. Raemdonck stond op, naderde tot den jongeling en drukte hem de hand. Proficiat, meester-klerk, zeide hij. Ga nu in de fabriek want gij brandt onge twijfeld van ongeduld om uwen vader het goede nieuws te dragen Bavo ging niet heen hij bleef in gedach ten voor zijn meester staan. Welnu, hebt gij mij nog iets te zeggen vroeg deze. Mijnheer, ik wilde u een verzoek doen.» Spreek, mijn vriend. Het is zonderling genoeg, mijnheer, maar gij zijt zoo goed voor mij. Ik zou wenschen, dat gedurende eenige maanden niemand iets van mijne nieuwe benoeming wist mijne ouders insgelijks niet. Dat meer ten minste vooronderstelde, dat mijne jaarwedde voor- Ioopig nog niet is verhoogd. Welke vreemde gedachte is dit 1 kreet M. Raemdonck verwonderd. Waarom toch die geheimhouding Het is, mijnheer, dat ik mijne ouders eene blijde verrassing wil aandoen, en daar toe zouikeenigen tijd moeten kunnen sparen, zonder dat zij het weten. Welke verrassing Ik weet het nog niet mijnheer een ge schenk, iets dat hen in eens gelukkig zou maken. Ik zal het u zeggen en uwen goeden raad vragen, zoohaast ik daarover een besluit heb genomen.. En indien ik gedwongen was u een voorschot op mijne jaarwedde af te smeeken Oh, voor zulk liefderijk doel moogt gij mij niet sparen. Mijne kas staat voor u open, ten minste zoolang gij binnen de palen der redelijkheid blijft. Bavo, onder het uiten eener vurige dank zegging, verliet de zaal en begaf zich naar zijn bureel. Hij deed eenen helper van het klein bureel komen en zette hem onmiddelijk aan het werk. Intusschen dacht hij aan het geen hij M. Raemdonck had gezegd en aan het geschenk, waarmede hij voornemens was zijne ouders te verrassen en gelukkig te ma- DOOR 36,800

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2