Leden van de Landbonwersvereeniging van bet Arrondissement Aalst komt allen naar de GROOTE ALG E M EENEVERG ADERING gehouden in ons lokaal te Aalst, op heden ZONDAG SEPTEMBER. OORLOGSSCHADE. Bemesting en Meststoffen LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Zondag 7 September 1919. Prijs 6 centiemen. ie Jaargai; Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. ^unne f°rien besturen dan S I LtSk-I Niemand hun verdedigen zij zelf door en Van het beginsel der eeuwen heb ben strijders en oorlogsmannen aller lei wapens gebruikt om te vechten en middels om hun te verdedigen. Sterke burchten en kasteelen, ver sterkte steden met wallen en muren omringd waren vele eeuwen de beste middelen om vijanden op afstand te houden en have en goed te bescher men. Hedendaags gelden al deze forte ressen voor niets meer. In de laatste oorlog werden ze door de macht der kanonnen als nietige dingen ontzien. Ook op maatschappelijk gebied be staan er zulke versterkingen of torte- ressen die reeds eeuwen bewijs gaven van deugdelijkheid en waartegen de moderne uitvindingen niets vermogen. Die iorten heeten vereeniging, een dracht, solidariteit. Van af de middel eeuwen zien wij de machtige gilden en ambachten hun woord spreken in de hoogste zaken des lands en hunne macht doen voelen bij vrede en bij oorlog. Leert de geschiedenis ons niet welke macht deze gilden toen reeds hadden en hoe groote mönarken, de Fransche koningen onder andere, er mede af te rekenen hadden Toen heeft ons land en bijzonder Vlaande ren het toppunt van zijnen bloei ge kend. Van dien tijd dagteekenen onze schoonste monumenten, onze wereld beroemde standaardwerken van beeldhouw en schilderkunst. Met dien tijd leefden onze kunstenaars, onze groote geesten die de heele we reld bebeerschtten met hunne kunst en hun talentDeze gilden en veree- nigingen waren de bakermat van onze kracht en onzen roem zij waren de zonne van vrijheid en volksmacht, het beginsel van kunde en grootheid Deze forteressen hebben op onze dagen van hunne waarde niets verlo ren. Alleen door vereeniging is men machtig en kan men iets bekomen. De verbroedering van alle personen wier belangen samengaan, zonder elementen die strijdig zijn aan hunne klas. Zoo was het in de middeleeuwen men had de gilde der wevers, der beenhouwers, der bakkers, en meer andere. Heden heelt men onze mach tige syndicaten van mijnwerkers, ijzerenwegbedienden, landbouwers, beenhouwers en zooveel andere. Dat syndicaat, die vereeniging is de forte- res die beschut en vrijwaart; het punt van waar men zich tegen vijanden verdedigt. En wat men ook zegge soort bij soort, klas bij klas Voor de laddbouwers is er ook in dien regel geen uitzondering alhoewel velen het anders meenen. Zoolang zij de kracht en den moed niet zullen bezitten zich zeiven te besturen, zich zelf te vereenigen, te verdedigen in hunne eigene forteresse de boeren- dond, zullen ze uitgezogen en verne derd worden. Niemand kan hunne za ken leiden dan zij zelf Niemand kan j anderen doen eerbiedigen dan zij zelf! Niemand anders dan de landbou- i wers in sterken broederband. De landbouwersvereeniging van j het arrondissement Aalst is eene sterke lorteresse, waar velen met be wondering naar omhoog zien Hoe schoon en goed ingericht, met eigen bestuur, eigen geld, eigen lo kaal en eigen magazijn Vrij van vreemden invloed noch politieken druk Daar mogen wij fier op zijn, landbouwers onzer streek, want in heel België bestaat onze wéerga niet En dat moet ge reeds gevoeld heb ben, hoe alles in zijnen haak zit, hoe zuiver en krachtig alle voeders en vetten zijn welke uwe bestuurders voor u aankochten, en hoe voordeelig de prijzen Hoe men overal en tegen over elkeen uw recht verdedigde. Maar dat is slechts een begin en alle beginsels zijn moeilijk. Stil aan zullen we vooruitgaan en alle schoone instellingen zullen we aanvangen en voor onze leden ten nutte maken, zooals onderlinge brandverzekering, raiffaissenkas enz. Dit zullen allen sterke wapens zijn in onze forteres, wapens tegen alle bedrog, uitzuigerij en benadeeling Wapens, die 011s hel pen omhoog vechten naar beter en hooger leven, waarop we evenals alle andere klassen recht hebben. Houdt u goed en sterk in uwe for teres, Landbouwers van het arron dissement Aalst, en laat uwe burcht niet aanvallen noch innemen Verde digt u goed met de uwen, dan zult ge groot en machtig worden en uwe rechten tegenover iedereen kunnen doen gelden Neem ook acht op alle verraders en spionnen die uwe burcht zouden bespieden en uwe vijanden helpen, u met kans te bevechten. Neem ook acht op alle politieke slimmerikken hoe schoon en hoe goed ze ook mogen schijnen Gedenkt het aloude spreekwoord Als de vos de passie spreekt, boerkens wacht uwe ganzen En ik zeg het U volgt Gij allen mijn raad, onzen boerenbond wordt de machtigste en sterkste van heel België, eene lorteresse die niet meer zal in te nemen zijn. S. V. B. 2de vervolg. De Formulieren. Dit zijn die lameuze papieren die te zamen met hunnen opsteller beter nooit het licht zouden gezien hebben. Er zijn er voornamelijk zes. Zij dra gen de letters A B C E G en H, en dienen E Letter A Voor alle schade ver oorzaakt alleenlijk door beschieting, met of zonder gevolgen van brand, bij boeren, handelaars en nijveraars is de volgende orde en met het vooraan staande cijfer op te geven. 1) Gebouwen woonhuis, wagenhuis, stalling, ovenhuis, schuur, afdak, ge- riefkoten enz. 3) Machienen .- pik- en zaaimachie- nen, keernmachien motors enz. 3) V oer tuig en wagens, karren, rij tuigen, hondekan-en, stootkarren, kruiwagens enz. 3) Trekdieren paarden, ossen enz. 4) Alaam ploegen, eggen, rollen, klein alaam enz. 5) Koopwaren lijnmeel, maïs, gruis hop, vlas, enz. alle waren in magazijn (grondstoffen of afgewerkt) elk volgens zijnen handel of zijne fabrikatie. 6) LandOnbruikbaar gemaakt door bommen- en of granatenputten er in ge schoten. 6) Vruchten te velde klaver, gras, beeten, aardappelen, granen olwel binnengehaalde graan, stroo, boonen, hop, aardappelen enz. 6) Veekalvers, vaarzen, koeien, ossen, stieren, enz. 6) Zwjnen viggens, zwijnen, enz. Boomen fruitboomen, andere, hagen, elzenhagen, wilgen enz. II Letter B Voor alle schade ver oorzaakt alleenlijk door beschieting met of zonder gevolg van brand, bij bur gers die geen landbouw, handel noch nijverheid uitoefenen, is de volgende orde en met vooraanstaande cijfers op te geven. 1) Gebouwen woonhuis, stalling, remise, uitgang- en ingangspoort, ko terij, hofmuur, serren, enz. 2) Tuinenputten, vruchten, boomen hagen,enz. 3) Bouwgronden onbruikbaar door beschieting. III Letter C voor alle schade veroor zaakt alleenlijk door beschieting met of zonder gevolg van brand, bij gelijk wie is volgende orde en met vooraan staande cijfers op te geven 1) Meubelenstoelen, tafels, kassen, dressen, stoven, beelden, uurwerken, garnituren, vazen, storen, gordijnen, enz. 2) Keukengerief potten, pannen, lepels, messen, tellooren, tassen, enz. 3) Bedderij bedden, lakens, dekens oorkussens, spreien, enz. 3) Kleeren kostumen, onderklee- ren, schoeisels, hoofddeksels, enz. 4) Juweelen uurwerken, kettingen, brochen, oorringen, enz. 5) Rijtuigen en Trekdieren (niet van boeren of handelaars'. 6) Eetwaren en Brandstoffen meel, rijst, zout. hout kolen enz." 7) Dranken bier, likeuren, wijnen. 8) Dieren zwijnen, konijnen, scha pen, hoenders, honden, katten, vogels enz. IV Letter E voor alle schade ons door de Duitschers aangedaan tijdens de bezetting (niet door schieten) door: 1) Opeischingen van vruchten zoo als graan, aardappels, stroo, beeten, hop, vlas enz. dieren vee, paarden, zwijnen, hoenders, geiten enz. voer tuigen, harnasseeringen, boter, eiers, velo's boomen enz. alsook door niet betalen van dagloonen voor opgeeisch- te personen of voor opgeeischte paar den en personen. 2) Wegvoeringen b. v. door de gendarmen) van graan, aardappelen, hop, vlas, vleesch, dieren, velo's, no- teboomen alsook voor alle gestolene zaken door de soldaten. 4) Boeten (onwettige) b. v. moeten arbeiden en niet kunnen, moeten leve- veren en niet kunnen, onvolledige aangifte, graan malen, waren verber gen. De rechtbank zal elk geval oor- deelen. 5) Inkwartiering pachtsom der woonsten ol deelen van woonsten die men heeft moeten afstaan alsmede de veroorzaakte schaden tijdens de in kwartiering. V Letter G 't zelfde als letter E maar hier voor de verbondenen legers Namelijk 1) Inkwartiering en schade 2) op eischingen 3) gestolen zaken. VI Letter H. voor bijzondere geval len b. v. Kerken, Scholen, gemeente zaken enz. N. B. De bulletijns AB en C zul len b. v. vooral goed te pas komen voor de ontploffing te Denderleeuw. Leiter E zal vooral voor de algemeen heid toepasselijk zijn. Mogelijks zullen G en H, ook moeten gebruikt worden voor sommige gevallen. Voor toekomende week dus meer en nadere bijzonderheden over deze pa pieren en vooral over letter E. ('t vervolgt). B. VAN DEN AKKER (10® vervolg). Boven hebben we gezien, hoe de land man het in zijn macht heeft op een goed- koope manier aan stikstof, dat duurste bestanddeel van alle plantenvoedsel, te komen door een oordeelkundigen wissel bouw toe te passen of ddor gedurende één jaar den oogst van een van nature armen grond op te offeren. Ook andere bacteriën dan die der vlin derbloemigen, spelen een groote rol bij den omloop en de verandering der stof. Zonder bacteriën geen -ontleding van doode planten en dieren of de deelen daarvan, m. a. w. zonder bacteriën geen plantengroei en geen dierlijk leven. Im mers, uit de overblijfselen van doode organische stof zonder bacteriën geen opneembaar plantenvoedsel Zonder de medewerking van bacteriën zouden de overblijfselen van planten en gestorven dieren, noch de uitwerpselen der laatste, voor nieuwe planten opneembaar zijn. Het zijn bacteriën, die de overblijfselen van planten en dieren weder in zoodani- gen vorm brengen, dat zij tot voedsel voor nieuwe planten kunnen dienen. Bepaalde verbindingen in den stalmest zelfs zouden voor de plantenvoeding zon der beteekenis blijven, als de bacteriën niet veel, wat oplosbaar is, in oplosbaren vorm overbrachten. De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. (ZIE HET DAGORDE OP DE 2de BLADZ.) DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1